Magnovak Magnovak komentáře u knih

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Uff, nějak jsem nepochopila, co se tím autorka snaží říct. Když to srovnám s povídkami od EAP nebo HPL..

Nicméně asi must have pro fanoušky, stojí to pár korun a přečtete to než se vám po obědě vzbudí děti. Čekala jsem ale trochu propracovanější děj i pointu, byť je to "jen" povídka.

22.09.2017 2 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Carter je prostě dokonalý! Takhle si představu super detektivky - sympaťáci policajti, sem tam ženská, brutální vrah, který je geniální, čtivé a krátké kapitoly a drsné popisy místa činu. Nemluvě o promyšlených zápletkách a a motivech. Sérii rozhodně přečtu celou.

Dvojitý kříž mě bavil. Výhrady minimální.

29.04.2017 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Ano, vskutku šokující - jak špatné to bylo. Doufala jsem, že si konečně zase přečtu něco opravdu drsného, ale je to brak. Neskutečně mě rozčiloval popis značek oblečení snad všech postav, působilo to na mě jako cílený produkt placement. Hlavní hrdinka mi byla krajně nesympatická a vlastně mě to vůbec nebavilo. Nenapadá mě nic pozitivního, co bych o knize mohla napsat. Nudné. Vyhozené peníze.

08.01.2017 1 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Na knihu jsem se velmi těšila, námět je perfektní, bohužel zpracování strašné, měla jsem co dělat abych to dočetla.

Nejen že Leonora je úplně pitomá a chová se naprosto iracionálně, ale to že minulost a přítomnost dělí deset let na me luspbi spis jako jeden rok.. Autorka se mě snaží přesvědčit, že v 16ti a 26ti je člověk vlastně stále stejný, resp. nechá Leonoru v podstatě popírat, že by se mohl změnit. Neumím to přesně vyjádřit, prostě mě irituje to neustálé polemizování o charakteru postav, jestli se jako změnil, nebo ne, nebo co... Proč by jako James nemohl mít rád oblečení od nějakého známého návrháře? Proč by se ve 26 nemohl nekdo pratelit s nekym, s kym by to v 16ti nedal?

Vy jste snad byli ve svých 16ti stejní jako ve 26ti? A v reálu snad nikdo z nás nevěří tomu, že jeho láska z puberty se nezměnila? A to úplně hlavní, každý normální člověk by se i z takového rozchodu jaký "přetrpěla" Leonora prostě oklepal. Mám za sebou i horší rozchody a love story a nestala se ze mě asociální a emočně labilní kravka, která paradoxně vyrazí na rozlučku svoji exkámošky že střední kterou deset let neviděla? Těžko.

Ale teď ten největši renonc - ani bych nespočítala, kolikrát je v knize zmíněno a zdůrazněno, že James ji vždycky říkal Lea, jen on a nikdo jiný. Lea prostě... Takže...

******************************************************
N Á S L E D U J E M I N I S P O I L E R

...když jí tedy přišla ta evidentně nejzásadnější SMS v jejím životě, pilíř celého příběhu, tak ji vskutku nedošlo, že je tam Lee místo Lea a že to tedy určitě nepsal James? Mě to trklo ve vteřině a jí to nedošlo ani za deset let? To mi neříkejte, že když se chuděra labilní ani po deseti letech nedokázala s rozchodem vyrovnat, že jí tohle nikdy nedošlo a nezarazilo? Ani jednou? Fakt ne? Mě osobně také lidé oslovují různými jmény a zarazilo by mě hned, kdyby někdo použil jiné oslovení, než používá běžně, nemluvě o někom tak zásadním, jako je partner.Takže tady to pro mě autorka totálně projela.
K O N E C S P O I L E R U
******************************************************

Mně osobně tak nějak všechno v hrubých obrysech došlo ve chvíli, kdy se poprvé objeví téma Lee jako Maggie místo Clare, která onemocní, což bylo dost brzo.. No a na té straně 260, kde je ta rozchodová sms v přesném znění mi to všechno secvaklo úplně a zbytek knihy už mě neskutečně štvalo, jak je téměř na každé stránce nějaký nesmysl a renonc a jak je ona pitomá.

Dočteno opravdu jen s vypětím všech sil a s cílem mít to konečně z krku. Tři dávám za námět a zápletku jako takovou, ale nejradši bych dala za to zpracování ještě méně... Ze všech podobných přirovnávaných příběhů (Zmizelá, Dokonalý cizinec, Dívka ve vlaku..) je tenhle imho nejslabší.

10.05.2016 3 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Čestné místo v knihovně každého milovníka snové literatury. Není již příliš co dodat, sebrané spisy jsou skvostem svého žánru. Kdybych přeci jen jako fanoušek HPL měla něco vytknout, tak to, že některé povídky jsou pro mě osobně málo děsivé ve svém popisu onoho neznámého, blížícího se, něčeho nehmotného, co přinese onu zkázu a záhubu... někdy je to zkrátka příliš povrchní, ovšem další povídka se může vzápětí stát mou několikadenní noční můrou.

HPL není pro každého, ale ten, kdo si ho zamiluje, již nikdy nespočine tak úplně v klidném spánku, nebo denním bdění ... :-)

02.01.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

No... Tak já nevím.

Některé pointy mi byly jasné hned, třeba kdo kreslí ty panáčky. Není to úplně blbý, ale debut roku asi ne. Osvěžující je samotná hlavní linie těch kříd, to se mi líbilo. A zmiňovaná podobnost s "To" mě nechává chladnou. Bohužel jsem v knize nenašla jedinou postavu, kterou bych si nějak oblíbila, za to bych snad i dala ještě hvězdičku dolů.

Ale kniha je jinak plná celkem zajímavých postřehů, hlášek a citátů k zamyšlení, u podobné literatury mi to přijde spíše výjimečné..

Koupě nelituji, ale nadšení se nedostavilo. Závěr mě spíše zklamal a přála bych si to trochu psychopatičtější :-D

19.12.2018 3 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Kardinál Lomeli je velmi sympatický a moudrý a jako hlavní postava, nebo spíše průvodce, se mi líbil.

Zajímavé charaktery jsou všechny postavy (sestra Agnes je hustá!), dokonale nastudované reálie, obecně zajímavé a obtížné téma, v knize se objevují dobré myšlenky a je překvapivě protkána nitkou specifického a inteligentního humoru.

Jinak je to paradoxní příběh o tom, že i ti, co by měli být nejčistšími, nejpokornějšími a nejzbožnějšími, jsou ale také jen lidé, hříšní, chybující a i přes svou pevnou víru občas pochybující.

S každým dalším hlasováním se odkrývá odvrácená strana zbožných kardinálů, jejich ambice, touhy a intriky. Uzavřené společenství inteligentních a ctnostných mužů, kteří si své (ne)sympatie dokáží projevit diplomaticky a přitom velmi výmluvně však sice končí nevyhnutelným "Habernus papam", ale pro mě je konec zklamání a ač to člověk tak trochu tuší, už je to na mě moc nereálné, čekala jsem trochu jinou pointu.

"Podle mých zkušeností jsou ty nejpodlejší hříchy páchány z nejvznešenějších důvodů"

"Bůh se nenechá popohánět jen proto, že by se to hodilo CNN"

03.01.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Super čtivé, stihnete přečíst, než vám dojede myčka a pračka a upeče se kuře. Nicméně díky všem těm reklamám a megalomanským výkřikům jsem čekala větší svin*tvo. Pointa mi byla jasná už v první půlce knihy, takže žádný šok mě nečekal, naopak, bylo to přeci úplně jasné... Ale tak jako za přečtení stojí, to asi ano...

29.04.2017 3 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Knihu jsem dostala od knihomolné kamarádky, která byla nadšená. Já už tedy tolik ne. Kniha mě bavila, líbí se mi více časových rovin, ale často jsem se v ději trochu ztrácela, chvílemi mi to přišlo utahané a o ničem, aby následovaly třeba tři super kapitoly za sebou. Takže jsem tak trochu na vážkách, jak hodnotit. Obě hrdinky mi lezly na nervy, na druhou stranu námět byl originální.. Takže pro mě takový průměrný thriller :)

08.01.2017 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Knihu jsem koupila úplnou náhodou, nic jsem o ní předem nevěděla a nic jsem tedy nečekala. Díky krátkým kapitolám se čte rychle a svižně, v podstatě se vlastně ale celou dobu nic nestane. A poslední kapitoly už jsou úplně zbytečné. Kniha je sice svým způsobem skvělá, ale prostě tak nějak průměrně skvělá.

16.11.2015 3 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

První dva díly mě nadchly, ale tenhle tedy vůbec. Nemohla jsem se začíst, přeskakování mezi jednotlivými liniemi mě rozptylovalo, vražda nic moc a téma čarodějnictví nebylo pojato úplně šťastně.

Samozřejmě budu číst i dál, ale tenhle díl byl pro mě hodně slabý a místo obvyklých dvou či tří dnů jsem knihu četla několik týdnů.

24.04.2018 3 z 5

Dům smrti Dům smrti Bernhard Aichner

Ach jo, jestli jsem prvnímu dílu dala dvě hvězdy, tady musím ještě ubrat.

Blumova je mi neskutečně protivná, je zralá na prášky a terapeuta. X-krát už chtěla zemřít, ale nesmí! Kvůli dětem musí žít dál.. Všchno chce skončit, ale nemůže, protože chce všechno vědět. A jak si pořád tahá domů cizí lidi, k dvěma malým dětem! (kdysi Reza, v prvním díle Dunja, teď Ingmar) Znají Ingmara pár hodin a už je tam navždy vítán? Bohové! A kniha je plná psychoušů, co na jedné stránce dokážou své chování změnit o 180° a Blumova je jejich královna. A tak tryskové navazování tak důvěrných vztahů, že to po pár dnech končí hláškou "udělám pro tebe všechno" ...

V knize jsou v podstatě jen motivy jako Blumova + její děti (buď je objímá, nebo je chce objímat, ale je akorát aspirantkou na cenu Nejhorší matka roku),
Blumova + alkohol (buď má problém s tím, že ho nemá, nebo ho má a zleje se jako dob*tek)
Blumova + chlapi (buď jim uléhá na hruď, protože se cítí v bezpečí, vyzařuje z nich něco atd., nebo ji chtějí zabít) a samozřejmě
Blumova + její ujeté chování (chci vás poznat, sblížit se, proč mě nechcete přijmout a vzápětí - nebudu tu už ani minutu, chci okamžitě pryč)

A v čem je tohle všechno pak ještě obalené, to jsou hrozný nesmysly. Tolik náhod a tragédií, sebevražd, vražd, nemocí.. A její neustále papouškování, že nic neudělala? Jen proto, že si to "zasloužili"? Ty dialogy jsou fakt psycho. A jako třešnička na tomhle hloupém dortu je Blumová, jak obrací a opečovává mrtvou, dřív než přijedou lékaři/koroner a policie. Koupila jsem celou trilogii najednou a byla to chyba. Třetí díl dočtu už jen z "povinnosti"

26.03.2018 1 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Nešlo odložit, krátké kapitoly většinou na sebe navazující vás budou nutit číst dál a dál. Měla bych drobné výhrady, ale nemá smysl je zmiňovat. Mám chuť začít číst hned znovu :)

23.02.2016 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Patřím mezi ty pošuky, co znají každého ze známých sériových vrahů, můžu o tom mluvit hodiny, takže na Kopíráka jsem se neskutečně těšila. Bohužel, tento fantastický nápad byl zpracován tak nějak průměrné. Jak už uvedli jiní, prakticky všechny postavy jsou nesympatické, jednají nelogicky, vyšetřovací postupy a celý proces vyšetřování jsou úplně mimo (případ takových rozměrů by rozhodně neomezoval budget, vyšetřování by vedlo kriminální oddělení spolu s MP a ne banda amatérských detektivů a hlavně -polovina skutků v knize by zkrátka v realitě nemohla být vůbec provedena, tím teď nemyslím vraždy, nebo MO, ale i něco tak hloupého, jako to, že se civilista dostane bez problémů do šaten nemocničního personálu). Nebudu uvádět další příklady, abych "nespoilovala", nicméně "vraha" jsem odhalila také velmi záhy, asi jako většina čtenářů, pokud tohle není Vaše první detektivka v životě, postavy se zkrátka prozradí svým chováním, i popsanou charakteristikou minulosti či obecně jejich osobního života. Poslední třetina knihy už je vyloženě taková Policejní pohádka. Je to všechno zkrátka moc přitažené za vlasy úplně ve všem a ve srovnání s další aktualitou *Genesis* je tohle podstatně horší, pokud vůbec lze srovnávat. Škoda.

07.04.2023 2 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Jako velký fanoušek HPL, který hltá vše počínaje články na Wiki, přes všechny povídky, knihy a audioknihy a konče hraním Arkham Horror deskovky, nechci být k autorům příliš kritická. Hvězdami hodnotím především snahu lovecraftovský styl zachovat a snažit se pokračovat ve snovém odkazu fantasmagorických příběhů. Kdybychom pouze srovnávali povídky v Křídlech s těmi originálními od HPL, nikdy bychom se nedostali na více jak jednu, možná dvě hvězdy, ale protože je třeba zde hodnotit především pokračování tohoto tak specifického stylu, dávám hvězdy tři. Jednotlivé povídky jsou některé na odpad a některé na pět hvězd, to je ale hodně o vkusu každého jednoho čtenáře.

02.01.2020 3 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Souhlas s Dunbar.

Ještě doplním, že jak se to vyvine s Annou by v tomto případě napadlo i tupější tužku v penále... Příběh je ze všech tří asi nejlepší, ale to v tomto případě není kompliment, překombinované, mnoho náhod, mnoho stěžejních bodů nijak nevysvětleno. Akta Enzo se opravdu nepovedla.

09.01.2018 2 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

WOW. Knihu jsem si koupila pouze kvůli obálce a pro mě provokativnímu názvu. Tiche dívky - to zkrátka zavání tajemstvím a něčím fujfuj. První stránky - a kniha mě totálně pohltila. Po titulech Maestra a Mrtvý klíč, které jsem dočetla v posledních dnech, konečně něco, co nešlo odložit. Pro mě určitě vyhovující styl psaní. Rath (až na to jméno, hihi) mi byl děsně sympatický, pijeme stejnou značku whisky :-), atmosféra, zajimave postavy, nevlídné prostředí a počasí (vraždy se na takových místech zdají být drsnější), všechny ty zápletky... Celkové rozuzlení mě možná přeci jen trochu zklamalo, já měla v hlavě mnohem šílenější vizi, ale to grande finale v epilogu to zase zvedlo... Po dlouhé době konečně krimi, která mě opravdu dostala a bavila. Předpokládám pokračování, které určitě zakoupim.

10.01.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Celkem zábavná oddechová rychlovka na nevšední téma. Použila jsem jako přestávku mezi oblíbenými krváky. Bavilo mě to. Nesmí od toho člověk moc čekat a pak se dobře pobaví..

16.11.2015 4 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Ufff... Tentokrát mi to tedy dalo zabrat, hlavní motiv mě vůbec neoslovil, přišlo mi to takové úplně mimo. Již jsme zvyklí, že se v této sérii vždy prolíná přítomnost a minulost, někdy i ve více rovinách, ale takhle ne e. Do příběhu jsem se vůbec nedostala a opravdu to jen četla jako knihu, nikoli že bych měla pocit, že jsem muška zlatá na zdi v bistru. Snad bude další díl lepší :)

26.06.2023 3 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

(SPOILER) Nejprve mi to přišlo osvěžující a těšila jsem se, dle přebalu, že pro jednou budu tápat až do posledních stránek, ale neklaplo to...

Spoiler:
"Bohužel" jsem nedávno na divadle viděla hru Past na myši, podle povídky Tři slepé myšky od A. Christie. Příběh se odehrává v penzionu odříznutém sněhovou vánicí od zbytku civilizace, telefon nefunguje, atmosféra houstne, rodinná historie vylézá na povrch a s příchodem seržanta Trottera se všechno pořádně rozjede, včetně mrtvolky sem, mrtvolky tam, takže s příchodem "vraha" na scénu v této knize, mě díky této hře ihned napadla jeho pravá identita, ale přišlo mi to vše až příliš podobné a tím pádem snadné, rozhodně tedy ne nijak záhadné a po pár dalších indiciích už jsem nepochybovala. Vše do sebe zapadalo a chybělo mi jen nemnoho střípků z minulosti i přítomnosti. Ta podobnost mi pak hrozně lezla na nervy.
Konec Spoileru

Způsob jakým byla nakonec ukrytá ona osudná fotografie mi přišel už vyloženě překombinovaný a přemýšlím, zda to bylo schválně v rozporu s Knoxem, či to má být bráno jako běžná metoda, jak lidé schovávají usvědčující fotografie :D

Zábavné bylo autorovo vlastní odhalování různých spoilerů. Na některé jsem mu fakt skočila, např. velká díra v příběhu či spojení rtů Ernesta a Juliette :)

Celá linie příběhu z perspektivy jednotlivých postav byl celkem zajímavý formát, ale jak už jsem uvedla výše, díky tomu, že se nemohu zbavit dojmu prakticky vykradené Christie, ubralo to knize na originalitě a atraktivitě. Pokus o odhalení ve stylu Hercula Poirota tomu spíše ublížil, jakkoli autor sám na to upozorňuje již na prvních stránkách ... Poslední stránky už jsem dávala jen s velkým vypětím. Škoda.

Inu, tři hvězdy v mlze, zaváté sněhem

01.05.2023 3 z 5