Maanna Maanna komentáře u knih

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Tak trochu pohádka pro dospělé s klasickým motivem hrdiny bojujícího s nástrahami, jehož největším úkolem je nakonec změnit sám sebe, skvěle vybalancovává humorné a vážnější motivy. Pokud máte chuť na malý únik z reality, mohu ji jen doporučit. K velmi slušně vymyšlené a zpracované zápletce přidává dvě velká pozitiva. Jednak je to velmi originální svět lesa Tividen, kterému vládne královna Hnojana, laškovně zvaná Hnojča, a který obývají bytosti jako jinotvorka, noční klepáč, klubčuníci nebo uplakánek. A pak je tu výborně napsaný hlavní hrdina, trochu sobecký otravný životní ztroskotanec utápějící se v malicherných konfliktech, kterého autor líčí tak, že ho na jednu stranu nesnášíte a na druhou litujete a nakonec se s ním jen neradi loučíte... Ani ostatní postavy nejsou špatné, ale kouzelník Anton je v mých očích zastiňuje. Tahle kniha se mi s jinými asi nikdy nepoplete.

04.02.2021 5 z 5

Pršení je super, tati! Pršení je super, tati! Benjamin Brooks-Dutton

Tahle kniha zoufale chtěla spoluautora nebo aspoň razantního editora. Autor přišel se silným a aktuálním tématem, obdivuhodná je jeho odvaha sdílet své emoce s veřejností, ale spisovatel je bohužel celkem špatný a chybí mu nutný odstup, aby vybral úvahy a události, které skutečně čtenáře osloví, a naopak vypustil to, co nemá potenciál dotknout se někoho dalšího. Navíc se některé myšlenky a situace dost opakují, takže i když čtenář vnímá, že jde o silné osobní prožitky, je to vlastně otravné. Třeba i samotná Dess mi kvůli neustálému omílání některých povahových rysů, které v rámci vztahu mohly být roztomilé, byla vlastně nesympatická... Básně také mohly zůstat v soukromí, protože nemají úplně kvalitu na publikování, a moc mi neseděly ani pokusy psát jménem dvouletého syna, kde do něj autor projektuje trochu moc svých vlastních pocitů a myšlenek. Dovedu si představit, že to mohla být velmi silná kniha. Bohužel, tady jsem už v polovině tak trochu počítala stránky, kdy to celé skončí, a to nikdy není dobře.

29.01.2021 2 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Klasika prověřená časem málokdy zklame. Hlavní hrdinka je tedy občas trochu na přes ústa a samotný závěr možná lehce uspěchaný, ale jinak je to opět lahůdka. Snad nejlepší jsou scény s vedlejšími postavami, jejich trampotami a popisem každodenního života, ale i propracování postav a zápletky je výborné. Bylo to zkrátka příjemné zastavení daleko od hlučícího davu.

20.01.2021 5 z 5

Všichni jsme utkáni z hvězd Všichni jsme utkáni z hvězd Rowan Coleman

Autorka má ve zvyku vybírat si obtížná témata a tak trochu barvotiskové je dotáhnout do happy endu, nicméně tady (možná pod vlivem doznívající sváteční nostalgie) jsem jí to odpustila, i proto, že ty happy endy nejsou tak křečovité jako třeba v Knize vzpomínek. Za určitých okolností by se to tak mohlo stát, i když asi ne v tak vysoké koncentraci... Co ale odpustit nemohu, jsou velmi špatné dialogy, jak mimo jiné už uvedla Anna 13: všechny postavy mluví stejně, promluvy jsou příliš dlouhé a vysvětlující. Nejspíš je měly oživit vulgarismy, ale v těch vznosných spisovných filozofujících promluvách působí jako pěst na oko, vůbec se tam nehodí (možná k tomu přispěl i překlad, ale myslím, že problém je již u originálu, i když překlad mohl kontrast trochu otupit). Naopak se autorce povedly fiktivní dopisy umírajících - v těch se jí paradoxně povedlo lidi odlišit víc než odlišuje v promluvách své hrdiny.... V polovině jsem se trochu obávala, aby to nesklouzlo do nevkusného kýče, ale nakonec to je kýč poměrně vkusný, který se mi docela líbil.

08.01.2021 4 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Dojem z této knihy je takový nejednoznačný - v zásadě mě bavila, v mnoha aspektech je neotřelá, nicméně má svá mnohá ale... Z postav mě nejvíc bavil Vallon díky své nejednoznačnosti, kdy si mě dokázal naprosto získat i mi lézt na nervy, ale motivy pro mě byly pochopitelné. Hero měl jasnější roli než minule a Wayland fungoval proti Vallonovi jako dobrá živelná protiváha. Na druhou stranu velmi nevyvážený byl Lukas - dějová linka, kterou přináší, patří k nejlepším, ale neumím si představit, že by ho kvůli jeho chování z armády rychle nevyhodili... Ženské postavy jsou takové podivné, pro mě obtížně pochopitelné.
Co se putování týče, bavily mě různé intriky, diplomatická vyjednávání a taktické manévry, v podstatě i bitvy byly dobré, i když někdy možná až moc stručně popsané. Na druhou stranu mi moc nesedla linka s Vikingy a Waylandovo samostatné dobrodružství, tam jsem příběhu nedokázala věřit... Ale jako celek to Lyndonovi celkem baštím. Ovšem doufám, že bude ještě nějaké dokončení, protože situace, kdy výprava odplouvá a ani nevím, jestli na východ nebo na západ, mi nějak nestačí...

30.12.2020 4 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Přidávám se k těm, kteří mají pocit, že autorka omylem vydala námět na budoucí román. Ten není špatný, ale chtělo by to nějaké odbočky, dramatické zápletky, propracovanější psychologii postav. Tady je všechno strašně přímočaré, v podstatě odhadnutelné a ploché. Navíc jsem v případě Ingrid vnímala její postup jako značně amorální, znemožnění hříšníka by, myslím, stačilo... Takže v tomto případě jsou mé dojmy více než rozpačité.

13.12.2020 3 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Citadela je kniha, ke které se vracím. Mám ráda její obraznost, neuzavřenost a nejednoznačnost, vždy mě osloví něco jiného. Nejde k ní přistupovat s čistou logikou. Je to jako bloudění pouští, kde více než o racionálno jde o smysly a hledání toho podstatného. Kniha vyžaduje trpělivost a otevřenost a já se s ní zkrátka v mnoha směrech potkávám.

11.12.2020 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Thriller vnímám jako odpočinkovou záležitost, kdy chci vypnout mozek a nechat se od autorky trochu vodit za nos. Nečekám hluboký psychologický vhled do postav ani velký filozofický přesah. Tady je jednoznačně velkým plusem prostředí snowboardových závodů, které autorka očividně důvěrně zná, a z knihy je to cítit. Je pravda, že těch vztahových propletenců je tam možná trochu moc, ale ještě to pro mě zůstalo na snesitelné úrovni. Trochu slabší bylo tempo příběhu. Úvod mě bavil, je pozvolný a atmosféra v něm pomalu houstne. Závěr zase dobře gradoval. Ovšem střední část byla o poznání slabší - zvláště ve chvíli, kdy postavy usoudí, že by se měly držet pokud možno pohromadě, a následně se pořád někdo ztrácí a ostatní ho hledají...

18.11.2020 4 z 5

První láska První láska James Patterson

Trochu příliš barvotiskově sentimentální vyprávění, které je jednoznačně určené pro mladší ročníky. Poměrně rychle to odsýpá a některé pasáže jsou celkem povedené, ale bylo i hodně míst, kdy jsem hrdinům prostě nevěřila nebo si mohla ukroutit hlavu nad nereálností příběhu (opravdu by se v Americe dala ujet větší vzdálenost na motorce bez přilby? Nechali by u pacienta jen tak přes noc na pokoji jeho nezletilou přítelkyni?) Přišlo mi, že by se na knize dalo ještě zapracovat a byla by lepší.

14.11.2020 3 z 5

Duše mrtvých nemluví Duše mrtvých nemluví Roxann Hill

Upřímně řečeno, tahle kniha by podle mě v soutěži nejnesmyslnější detektivka roku obsadila velmi čestné místo. Autorka do koktejlu stihla zamíchat kdeco: máme tu sekty, pomoc obětem sekt, dvojčata, rozštěpenou osobnost, průmyslovou špionáž (kterou logicky provádí lingvista), tajemné sponzory... A skoro nic z toho není pro případ podstatné. Informace, které vedou k řešení, se objeví na straně 215 (z cca 250, do té doby jsou to jen zcela slepé uličky bez vyústění). Následuje neuvěřitelný přepálený závěr, kde se pomstychtivý pachatel chová zcela nelogicky, přírodní zákony si vezmou dovolenou a vyšetřovatelé jednají s mírou naivity odpovídající dětem z mateřské školky... Vyšetřovatelé navíc trpí nějakou sebedestruktivní poruchou, protože jim pořád někdo fyzicky ubližuje a oni to ani neřeší. Jejich vztah postrádá dynamiku. Jedinou nosnou linkou byl vztah Anny (vyšetřovatelka) a jejího exmanžela, ale to mi přijde na detektivku trochu málo...

11.11.2020 2 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Kniha zpracovává nesnadné téma zármutku tak, aby bylo přístupné i těm, kteří se mu snaží vyhýbat, což je bezpochyby přínosem, protože k nesmrtelnosti máme ještě daleko. Podpora lidí, kteří se se ztrátou musejí vyrovnat, není u nás nijak slavná a pokud knížka dodá aspoň některým odvahu, aby ty, kteří někoho ztratili, kontaktovali, bude to dobře. Na druhou stranu se kniha opravdu snaží zůstat velmi přístupnou, proto tak trochu klouže po povrchu a ani ty nejsmutnější osudy mě vlastně moc nezasáhly, což může nakonec její dopad o dost snížit. Nejsem rozhodně příznivcem ždímání emocí do mrtě, ale tady mi přišlo, že mě emoce zcela minuly....

07.11.2020 4 z 5

Svět v zádech Svět v zádech Thomas Melle

Pokud bych se dívala na knihu jen z hlediska čtivosti, asi by úplně dobře nedopadla, protože čtení je to často trochu ubíjející. Motivy se opakují a u druhé i třetí ataky člověk tak trochu (trochu dost) tuší, co bude následovat. Nicméně z téhle knihy jsem se o životě s bipolární poruchou dozvěděla víc než z odborné literatury a i to ubíjející opakování různých stavů k ní bohužel patří. Není to kniha, kterou so budu chtít znovu přečíst, ale díky ní mohu lidem kolem lépe rozumět, takže mohu autorovi jen poděkovat, že mi umožnil nahlédnout do svého osudu. budu mu držet do budoucna palce.

01.11.2020 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Nemám většinou ráda příliš tlustě knihy, zvláště pak knihy na pokračování, které ještě ani nejsou dokončené... Ale nakonec jsem se nechala nalákat a teď jsem ve světě ledu a ohně až po uši... A to jsem teprve na začátku, protože plno osudů se otevřelo a zamotalo a já jsem napjatá, co z toho bude. Obdivuji, jak se autorovi povedlo proplést všechny různé intriky (i když v životě intriky moc nemusím), udivuje mě pestrá paleta postav, jsem zvědavá, co se s postavami bude dít dál... A jestli to nakonec autor nedokončí neskutečně mě naštve, takže ať se kouká snažit;-))
Snad jedinou drobnou výtku, kterou mám, je skutečnost, že mi v prvním díle chybí generace mladých dospělých mezi 20 a 30 lety. Postavy jsou buď již zkušení bardi, nebo dospívající děti/puberťáci... Ale je to jen drobnost, která mě trochu zarazila. Jinak mám pro autora jen slova obdivu.

25.10.2020 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Jazykové hříčky a nedorozumění jsou "špíčkové" po celou dobu, za ně hold autorovi i překladateli (kdysi jsem četla i originál). Po dějové stránce se víc povedla první část, kde jsou životnější situace (velmi mě pobavil výkon suplenta nebo vánoční dárek pro pana profesora) a lepší skladba třídy, kde mají postavy i příběh mimo třídu, který do výuky proniká. Ve druhé části jsou situace někdy trochu křečovitě (třeba vstupy pánů Pfeffera a Teitelmana) a atmosféra ve třídě je až moc bojovná a hádky s jasným rozložením sil se příliš opakují (na frázi "Ustupte o píďu." jsem byla po chvíli celkem alergická). Ani ti noví studenti se moc nepovedli. Ale jazyková "logika" pana Kaplana to vždy zachránila.

03.10.2020 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Kniha s originálním poetickým jazykem, kterým autorka dokáže popisovat místa i pocity hrdiny takovým způsobem, že člověk téměř cítí vítr na tváři a všemožné vůně a dokáže se naladit na hrdinovu náladu. Velmi silná jsou drobná pozorování přírody a úvahy o nich. Na druhou stranu měl pro mě děj nějaké logické trhliny (třeba proč dojet na pobřeží trvalo tak dlouho a jiné, kde nechci prozrazovat příběh), které mě vždy trochu ruší... Ale jako celek mě kniha dost zasáhla, jen ji nedoporučuji číst, pokud jste v depresivní náladě...

25.09.2020 4 z 5

Pole je tento svět Pole je tento svět Dola De Jong (p)

Netradičně pojatý román z války, kde střílení a genocida zůstávají kdesi v povzdálí a jen probleskují v popisu každodenního boje o přežití. Přesto je asi pro mě působivější než díla, která se soustředí na drastické detaily. Tady prostě skupina uprchlíků "jen" uvízla uprostřed dějin bez možnosti se příliš někam hnout. Dospělí pak působí často bezradněji než děti, které pořád hledají možnost, jak dál žít a tak nějak automaticky volí to, co je skutečně důležité, zatímco dospělí se schovávají za nefunkční stereotyp. Nakonec je to jeden z nejsilnějších protiválečných románů, které jsem četla.

21.09.2020 5 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Padouch nebo hrdina, to je to, oč tu běží... Většina postav vlastně není ani nijak nesympatická ani nijak nepochopitelná, a přesto se podílejí na zabijácké mašinérii. Dalo by se říci, že jde především o dvě narozeninové oslavy celkem příjemných žen, ale co se děje v pozadí i autorovy závěrečné úvahy, zanechává silné mrazení v zádech. Pavel Kohout opět zvládl dát zdánlivě jednoduchému příběhu velký přesah, takže ani na tuhle jeho knihu hned tak nezapomenu.

14.09.2020 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Kniha je psaná poměrně originálním stylem s mnoha neotřelými obraty a obrazy, které celkem silně působily na smysly - opravdu se mi živě vracely vzpomínky na ta období, která jsem sama zažila. Oceňuji, že reálný socialismus u autorky není ani barvotiskově idealizovaný ani démonizovaný - popisuje ho jako dobu, v níž zkrátka lidé žili, jak uměli - stejně jako v dobách jiných. Silnou stránkou jsou také postavy, které vycházejí nesmírně plasticky a lidsky. Líbil se mi i autorčin humor, který se textem proplétá, i když je místy dost hořký. Člověk sleduje jednotlivé postavy, jak se pokoušejí přežít a realizovat své sny, aby často skončily s prázdnýma rukama. Někdy má tendenci se nad jejich pinožením pousmát, než mu dojde, že je na tom často možná podobně... Moc povedená kniha.

10.09.2020 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Zajímavá cesta s June za pochopením světa, kde vše není zdaleka tak jednoduché, jak by se ze začátku zdálo. Je to příběh o hledání cesty k lidem kolem sebe, o cestě od slov k dialogu s druhými. Žádná z postav není zrovna vzorem dokonalosti, všichni dělají plno chyb, ale kniha ukazuje, že i z nich může vyrůst něco dobrého. A také je to příběh o loučení s dětstvím, který se paní spisovatelce moc povedl.

01.09.2020 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Kniha se celkem dobře čte, děj odsýpá, i když dialogy nejsou úplně autorovou silnou stránkou. Místy jsou poněkud křečovité a promluvy nejsou dobře propojené - někdy je to ve stylu: Petr řekl: Pavel řekl: Petr řekl:, což mě trochu rušilo. Nicméně základní zápletka mi nepřišla špatně vymyšlená a mytologický rozměr mě bavil.
Větší problém pro mě ale je, že je to na můj vkus trochu přepálené. Hlavní vyšetřovatelka vedle pátrání po odporném vrahovi zažije hned několik otřesů v soukromé sféře, z nichž každý z nich by si říkal minimálně o dovolenou, ne-li o pobyt na psychiatrii. Vrah z minulosti, o kterém se v souvislosti s případem mluví, zavraždil údajně tolik lidí a tak komplikovaným způsobem, že nemohl stíhat spát ani jíst, a nejspíš po něm zůstaly vylidněné oblasti. Způsob provádění vražd také vzbuzuje pochybnosti - ani podle mě by oběti tak dlouho naživu nevydržely. A k tomu jsou tu čas od času editorské chyby, takže například farmář John má na straně 108 čokoládově hnědé oči, ale na straně 247 na Katie hledí chrpově modrýma očima:-) (chyb je mnohem víc, pátrání po nich jsem brala jako doplňkovou hru).

27.08.2020 3 z 5