lukaskmn1 lukaskmn1 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Velmi dobrá kniha. Pochybuji, že tam šlo o to, aby byl děj plynulý. Přečetl jsem si ji rovnou dvakrát, vzhledem k její délce. Jinak samozřejmě doporučuji, je to prostě klasika, kterou by měl mít přečtenou každý. Osobně nijak netvrdím, že se jedná o nejlepší knihu ze všech, to samozřejmě ne, ale také nijak neříkám, že od toho má daleko.

04.05.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

07.11.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

07.11.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Těžce geniální.

08.01.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

07.01.2021 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Prozatím rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Zkusil jsem ji v originále a nakonec jsem si ji přečetl dvakrát. Příběh je naprosto dokonalý a postavy výborně propracované (viz Marwin)... Rozhodně bych knihu doporučil ostatním a zařadil ji do povinné četby.

28.11.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

03.11.2022 5 z 5

Četl jsem již většinu děl od Murakamiho a s naprostou jistotou mohu říci, že toto patřilo mezi jeho vrcholná díla. Děj je výborně propracovaný, postavy naprosto reálné a co osobně na Murakamim obdivuji je, že čtenář nikdy neví, jak se zápletka vyvine.

17.09.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Naprosto geniální.

24.07.2022 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Sice jsem čekal naprosto něco jiného, ale opravdu jsem si příběh oblíbil. Kniha sama o sobě byla přehledná, delší souvětí nejsou žádným problémem a naopak knize přidávají na hodnotě. Naprosto jsem si oblíbil postavu pana Hubičky, jako klasického pábitele. Celkově vzato bych Ostře sledované vlaky nazval jedním z vrcholných děl české literatury a rozhodně ho doporučil komukoliv jinému.

27.09.2022 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

11.01.2024 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Rozhodně zajímavá kniha. Je opravdu škoda, že se na školách žákům vštěpuje násilím pouze konec a přitom to má jen pár stran. Takhle jsem vlastně těch 90 stránek jen čekal, kdy konečně navštíví kostel. Tak či tak, kniha je to podle mne kvalitní.

19.02.2023 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Výborná kniha plná originálních témat. Kapitoly na sebe příliš nenavazovaly, ale nezdálo se mi, že by to nějak ubíralo na hodnotě díla. Také jsem doufal ve větší propracování postavy Marka v druhé polovině díla, ale hádám, že se již touto dobou stal vedlejší postavou a neměl takový vliv na děj.

22.01.2023 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Velmi dobrý příběh, rozhodně jsem nečekal takový konec. Osud některých postav (zejména tedy Čuňase) byl však poměrně lehce předvídatelný. Příliš nechápu, proč byla kniha v minulosti zakazována a nijak bych neváhal ji doporučit. Začátek je trochu zmatenější, ale to knize nijak neubírá na hodnotě. Podle mne popsala výborně lidskou společnost a je vidět, že William Golding jako učitel dokázal velmi dobře zachytit typický charakter lidí a jejich chování. NP rozhodně zasloužena.

25.04.2023 5 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Kniha rozhodně zaujala. Chvílemi to sice vypadalo, jako by Murakami měl jakési nutkání psát své ospravedlnění, proč se odchýlil od japonské literatury a některá díla napsal v Evropě, ale to nijak nezkazilo celkový dojem a naopak ho posílilo.

25.12.2022 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Velmi zajímavá kniha. S autorem jsem se nedávno setkal na přednášce Ženy v literatuře a opravdu mne překvapil (myšleno v dobrém). Děj knihy je situovaný do volně navazujících povídek, kdy každá z nich osahuje přesně to, co jsem od nich očekával. Sice bych klidně vyjmul první povídku a místo ní dosadil na konec jinou, ale celkově vzato knize napomohla nepřeberná hromada naprosto geniálních hlášek.

25.10.2022 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Velmi zajímavá knihy, co se týče děje i způsobu, jakým je napsána. Zejména postava Holdena je dokonale propracovaná a čtenář jen stěží dokáže vydedukovat, co se v knize stane. Závěr knihy bych sice trochu více rozepsal, ale i to činí knihu mnohem originálnější než jsou ostatní. Nespisovnost některých výrazů mi osobně nikterak nevadila, jelikož to výborně sedělo do vyprávění.

27.09.2022 5 z 5

21.08.2022 5 z 5