Továrna na Absolutno

Továrna na Absolutno

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i "absolutno"- boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál. Ilustr... celý text

Ilustroval Josef Čapek, obálka František Gross. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/51_/515/tovarna-na-absolutno-515.jpg 3.9526
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, František Borový

Zednář

Než román to spíš vypadá jako sbírka feuilletonů na jedno téma; Vypuštění nespoutaného Všehotvůrce, Božské částice, Prvotního hybatele, Absolutna do světa, jež na něj není ani zdaleka připraven a z jeho široširosti zešílí v horečce snažení se o jeho pochopení a vnucení svého chápání Boha všem ostatním. Výjimečně utopie končí "štastně" (i po dvou stech miliónech padlých v bratrovražedném boji za jediného pravého Boha), v pepíkovské sešlosti v hospodě kdy je Absolutno opět vypuzeno ze světa tím že se "samo" zničilo. Skvělá Čapkovská fantastika, uvažuje o skromnosti, empatii člověka k člověku, hravá s jazykem, poutavá svou poly-subjektivností náhledu na řádící Absolutna.

Karketa.von.st

Kniha humorně napsaná i když hlavní zápletka je velmi vážná a je dobré se nad ni zamyslet. Zejména se mi líbila poslední kapitola, kdy hlavní hrdinové spekulují o víře v lidi a sebe sama, místo v Boha a zázraky.

"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. (...) Svět bude zlej, dokud nezačnou lidi věřit v lidi."

Hana3441

Skvělá kniha

globetrotter

Poslechnout tento román lze zde: https://youtu.be/qOwUw11Pm-U

hellena1523

Neskutečně nadčasové dílo! Až děsivě...Hodně těžké, ale přitom vtipné! Čapek byl mistrem slova a géniem!

angloumene

Opravdu hodně zajímavý nápad se spoustou malých bůžků a ještě větší spoustou malých lidí, kteří se nechali ošálit pocitem vlastní výjimečnosti a zapomněli, že i ti ostatní mají právo na svou pravdu.

Továrna na absolutno představuje typické Čapkovo dramatické dílo. Geniální nápad je doprovázen kŕasným jazykem, ale všechny charaktery jsou extrémně ploché a hlavní myšlenka je předestřena velice explicitně.

RichardvonT.
28.12.2016

"...víš, roztříštit atom na elektrony a ty zapřáhnout do práce, chápeš to?"
"Dokonale", souhlasil prezident, "jen je zapřáhnout"
"Mysli si, dejme tomu, že dva koně ze vší síly táhnou oba konce provazu opačnými směry. Víš, co to je?"
"Patrně nějaký sport", mínil pan Bondy.

mgeisselreiter
23.12.2016

Ač si Čapka vážím a mám ho rád, zde jsem nucen hodnotit krutě málo, jen 40%. Vysvětlení je rovnou od autora z jeho předmluvy ke třetímu vydání v roce 1926, kdy se přiznává, že nejde o knihu, ale seriál fejetonů (vycházelo každý týden v novinách od podzimu 1921 do jara 1922), ale hlavně naznačuje, že neměl jasnou představu a tvořil pod tlakem termínů za pochodu (a navíc proti původnímu plánu 12 kapitol natáhl na 30). Já to vidím tak, že úvod, asi 30-40 stran, je skvělých s výbornou myšlenou (85%), ale následně Čapek cucá z palce, co ho zrovna napadne, děj tak není ucelený, často je i nelogický. V poslední třetině jsem už i některé pasáže přeskakoval a dočetl jen z povinnosti. 23.12.2016.

Hebrey
30.11.2016

Čapek byl prostě geniální.

ThrisaManx
26.09.2016

Od prvních slov mě kniha nadchla a s obrovským zaujetím jsem četla, dokud jsem nenarazila na trochu nudnou část knihy někde uprostřed. Takže po velmi slibném začátku přichází menší úpadek a já se musela trochu nutit, abych četla dál. Naštěstí to konec opět všechno vyrovná a celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobrou.

Manyna
04.09.2016

Námět byl parádní, ale dalo se z toho vytřískat daleko, daleko víc. Asi jí budu muset dát za pár let ještě jednu šanci.

MayB2
18.08.2016

Zajímavé je, že vážné a varovné téma je pojaté jako docela vtipné čtení. Nádherná práce s češtinou.

"Pan Bill Prittom mínil, že se tato vysoce politická konference konala proto na místě tak opuštěném, aby byla vyloučena přímá ingerence Absolutna na její úrady. Všude jinde by se mohlo státi, že by se do shromáždění mužů tak vážných vloudilo Absolutno ve formě vnuknutí, osvícení nebo dokonce zázraku, což by ve vyšší politice bylo samozřejmě něčím neslýchaným."

lucie.kapal
05.08.2016

"Turci s pomocí arabských, súdánských a perských vojsk zaplavili celý Balkán a zmocnili se Uher, když tu vypukl mezi nimi rozpor šíitů a sunnitů pro jakousi patrně velmi důležitou otázku..."

Myslím, že pan Čapek byl ještě mnohem a mnohem chytřejší než jsem si myslela, naprosto mě uchvátil konec té knihy. I když prostřední část byla místo trochu nudná.

monikaKU
14.07.2016

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

eva-lupen
08.06.2016

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

wiix
01.03.2016

Neskutočne nadčasové dielo, plné logických absurdít a predvídaní do budúcna. Autor prejavil dôvtip i iróniu s vtipom mne vlastným.

sulcv
28.02.2016

Zajímavá kniha, která varuje před silou energie, kterou člověk přestane ovládat a naopak ona začne ovládat jeho.

qwill
11.02.2016

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.

Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

rarášek
11.02.2016

Bylo to velmi zajímavé. Sice jsem se tím prokousávala a některé věci jsem určitě moc dobře nepochopila, ale určitě to bylo velmi zajímavé. Stroj zvaný Karburátor, které na jedné straně vyrábí velké množství energie, ale na straně druhé vyrábí neznámou energii, kterou Marek nazývá Absolutno, které způsobuje vidění, zázračné uzdravování, atd. Absolutno se výrobou začne množit a to nakonec skončí tím, že se rozpoutá Největší Válka o náboženství, která pak v jednu chvíli skončí. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby se to skutečně stalo. Vše vypráví Kronikář. Líbila se mi předmluva, kterou napsal Čapek, aby vysvětlil vznik této knihy. Není,to rozhodně špatná kniha. :)

jakafe
10.02.2016

Když jsem si přečetla úvod, v němž se pan Čapek tak trochu omlouvá, že kniha končí nedůstojným pojídáním jitrnic (a dodávám, že hlavně se zelím...), nevěděla jsem, co si o tom myslet. Ale po přečtení to sedí. Karel Čapek zde opět dokazuje, že je obdivuhodný mistr slova, velký myslitel a vizionář. Zdejší hodnocení v modrých číslech zase dokládá to, že Továrna na Absolutno není kniha pro každého, proto ji ani nedávám do svých doporučených. I já jsem ji před lety odložila po prvních kapitolách. Asi k ní člověk musí dozrát. V každém případě idea vynalezeného Absolutna - Boha (dnes by se ta nekonečná energie možná dala nazvat antihmotou), který zaplaví svět hojností, osvícením, milostmi a zázraky - se všemi důsledky - je dechberoucí. Knihu jsem přečetla za pár dní, i když je třeba příběh Absolutna dávkovat po částech. Dějových zvratů je tam požehnaně a vše je třeba důkladně pochopit, aby to navazovalo. I v tom spočívá genialita tohoto díla.

DK197
30.01.2016

Myšlenku to má, poselství to má... To chválím. Ale nějak se mi to nečetlo nejlíp. V pasážích jsem se vracela, abych si připomněla, co čtu. Někdy jsem se přistihla, že nevnímám, a tak trochu se těším, až bude kniha za mnou. Škoda.

LišákPlyšák
27.01.2016

Čapka mám ráda , ale tohle se mi nečetlo nejlíp . Občas jsem se přistihla , že čtu mechanicky a pořádně nevnímám obsah , ale myšlenka je až strašidelně aktuální takže 4 hvězdy .

Kabátice
14.01.2016

Občas jsem měla z knihy trošku zamotanou hlavu, jelikož některé pasáže mi připadaly, jako kdybych se ocitla ve snu, ale jinak je kniha výborná. Autorův odpor k válce a násilí ze stránek přímo stříká a určitě se u této knihy každý zamyslí nad tím, jak nadčasový Čapek byl.

Alpental
30.11.2015

Po dlouhé době ho čtu podruhé a líbí se mi jinak a ještě více než poprvé.
Ano některé kapitoly byly psány téměř horkou jehlou, ale jsou to spíš sebrané spisy než román.
Potěší zas skvělá Čapkova slovní zásoba a stálá aktuálnost díla, bohužel kvitující i s dnešní situací.
Tak a jdu se pustit do nějaké zajímavé knihy o Čapkovi!

majklp
10.11.2015

Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe.
Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání

Ifanka
19.06.2015

Karel Čapek je prostě geniální. Není co dodat, snad jen tento "hatefree" závěr :)
"A zejtra pro mě udělejte třeba to zelí po moravsku.
Po moravsku?
No, co? Já to zkusím..."

IvaJakl
01.05.2015

Román který se hodí do každé doby. Je v něm vidět, že se lidstvo nikdy ze svých chyb nepoučí.

Phoenix16.cz
23.09.2014

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

SalomeH
10.09.2014

A vše končí pojídáním jitrnice.

schacco
09.08.2014

Tohle není román. To je satirická nábožensko-politicko-ekonomická studie. Na první pohled roztříštěné dílo, které Čapek psal ve formě fejetonů, skrývá silné poselství, obzvlášť aktuální v dnešní době. Tato kniha je navíc důkazem, jak blízko měl mnohdy Čapek k Haškovi.