Továrna na Absolutno

Továrna na Absolutno

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i "absolutno"- boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál. Ilustroval ...celý text

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i "absolutno"- boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál.
Ilustroval Josef Čapek, obálka František Gross. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/51_/515/tovarna-na-absolutno-515.jpg 3.9468
Žánr:
Romány, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1922 ...více
Nahrávám...

Komentáře (39)

Přidat komentář
Hebrey
30. listopadu

Čapek byl prostě geniální.

ThrisaManx
26. září

Od prvních slov mě kniha nadchla a s obrovským zaujetím jsem četla, dokud jsem nenarazila na trochu nudnou část knihy někde uprostřed. Takže po velmi slibném začátku přichází menší úpadek a já se musela trochu nutit, abych četla dál. Naštěstí to konec opět všechno vyrovná a celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobrou.

Manyna
04. září

Námět byl parádní, ale dalo se z toho vytřískat daleko, daleko víc. Asi jí budu muset dát za pár let ještě jednu šanci.

MayB2
18. srpna

Zajímavé je, že vážné a varovné téma je pojaté jako docela vtipné čtení. Nádherná práce s češtinou.

"Pan Bill Prittom mínil, že se tato vysoce politická konference konala proto na místě tak opuštěném, aby byla vyloučena přímá ingerence Absolutna na její úrady. Všude jinde by se mohlo státi, že by se do shromáždění mužů tak vážných vloudilo Absolutno ve formě vnuknutí, osvícení nebo dokonce zázraku, což by ve vyšší politice bylo samozřejmě něčím neslýchaným."

lucie.kapal
05. srpna

"Turci s pomocí arabských, súdánských a perských vojsk zaplavili celý Balkán a zmocnili se Uher, když tu vypukl mezi nimi rozpor šíitů a sunnitů pro jakousi patrně velmi důležitou otázku..."

Myslím, že pan Čapek byl ještě mnohem a mnohem chytřejší než jsem si myslela, naprosto mě uchvátil konec té knihy. I když prostřední část byla místo trochu nudná.

monikaKU
14. července

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

eva-lupen
08. června

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

wiix
01. března

Neskutočne nadčasové dielo, plné logických absurdít a predvídaní do budúcna. Autor prejavil dôvtip i iróniu s vtipom mne vlastným.

sulcv
28. února

Zajímavá kniha, která varuje před silou energie, kterou člověk přestane ovládat a naopak ona začne ovládat jeho.

qwill
11. února

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.


Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

rarášek
11. února

Bylo to velmi zajímavé. Sice jsem se tím prokousávala a některé věci jsem určitě moc dobře nepochopila, ale určitě to bylo velmi zajímavé. Stroj zvaný Karburátor, které na jedné straně vyrábí velké množství energie, ale na straně druhé vyrábí neznámou energii, kterou Marek nazývá Absolutno, které způsobuje vidění, zázračné uzdravování, atd. Absolutno se výrobou začne množit a to nakonec skončí tím, že se rozpoutá Největší Válka o náboženství, která pak v jednu chvíli skončí. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby se to skutečně stalo. Vše vypráví Kronikář. Líbila se mi předmluva, kterou napsal Čapek, aby vysvětlil vznik této knihy. Není,to rozhodně špatná kniha. :)

jakafe
10. února

Když jsem si přečetla úvod, v němž se pan Čapek tak trochu omlouvá, že kniha končí nedůstojným pojídáním jitrnic (a dodávám, že hlavně se zelím...), nevěděla jsem, co si o tom myslet. Ale po přečtení to sedí. Karel Čapek zde opět dokazuje, že je obdivuhodný mistr slova, velký myslitel a vizionář. Zdejší hodnocení v modrých číslech zase dokládá to, že Továrna na Absolutno není kniha pro každého, proto ji ani nedávám do svých doporučených. I já jsem ji před lety odložila po prvních kapitolách. Asi k ní člověk musí dozrát. V každém případě idea vynalezeného Absolutna - Boha (dnes by se ta nekonečná energie možná dala nazvat antihmotou), který zaplaví svět hojností, osvícením, milostmi a zázraky - se všemi důsledky - je dechberoucí. Knihu jsem přečetla za pár dní, i když je třeba příběh Absolutna dávkovat po částech. Dějových zvratů je tam požehnaně a vše je třeba důkladně pochopit, aby to navazovalo. I v tom spočívá genialita tohoto díla.

DK197
30. ledna

Myšlenku to má, poselství to má... To chválím. Ale nějak se mi to nečetlo nejlíp. V pasážích jsem se vracela, abych si připomněla, co čtu. Někdy jsem se přistihla, že nevnímám, a tak trochu se těším, až bude kniha za mnou. Škoda.

LišákPlyšák
27. ledna

Čapka mám ráda , ale tohle se mi nečetlo nejlíp . Občas jsem se přistihla , že čtu mechanicky a pořádně nevnímám obsah , ale myšlenka je až strašidelně aktuální takže 4 hvězdy .

Kabátice
14. ledna

Občas jsem měla z knihy trošku zamotanou hlavu, jelikož některé pasáže mi připadaly, jako kdybych se ocitla ve snu, ale jinak je kniha výborná. Autorův odpor k válce a násilí ze stránek přímo stříká a určitě se u této knihy každý zamyslí nad tím, jak nadčasový Čapek byl.

Alpental
30.11.2015

Po dlouhé době ho čtu podruhé a líbí se mi jinak a ještě více než poprvé.
Ano některé kapitoly byly psány téměř horkou jehlou, ale jsou to spíš sebrané spisy než román.
Potěší zas skvělá Čapkova slovní zásoba a stálá aktuálnost díla, bohužel kvitující i s dnešní situací.
Tak a jdu se pustit do nějaké zajímavé knihy o Čapkovi!

majklp
10.11.2015

Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe.
Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání

Ifanka
19.06.2015

Karel Čapek je prostě geniální. Není co dodat, snad jen tento "hatefree" závěr :)
"A zejtra pro mě udělejte třeba to zelí po moravsku.
Po moravsku?
No, co? Já to zkusím..."

IvaJakl
01.05.2015

Román který se hodí do každé doby. Je v něm vidět, že se lidstvo nikdy ze svých chyb nepoučí.

Phoenix16.cz
23.09.2014

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

SalomeH
10.09.2014

A vše končí pojídáním jitrnice.

schacco
09.08.2014

Tohle není román. To je satirická nábožensko-politicko-ekonomická studie. Na první pohled roztříštěné dílo, které Čapek psal ve formě fejetonů, skrývá silné poselství, obzvlášť aktuální v dnešní době. Tato kniha je navíc důkazem, jak blízko měl mnohdy Čapek k Haškovi.

Rocker007
18.06.2014

Myslím, že tato kniha se tak trochu vyjadřuje i k dnešku. Četla se mi hezky, ale k Čapkovi musí člověk dozrát. Ještě před třemi lety bych tuto knihu asi nedočetl.

Kapis
03.03.2014

Úžasná kniha! Čapek byl vizionář, jestli někomu vadí skoky v ději a různé styly, měl by si uvědomit, že tak dneska píše každý druhý a domyslet ty mezery není žádný velký problém. Střídání stylů přesně odpovídá postavám, které zrovna jednají. Čapek jasně ukazuje jak je posedlost jen tou svoji "vlastní pravdou" zkázonosná a jak rychle se mění ve fanatismus, jež s Voltairovskou tolerancí a nadhledem a svým typickým vtipem a moudrostí odhaluje. Moc se mi líbilo jakým stylem představil fungování médií, jež je praktikováno beze změn dodnes.

"Problém Boha je, že je nekonečný a každý, kdo má tu svou pravdu, těch pár metrů Boha, si pak myslí, že ho má celého." Zakončení u jitrnic je pak naprosto geniální a Páter Jošt a moravské zelí pak ukazuje celý problém na jednom stole. Ano, potřebujeme více tolerance k názorům druhých a bude na světě snad trochu lépe.

borsalino_csfd
26.01.2014

Továrnu na absolutno jsem si přečetl s chutí, musel jsem však zapojit veškerou fantazii, neboť Čapek se zde pohybuje od obyčejnéjo člověka až po abstraktní zdánlivé všudypřítomné dobro. Ale lidské slabosti, sociální systém a tmářství zůstávají.

Melanka
12.01.2014

Je geniální, jak Čapek dokázal spojit globální a nadčasové myšlenky s obyčejnou všedností. A ještě si z toho všeho stíhá dělat srandu!

Gwaihir
04.09.2013

Jak sám autor poznamenává, nejedná se v tomto případě o román, ale spíše o fejetonový seriál, což stvořený z notné části za běhu, což způsobuje, že ve střední pasáži jeví se děj poněkud rozvláčněji a jakoby nevědom si svého cíle. Přesto však svou nápaditostí a vykreslením utopického průběhu věcí, včetně jejich absurdních důsledků, přináší i tato Čapkova kniha mnohá zamyšlení. Snaží se totiž poukázat na dvojakost postihující prakticky všechen “pokrok“ a také veškerou víru. V samotném závěru potom mistrně naráží rovněž na neustále se opakující koloběh dějin a vývoje, z nějž je třeba se poučit a čerpat. To vše je samozřejmě okořeněno patřičnou dávkou jemného humoru. 90 %

tlapička
22.08.2013

Geniální postřehy, energie ve hmotě, a ty konce...

Atuin
13.07.2013

Taková genialita v těch otáčkách děje, prostě brilantní. Zejména ta poslední část. Zpočátku jen takové roztřesení, až ostýchavost ale to vše poté padá. Neomaleně atakoval Čapek znovu nás smrtelníky, ale kdo by mu to měl za zlé:)

Patt
05.07.2013

Čapek je autorem, který není pro každého, je ho nadčasovost nesedí všem. Drze totiž vyžaduje při čtení zapojený mozek, odpočinout si lze u jeho pohádek. Ohledně způsobu psaní, u žádné knihy nevěděl jak dopadne! Absolutno, tuto knihu jsem dostala do ruky ještě na základce, mě osobně připadala jako vylíčení důsledků komunismu, viz: síla rve rudu z půdy, nebo připínáčky, mnoho kusů které jinde vadí a jinde jejich nedostatek. Nenápadně uvolněná síla, rozlézající se všude zcela bez kontroly. Autor sám dílem varuje před nástupem FAŠIZMU, nebo jeho důsledky. Popis Absolutna tomu zcela odpovídá...