Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Továrna na Absolutno

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i "absolutno"- boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál. Ilustroval ...celý text

Ilustroval Josef Čapek, obálka František Gross. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/51_/515/tovarna-na-absolutno-515.jpg 3.9431
Romány, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1922 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
monikaKU14.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

eva-lupen08.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

wiix01.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Neskutočne nadčasové dielo, plné logických absurdít a predvídaní do budúcna. Autor prejavil dôvtip i iróniu s vtipom mne vlastným.

sulcv28.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavá kniha, která varuje před silou energie, kterou člověk přestane ovládat a naopak ona začne ovládat jeho.

qwill11.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.

Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

rarášek11.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Bylo to velmi zajímavé. Sice jsem se tím prokousávala a některé věci jsem určitě moc dobře nepochopila, ale určitě to bylo velmi zajímavé. Stroj zvaný Karburátor, které na jedné straně vyrábí velké množství energie, ale na straně druhé vyrábí neznámou energii, kterou Marek nazývá Absolutno, které způsobuje vidění, zázračné uzdravování, atd. Absolutno se výrobou začne množit a to nakonec skončí tím, že se rozpoutá Největší Válka o náboženství, která pak v jednu chvíli skončí. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby se to skutečně stalo. Vše vypráví Kronikář. Líbila se mi předmluva, kterou napsal Čapek, aby vysvětlil vznik této knihy. Není,to rozhodně špatná kniha. :)

jakafe10.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Když jsem si přečetla úvod, v němž se pan Čapek tak trochu omlouvá, že kniha končí nedůstojným pojídáním jitrnic (a dodávám, že hlavně se zelím...), nevěděla jsem, co si o tom myslet. Ale po přečtení to sedí. Karel Čapek zde opět dokazuje, že je obdivuhodný mistr slova, velký myslitel a vizionář. Zdejší hodnocení v modrých číslech zase dokládá to, že Továrna na Absolutno není kniha pro každého, proto ji ani nedávám do svých doporučených. I já jsem ji před lety odložila po prvních kapitolách. Asi k ní člověk musí dozrát. V každém případě idea vynalezeného Absolutna - Boha (dnes by se ta nekonečná energie možná dala nazvat antihmotou), který zaplaví svět hojností, osvícením, milostmi a zázraky - se všemi důsledky - je dechberoucí. Knihu jsem přečetla za pár dní, i když je třeba příběh Absolutna dávkovat po částech. Dějových zvratů je tam požehnaně a vše je třeba důkladně pochopit, aby to navazovalo. I v tom spočívá genialita tohoto díla.

DK19730.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Myšlenku to má, poselství to má... To chválím. Ale nějak se mi to nečetlo nejlíp. V pasážích jsem se vracela, abych si připomněla, co čtu. Někdy jsem se přistihla, že nevnímám, a tak trochu se těším, až bude kniha za mnou. Škoda.

LišákPlyšák27.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Čapka mám ráda , ale tohle se mi nečetlo nejlíp . Občas jsem se přistihla , že čtu mechanicky a pořádně nevnímám obsah , ale myšlenka je až strašidelně aktuální takže 4 hvězdy .

Kabátice14.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Občas jsem měla z knihy trošku zamotanou hlavu, jelikož některé pasáže mi připadaly, jako kdybych se ocitla ve snu, ale jinak je kniha výborná. Autorův odpor k válce a násilí ze stránek přímo stříká a určitě se u této knihy každý zamyslí nad tím, jak nadčasový Čapek byl.

Alpental30.11.2015

Po dlouhé době ho čtu podruhé a líbí se mi jinak a ještě více než poprvé.
Ano některé kapitoly byly psány téměř horkou jehlou, ale jsou to spíš sebrané spisy než román.
Potěší zas skvělá Čapkova slovní zásoba a stálá aktuálnost díla, bohužel kvitující i s dnešní situací.
Tak a jdu se pustit do nějaké zajímavé knihy o Čapkovi!

majklp10.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe.
Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání

Ifanka19.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Karel Čapek je prostě geniální. Není co dodat, snad jen tento "hatefree" závěr :)
"A zejtra pro mě udělejte třeba to zelí po moravsku.
Po moravsku?
No, co? Já to zkusím..."

IvaJakl01.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Román který se hodí do každé doby. Je v něm vidět, že se lidstvo nikdy ze svých chyb nepoučí.

Phoenix16.cz23.09.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

SalomeH10.09.2014Hodnocení knihy 5 z 5

A vše končí pojídáním jitrnice.

schacco09.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle není román. To je satirická nábožensko-politicko-ekonomická studie. Na první pohled roztříštěné dílo, které Čapek psal ve formě fejetonů, skrývá silné poselství, obzvlášť aktuální v dnešní době. Tato kniha je navíc důkazem, jak blízko měl mnohdy Čapek k Haškovi.

Rocker00718.06.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Myslím, že tato kniha se tak trochu vyjadřuje i k dnešku. Četla se mi hezky, ale k Čapkovi musí člověk dozrát. Ještě před třemi lety bych tuto knihu asi nedočetl.

Kapis03.03.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha! Čapek byl vizionář, jestli někomu vadí skoky v ději a různé styly, měl by si uvědomit, že tak dneska píše každý druhý a domyslet ty mezery není žádný velký problém. Střídání stylů přesně odpovídá postavám, které zrovna jednají. Čapek jasně ukazuje jak je posedlost jen tou svoji "vlastní pravdou" zkázonosná a jak rychle se mění ve fanatismus, jež s Voltairovskou tolerancí a nadhledem a svým typickým vtipem a moudrostí odhaluje. Moc se mi líbilo jakým stylem představil fungování médií, jež je praktikováno beze změn dodnes.

"Problém Boha je, že je nekonečný a každý, kdo má tu svou pravdu, těch pár metrů Boha, si pak myslí, že ho má celého." Zakončení u jitrnic je pak naprosto geniální a Páter Jošt a moravské zelí pak ukazuje celý problém na jednom stole. Ano, potřebujeme více tolerance k názorům druhých a bude na světě snad trochu lépe.

borsalino_csfd26.01.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Továrnu na absolutno jsem si přečetl s chutí, musel jsem však zapojit veškerou fantazii, neboť Čapek se zde pohybuje od obyčejnéjo člověka až po abstraktní zdánlivé všudypřítomné dobro. Ale lidské slabosti, sociální systém a tmářství zůstávají.

Melanka12.01.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Je geniální, jak Čapek dokázal spojit globální a nadčasové myšlenky s obyčejnou všedností. A ještě si z toho všeho stíhá dělat srandu!

Gwaihir04.09.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Jak sám autor poznamenává, nejedná se v tomto případě o román, ale spíše o fejetonový seriál, což stvořený z notné části za běhu, což způsobuje, že ve střední pasáži jeví se děj poněkud rozvláčněji a jakoby nevědom si svého cíle. Přesto však svou nápaditostí a vykreslením utopického průběhu věcí, včetně jejich absurdních důsledků, přináší i tato Čapkova kniha mnohá zamyšlení. Snaží se totiž poukázat na dvojakost postihující prakticky všechen “pokrok“ a také veškerou víru. V samotném závěru potom mistrně naráží rovněž na neustále se opakující koloběh dějin a vývoje, z nějž je třeba se poučit a čerpat. To vše je samozřejmě okořeněno patřičnou dávkou jemného humoru. 90 %

tlapička22.08.2013

Geniální postřehy, energie ve hmotě, a ty konce...

Atuin13.07.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Taková genialita v těch otáčkách děje, prostě brilantní. Zejména ta poslední část. Zpočátku jen takové roztřesení, až ostýchavost ale to vše poté padá. Neomaleně atakoval Čapek znovu nás smrtelníky, ale kdo by mu to měl za zlé:)

Patt05.07.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Čapek je autorem, který není pro každého, je ho nadčasovost nesedí všem. Drze totiž vyžaduje při čtení zapojený mozek, odpočinout si lze u jeho pohádek. Ohledně způsobu psaní, u žádné knihy nevěděl jak dopadne! Absolutno, tuto knihu jsem dostala do ruky ještě na základce, mě osobně připadala jako vylíčení důsledků komunismu, viz: síla rve rudu z půdy, nebo připínáčky, mnoho kusů které jinde vadí a jinde jejich nedostatek. Nenápadně uvolněná síla, rozlézající se všude zcela bez kontroly. Autor sám dílem varuje před nástupem FAŠIZMU, nebo jeho důsledky. Popis Absolutna tomu zcela odpovídá...

Thanyss18.06.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Stylem vyprávění mi to hodně připomínalo Válku s mloky, i když tentokrát se děj točí okolo úžasného vynálezu, jež je poněkud nepřesně pojmenován jako Karburátor. Ten dokáže dokonale spalovat cokoli a tak maximálně využít energii. Karburátor na svět ale chrlí i vedlejší produkt a tím je Absolutno.

Příběh se nakonec zvrhne v náboženskou válku, kde každá strana tvrdí, že jedině její bůh je ten jediný a správný a pomíjí tak fakt, že se stále jedná o jednu sílu, která se ovšem přizpůsobí smýšlení dané sorty lidí.

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Na začátku máme vynález, který by mohl prospět lidstvu, nakonec se však promění v jeho zkázu.

Co říct na závěr? Nic se nemá přehánět. Ať už se jedná o vynálezy nebo náboženství.

Skjaninka08.06.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Skvelý Čapkov antiutopistický román s večnou pravdou, že ľudia musia veriť v samých seba a všetkého veľa len škodí.
"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi."

Pre mňa jedno z najlepších diel Karla Čapka, ktoré si zaslúži plných 5 hviezdičiek pre svoje veľké posolstvo a krásny jazyk, akým je napísané.

Auguri26.03.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Hůře čtivé, není to odpočinková kniha, člověk se musí zamýšlet a být pozorný.

Erezka27.01.2013Hodnocení knihy 2 z 5

Nápad je báječný, ale styl psaní mi naprosto nevyhovuje - jakoby slepené z jednotlivých článků. Asi je to na Čapkovi unikátní, ale mně se to čte velice špatně.

Sajdeman02.10.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od pana Čapka.
Úžasné téma.