LucyEcstasy LucyEcstasy komentáře u knih

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Snoubenky smrti - Jean Christophe Grangé

Tato kniha nás zavede do období Druhé světové války, kdy se v ohrožení života ocitnou manželky nacistických pohlavárů. Při vyšetřování brutálních vražd spojí síly zajímavé trio - gestapák Franz, psychoanalytik Simon a vysoce postavená žena Minna. Podaří se případ rozluštit včas?

Tato kniha obletěla v jednu dobu knižní svět a dle hodnocení ostatních nalákala i mne. Po přečtení jsem si musela nechat knihu v hlavě rozležet, abych ji dokázala náležitě ohodnotit.

V prvé řadě je kniha pěkný tlusťoušek. Má více jak 600 stran. Ze začátku jsem měla pocit, že je to spíše na škodu a že se děj nehorázně vleče. Dokud jsem se do příběhu nepročetla hlouběji a splynula s knihou. Potom mi řádky ubíhaly pod očima neskutečnou rychlostí.

Autor umí skvěle vykreslit i ty nejmenší detaily. Ať už o postavách, teoriích či prostředí. Vede vás do pomyslného labyrintu, kdy máte pocit, že už se nikdy nevymotáte, ale nakonec má vše svůj cíl. Zajímavé byly i poznatky o snech, kdy jsem měla pocit, že sám autor bádá v tomto odvětví. Ač běžně nečtu historicky pojaté knihy, tak tady se mi autor trefil do vkusu.

Souhlasím s výrokem @moje_poctenicko, že každá stránka této knihy je potřeba prožít.

Rodinu, přátelství, lásku či těžká témata - to vše najdete v této knize. A mnohem více. Překvapivý konec, kdy jsem vraha neodhalila, je jen třešničkou na dortu.

Knihu jsem si užila ještě více díky společnému čtení s @moje_poctenicko, @knihomolka_veru a @magda.zavodna. Byly jste skvělou společností.

Tato kniha je pro mne nejpropracovanějším thrillerem, který jsem doposud četla. Mohu ho tedy doporučit všema deseti.

31.12.2022 5 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

Poslední úkol pro Gwendy - Stephen King & Richard Chizmar (série Kouzelná skříňka - 3.díl)

Seznámili jsme se s Gwendy když byla malou holčičkou. Propluli jsme s ní jejím dospíváním. V této knize je Gwendy postarší dámou. Opět se tu objeví ona záhadná skříňka s tlačítky a páčkami. Tentokrát je pro Gwendy nachystaná nebezpečná mise, kde jde o všechno. Podaří se Gwendy zachránit svět?

Z této knihy mám rozporuplné pocity.

Stephen King a Richard Chizmar nám opět dokazují, že jsou skvělý tým, který umí napsat poutavou knihu. V porovnání se zbytkem série, je ale tato kniha nejslabší. Je to čistě můj subjektivní názor, ale já se prostě zamilovala do prvního dílu.

Četla se opravdu rychle a příběh je obohacen o prvky sci-fi. Kniha nás zavede dokonce i do vesmíru a popisy autorů vám dodají pocit, že jste sami astronautem. Dále si autoři pohrávají s aktuálními tématy (chvíli jsem se bála, že mne odradí téma koronaviru), ale i s nápady blízké budoucnosti. Vše dohromady funguje.

Navíc přebal se opět graficky vyvedl.

S čím se ale nedokážu smířit je, že prostě naše malá Gwendy vyrostla. Pro mne je to stále to malé děvčátko a ne pomalu důchodkyně. Stále je ale bystrá, sečtělá a velmi empatická žena. Oceňuji, jak si S. King a R. Chizmar prohráli s jejím osudem a s jakou grácií jsme se mohli s Gwendy rozloučit - tato kniha je totiž závěrečným dílem.

Ve finále věřím, že tato série má potencionál a mohu ji vřele doporučit.

Hodnotím 4/5⭐️

Četli jste tuto sérii? Chystáte se na ni?

28.12.2022

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Richard Ramirez: Night Stalker - Philip Carlo

“Richard” Muñoz Ramirez byl americký sériový vrah, který napadal, znásilňoval a okrádal své oběti. Byl odsouzen a dostal trest smrti.

Tato kniha nás provede několika částmi, které jsou od sebe odděleny. Začínáme přiblížením jeho vražedné kariéry, přesuneme se do jeho dětství a dospívání a ke konci nás čeká jeho soudní spor a jeho pobyt ve vězení.

Kniha je velmi čtivá, takže se nemusíte bát její tloušťky.

Jeho dětství bylo ze začátku jako každé jiné. On byl talentovaným a chytrým dítětem. Nicméně poté se tzv. chytnul špatných lidí a šlo to s ním z kopce. Moc tomu nepomohl ani tatínek Richarda a jeho násilnické sklony. Co bylo krásné, tak fakt, že ho rodina podporovala až do konce.

Popis vraždění byl šokující, běžel jak na běžícím páse a Richardovi bylo jedno, zda se jedná o dítě, dospělého či staršího člověka. Jako rodič dítěte jsem si nedokázala představit, že by něco takového měla prožít moje dcera.

Richard byl navíc satanista a údajně vše dělal pro potěchu Ďábla. Zmínky o této víře se mi moc dobře nečetly a četla jsem tyto pasáže s úzkostí. Nicméně to je můj osobní problém, protože na esoterismus a okultismus věřím a tudíž i na to, že si s tím není radno zahrávat.

Jedna věc mi přišla tragikomická. Tím bylo jeho dopadení.

Samotný soudní proces byl,pro mne, nejzajímavější částí. Díky prohnanosti Richarda to chvíli vypadalo jako kdyby byl nevinný. Navíc si získal spoustu fanynek. Jasně, zakázané ovoce chutná nejlíp, ale nechápu, jak jim mohl připadat pohledný. Výrazy pohledný a zkažený chrup mi nejdou prostě k sobě. Ale proti gustu..

Za dobu pobytu ve vězení, ho tam navštívilo nespočet žen. Stály na něj dokonce fronty. Jedna z nich měla dokonce štěstí a stala se jeho manželkou. Pobytu ve vězení se ale chtěl vyhnout. Nakonec v něm strávil několik let, než zemřel přirozenou smrtí. Upřímně nechápu účinnost trestu smrti, když někteří vrazi na něj čekají klidně desítky let anebo se ho ani nedožijí.

Kniha byla fascinující a velmi povedená. Dozvíte se všemožné informace a pokud máte rádi tuto literaturu, tak mohu doporučit celou tuto sérii True Crime od @nakladatelstvijota.

Jedna věc mne ale štvala. Mám vystudovaného policajta a vždy nás učili, že náboje ze zbraní nikdy nejsou kulky, ale střely. Nicméně je to věc, kterou běžný čtenář snadno přehlédne.

Knihu hodnotím 4/5⭐️

25.12.2022

Děti Halloweenu Děti Halloweenu Brian James Freeman

Děti Halloweenu - Brian James Freeman & Norman Prentiss

Máte rádi Halloween? Dokážete si představit, že se na něj celý rok těšíte a najednou je tu možnost, že se jeho oslavení zruší?

Naylorovi jsou obyčejná rodina, která bydlí v moderním bytovém komplexu. Čím více se ale blíží Halloween, tím více se v celém domě dějí nevysvětlitelné jevy. Zároveň naše rodina zjišťuje, že mají před sebou nejedno tajemství.

Opět tu máme jeden kratší béčkový horor. Jenže tady mám mnohem více výhrad než u Domu u hřbitova.

Kniha je útlá, ale 3/4 děje se neskutečně vleče. Až na nějakých posledních 50 stranách se začíná dít něco strašidelného. Příběh, dle mne, měl navodit znepokojení a autoři nás chtěli napínat až do konce, ale napětí budovali až příliš dlouho, kdy se z toho stala spíše nuda a dotaz “Už se bude něco dít?”. Konec knihy byl pak rychle sfouknutý a než se člověk naděje, tak byl konec. Nejvíce jsem si užila finále příběhu a přepis výslechu. Zajímavým se staly i E-maily jedné ze sousedek Naylorových.

Co se ale vyvedlo je navození prostředí a atmosféry příběhu. Podzim a soužití v bytovém komplexu bylo takřka hmatatelné.

Harris, což je otec rodiny, je zvláštním podivínem, který dělá neskutečné rozdíly mezi vlastními dětmi. Až by se dalo říci, že svého syna poštvával proti sestře. Zároveň se s manželkou tak často hašteřili, až jsem si říkala, proč spolu vlastně jsou. Můj názor na jejich manželství podporovaly i “dopisy” terapeutovi, které psala manželka Harrise.

Děti Naylorových byl opět vyvedený prvek. Dětský svět a charaktery obou dětí se autorům povedlo dovést téměř k dokonalosti.

Celkově kniha je taková, že nenadchne, ale ani neurazí. Takový průměrný příběh s pár vyvedenými věcmi.

Hodnotím tedy 3/5⭐️

18.12.2022 3 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

Dáma a Tučňáci - Hazel Prior

Jedna stařenka, pár milionů dolarů a spoustu tučňáků.

Veronica je starší svérázná dáma, která si myslí, že nemá žádnou rodinu. Jednoho dne vypátrá, že je babičkou a navštíví svého vnuka Patricka. Patrick však na ni neudělá nejlepší dojem.

Dny plynou dál až jednou Veronica zhlédne dokument o tučňácích, kteří ji uchvátí natolik, že se rozhodne vyjet si na dovolenou na Antarktidu. Bude se to zamlouvat členům výzkumného týmu tučňáků?

Tato kniha mi svým stylem připomínala tři knihy. Příběh Arthura Truluva, Muže jménem Ove a Tady byla Britt-Marie.

Máme tu ráznou, tvrdohlavou a životem zkoušenou dámu, která se na první pohled zdá nesnesitelná a chladná. Později, po odkrytí jejich deníků, čtenář pochopí, proč je jaká je a vcítí se do naší hrdinky. Od té doby jsem si já osobně Veronicu zamilovala. Je to statečná, silná žena.

Kniha sama o sobě je čtivá, stránky ubíhají jedna za druhou. Kapitoly jsou krátké, střídá se tu pár pohledů a také několik slohových útvarů.

Graficky je pak kniha krásně vyvedena. Nejen na přebalu.

Příběh se hodí především do této doby, kdy je venku sníh a člověk se může přiblížit pocitu, že je na Antarktidě. Oceňuji poznámky o tučňácích. Aneb člověk se učí celý život.

Já ale udělala jednu zásadní chybu. Dámu a tučňáky jsem přečetla v krátkém časovém horizontu po výše zmíněných knihách, a tak jsem si neužila knihu tak, jak bych mohla.

Nicméně kniha je krásným lidským příběhem a tzv. pohlazením duše. Nečekejte žádnou akci, žádnou wow lásku, ale milý příběh, který vás zahřeje u srdíčka.

13.12.2022 5 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Příběh vypráví o mladé čarodějce Henice, která zasvětí život pomoci druhým v podobě léčitelství.

Sledujeme její výpravy za obyčejnými i mocnými lidmi, které léčí. Věrně ji doprovází její klisna Potvora (to jméno je boží) a sem tam se objeví i jedna straka, která má hned několik tajemství.

Původně jsem si myslela, že jde o soubor jednotlivých povídek, ale vše se postupně slévá do jednotného příjemného příběhu. V knize najdeme úplně vše - lásku, přátelství, oddanost, rodinu, smutek a tak dále. Já osobně knihu četla po částech. Chtěla jsem si ji maximálně vychutnat. Jinak bych ji přečetla za jeden den. Tak rychle u ní plyne časoprostor.

Celá kniha na vás působí velice lidsky.

Není tu žádný hrdina, který najednou objeví své nadání, kterým má spasit svůj lid, rodinu i celý svět. Je tu jen jedna neobyčejně obyčejná žena, která nechce nic jiného než odvádět dobře své řemeslo. Má svoje pozitivní i negativní stránky a dělá chyby. Vše nám je předneseno tak, že se čtenář do Heniky zamiluje, pro její jednoduchost. Henika je jako vaše kamarádka, se kterou jdete třeba na kávu. Navíc pojmenovala svou klisnu jménem Potvora, což je vtipně originální.

Prostředí, ve kterém se kniha odehrává, je autentické. Nenajdete žádné nesrovnalosti, vše je tak, jak by to mělo být. Po dlouhé době jsem četla příběh odehrávající se mimo současnost a byla jsem učarována.

Mně se tato kniha velice líbila a evokovala ve mne pocit, že se na nás chystá i pokračování. Doufám, že to tak bude, protože potřebuji více.

Pokud hledáte originální příběh a jste fanouškem fantasy, tak kniha je přesně pro vás. I když by se dala zařadit i do románu, za mne.

08.12.2022 5 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Jenom Nestvůra - Vanessa Len

Joan tráví prázdniny u své babičky. Maluje si, jak to bude krásně strávené léto. Jenže zjistí, že část její rodiny nejsou obyčejní lidé. Jsou takzvané nestvůry. Navíc každá rodina má určité schopnosti. Další překvapení přijde v podobě Nicka. Není to jen kolega a kluk, který se jí líbí. Je to také obávaný lovec nestvůr. Joan musí spojit své síly s Aaronem, jejichž rodiny se nenávidí. Kam Joan zavede pátrání po záchraně její rodiny?

Přiznám se, že běžně žánr fantasy nevyhledávám, ale na tuto knihu jsem viděla všude samé kladné recenze, že jsem si ji potřebovala taky přečíst.

Potom přišla @vendy.dnes.cte s nápadem, že uspořádáme společné čtení a bylo jasno. A byla to bomba!

V knize je propracované prostředí do nejmenších detailů, včetně dobové kultury. Například se autorka zabývala délkou vlasů v dané době. Vše společně ladilo, přirozeně spolu fungovalo a člověk neměl pocit, že nový x starý svět nejde dohromady.

Oceňuji i popsání hierarchie nestvůřího obyvatelstva, kde doufám, že se objeví ještě v dalších dílech. Ráda bych ji prozkoumala více do hloubky.

Samotná Joan byla pro mne hrdinkou. Vybrala vždy cestu, kterou bych zvolila také. Ač to byla strastiplná cesta. Na svůj věk byla vyspělá a inteligentní slečna. Až mi ji bylo ve finále líto, že nese tak obrovské břímě.

O Nickovi moc prozradit nemohu, abych neprozradila důležité události v ději. Neměl to vůbec jednoduché a jeho osud byl plný nečekaných a smutných zvratů, až jsem ho taktéž litovala.

Knihu jsme měly v rámci společného čtení rozdělené na dny. Všichni ale dočetla dříve. Od knihy se totiž nedá odtrhnout, jak je čtivá! Už od začátku vás autorka nenechá nadechnout a čtete jedním zatajeným dechem a čekáte, co vás ještě šokuje. Kniha je totiž absolutně nepředvídatelná a u konce koukáte s otevřenou pusou. (A že jsme těch teorií měly)

Tahle kniha je fakt pecka a rozhodně po ní sáhněte!

Hodnotím 5/5⭐️

Děkuji @albatrosmedia za poskytnutí knihy v rámci #spoluprace.

06.12.2022

Vyděšená k smrti Vyděšená k smrti Rachel Amphlett

Vyděšená k smrti - Rachel Amphlett (Kay Hunterová 1.)

Jednoho dne se rodiče Melanie vrací domů. Doma zjistí, že jejich dcera není doma. Po chvíli jim volá únosce a chce za Melanii výkupné. Rodiče splní podmínky a vydají se po instrukcích dceru hledat. Naleznou ji však mrtvou.

Případu se ujme vyšetřovatelka Kay, které přijde úmrtí dívky zvláštní. To se jí potvrdí při dalším únosu. Zároveň najdou muže i s výkupným za Melanii. Má to jeden háček. Ten muž je mrtvý. Co se tu děje? Podaří se Kay případ vyřešit?

Kniha mne zaujala na první pohled svým přebalem a originálním názvem, který je krásně výstižný.

Příběh se čte rychle, kapitoly ubíhají jedna za druhou a je to vhodné i pro časově vytížené lidi, protože kapitoly jsou krátké. Což se mi, jako mamince na rodičovské dovolené, hodilo. Autorka nikam zbytečně a zdlouhavě neodbíhala, nenásilně si chystala půdu pro další pokračování a šla na věci postupně. Nenajdeme v příběhu žádné skoky ani zrychlené myšlenkové postupy. Najdeme tam i pár slepých odboček, ale to dodávalo ději na autenticitě.

Vrah si samozřejmě nese následky z dětství a proto je takový, jaký je. Vymyslel, pro mne, originální narafičení smrti. To klobouk dolů.

Kay je sympatická vyšetřovatelka, která má své mouchy a není neomylná jako detektivové v jiných knihách. To oceňuji. Navíc bojuje se svým vnitřním já, protože si prošla strašlivou věcí. V knize je poodhalena její psychická stránka a tak můžeme poznat Kay blíže.

Koho nesnáším, tak je matka Kay. Tu bych někam nakopala a doufám, že se Kay do budoucna své rodině vzepře.

Musím ale přiznat, že jsem četla už thrillery, které mne do děje vtáhli více. Toto bych zařadila mezi oddechové krimi, lehce nadprůměrné.

Souhlasím s jedním komentářem, který jsem viděla u této knihy. Kniha a naše vyšetřovatelka jsou podobné knihám Angely Marsons a její sérií s Kim Stoneovou.

I přesto mě zajímá, co dalšího si autorka vymyslí.

Děkuji @albatrosmedia za poskytnutí knihy v rámci #spoluprace.

Hodnotím 3,5/5⭐️

Četli jste tuto knihu? Chystáte se na ni?

04.12.2022 3 z 5

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Robert Kett stále pohřešuje svou ženu.

Aby toho nebylo málo, v norfolkském lese je nalezeno tělo ženy, kterou na první pohled napadlo zvíře. Místní obyvatelé si myslí, že za to může bájný Černý ďas. Má to ale jeden háček. Důkazy poukazují, že na vině není zvíře.

Robert Kett i nadále bojuje s výchovou jeho tří dcer. Navíc jeho zdravotní stav na tom není úplně nejlépe. Úplně se ještě nezotavil z předešlého případu.

Jako v případě prvního dílu i tento se nedá odložit. Psaný je svižně, nikam neodbočuje a jste napjatí od začátku až do konce. O zvraty, které vás zavedou na scestí při odhalování vraha, taktéž není nouze. Rozuzlení zápletky mne překvapilo, autor to měl skvěle promyšlené a navíc originální.

Nechybí tu ani typický humor policejního sboru skrze chystaný čaj jednoho kolegy apod.

Samotný Robert Kett je typickým vyšetřovatelem v knihách tohoto žánru. Sem tam se chová nevyzpytatelně, dělá občas kroky, které nejsou logické, ale stejně mu to odpustíme, protože je to sympatický muž a schopný otec.

Jeho dcery jsou i nadále rošťandami, ale najde se chůva, kterou si oblíbí.

Co mne ale štve, a to v příjemném slova smyslu, že budu napjatá než vyjde další díl. Konec knihy vás dostane tak, že nutně potřebujete pokračování! A ono je v plánu až příští rok!

Ve finále kniha byla příjemným zpestřením mezi thrillery a přinesla něco neokoukaného.

Pokud jste ale nečetli předchozí díl a láká vás tento, určitě začněte od začátku. Knihy jsou spolu propletené, tak ať si něco nevyzradíte.

26.11.2022

Stříbrné oči Stříbrné oči Scott Cawthon

Stříbrné oči - Scott Cawthon & Kira Breed-Wrisley (Five Nights at Freddy’s 1.)

Charlie přijíždí po deseti letech do svého rodného městečka na událost, kde se setká se svými dávnými přáteli. Akci pořádají rodiče kdysi uneseného Michaela. Michael byl samozřejmě taktéž kamarád Charlie.

Celá parta se rozhodne oživit si vzpomínky a vydá se do zavřené restaurace, která patřila tátovi Charlie. Netuší však, co vniknutím na toto místo probudí.

Na knihu jsem se moc těšila, protože znám videohry s těmito roboty a očekávala jsem asi příliš.

Kniha je zařazena do YA hororu, což by i odpovídalo. Člověk se u toho upřímně bát nebude. (Ani @veructe)

Příběh měl příjemný svižný rozjezd, kdy mne upoutalo, jak šikovný byl otec Charlie. Co vše pro svou holčičku sestrojil do nejmenších detailů.

Pak ale přišla ohromně dlouhá část, kdy celá parta opakovaně chodí do Freddyho, do té restaurace. Mám pocit, že tady chtěli autoři dát prostor pomalému napětí a tajemnosti, ale bohužel to natáhli až moc.

Ve finále se začne pořádně něco dít až na posledních 30 stranách z nějakých 280. Což je obrovská Škoda, protože by se z příběhu dalo vytěžit mnohem více.

Číst skoro dvě stovky stránek, kde se prakticky nic neděje nebylo nic pro mne.

Kniha na konci skončí uzavřeně tak, že člověk nemá potřebu hned sáhnout po dalším díle.

Co se týče postav, tak jsem si nejvíce zamilovala právě roboty. Tam se autorům povedlo popsat je tak, že je člověk živě viděl před sebou. Zbytek “živých” postav tolik prostoru nedostal, nemohli jsme je poznat více do hloubky, a tak pro mne zůstávají jen partou puberťáků.

To samé bych mohla říci i o prostředí. Cokoli, co souviselo s výtvory otce Charlie či samotná restaurace, bylo popsané bravurně. Zbytek jsme proletěli rychle aniž by šlo městečko blíže poznat.

Věřím, že si kniha najde své čtenáře, ale já se do dalších dílů pravděpodobně nepustím.

Obálka se ale povedla! Je strašidelná a baví mě odlesky písma při pohybu knihy.

Hodnotím 2,5/5⭐️

25.11.2022

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Nedaleko hřbitova Bachelor’s Grove chátrá jeden dům. Údajně tam lze zahlédnout přízrak ženy, proto se lidé tomuto místu vyhýbají. Jediní živí, kteří dům navštěvují, ho navštěvují kvůli rituálům.

Domu si všimne jeden podnikatel, který se rozhodne zrekonstruovat toto sídlo na halloweenskou atrakci. Požádá tedy svého kamaráda Mikea, zda by se rekonstrukce ujal. Ten na to kývne, nicméně netuší, co vše tím spustí.

První polovina se věnuje samotné rekonstrukci a sbližování Mikea s Katie. Druhá část se věnuje otevření atrakce a jejímu krvavému konci.

V knize najdete naprosto vše - přátelství, lásku, erotiku či psychické potíže. Nečekejte ale takovou tu sladkou lásku, u které se člověku zdvíhají koutky úst. Jde tu o neopětovanou lásku, která je doplněna o manipulaci a pudovým chtíčem.

Čekala jsem upřímně příjemnou duchařinu. Tady ale dostanete pořádný krvák. Tolik krve jsem snad v žádné knize ještě nezažila.

Děj byl v některých částech docela předvídatelný, ale kvalitě příběhu to neubralo.

Hlavní postava Mike mi lezla hrozně na nervy svou hloupostí. To co dělal pro Katie se nedá omluvit ani láskou. Na druhou stranu chápu, že to autor takto napsal schválně, tudíž se mu to fakt povedlo.

Nejvíc mne bavily odkazy na skvělé filmové horory a hororové tvůrce. Mám hned několik tipů, kde si musím doplním své hororové mezery.

Ve finále dostanete příjemný béčkový horor, který se ale velmi příjemně čte. Rozhodně od něj neočekávejte nic hlubšího. Knihu bych označila za oddechový horor.

Hodnotím 4,5/5⭐️

16.11.2022

Polib mi dortík Polib mi dortík Helena Hunting

Blaire se rozhodla splnit si svůj sen, a tak si otevírá malou cukrárnu s cupcaky a koktejly.

Naneštěstí hned vedle otevírají sportovní bar plný hluku, křidélek a piva. Blaire tedy poznává Ronana a začnou spolu soutěžit o přízeň zákazníků.

Kdo tento souboj vyhraje?

Upřímně jsem se trochu bála, co mne uvnitř čeká za příběh, když jsem viděla tu obálku. Ta se, dle mého názoru, nepovedla. Jestliže mají postavy představovat hlavní postavy, tak to vůbec nesedí. Například Ronan má v knize tetování na rukou a je ztělesněním “hipstera”.

Myslím si, že spousta lidí, díky obálce,po knize nesáhne, což je velká škoda, protože příběh je skvělý!

Sledujeme pomalu vyvíjející se vztah mezi Blaire, které Ronan nejdříve leze na nervy, ale pak ji postupem času začne přitahovat. Je to takový ten typický “hate to love” příběh.

Psán je v krátkých kapitolách, kdy autorka píše odlehčeně, bez zdlouhavých popisů a zbytečného napínání čtenáře.

Setkáváme se tu s prostředím typicky ženským a typicky mužským. Zatímco u Blaire je vše roztomilé, v dívčích barvách a jemné, u Ronana je vše “chlapácké” - dřevo, temnější barvy a prostě pravý opak cukrárny Blaire. V knize tak najdeme krásný kontrast.

Co jsem nemohla vystát, a to v dobrém slova smyslu, byla rodina Blaire. Autorka ji zasadila do příběhu jako nesnesitelnou a povrchní a přesně to ve vás při čtení vyvolají.

Raději jsem měla Ronana. Byl to symptický tvrďák na první pohled, ale uvnitř byl citlivý, vnímavý s dobrou duší.

Po knize jsem sáhla, protože jsem potřebovala nějakou vtipnou oddechovku. A to přesně od knihy dostanete.

Vřele ji doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit a “vypnout” na chvíli.

Hodnotím 4,5/5⭐️

14.11.2022 5 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Vazači zhouby - Artemian

Samotná kniha má roztomile vyvedenou obálku. Nenechte se ale zmást. Uvnitř na vás nečeká žádná pohádka.

V příběhu vstupujeme do doby, kdy obyvatele napadá jakási nemoc - Zhouba. Podaří se ji zastavit či nakazí celé lidstvo?

O zastavení Zhouby se mají postarat tři ze čtyř našich hlavních postav - Coriel, Velehlas a Jiskra. Získáváme tu ale také pohled z druhé strany a to od Skelena.

Střídají se tu krátké kapitoly od všech čtyř postav, proto příběh odsýpá rychle a je to záležitost na jedno odpoledne.

Teď si povíme něco o našich hrdinech.

Coriel byl pro mne chytrý taktikem, který ale zprvu nechtěl přednášet strategie. A chápu proč. Na druhou stranu nebýt jeho, dopadly by bitvy mnohem hůř.

Velehlase jsem vnímala jako záporáka od začátku až do konce. Jasně prvotně jel s výpravou Zhoubu zastavit, ale jeho smýšlení a rozhovory se Stvořitelem z něho toho záporáka udělaly.

Nejvíce mne fascinovalo Jiskra. Poslední žijící anděl, který nese obrovské břemeno na svých bedrech. Jiskra byla silná a geniální.

Skelen moc prostoru bohužel nedostal, tudíž k němu jsem si nedokázala vytvořit nějaký vztah.

Mám s knihou ale jeden problém.

Přijde mi, jako bych skočila do děje uprostřed či na konci série a než mne kniha začala bavit, tak byl vlastně konec.

V hlavě mi dodnes zůstávají otázky ohledně Stvořitele, andělů apod. Ani konec knihy nic nevysvětlil, neboť zůstal otevřeným.

Na druhou stranu jde ale o prvotinu autora a když se na to podíváme z tohoto úhlu, tak musím říci, že Artemian má talent a vůbec bych se nebála napsat něco delšího anebo již zmíněnou sérii.

Možná knihu vnímám tak, jak píši, protože jsem se poprvé setkala s podžánrem fantasy - fantasy meče a magie.

Ve výsledku knihu Hodnotím 3,5/5⭐️ a věřím, že si kniha najde své čtenáře, u kterých zaboduje!

10.11.2022 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Tento příběh je zaměřený na život jménem Cass. Ta je vdaná, má práci a konečně je její život v pořádku.

Jednoho večera však jede domů zkratkou a ta cesta jí změní život.

Zážitek z oné noci se jí usídlí natolik v mysli, že je paralyzovaná strachem a začíná zapomínat na věci jako schůzky s kamarádkou či dávkování léků.

Podaří se Cass navrátit do života?

Toto byla první kniha od B. A. Paris, kterou jsem četla.

Co se týče knihy, tak jsem ji měla chuť odložit.

Četla se skvěle, příběh byl napínavý a autorka to vše zapletla tak, že jsem vůbec nedokázala předvídat, jak to celé dopadne.

Po dlouhé době jsem četla thriller s originální zápletkou a námětem jako takovým.

Mělo to jeden háček a to samotnou Cass.

Respektive do 3/4 knihy mě Cass neskutečně vytáčela a kazila mi, svou hloupostí, zážitek z knihy.

Po této úmorné pasáži Cass náhodou přijde na to, co se děje. Tady se nám Cass lusknutím prstu změní na velmi inteligentní a silnou ženu.

Ale abych ji jen nehanila, tak musím přiznat, že na konci jsem si k ní cestu našla a bylo mi jí na jednu stranu líto.

Autorka vytvořila nevýrazné prostředí, které ale ke knize sedělo. Žádné zdlouhavé popisy, ale rovnou akce. To se mi velmi líbilo.

B. A. Paris ve finále umí napsat čtivý a poutavý příběh.

Jsem zvědavá na její další tvorbu.

08.11.2022 4 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Žízeň - Jozef Karika

U nás vyšlo toto dílo jako dvojkniha, nicméně já se rozhodla každou část knihy rozebrat zvlášť.

V prvé řadě musím vyzdvihnout grafickou stránku přebalu, která se opravdu povedla. Navíc mám ráda, když přebaly knih mají spojitost s příběhem samotným.

Začala jsem knihu číst prvně od Žízně.

První příběh je za mne takový úvodní, který naláká čtenáře na celou knihu.

V ní si mladý pár vyrazí na túru, když v tom jeden z nich se na chvíli vzdálí a zahlédne muže ve žluté větrovce. To všem změní jejich životy. Víc vám ale neprozradím.

Zbytek knihy je směsicí několika slohových útvarů. Máme tu deníkové zápisy, e-mailovou komunikaci, komentáře samotného autora,..

Všechny ale spojují dvě věci. Vrch Čebrať a jeho nejbližší okolí, společně s tajemnými legendami o vysokém muži s černým kufrem.

Sama mám několik knih od tohoto autora přečtených, ale ne vždy jsem z nich byla nadšena. Nicméně tady to bylo příjemné překvapení.

Žízeň byla svižná, děj nebyl nikde zbytečně natahován a já si každou stranu užívala.

Problém mívám u tohoto autora i s postavami. Nicméně tady se každé věnoval a každá měla svůj osobitý charakter.

Oceňuji také další zpracování autorových místních legend a pověr. Opět originální námět.

Jediná věc mi možná vadila. Mně osobně by stačil jeden komentář autora na konci Žízně a ne pravidelný.

Celkově ale Žízeň mohu doporučit jako takovou tajemnou jednohubku.

Hlad - Jozef Karika

Hlad je rozdělen na pět samostatných příběhů, které opět spojuje několik věcí. Ať už je to Čebrať, Ružomberok či muž ve žluté větrovce.

Oproti Žízni se tu autor drží klasického vyprávění až na pár výjimek. Nicméně jedná se ale vždy o ucelenou novelu.

Autor zabíhá do mýtů již zmíněných oblastí. Čeká nás tedy originální námět.

Zpracování daných příběhů bylo přímé, napínavé. Autor zbytečně nikam neodbočoval.

Prostředí bylo tajemné, mrazivé a mnohdy popsané tak, jako by byl čtenář přímo na místě.

Až tedy s výjimkou jedné novely. Tam se autor vyřadil filozoficky o bytí a nebytí a našeho fyzického těla a duše. To mi tedy přišlo zbytečně zdlouhavé. Když by to tam bylo zmíněno jen okrajově, nezkazilo by to konec příběhu. Věřím ale, že pro mnohé čtenáře bude mít tato filozofická pasáž větší význam než pro mne.

Nejvíce mne ale dostal Výlet. To byl totiž ten okamžik, kdy se hlouběji propojila Žízeň s Hladem. Koukala jsem na to s otevřenou pusou.

Respektive, zarazil mne fakt, že příběhy byly psány nezávisle na sobě po dobu 20 let a přesto jsou takto geniálně pospojované. To nemůže být náhoda.

Celkově bych řekla, že Hlad byl slabší částí této knihy.

Ať už ale vezmete knihu z jakékoli strany, čeká na vás plno temných příběhů s kapkou tajemna.

Hlad hodnotím 3,5/5⭐️

Celek bych zhodnotila 4/5⭐️

06.11.2022 4 z 5

Frankenstein (komiks) Frankenstein (komiks) Georges Bess

Viktor Frankenstein je vášnivým vědcem a jednoho dne se mu podaří vyřešit záhadu života. Alespoň to tvrdí. Podaří se mu totiž vytvořit živou osobu.

Později se mu ale začne říkat monstrum, neboť páchá hrůzné činy.

To vše se dozvíme z úst Viktora, který se svěřuje s příběhem lodní posádce.

Co se s oním “monstrem” stalo?

V prvé řadě bych chtěla vychválit grafické zpracování tohoto románu. To se totiž opravdu povedlo!

Kniha je vyvedena černobíle, což jí dodává temnou, ponurou a hororovou atmosféru. Takovou, která se hodí do podzimních dní plné mlhy a pošmournosti.

Ono “monstrum” má opravdu děsivé a odpudivé vzezření.

Samotný příběh většina čtenářů zná nebo o něm alespoň zaslechla.

Já osobně jsem se s Frankensteinem setkala poprvé. A jak to dopadlo?

Musím si přečíst i klasickou románovou verzi, abych věděla, zda na mě bude působit stejně.

Viktor mne neskutečně rozčílil svým bezohledným jednáním. To, že si takto zahrával se životem a smrtí a nehleděl na důsledky.

“Monstrum” dávám do uvozovek naschvál, protože samo o sobě monstrem není. Udělali ho z něj lidé, kteří hodnotili dle vzhledu. Není proto divu, že se stalo tím, čím bylo. Bylo učenlivé, přizpůsobivé, ale prostě mělo smůlu. Bylo mi ho líto.

Atmosféra v celé knize je opravdu mrazivá a já knihu přečetla během pár hodin, protože mne kniha nechtěla pustit.

Já nemám co vytknout! Rozhodně tohle potřebujete.

Já osobně si musím pořídit i vydání Drákuly od stejného kreslíře.

06.11.2022

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

(SPOILER) Tato kniha je trochu netradiční v tom, že v sobě nese prvky sci-fi.

Sledujeme příběh čtyř přátel z dětství - Petea, Henryho, Jonesyho a “Bobra”. Prolíná se tu jejich dětství s dobou o 25 let později.

Jako děti se hrdinně zastanou postiženého Dadyce a to je všechny navždy změní.

O těch 25 let později je celá parta na lovu v horách. Jonesyho v chatě najde neznámý muž a mluví o jakýchsi světlech na obloze. Po návratu Bobra se společně postarají o toho muže. Nicméně tato noc změní naší čtveřici životy navždy.

Stává se z nich kořist pro bytosti z jiného světa. Podaří se jim přežít?

Tato kniha je celkem bichlička. Má nějakých 600 stran. A za mě by jí vůbec neuškodilo, kdyby měla o nějakou tu stovku stran méně.

Začátek byl plný akce a příběh mě vtáhl do prostředí zasněženého lesa v horách prakticky hned.

Říkala jsem si, jak mám šťastnou ruku na zajímavou knihu, protože tím myšlenka celého příběhu rozhodně je.

Ale zřejmě jsem to zakřikla.

Po nějakých 200 stránkách totiž přišla pasáž, kdy se prakticky nic nedělo a jen se popisovalo, co se děje na vojenské základně. Chápu, že to tam pro úplnost mělo být, ale za mne, by to šlo zkrátit. Měla jsem chuť knihu i odložit, ale vydržela jsem. Vyplatilo se to.

Po prokousání této části opět naběhla dramatická linka, která gradovala do vynikajícího konce.

Nesměly samozřejmě chybět ani prvky hororu a tajemné atmosféry.

Líbilo se mi i představa autora o mimozemských bytostí a jejich “návštěvy” na naší planetě. Byrus a ostatní názvy jsem si později i googlovala a určitě to doporučuji prozkoumat.

V knize jsem se i zasmála. A to u vysvětlení SSDD a Bobrových hlášek/nadávek.

Z knihy jako celkové mám ve finále smíšené pocity. Za mne patří do kategorie “nenadchne ani naurazí”.

Hodnotím 3,5/5⭐️

18.10.2022

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Kde zpívají raci - Delia Owensová

Tato kniha teď zažívá velký boom v knižním světě. Navíc v kinech uvádí stejnojmenný film, který sbírá taktéž velice dobrá hodnocení.

Příběh nás zavede do bažin, kde potkáváme Kyu. Poznáváme ji jako malé děvčátko, projdeme s ní jejím dospíváním a vlastně nás kniha seznámí s celým jejím životem.

To vše se odehrává mimo město, mimo společnost. Kya nemá totiž zájem o interakci s lidmi. Je samotářská, protože na to byla zvyklá už odmala. Její rodina ji totiž opustila a tak je dokázána sama na sebe.

V tomto bodě smekám před Kyou. Už v útlém věku se dokázat obstarat, uživit v takových podmínkách je neskutečné. Navíc Kya je velice inteligentní dívka, která rozumí okolní přírodě více jak odborníci. Není to, jak říkají obyvatelé městečka, “póvl z bažiny”.

Naneštěstí je jednoho dne objeveno tělo Chase Andrewse a podezření padne právě na Kyu. Byla to Kya nebo se někdo snaží hodit vinu na druhé?

Musím v prve řadě říci, že kniha se četla skvěle. Díky krátkým kapitolám a střídání dvou dějových linek, vám příběh rychle ubíhá pod rukama.

Autorka si dala práci a autenticky vykreslila prostředí bažin a jejich zvířecích obyvatel. To se mi velice líbilo.

Má to celé ale jeden háček.

Neřekla bych, že kniha je tak úžasná jak všichni tvrdí. Není tak emočně náročná, jako jsem četla v jiných recenzích.

Ano fandila jsem Kyle, zamilovala si Skokana a Tatea a rozhodně knihu doporučuji, ale myslím si, že ten velký rozruch kolem knihy je trošku na škodu. Obzvlášť v mém případě, kdy jsem měla velká očekávání a Wow efekt se nedostavil.

Pokud jste ale milovníky románů, tak se vám bude líbit.

Hodnotím 4/5⭐️

Četli jste tuto knihu? Chystáte se na filmovou adaptaci? A dokážete si představit žít v bažině?

16.10.2022 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

(SPOILER) Dnes se po dlouhé době podíváme na jednu klasiku.

Tuto autorku jsem sice znala, ale její první knihu jsem si přečetla až v jednom kole #klasikomilove.

Příběh nás na začátku seznámí se všemi hlavními postavami, které byly pozvány na tajemný ostrov, o kterém se divoce spekuluje.

Po příjezdu a zabydlení si naše parta dopřává odpočinku, když v tom najednou jeden z nich zemře. Postupně návštěvníků obývá. Stejně tak vystavených černoušků na stole. Co mají vraždy společné s jednou říkankou? Navíc nikde není po vrahovi ani stopa, tak kde se nachází náš vrah?

Musím přiznat, že jsem zpočátku měla obavy, že se zamotám v postavách. Na nějakých 5-10 stránkách totiž byly vtěsnané všechny. Naštěstí si to vše sedlo a bylo to přehledné.

Příběh už od začátku má spád a nenechá čtenáře ani chvilku vydechnout. Kdybych měla tolik času,tak knihu hravě za pár hodin přečtu.

Samotnou autorku musím vychválit jak bravurně dokázala napsat takový příběh, jak dokázala vykreslit prostředí, provést nás zápletkou, zmást nás a překvapit na konci.

Při popisu ostrova jsem si živě představila, jak šplouchají vlny, jak rachotí vlak, jak hraje gramofon, prostě vše bylo realistické.

Moc oceňuji i propojení příběhu s lidovými pořekadly a básničkami. Po delší době jsem četla originální námět.

Závěrečné rozuzlení mne opravdu zaskočilo. Vraha jsem prostě neodhadla.

Jediné, co mě na knize štve, je počeštění příjmení autorky a přidání k jejímu příjmení koncovku ová - alespoň v mé verzi knihy. To by se dle mne dělat nemělo.

12.10.2022 5 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

(SPOILER) Po delší době vám představím povídkovou knihu.

Tato kniha mne zaujala hned na první pohled. Druhý podle padl na autory, kterým se v knize objevuje povídka a bylo jasné, že si tuto knihu musím přečíst.

V knize nás čeká úvod, který jsem po hodně dlouhé době považovala za zajímavý a dozvěděla jsem se z něj, k jaké příležitosti kniha vyšla. Z úvodu na mě dýchla rodinná atmosféra. Pan Hans-Åke Lilja je dle mého názoru člověk na správném místě a jeho webová stránka pro něj bude srdeční záležitostí.

V samotné knize najdeme 12 povídek a to od autorů jako Stephen King, Clive Barker, Jack Ketchum či John Ajvide Lindqvist.

Nebudu vám tu představovat každou povídku zvlášť. Vypíchnu, pro mne, ty nejzajímavější nebo naopak ty, které mne nejvíce zklamaly.

Nejvíce natěšena jsem byla na povídku Modrý kompresor od S.Kinga. Bohužel byla také největším zklamáním. Sledujeme tu tři pohledy a občas pro mne bylo těžké se zorientovat, kdo zrovna vypráví příběh. Nápad byl zajímavý, ale zpracování trochu pokulhávalo.

Druhé zklamání nebo spíš nepochopení přišlo u povídky Román o holocaustu od S.O`Nana. Za mne by tato povídka vůbec nemusela v knize být. Osobně jsem ji nepochopila, nebyl tu žádný náznak hororu, prostě nic.

Teď ale obrátíme list a přejdeme k těm povídkám, kvůli kterým stojí za to knihu číst.

První bych chtěla zmínit Síť od J. Ketchuma a P.D.Cacekové. Sledujeme tu rozhovor na seznamce, které vyeskaluje v osobní schůzku. Tento příběh skrývá i varování právě před seznamováním na internetu. Byla napsána svižně a ač se dá konec předpokládat, tak jsem si čtení velmi užila.

Dalším překvapením byl Strážcův průvodce od J.A.Lindqvista. Tato hororovka s prvky sci-fi/fantasy byla výborná a vůbec jsem nečekala ten zvrat, který se tam objevil. Tuto povídku doporučuji především čtenářům Lovecrafta.

A nakonec to nejlepší. Tím se stala povídka Vábení plamenů od K. Quigleyho. Autora jsem neznala a upřímně jsem si ze začátku říkala, že to bude těžké čtení, protože se jedná o nejdelší příběh z celé knihy. Opak byl ale pravdou a když příběh skončil, chtěla jsem víc. Strašidelný dům a partička dětí bojující o svůj život? Ano prosím! Temná atmosféra s neotřelým námětem? Ano! To vše tu najdete. Já se do Vábení plamenů zamilovala.

Zbytek povídek v knize nebylo až tolik výrazných, nicméně patří do kategorie ¨Nenadchne ani neurazí¨.

Oceňuji i informace jak o autorech, tak o vzniku dané povídky na konci každého díla.

Celkově bych knihu zařadila do lepšího průměru a hodnotím tedy 4/5⭐️.

06.10.2022