LucyEcstasy LucyEcstasy komentáře u knih

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Varhaník z mrtvé vesnice - Danuta Chlupová

Občas se najdou knihy, které bych si běžně nepřečetla, ale které mne ve finále velmi překvapí. A tohle je jedna z nich.

Máme tu 50. léta v Československu. Asi všichni teoreticky víme, co za režim tehdy probíhal. Komunismus. Toto období nebylo úplně jednoduché pro věřící a právě to je jeden z problémů našeho hlavního protagonisty Teodora. Je totiž varhaníkem v kostele. Dostává se do čím dál ošemetnější situace, která vyeskaluje nehodou, při níž zemře jeho kolega. Teodor je odsouzen na 20 let odnětí svobody. Jeho rodina tudíž zažívá težké časy. Zvládnou se poprat s touto situací? A co s tím má společného jeden autistický chlapec?

Tato kniha je velice emotivní a pohrávala si s mými emocemi. Je tu nespravedlivý režim, kde nenávidíte všechny, kteří se díky podlézání mají mnohonásobně lépe než poctivý člověk. Na druhou stranu si myslím, že komunismus nebyl jednoduchý pro nikoho. Po vlně nenávisti vás dostihnou opačné emoce a já osobně si zamilovala Teodora a jeho vztah s oním zvláštním chlapcem. Chlapec má geniální mysl skrze hudbu, ale zároveň se chová zvláštně. Setkáváme se tu se situací, jak byl tehdy vnímán autismus.

Kniha byla lahodná jednohubka a já děkuji, že si ke mne našla cestu, protože by to byla velká škoda. Originální příběh, brilantní uvedení do časoprostoru a pocit, že jste součástí příběhu. Je to vše k nezaplacení.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili společného čtení. Já se určitě podívám po další tvorbě autorky.

02.07.2023 5 z 5

Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu Kateřina Lišková

Politika touhy: Sex a věda v komunistickém Československu - Kateřina Lišková

Zajímáte se o historii? A co historie legalizace potratů, dekriminalizace homosexuality či vznik partnerských poraden? Vše zmíněné se dozvíte v této knize.

Já osobně jsem si nedokázala představit, že by za doby komunismu existovaly výše zmíněné věci. Byla jsem ale překvapena, jak rodinu a zdraví žen či mužů vnímal tehdejší režim, nemluvě o sexuální orientaci a milostném životě. Navíc mne kniha zaujala na první pohled svou obálkou.

Tato kniha rozhodně není pro každého, neboť se jedná o knihy ze žánru naučné literatury. Je psaná lehce odbornějším stylem, ale myslím si, že i laik porozumí textu. V knize najdeme rozdělení na části a na delší kapitoly. Já si knihu musela prokládat beletrií, abych knihu maximálně vnímala a vstřebala veškeré informace. Poznatky, které autorka nasbírala a vepsala do této knihy jsou ale velmi zajímavé a jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Rozhodně se podívám po dalších knihách autorky.

Celkově jsem sice očekávala trochu něco jiného (čekala jsem styl psaní jako u knihy Podivuhodná historie sexu), ale i tak jsem byla spokojena. Knihu řadím jako nadprůměr a mohu ji doporučit.

25.06.2023 4 z 5

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

Sklouzni se v dešti - Lenka Parýzková

Příběh nás zavede do života Lenky, která prohrává svůj boj s depresí a rozhodne se dobrovolně nastoupit do psychiatrické léčebny. Jaké radosti i starosti jí tu osud nachystal?

Sklouzni se v dešti má již v úvodu napsáno, že se jedná o fiktivní příběh. Nicméně jsem měla pocit, že buď sama autorka buď někdy procházela takto těžkým obdobím nebo si udělala dokonale podrobný průzkum. Prostředí totiž bylo popsáno do detailu tak, že jsem nad některými podrobnostmi až žasla.

Cestu k hlavní postavě jsem si ale musela hledat. Ze začátku mě totiž Lenka neskutečně štvala. Protože člověk, co trpí depresemi, opravdu neřeší to, že v léčebně pro něj nemají pomalu wellness pobyt s masážemi a že po ní opravdu budou chtít, aby se zapojovala do denního chodu. Sama jsem si depresemi kdysi prošla. Toto trvalo tak třetinu až polovinu knihy, kdy se Lenka dostala do kontaktu s lidmi, kdy začala chápat, že všichni ji chtějí akorát pomoci. Pak už to s ní šlo. Závěrem se (za mne) až moc rychle uzdravila. Jednalo se prakticky o vyléčení ze dne na den, kdy ze dna otočila o 180 stupňů. Ne že bych ji to nepřála, ale bylo to na mne až moc urychlené.

Kniha mi stylem psaní a povahou Lenky hodně připomíná Couru od Jany Bernáškové. Čtivost knize upřít nemůžu. Našlo se i pár humorných momentů, ale bohužel jsem se do příběhu neponořila tak, jak bych asi měla. Měl to být hlubokomyslný román s prvky humoru, ale bohužel se ke mne příběh dostal jen povrchově. Což je škoda, protože autorka má potenciál. Za mne kniha spadá do škatulky nenadchne ani neurazí. Pokud ale Lence Parýzkové někdy vyjde další kniha, mileráda ji dám další šanci.

23.06.2023 4 z 5

Manifest za tmu: O umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu Manifest za tmu: O umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu Johan Eklöf

Manifest za tmu - Johan Eklöf

Bojíte se tmy?

Tato útlá knížka nás seznámí s problémem umělého světla. Johan Eklöf tu poukazuje na negativní vliv přílišného osvětlení vůči fauně a flóře. Člověk by ani nevěřil, co vše ovlivňuje umělé světlo.

Po dlouhé době jsem sáhla po knize z naučné literatury. Sama se snažím žít s co nejmenší ekologickou stopou a tak bylo jasné, že si přečtu i tuto knihu.

Autor se zabývá především studiem netopýrů, ale v této knize vysvětluje i laikům nejrůznější fakta. Z vesmíru, ze vzduchu či podvodní hladiny. Dozvíte se tu i jak se světlo přenáší a jaký vlastně proces v oku probíhá. Sama jsem si některé zajímavosti zapsala a ráda vám je tu napíši.

Například, že nevhodně nasměrované a zbytečně silné zdroje světla se aktuálně rovnají emisím oxidu uhličitého vyprodukovanými 20 miliony aut. Nebo že díky tomuto špatně zvolenému či zbytečnému světlu pomalu vymírají noční motýli, kteří opylují více druhů rostlin než včely. Na závěr třeba fakt, že díky světelnému znečištění vidíme pouze 0,5% hvězd, které bychom měli být jinak schopni vidět pouhým okem.

V některých pasážích jsem byla šokována. Třeba u té, kdy jsem zjistila, že krakatice má průměr oka až 27 centimetrů. Jindy jsem se pobavila nad historií - víte, že v roce 1874 věřili, že když si potřete oči netopýří krví, tak uvidíte stejně znamenitě jako ve dne?

Tak či onak, knihu jsem si musela dávkovat. Chtěla jsem si ji maximálně užít a vstřebat co nejvíce informací. Což s kombinací s krátkými kapitolami bylo jednoduché. Autor podal knihu tak, že ji porozumíte opravdu každý.

Věřím, že si v knize každý najde něco, co může dělat pro planetu, co se světla týče. A nejen pro ni, protože umělé světlo ovlivňuje i náš spánek. Například. Za mne mohu knihu určitě doporučit.

21.06.2023 4 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Habibi - Baja Dolce

Tato kniha je teď vidět všude. Erotická temná romance, kde anotace slibuje prohlídku podsvětí a varuje, že je vstup pouze na vlastní riziko? Navíc se sexy potetovaným chlápkem? To je to, co ženy hledají v erotických knihách. Navíc recenze jsou velice pozitivní. Osobně jsem snad neviděla žádnou čtenářku, které by se Habibi nelíbil.

Má očekávání byla tudíž vysoká. A to byla možná ta chyba. Ale začnu tím pozitivním.

Samotná autorka má talent, co se týče čtivosti příběhu. Navíc se tu setkáme s jednou postavou, která má dost originální vývoj a ten jsem nečekala. Kniha sama o sobě má nádhernou obálku a ještě lepší ořízku.

No a to je tak vše.

Respektive. První třetinu knihy jsem se skvěle bavila, culila jsem se u vývoje vztahů hlavních i vedlejších postav a příběh měl dobrý potenciál. Nicméně poté došlo k jakési stagnaci. Konec naopak byl akční a bylo tam několik překvapivých závěrů, faktů či jak si to nazveme.

Co se týče postav, tak mi Cassie v určitých chvílích lezla na nervy, ale její chování se poté vysvětlilo. Vysvětlení bylo velmi zajímavé a v tomto žánru jsem to ještě neviděla. Habibi je prostě typická mužská osobnost. Jediné nové, co tu najdeme, je množství tetování, piercingů a práce v nakladatelství. Bohužel jsem v jejich vztahu necítila žádnou chemii, žádnou jiskru, což je škoda. Čekala jsem také více temnoty, která se nedostavila. Nebo jsem už tak otrlá.

Celkově kniha nebyla špatná. Habibiho bych zařadila někam doprostřed. Četla jsem lepší i horší knihy. Takže takový lehký nadprůměr. Do dalších dílů se, ze zvědavosti, pustím.

20.06.2023 4 z 5

Stíny Halloweenu Stíny Halloweenu * antologie

Stíny Halloweenu - sestavily Ellen Datlow a Lisa Morton

Máte rádi Halloween? Slavíte Dušičky?

Tato kniha je nabitá 16 hororovými povídkami, které v mnoha čtenářích vyvolá nepříjemné mrazivé pocity a věřím, že spoustu z nich se bude i bát jít v noci po tmě na záchod.

Již na obálce je ochutnávka autorů, kteří přispěli do tohoto díla. Já osobně znala jen hrstku z nich. Nicméně jsem dostala spoustu tipů na prozkoumávání hororových knižních vod. Samotná obálka v sobě ukrývá překrásný strašidelný dům a sportu dýní, přesně tak, jak bych si podzimní obálku představovala. Uvítala jsem i Lisy Morton, kde ve zkratce představuje Halloween, jeho historii, Samhain a představuje knihu.

Ráda bych vám tu představila pár povídek, které mne zaujaly nejvíce.

První povídkou je "Černá Máry, skoč do jámy!" od Seanan McGuire. Ta nám představí koledování o Halloweenu. Že to zní obyčejně? Ne, pokud vstoupíte do domu, kde se nachází mrtvá holčička. Autorka tu dokázala vytvořit skvělý duchařský zážitek z běžné situace. Navíc i s ponaučením, že se člověk má vždy chovat slušně.

Dále bych tu chtěla zmínit dílko Johna Langana. Ztraceni ve tmě je takový článek či recenze na jeden film. Autor si tu pohrává s několika slohovými útvary, které povídku ozvláštňují. Celkově mi to připomnělo, což je tedy v povídce i zmíněno, film Záhada Blair Witch.

Posledním zmíněným kouskem je povídka s prvky sci-fi. Odehrává se totiž na Měsíci a jsou tu přítomní emzáci, pravděpodobně. Jak se slaví první Halloween právě tam? To zjistíte v příběhu "První Halloween na Měsíci" z pera Johna R. Littlea.

Příběhy jsou čtivé a je jedno, jak jsou dlouhé. Nejsou nijak náročné, jedná se o takovou lehčí četbu. Alespoň pro mne. Celkově se ale jedná o povedenou sbírku a věřím, že každý si tam najde to své.

12.06.2023 4 z 5

Tři malá prasátka Tři malá prasátka Alex Smith (p)

Alex Smith - Tři malá prasátka (Šéfinspektor Robert Kett 3. díl)

Na toto pokračování série jsem se velice těšila, protože se konečně dozvíme, zda Robert najde svou ženu a zda ji najde živou a zdravou.

Musím přiznat, že jsem byla lehce zklamaná. Oproti předchozím knihám mi tu chybí dostatek humoru, na který jsme zvyklí. Zároveň se v knize nic výrazného neděje a pak najednou na posledních desítek se konečně začne něco dít a akce střídá napětí. Něco tomu prostě chybělo. Osobně si myslím, že tam chyběla kombinace humoru, dětí Roberta a trošku více akce. Kniha ani ve mně nevyvolala touhu a netrpělivost skrze nutnost sáhnout po dalším pokračování. Naštěstí je kniha relativně krátká a čítá 272 stran a čtivost tam rozhodně nechybí. Rozuzlení zápletky bylo překvapivé a rozhodně jsem ho nečekala. V podstatě mohu říci, že jsem si nejvíce užila cca posledních 50 stran knihy.

Robert je otec tří holčiček a já bych v této knize ocenila, kdyby se jim i více věnoval. Rozumím tomu, že pátrá po jejich matce, ale odsunout je na druhou kolej taky nebylo příjemné. To je další změnou oproti předešlým dílům, kdy tam s nimi alespoň nějaký čas strávil. Jinak je to náš starý dobrý Kett.

Autor má talent na psaní zajímavých námětů a má smysl pro humor. Nicméně tady kniha nenaplnila zcela mé očekávání. Chystám se ale přečíst i další knihy, kde doufám, že budu spokojenější. Knihu bych celkově zařadila někam doprostřed. Nenadchne, ale ani neurazí. Věřím, že spousta čtenářů navíc bude uspokojena, že se dozví, co se stalo s Billie, protože to je hlavní tahoun celé série. Alespoň doteď. Jsem zvědavá, s čím Alex Smith přijde příště. Na závěr bych ráda pochválila grafickou stránku obálky, ta se povedla.

09.06.2023 3 z 5

Šumavský Děs: Paměti okultní Šumavský Děs: Paměti okultní Václav Votruba

Šumavský Děs: Paměti okultní - Václav Votruba

Bájný Šumavský Děs a Václav Votruba se znovu setkávají a sepisují další memoáry, které se odehrávají dle Šumavské historie. Nakolik těmto příběhům můžeme věřit? Jsou pouze utvořeny fantazií autora?

Nebude tomu dnes jinak, než že budu chválit další dílo z nakladatelství Golden dog. Nevím, jak to dělají, ale kdykoli sáhnu po hororové knížce, tak si ji maximálně užiju. Navíc při čtení této útlé knížečky jsem se místy i ošívala a dalo by se říci, že i bála. To jsem dlouho nezažila.

Setkáme se tu se šesti příběhy. Už z názvů vám bude jasné, že většinu času strávíte se smrtí v různé formě. Navíc na skutečnosti přidává krátký komentář Šumavského Děsu před každou povídkou. Každý z příběhů je poté záležitostí deseti minut.

Za záhrobí - V jednom domě straší přízrak ženy. Marie se rozhodne pozvat médium, aby dopřála duši klid. Zjistí ale děsivou pravdu o svém manželovi. A někdo tu chce odplatu.

Medijní kresby -Karel zjistí, že jeho předek byl médiem. On se zajímá o okultismus a nenapadne ho nic lepšího než ztraceného předka přemístit z jeho hrobu blíž k rodině. Jenže ve vykopaném hrobě najde akorát tunel do neznáma.

Krchov - Tento příběh je takovou adaptací na Svatební košili z Kytice. Žena čeká na svého milého, který se dlouho nevrací. U domu se začínají ale dít divné věci.

Pavouk nese smrt - Artefakt s pavoukem, který přináší smrt? To přesně hledá náš hrdina. Samozřejmě zvědavost zvítězí a Pandořina skříňka se otevře.

Shnilá nevěsta - Karel měl nehodu a probudil se v podivné vesnici. Najednou má manželku a spoustu známých. On o to nestojí a chce se vrátit domů. Netuší však, co tím probudí.

Pod kostěným lustrem - Josef se vydává do Prahy za kšeftem. Zákazník Ludvík po něm chce něco velice zajímavého. Lidskou lebku, ale ne ledajakou. Josef dostane instrukce i s varováním, že pokud cokoli pokazí, zažije nepříjemné chvíle.

Jaký příběh vás zaujal?

Celkově mohu říci, že jsem knihu přečetla na jeden zátah a nevím, co bych měla vytknout. Byla to skvělá jízda a já se musím podívat po zbylých knihách autora.

08.06.2023 5 z 5

Kolektiv Kolektiv Alison Gaylin

Kolektiv - Alison Gaylin

Představte si, že přijdete tragicky o dítě a ten, kdo to způsobil není nikdy potrestaný. Přesně tohle totiž trápí Camille. Jednoho dne však dostane pozvánku do Kolektivu. Jedná se o tajnou skupinu žen, které berou spravedlnost do vlastních rukou. Camille je zprvu nadšena a zapojí se do chodu spolku. Postupně se ale dozvídá děsivou pravdu.

No, začnu tím pozitivním a tím je čtivost. Stránky totiž ubíhají pod rukama a příběh vás ohromí tak, že knihu nechcete opustit. Za mne to ale není v tom dobrém slova smyslu. Naše Camille je naprosto tupá. Já chápu, že se člověk nikdy nesmíří se smrtí vlastního dítěte, ale že ji nepřijde spousta věcí divných. Například, že má koupit nůž, tak aby ji nikdo ideálně nepoznal a nebyla vidět na kamerách? Nehledě na to, že ho pak má poslat Bůh ví kam. Nebo, že po pár úmrtích, kdy je spolupachatelkou, najednou zjistí, že mrtví byli taky lidé a mají své rodiny? Takhle nějak si představuju, že to funguje u sekt. Výplach mozku, naprogramování pro svou věc a ztráta inteligence. Trochu mi to připomíná Jehovisty (pardon, pokud jsem urazila nějakého normálního jehovistu). Kniha mi připomněla knihu od B.A.Paris a její V pasti lží. Tam byla taky hlavní hrdinka na pár facek. (Běžně bývám mírumilovný tvor.)

Když teda přehlídnu Camille, tak to je kniha plná akce, zvratů a napětí. Jednoduchý děj s jednoduchými postavami, ke kterým si neutvoříte vztah. Minimálně ne pozitivní. Oceňuji i rozpletení zápletky. To bylo originální. Vyloženě nemohu knihu doporučit. Znám mnohem lepší knihy, ale naopak i horší. Zařadila bych ji někam doprostřed a označila ji za průměrnou.

29.05.2023

Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Tajemství v lahvi: příběh hrdinství Ireny Sendlerové Anna Czerwinska-Rydel

Tajemství v láhvi - Anna Czerwinska-Rydel

Víte, kdo byla Irena Sendlerová?

Paní Sendlerová je pro mne nově objevenou hrdinkou. Osobně historii moc nedám a znám ji okrajově, ale o této dámě chci vědět víc. Irena totiž byla nejen sociální pracovnicí a zdravotní sestrou. Byla i aktivistka a odbojářka za Druhé světové války. Získala několik ocenění. A čím se tedy proslavila? Irena Sendlerová zorganizovala záchranu cca 2 500 židovských dětí. Mnohé z nich vyzvedla osobně z Varšavského ghetta.

Tato útlá kniha ukáže střípek z Irenina života. Nicméně přesto mi dala tolik. Dodala odvahu, ukázala kus historie, na kterou by se nemělo zapomínat, naučila mě něčemu novému. Vystřídaly se u ní veškeré emoce. Vztek, strach, porozumění, láska, přátelství, statečnost - to vše vystihuje tuto knihu.

Irenu poznáme jako slečnu, které přijde málo, že tajně do ghetta nosí jídlo a léky. Postupně s ní plánujeme i záchranu lidských životů. První záchrannou akci jsem četla se zatajeným dechem a tiše fandila, aby vše proběhlo bez komplikací. Irena byla silná, empatická, odhodlaná žena, která navíc byla velice cílevědomá. Její život najdeme i jako přehled v datech i na konci knihy, kde je vše přehledné a chronologicky sestavené.

Kniha je určena dětem, ale věřím, že dá mnoho i dospělým čtenářům. Jsou tu bohaté a výstižné ilustrace. Kniha je psaná přímo, bez nějakých drastických detailů, ale i přesto vystihne tehdejší hrůzy. Nenásilně nás naučí něco o tehdejší době. Troufám si i říci, že by tato kniha měla být zařazena do povinné četby na druhém stupni ZŠ.

Já osobně nevím, co bych knize vytkla. Je prostě skvělá a vřele ji doporučuji. Já si o této ženě půjdu sehnat další knihy.

25.05.2023 5 z 5

Hra o duši Hra o duši Javier Castillo

Hra o duši - Javier Castillo (Miren Triggsová 2. díl)

Na Hru o duši jsem se velice těšila, protože předchozí díl, Ztracena v bílém šumu, byl skvělý. Poté tato kniha vyšla a čtenáři vychvalovali Hru ještě více než Ztracenou. Očekávání jsem měla tedy veliká. Bohužel mne kniha lehce zklamala a očekávání nenaplnila.

Příběh začíná kapitolou, kdy naši Miren kdosi pronásleduje a ona bojuje o život. Je zraněná a snaží se utéci. Tato kapitola skončí v momentě, kdy zaklepe na dveře jednoho domu a otevírá ji bělovlasá paní.

Následuje skok v čase. Přesně o tři dny zpět před touto události. Tady už po celou dobu knihy zůstaneme a děj plynule chronologicky běží. Postupně se tedy dozvídáme, co vedlo ke zranění Miren na začátku knihy.

Střídá se tu několik pohledů. Inspektor Ben Miller vyšetřuje případ nezvěstné Allison. Dokud není nalezena mrtvá. Cesty ho zavedou do jedné církevní školy. Dalšími pohledy jsou Miren a Jima Schmoera, jejího tehdejšího vysokoškolského učitele. Miren obdrží podivnou obálku s polaroidem zmizelé Giny. I jejich pátrání je zavede do oné církevní školy. Co s tím má škola společného?

Musím přiznat, že první kapitola mne nalákala na příběh plný akce a zvratů po celou dobu. Bohužel to se nestalo a troufám si říct, že polovina knihy je v útlumu, má línější a krom sběru informací se nic moc neděje. Potom přijde zrychlený závěr a rozuzlení zápletky, kdy jsem si říkala, zda si autor neuvědomil, že je kniha už docela dlouhá a potřebuje ji hned zakončit. Navíc na těch cca 70 stránkách bylo zvratů tolik, že to působilo až překombinovaně. Postavy mi nijak neutkvěly v hlavě a jediné, co jsem nějak prožívala byla linka mezi Miren a Jimem. Najdete tu totiž i romantickou linku. Nutno ale říci, že není nijak násilná a jen občas ji zaregistrujete.

Osobně mi tahle kniha nesedla, ale věřím, že své čtenáře si najde. Hodnotila bych knihu jako nenadchne ani neurazí.

Pochválit ale chci grafickou stránku přebalu. Ten je totiž povedený.

19.05.2023 3 z 5

G2R: Tajemná hra G2R: Tajemná hra Zdeněk Ležák

G2R: Tajemná hra - Zdeněk Ležák

Karlos objeví novou počítačovou hru a rozhodne se o svém objevu říci svému kamarádovi Markovi. Samotná hra je tak trochu záhada a přesahuje všechny, doposud známé, hry. V čem? Například v tom, že ve vyšší úrovni vtáhne hra Karlose dovnitř a ten musí bojovat o svůj život v bitvě mezi Anury a Hirudy. Mezitím se Marek a sestra Karlose pokouší vymyslet plán, jak kamaráda a bratra zachránit. Podaří se jim to?

Tato kniha je řazena do literatury pro děti a mládež a já si úplně nejsem jistá těmi dětmi. Knihu bych totiž doporučila věkově od cca 13 let. Příběh je totiž místy krvavý s popisem zraněných či zabitých vojáků. Taky jsem se místy ztrácela v časovém posunu, který by mohl být lépe rozpoznatelný.

Autor si dal velkou práci s vytvořením dvou nových civilizací a to se mu povedlo. Je propracovaná do nejmenších detailů, včetně jejich historie. To samé platí o prostředí, kde se příběh odehrává. Vše doplňují barevné ilustrace, které se mi velice líbily.

Příběh je ukázkou pravého přátelství a odhodlání. Marek je statečný hoch, který dostane na konci zaslouženou odměnu. Karlos je oproti tomu typickým případem puberťáka, který naletí a je snadno ovládaný. Naštěstí mu včas svitne v hlavě.

Celkově mi kniha hodně připomínala Enderovu hru, kterou mám ráda. Tady mi cosi chybělo. Nějaká jiskra nebo jak to popsat, která by dodala příběhu ten správný říz. Za mne nenadchne ani neurazí, ale je to slušná práce z pera českého autora.

Hodnotím 3/5

17.05.2023 3 z 5

Polské noční můry Polské noční můry * antologie

Polské noční můry - sestavil a přeložil Honza Vojtíšek

Máme tu další sbírku hororových povídek a to konkrétně sedmnáct kousků, které jsou ze světa současného polského hororu.

Očekávala jsem spoustu náznaků či přímo celých příběhů s náboženstvím, ale byla jsem příjemně (pokud se to tak dá říci) překvapena, jaké zvrhlosti a zvrácenosti se v knize objevovaly.

Nejvíce mne v hlavě zůstala povídka Levička od Karoliny Kaczowské, kdy naše hlavní hrdinka bojuje se svou posedlou levou rukou, která nepřipouští jiné sexuální partnery kromě ní.

Dále bych tu ráda zmínila Tomasze Siwiece a jeho "Rozumíš, drahoušku?", kde fandíte ženě, aby učinila přítrž svému násilnickému mrtvému muži.

Našly se tu i smutnější kousky, kdy mi bylo líto jedné holčičky. Mluvím o povídce Baba Jaga z pera Anny Musialowicz. Tento příběh se, podle mě, bude líbit čtenářům J. Kariky a K. Karolové. Autorka tu vzala jev, který může zažít kdokoli a přetvořila ho v mrazivý příběh.

Celkově to s knihou je ale jako na houpačce. Některé povídky byly naprosto skvělé a do některých jsem se musela naopak nutit. Což se mi popravdě ještě nestalo, co se týče takových sbírek.

Pochválit ale musím nakladatelství Golden dog za geniální grafické zpracování obálky a detailů v knize. Navíc o pečlivost překladu nemusím ani zmiňovat, protože toto nakladatelství si na tom dává záležet.

Knihu hodnotím 3,5/5

07.05.2023 4 z 5

Dveře ke snu Dveře ke snu Daniela Krolupperová

Dveře ke snu - Daniela Krolupperová

Po delší době se podíváme na jednu knihu, která je určena dětem. Nicméně já bych ji doporučila dát přečíst i dospělým.

Seznámíme se s jedním osamělým chlapečkem, který žije pouze se svým dědou. Jeho nejlepším přítelem je pes. Tam, kde žijí, se nedaří rostlinám ani stromům. Chlapec sní o zemi, kde naopak je živo. Jak se tam dostane? Začne vyřezávat dveře do jednoho uschlého kmene stromu. Krásnější dveře ještě nikdo neviděl. Je možné otevřít a někam vstoupit?

Příběh je kraťoučký, přímý a bez delších popisů. Ty tedy ostatně nejsou ani potřeba díky nádherným ilustracím Ivony Knechtlové. Osobně mám pocit, že autorce s ilustrátorkou bylo souzeno vytvořit knihu, protože vzájemně dodávají knize tu správnou atmosféru a soulad. Jako by byly pro sebe stvořené.

Na pouhých 40 stránkách dostaneme krásný lidský příběh s ponaučením. Je to příběh pro malé i velké. Příběh, který dodává naději a motivaci k plnění si svých snů. Já osobně knihu četla v době, kdy jsem potřebovala oddechovější literaturu (oproti tomu, co běžně čtu) a přesně splnila má očekávání. Je to takové pohlazení po duši. Na konci mi málem ukápla slza štěstí.

Tuhle knihu doporučuji pořídit do všech dětských knihovniček, protože za mne je to kniha, která by tam neměla chybět. Nemám ji co vytknout.

05.05.2023 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku Skutečné zločiny na Ostravsku Ivana Žáková

Skutečné zločiny na Ostravsku - Ivana Žáková

Jak už název napovídá, tato kniha se zabývá zločiny na území Ostravska. Jedná se tzv. o true crime žánr který je aktuálně populární a troufám si říci, že i současným trendem v literatuře.

V knize na nás čeká 24 zločinů, napříč časem. Autorka se tu zaměřuje především na vraždy, tudíž nic pro slabé žaludky.

Jde o zkrácený výcuc pro laiky, tudíž zde nenajdeme konkrétní přepisy pitev či výslechů, oproti jiným knihám. Je znát, že je autorka novinářkou, protože mi to hodně připomínalo dlouhé články. Zároveň si troufám říci, že je vzhledově a stylisticky kniha podobná Opravdovým zločinům. Mně osobně se knihy Opravdové zločiny líbily, tudíž i tu jsem byla spokojena.

Každý případ je popsaný od začátku, přímo. Ivana Žáková nijak nepřeskakuje, zbytečně nerozpitvával případy dopodrobna. Díky tomu má kniha spád a je to otázka na jedno odpoledne.

Oceňuji na knize i fotografie k případům. Text je prokládaný černobílými fotkami a vždy co kapitola, to odpovídající fotky. Tudíž se člověk více vžije do případu a některé fotky jsou vyloženě lahůdka.

Já byla nadšena, a proto knihu mohu doporučit. Nejvíce mne zaujaly kapitoly: Spal s mrtvolou, Chlebový vrah a Krvavé lázně.

Hodnotím 4/5

25.04.2023 4 z 5

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Dárek - Sebastian Fitzek

Milan stojí na ulici, když u něj zastaví auto, kde zahdléne dívenku, která v ruce drží papír s čmáranicemi. Jenže ony to nejsou čmáranice, ale prosba o záchranu. Milan je analfabet. Dle vystrašeného výrazu pochopí, že dívka není v bezpečí. Rozhodne se, že ji začne hledat. Netuší ale, co za sled událostí spustí a jak hodně mu to změní život.

Tuto knihu jsem četla v rámci společného čtení a chci poděkovat všem zúčastněným. Bylo to skvělé!

A teď ke knize.

Všichni víme, že Sebastian Fitzek je mistrem svého oboru. Čím víc toho od něj mám ale přečteno, tím více shledávám, jak geniální autor je.

Tohle byl masakr. Originální zápletka, zajímavá hlavní postava, zvrat za zvratem, kdy člověk nemůže nic očekávat, protože stejně ho autor překvapí. Zamotaný příběh, který má rozuzlení takové, že zůstanete koukat s otevřenou pusou. Prostě vynikající psychothriller.

Líbí se mi i stáhnutí čtenáře do děje, protože kniha obsahuje kódy, které jsem zkoušela luštit či jsem si "překládala" slova a věty, které Milan nedokázal přečíst a pro nás tam jsou zobrazené jako "bláboly".

Chválím take obálku a grafické zpracování uvnitř knihy. Mám ráda, když knihy obsahují drobné detaily, které dělají knihu neobyčejnou.

Já nemám normálně slov, nevím co více k tomu říci. Nemám co vytknout, jen bych chtěla knihu vychválit do nebes, protože tohle si chcete přečíst.

24.04.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Vodník - Tereza Bartošová

Evina kamarádka zničehonic zmizí. Evě je to divné a tak ji nahlásí jako pohřešovanou. Rozjíždí se tu pátrání, dokud není nalezeno tělo.

Tereza Bartošová je pro mne novým objevem mezi českou krimi literaturou. Musím přiznat, že mne okouzlila svým nadáním a nemůžu se dočkat až si přečtu další knihu z jejího pera.

Autorka dokázala bravurně nastolila tempo a nikam zbytečně děj nezaváděla. Měl příjemný plynulý spád a byl realisticky popsaný. Oceňuji zasazení příběhu do českého prostředí, díky němuž se člověk cítí být více součástí pátrací akce a vyšetřování. Tereza Bartošová tu dokázala rozvinou pochmurnou temnou atmosféru, která se čtenáři dokáže dostat pod kůži.

Od Vodníka nečekejte potoky krve, spoustu mrtvol a klikaře vyšetřovatele, kteří na co sáhnout, to se jim povede. Tady najdete lidský přístup, kdy policie vyšetřuje případ na základě postupného nalézání stop a prověřování výpovědí. A ano i sem tam se zmýlí, ale o to více se mi kniha líbila.

Jsem také ráda, že konečně někdo zpracoval téma našich tradičních strašidel. Pokud se mýlím, opravte mě, ale já doteď nenarazila na českou knihu, ne dětskou, který se inspiruje těmito postavami.

Ve finále nevím, co bych měla knize vytknout. Myslím si, že tu máme novou hvězdu českých současných detektivek. Pokud hledáte oddechový krimi příběh, tak Vodník je přesně pro vás. Já ho mohu vřele doporučit.

23.04.2023

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Červi v hlavě - antologie (Karin Novotná, Kristýna Lyach, Jarka Pelikánová, Jiří Koreš)

Poslední dobou se mi do ruky dostává čím dál více povídkových knih. Nejčastěji hororového žánru a není tomu jinak ani v případě tohoto titulu.

Červi v hlavě jsou dílo "horor týmu", kdy se výše zmínění autoři, setkali na kurzu tvůrčího psaní. A musím uznat, že se jim kniha povedla.

Máme tu 12 různorodých povídek. Najdeme tu jak duchařské příběhy, tak krev, násilí a zvrácenosti. Jak už to tak bývá, v knize najdeme silnější i slabší kousky. Všechny bych ale označila za nadprůměrné a rozhodně nemohu říci, že některá z nich by se dala vytrhnout a vůbec by v knize nechyběla.

Jiří Koreš si mne získal díky povídkám Návštěva a Prosím,potichoučku!, kdy přetvořil naprosto běžné věci v něco, co vám způsobí mrazení v zádech a nepříjemný pocit. Obzvlášť, když Návštěvu budete číst před spaním.

U Karin Novotné bych ráda vyzdvihla Našeptávače, kdy jsem si myslela, že vím, o co půjde, ale autorka mne naprosto dostala s rozuzlením. Zbytek jejich povídek nebyl špatný, ale troufám si říci, že se autorka pohybovala v bezpečných vodách.

Kristýna Lyach mne nadchla povídkami Jen přes jeho mrtvolu a Ta druhá. Obě měly jádro, které je nám známé, pokud se orientujeme v hororovém světě, ale Kristýna zvládla vytvořit zároveň něco nového a neokoukaného.

Jarka Pelikánová mi asi byla nejbližší, protože tam jsem byla nadmíru spokojena se všemi jejími povídkami. Najdeme u ní právě zvrácenosti, lehce nechutné pasáže (alespoň pro mne lehce), ale i jednu duchařinku. Já osobně totiž tento typ námětu čtu nejraději.

Závěrem chci pochválit jazykovou stránku. To byla pastva pro mou duši. Třešinkou na pomyslném dortu poté byla graficky vyvedená obálka, včetně detailů v knize. To nakladatelství Golden dog umí.

Nesmím ale opomenout zmínit ještě jedno jméno. Jiří Dvorský dodal knize patřičnou atmosféru díky černobílým ilustracím.

Celkově hodnotím knihu 4,5/5

22.04.2023 5 z 5

Kyselé bonbony Kyselé bonbony Kealan Patrick Burke

Kyselé bonbony - Kealan Patrick Burke

Další knížečka do série Zrnka Temnoty je tu!

Phil a Adam vypadají jako běžný otec se synem. Možná si okolí řekne, že by Adam potřeboval občas usměrnit a že se bonbony jedí až když se v obchodě zaplatí. Potom se podíváte na Phila a řeknete si, že s ním možná není něco v pořádku a budete mít pravdu. Phil totiž Adama poprvé viděl před několika týdny.

Autor si tu pohrává se zcela běžnou věcí - kyselými bonbony, kterou přetváří ve spouštěč něčeho děsivého. Věřte ale, že po přečtení této jednohubky (96 stran), vás na chvíli přejde chuť na tuto cukrovinku.

Kniha si tu zahrává především s psychikou a myšlenkami hlavního hrdiny. Přidejte k tomu špetku sci-fi a Lovecraftovského stylu a tradá! Bonbony jsou na světě.

Já si knihu užívala plnými doušky a ráda bych ji měla o něco delší, abych ji mohla prožívat déle. Děj byl neskutečně napínavý už od začátku a střídá se tu zvrat za zvratem. Konec mne naprosto rozložil a já ani neměla slov. Samozřejmě v dobrém slova smyslu.

Naprosto rozumím všem pozitivním reakcím a recenzím, protože tohle se vážně povedlo. Navíc ta obálka! Miluju!

No co dodat, jistých 5/5

10.04.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Penzion - Robin Morgan-Bentley

Seznamte se s budoucími rodiči - Jamiem a Victorií. Victorii se blíží termín porodu, ale na poslední chvíli se s Jamiem rozhodnou, že si užijí krátkou dovolenou v jednom malebném penzionu. Netuší však, že tahle dovolená jim změní navždy život.

Kniha ze začátku vypadá jako průměrnější thriller. Do začátku porodu bych řekla, že je děj i línější. Nicméně všechny události po něm jsou akcí a emocemi nabité.

Celou dobu jsem fandila oběma rodičům, dokud nepřišel jeden zásadní zvrat a já koukala s otevřenou pusou. Poměrně rychle jsem si totiž vytvořila teorii, kam děj bude ubíhat a říkala jsem si naivně, jak je tento příběh průhledný. Když už jsem si myslela, že mne nemůže nic překvapit, přišla @rosebloodbooks a upozornila mě na jednu věc v poslední kapitole a kniha dostala ještě jiný rozměr, děkuju ti!

Miláčkem knihy se pro mne stal Jamie, kterého mi je ve finále hrozně líto, ale zároveň ho obdivuji, jak se popral se svým osudem. Já sama nevím, jak bych se v jeho situaci zachovala. Za to Victoria se pěkně vybarvila, ale o tom, až si tuhle knihu přečtete.

Co na závěr říci? Tohle si chcete přečíst. Minimálně já vám to doporučuji. Akční psychothriller, který za mne, může slušně konkurovat knihám Sebastiana Fitzeka. Knihu slupnete jak malinu, protože vás vtáhne do děje a nepustí, dokud knihu nedáte na jeden zátah.

Za mne 4,5/5

09.04.2023 5 z 5