LuckaDea LuckaDea komentáře u knih

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Skvělý thriller, který čtenáře neustále drží v napětí. Děj je opravdu hodně napínavý, místy až trochu strašidelný. Kniha je zároveň moc dobře napsaná, takže jsem musela pořád číst a vůbec se mi nechtělo knihu odložit. Kvůli určité tajemnosti a záhadnosti jsem se musela prostě co nejdřív dozvědět, jak kniha dopadne. Jediné, co mně na knize trošku vadilo, bylo v některých chvílích chování hlavní hrdinky, které mi občas připadalo hodně neuvážlivé. Když se takové momenty v knize objeví hned několikrát, trochu to u mě naruší pocit, který jsem z knihy do té doby měla. Z tohoto důvodu nedám 5 hvězdiček, ale stále skvělých 4,5. Kvůli té atmosféře si kniha vyšší hodnocení určitě zaslouží.

04.05.2023 4 z 5

Návrat Návrat Anne Jacobs

Pokračování úspěšné rodinné ságy bylo super. I když jsem tento díl četla už po delší době od dočtení třetího dílu, v průběhu čtení se mi postavy vybavily a v ději ani v postavách jsem se neztrácela. Děj je skvěle napsaný a hezky plyne. I přesto, že se v popisku píše opět hlavně o Marii a Paulovi, velký (možná i větší) prostor v této knize dostávají i ostatní postavy (ať už z rodiny nebo z řad zaměstnanců). Atmosféra té doby byla zase skvěle vykreslená a čtenář se pocitově do historie úplně přenese. Do melzerovské vily se budu vždycky ráda vracet a ve čtení této ságy budu určitě pokračovat. Je to skvělé odpočinkové čtení.

01.05.2023 5 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Originální příběh a kniha s moc hezkou obálkou. V knize jsou 2 dějové linky, jedna z historie a druhá ze současnosti. Historická linka s apatykářkou byla zajímavá, originální a měla atmosféru, při které jsem měla pocit, že jsem se opravdu ocitla v historickém Londýně. Příběh, který se odehrává v současnosti, mě bavil taky, ale poměrně často jsem měla pocit, že se Caroline (hlavní hrdinka současné dějové linky) k určitým informacím a myšlenkám dostala až moc jednoduše. Prostě se ta správná myšlenka nebo informace naskytla tak nějak z ničeho nic a občas se mi zdálo, že je v příběhu až moc náhod, které mají posunout příběh rychleji dopředu. Ani tato dějová linka ale přesto nebyla špatná. Co ale musím ještě trochu vytknout, je časté opakování různých pasáží. To mi přišlo pak už celkem zbytečné. Kniha se ale četla dobře a hezky ubíhala. V některých místech nechybělo ani napětí (hlavně v historické části). Po dočtení jsem docela váhala mezi 3,5 a 4 hvězdičkami. Po srovnání s jinými knihami nakonec této knize dávám 3,5 hvězdičky. Určitě bych si ráda přečetla i jinou knihu od této autorky.

17.04.2023 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Zezačátku mi trochu trvalo než jsem se do knihy začetla. Po asi čtvrtině knihy mě ale příběh úplně pohltil. Děj byl napínavý a akční. I přesto, že se v knize vyskytuje více postav, nijak jsem se v nich neztrácela. Skvělé jsou i mapy na začátku knihy, které hezky přiblíží místa tohoto zajímavého fantasy světa (celkově kniha vypadá dobře a je hezky zpracovaná). Jediná moje výtka je k věku postav. Vzhledem k ději mi přijde až neuvěřitelné, že je postavám jen kolem 18 let. Od toho jsem se musela trochu odpoutat a spíš jsem si postavy v průběhu děje představovala jako o něco starší. Když ale opomenu tuto "nesrovnalost", kniha byla opravdu skvěle napsaná, dobře se četla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě se co nejdříve pustím do druhého dílu.

09.04.2023 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Skvělá klidnější detektivka, která se odehrává v severském prostředí a zároveň je napsaná ve stylu Agathy Christie. I přesto, že je v knize více postav, vůbec jsem se v postavách neztrácela. A pokud bych se přece jen ztrácela, na začátku knihy je sepsaný seznam postav.
Příběh se sice vyvíjí a plyne pomaleji, ale je napínavý a čtivý. Pachatele jsem neodhadla, protože byl příběh tak skvěle propletený, že jím mohl být opravdu každý. Detektivové ale na pachatele přijdou postupně a logicky a jejich úvahy jsou v knize dobře popsané. Závěr ve stylu Agathy Christie je překvapivý a výborně vystavěný.

28.03.2023 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Tento psychologický thriller byl opravdu čtivý a mrazivý. V příběhu se střídá minulost s přítomností, přesto je ale kniha přehledná. Je psaná čtivě a poutavě, děj hezky ubíhá, takže jsem knihu měla i brzy přečtenou. Čtení některých částí nebylo příjemné, z těchto pasáží byla cítit úzkost a bezmoc. Jednu hvězdičku strhávám za poměrně předvídatelný děj a za docela rychlý konec, se kterým si možná mohla autorka více vyhrát. Celkově ale knihu hodnotím hodně kladně.

15.03.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Z Cukrárny v Paříži mám takové smíšené pocity. Knížka se moc dobře četla a části, které se odehrávaly v cukrárně byly skvělé. Moc se mi líbilo prostředí, do kterého byl příběh zasazený. Na druhou stranu se mi občas nelíbilo (a někdy mě trošku až naštvalo) chování některých postav nebo způsob, kterým určité postavy řešily některé situace. To u mě bohužel trochu zkazilo celkový dojem. Každopádně ale vůbec nelituji, že jsem si knížku přečetla. Nebyla špatná, to vůbec ne. Jen podle mého názoru nedosahovala stejných kvalit jako třeba Hotýlek na Islandu, kterému jsem dala 4 hvězdičky. Proto dávám této knížce 3 a půl hvězdičky (tady na Databázi tedy 3). Nešlo ale o špatný příběh, jde jen prostě o srovnání s jinými knihami z této série.

11.03.2023 3 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Knížka, která má poměrně silný námět. V knize se vyskytují dvě dějové linky. Dějová linka "Clara" se odehrává v minulosti a vykresluje příběh pacientky v ústavu pro duševně choré. Tato dějová linka byla hodně čtivá a plná různých emocí od bezmoci, smutku, strachu, až po naději a odhodlání. Postavy a zápletky jsou sice smyšlené, místo a praktiky v této dějové lince mají ale reálný základ. Tyto části s Clarou byly poměrně těžké na čtení a občas úplně mrazilo z popisu, jak to v ústavu pro duševně choré probíhalo.
Druhá dějová linka "Izzy" mě bohužel moc nezaujala. Je o sedmnáctileté Izzy a odehrává se v současnosti. Tyto kapitoly mně přišly lepší až ke konci knížky.
Na plný počet to u mě sice není (asi právě kvůli druhé dějové lince), ale 4 hvězdičky si tato kniha díky silné první dějové lince určitě zaslouží.

05.03.2023 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Poslední díl této trilogie byl opět skvělý. První třetina mi přišla trochu pomalejší než u předchozích dílů a přemýšlela jsem, že možná této knize dám 4 hvězdičky, protože mi děj přišel trochu slabší než u knih Smrtka a Nimbus. Potom se děj ale začal hezky rozbíhat a už jsem musela číst dál a dál. Čím víc se blížil konec knihy, tím víc příběh gradoval a nechybělo napětí. Ke konci byla kniha opravdu akční, asi nejakčnější ze všech dílů. Závěr byl úplně jiný než jsem čekala a kniha si právem zaslouží plný počet hvězdiček. Skvělé zakončení originální a velmi čtivé trilogie.

28.02.2023 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tento druhý díl byl skvělý a opět jsem se ani chvíli nenudila. Kromě života a působení smrtek se tento díl mnohem víc zaměřuje na "pocity a myšlenky", které má Nimbus. Příběh je poutavý, a ani tady nechybí několik zvratů, které překvapí. Konec byl hodně nečekaný. První díl si podle mě rozhodně zaslouží 5 hvězdiček, musím ale říct, že mě tento druhý díl bavil možná ještě o něco víc. Co nejdřív se pustím do posledního dílu.

20.02.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Příběh byl opravdu originální a pořádně promyšlený. V průběhu děje nastává hned několik zvratů, takže jsem byla opravdu zvědavá, jak příběh nakonec dopadne. Opravdu poutavá kniha, u které jsem se ani chvíli nenudila. Těším se na další díl.

12.02.2023 5 z 5

Příjemná knížka, která se hezky a rychle četla. Kniha seznamuje čtenáře se zvyky Dánů a vysvětluje, proč jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě. S pojmem hygge jsem se už párkrát setkala a tento styl mě zajímá, takže některé informace pro mě nebyly nové. Přesto jsem si ale čtení užila, protože kniha byla rozdělená do několika částí, ve kterých byly tipy na hygge bydlení, hygge aktivity, hygge módu, cestování po Dánsku a podobně. Navíc je kniha doplněná různými návody a recepty. Nechybí ani krásné fotky. Ke knížce se budu určitě vracet a několik věcí určitě vyzkouším.

08.02.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Kniha byla skvělá, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Děj byl tak napínavý a tajemný, že jsem musela číst pořád dál a dál a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Vždycky, když jsem si myslela, že vím přesně o co jde, přišla pasáž, která můj odhad zase změnila. Některé pasáže byly drsnější (hlavně některé myšlenky v knize), ale přesto si tato kniha zaslouží plný počet hvězdiček. Konec byl pro mě hodně překvapivý. Myslím si, že na tuto knihu dlouho nezapomenu.

05.02.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi zajímavá kniha, ve které poprvé zaznělo slovo robot. Na tu dobu hodně originální téma a poutavý příběh. Kniha je nadčasová.

21.01.2023 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Závěrečný díl celé série. Dobrodružné a napínavé do úplného konce. Skvělé zakončení. K této sérii se budu určitě vracet.

20.01.2023 5 z 5

Další temný a strašidelnější příběh, který je už opravdu hodně vzdálený od pohádkového dětského prvního dílu. I toto šesté dobrodružství je super a rozhodně stojí za přečtení.

20.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Začíná přituhovat a příběh je zase o něco temnější. Velkým tématem této knihy je Ministerstvo kouzel, které příběh posune na vážnější notu. Dalo by se říct, že je tato kniha takovým vstupem do nové etapy. Harry už není malé dítě a začíná víc projevovat své názory. Příběh je navíc plný nejrůznějších emocí. I přesto, že je kniha poměrně obsáhlá, velmi dobře se čte. Kniha díky tomu nabízí mnohem víc informací, než které jsme se měli možnost dozvědět z filmu.

20.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Kniha už rozhodně nepatří mezi vyloženě dětské knížky. I tento příběh je už temnější a opět velmi napínavý. Příběh se tentokrát zaměřuje na Turnaj tří kouzelníků, takže kniha nabízí úplně nová specifická dobrodružství. Líbily se mi nové postavy a celkově trošku jiné pojetí příběhu. Zápletka v knize je skvěle vymyšlená, a pokud čtenář knihu čte poprvé a neviděl ani filmy, závěr může docela překvapit svým rozuzlením. Knihu rozhodně doporučuji i těm, kteří film viděli. V knize je totiž hodně věcí jinak než ve filmu a samozřejmě je tam mnohem víc zajímavých pasáží, které se ve filmu třeba vůbec neobjevily. Tento čtvrtý díl mě moc bavil a atmosféra turnaje mě znovu pohltila i přesto, že knihy i filmy už dlouho znám.

20.01.2023 5 z 5

Další skvělý díl ze série Harry Potter. Kniha byla opět čtivá a moc mě bavila. Příběh je napínavější a temnější. Hodně mě bavila část s časem. V této knize se už objevuje víc informací než bylo ve filmu a některé části jsou dokonce jinak než ve filmu. U knihy jsem teda nacházela spoustu nových a zajímavých informací a pasáží.

20.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl série už není tak dětský jako první. Čeká nás určitá dávka napětí, tajemna a trochu i strašidelnosti. Tento díl patří mezi mé nejoblíbenější z této série.