lucia0482 lucia0482 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý Princ je mojím balzamom na dušu. Prečítala som ju už toľkokrát,že by som to nespočítala na prstoch jednej ruky. Vždy v nej nájdem niečo nové, nejaké múdro,ktoré zahreje pri srdci. Pre deti rozprávka,pre dospelého šanca premýšľať nad tým,čo má naozaj cenu. Ak by ste sa ma spýtali na najobľúbenejšiu knihu, odpoveď je jasná. Malý Princ.

14.03.2023 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Ak ste fanúšikom Draculu, Dracul bude pre vás fantastické čítanie. Aj keď má okolo 500 strán, nikde som sa nenudila, dej je plný napätia, krvi a skutočných citov. Časť o Bramovom detstve ma veľmi bavila oceňujem,ako majstrovsky sa prelínali časy a rozprávanie jednotlivých postáv. Výborne napísané a zaujímavé, nie raz som ostala aj dojatá. Začiatok sa rozbiehal pomalšie, no to, čo nasledovalo - klobúk dole. Nevedela som sa od nej odtrhnúť.

12.03.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Téma knihy je bezpochyby veľmi zaujímavá a myslím si, že pokojne ju môžeme označiť ako nadčasovú. Sledovať život hŕstky ľudí po apokalypse núti uvažovať o tom, čo by som robila ja a ako by som sa zachovala v situácii hlavných postáv.
Kniha nie je zlá, číta sa dobre, no neviem sa zbaviť pocitu, že z toho šlo dostať viac. Trifidi boli spomínaní menej a asi som čakala akčnejší boj s nimi. Rozhodne ju však odporúčam prečítať, zaujímavý príbeh s postavami, ktoré prirastú k srdcu. John Wyndham opäť nesklamal.

28.03.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Pokiaľ by Stephen King napísal telefónny zoznam,prečítam si ho tak ako všetko, čo doposiaľ napísal. Priviedol ma k láske k hororu a prečítala som všetky jeho knihy,ktoré vyšli v češtine a slovenčine. Pohádku som si preto nemohla nechať ujsť.

Prvých asi dvesto strán sa točí okolo zvláštneho priateľstva,ktoré vzniklo medzi mladým Charliem a starým pánom Bowditchom. Aj keď bol starý pán nevrlý, miloval svojho psa a už len preto som si ho obľúbila. Po jeho smrti Charlie príde na tajomstvo,ktoré mu zmení život a zistí,že existujú aj iné svety ako je tento. A v tom druhom svete môže predĺžiť psovi, ktorého si obľúbil, život. Radar, nemecký ovčiak, je dôvod, pre ktorý sa tam vydá. A ostáva napokon omnoho dlhšie,ako predpokladal.

Pohádka nie je klasická rozprávka, aj keď tu nájdete mnoho rozprávok. Je to iné ako väčšina Kingových kníh, no čítalo sa to veľmi dobre. Miestami mi kniha prišla zbytočne dlhá, ale zasa, to je King,majster rozprávania a bezchybného opisu. Čaká vás viac ako 700 strán s peknými kresbami na začiatku kapitol.

Pohádka nie je len o šťastnom konci. Je o sile, nádeji a poznaní seba samého. O dobrote i zle, ktoré môže byť v každom z nás. O priateľstve, zrade a nenávisti. Skrátka o živote, ktorý žijeme všetci, iba bez mágie a rozprávkových postavičiek.

17.06.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Nezačalo to zle,naopak, konečne som mala pocit,že sa mi do rúk dostáva dobrý diel. Skupinka ľudí uväznených v strašidelnom dome vyzerala nádejne. Dobre sa to čítalo, no hororové to nebolo ani trochu. Ten šialený koniec s nepochopiteľným happyendom ma však veľmi sklamal. Od Darcy Coates som čakala niečo lepšie. Mám všetky jej knihy, ktoré doposiaľ vyšli v češtine,ale začínam ľutovať každé euro,ktoré som do nich vrazila. Prvý diel zo série strašidelných domov mal grády, no každý ďalší je viac sklamaním. Aj sa bojím,čo prinesie ďalšia kniha.

20.05.2023 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Táto kniha sa čítala dobre a bavila ma, no nech sa akokoľvek snažím, hororová pre mňa nebola. Príbeh sa mi páčil, hlavná hrdinka a jej kocúr mi boli veľmi sympatickí, páčili sa mi aj ostatné postavy a rozuzlenie bolo veľké prekvapenie. Ale nikde to nebolo desivé, naozaj strašidelné ani hororové. Teším sa na ďalšie knihy, lebo štýl autorky mi zatiaľ vyhovuje.

07.05.2023 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Zohnať Midwichské kukačky bolo u nás celkom náročné, a preto som sa tešila,keď som jednu našla. Začala som ju čítať potom,ako som prečítala Chocky, to bola moja prvá knižka od Wyndhama. Midwichské kukačky sú trochu oriešok. Téma je vynikajúca, autorov štýl veľmi dobrý. Začiatok ma však nebavil a pýtala sa, čo na tomto tí ľudia vidia? Ale potom sa to rozbehlo. Zrazu všetko vyzeralo omnoho lepšie a hltala som stránku po stránke. Každá priniesla niečo zaujímavé a príbeh bol čoraz lepší. A záver? Paráda.

15.03.2023 4 z 5

Lujza a Lotka Lujza a Lotka Erich Kästner

Je to jeden z najkrajších príbehov,aké som čítala. Už to bude 20 rokov,čo som ju čítala prvý raz a rada sa k nej vraciam. V tejto ťažkej a hektickej dobe pôsobí ako balzam na dušu a stále je rovnako milá, sladká a úsmevná.

14.03.2023 5 z 5

Malibu v plameňoch Malibu v plameňoch Taylor Jenkins Reid

Malibu v plameňoch je veľmi dobré čítanie. Sledujeme osudy 4 súrodencov v prítomnosti a osud ich rodičov v minulosti. obe línie sú veľmi zaujímavé a dobre prepracované. A potom príde večierok, kde sa odhalia mnohé tajomstvá a nič nebude,ako predtým.

Nestihla som sa nudiť. Hltala som stránku za stránkou, bol tu humor, láska,smútok, hnev. Asi všetko. V druhej časti knihy bolo asi až priveľa postáv, možno priveľa zbytočných informácií a vzťahov. Koniec s políciou mi prišiel prehnaný. Ale všetko do seba zapadlo. Teším sa na ďalšie knihy tejto autorky.

09.07.2023 4 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Keď sa mi podarilo zohnať Chocky v antikvariáte, nevedela som sa dočkať,kedy ju prečítam. Je to príjemná chuťovka na jeden večer. Dej sa občas spomaľuje a niektoré úseky sú zbytočne dlhé, no téma je zaujímavá, iná a prekvapivo desivá. Bolo to dobré čítanie, teším sa na ďalšie knihy od tohto autora.

13.03.2023 4 z 5

Dům tisíce šepotů Dům tisíce šepotů Graham Masterton

Čo sa stane,ak sa vo vašom dome ukrýva pradávne zlo?

Dům tisíce šepotů je prvá kniha od Grahama Mastertona,ktorú som prečítala. Nevedela som, čo mám čakať,no dostal sa mi do rúk parádny hororový kúsok s vynikajúcou atmosférou a zápletkou. Svieža a originálna ducharina mi zabrala dva dni. Navyše je v češtine vydaná len pred pár týždňami,takže je to horúca novinka.

V rozľahlom tudorovskom sídle Allhallows Hall umiera za záhadných okolností jeho majiteľ. Nebol príliš dobrým človekom a smútiť za ním nebude nikto. Jeho tri deti Rob, Martin a Grace s partnermi sa preto dostavia do rodičovského domu, aby sa dozvedeli otcovu poslednú vôľu. Dom pôsobí strašidelne a nechcú sa tam zdržiavať, no keď zmizne Robov synček Timmy bez jedinej stopy, musia zostať. V dome sa však deje niečo zlovestné, na chodbe počuť šeptanie neviditeľných ľudí a tiež nájdu veľmi divnú miestnosť s mocou, ktorú si nikto z nich nedokázal ani predstaviť. Keď nepomohla čarodejnica ani exorcizmus, Rob pochopil,že musí zachrániť nielen syna,ale aj brata, ktorý zmizol rovnako zvláštne.

Pri čítaní som mala niekoľkokrát zimomriavky. Veľmi sa mi páčilo,ako autor vykreslil dom a dokázal navodiť tú správnu mrazivú atmosféru. Vďaka legendám,ktoré nám porozprával, je dej ešte lepší a dokážem si predstaviť,aký strach, úzkosť a beznádej museli hlavné postavy cítiť. Vedia,že v dome straší a táto myšlienka ich sprevádza na každom kroku.

Koniec išiel naozaj strašne rýchlo, chvíľku by to vyzeralo,že Masterton to už chcel mať z krku, no nestihnete sa nudiť. Uväznené duše, veľmi staré zlo, stratení ľudia a všade prítomný strach z neznámeho - to všetko vystihuje túto knihu.

Keď ju čítate, neviete hneď úplne určiť, kto je tam naozaj ten zlý. Čo ak je len obeťou niečoho ešte horšieho? Rozhodne ma to bavilo omnoho viac ako strašidelné domy od Darcy Coates alebo Kill Creek. Plno zvratov je len ďalším príjemným okorenením skvele napísaného príbehu. Myslím si,že je čas pozrieť sa na Mastertonove knihy trochu lepšie. So slovami mu to naozaj ide.

27.08.2023 4 z 5

Exorcistův dům Exorcistův dům Nick Roberts

Naozaj vydarená kniha, ktorá vám nedá vydýchnuť. Konečne dobrý horor, ktorý som čítala len za svetla.

Kniha Exorcistův dům mi prišla pred pár dňami a musela som sa do nej hneď pustiť. Téma exorcizmu je stále zaujímavá ako pre spisovateľov, tak aj pre režisérov. A srdce hororových fanúšikov plesá,keď nájdu nevšedný horor, ktorý nie je ako väčšina.

Na začiatku je starý exorcista, ktorý umiera vo svojom dome za veľmi podivných okolností. Ostáva po ňom zhorený dom a pes Buck. Po nejakom čase sa do domu nasťahuje nová rodina. Daniel s tehotnou manželkou Norou a dospievajúcou dcérou sú po rekonštrukcii nadšení a vedia si predstaviť,za aký balík by ho mohli predať. Krátko po sťahovaní spoznávame aj Luka, ktorý až príliš ochotne pomáha novej rodine. Tá veľmi rýchlo príde na to,že v ich dome prebýva niečo pekelné. Nebudú bojovať len s démonmi a zlom, ale aj so svojimi poklesmi a prehreškami minulosti. Ujsť nemôžu a tak im neostáva nič iné ako bojovať. Je však možné poraziť niečo, čo prichádza z pekla?

Bála som sa. Niekoľkokrát som knihu na okamih zavrela. Neboli tu žiadne nechutné scény, ale autor dokázal perfektne vybudovať atmosféru strachu. Mám doma aj knihu Vyháňač diabla,asi si ju čoskoro prečítam.

Daniel a Nora pôsobia ako zohratý pár a človek by povedal,že v ich minulosti nie sú žiadne trhliny. Zdanie klame a aj to je živnou pôdou pre diabla žijúceho v ich dome. Predstavte si svoje nočné mory,ktoré zažívate aj počas dňa. To sa deje na veľkej farme Hillovcov.

Námet nie je nijak zvlášť otrepaný, naopak, radím ho k tým zaujímavejším a kniha vyčnieva najmä vďaka dobre vykreslenej atmosfére,niekedy hneď neviete,čo je pravda a čo nie. A záver? Pripomína mi Rosemary má dieťatko alebo finále prvej série American horror story.

Ak máte radi horory, túto knihu odporúčam všetkými desiatimi. Je to paperback, môžete s ňou aj cestovať, nie je príliš rozsiahla a za dva dni je po nej. Je pravda,že koniec vygradoval rýchlo a nestihla som si ho tak užiť, no nevadí. Celkový dojem to nepokazí.

12.08.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

(SPOILER) Najradšej čítam horory, thrillery či detektívky, no sú dni,kedy potrebujem niečo ľahké. Knihu Drahá Avo som prečítala vo vlaku, keď som cestovala do Prahy a páčila sa mi. Hlavní hrdinovia, ktorí sa najprv nenávidia a potom milujú, sa mi páčili,aj keď mi občas strašne liezli na nervy. Ava prežila znásilnenie a ukázala,že ju nič nezlomí. Pripravená pomstiť sa bojuje za šťastie svojho brata a to na nej obdivujem. Kniha sa čítala ľahko, bola som zvedavá na každú ďalšiu stránku, aj som sa smiala,aj som plakala. Oplatí sa siahnuť po nej.

23.05.2023 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

(SPOILER) Na Sacculinu si netreba vyhradiť veľa času, no o to viac vás strhne so sebou. Je to útla drobná knižka, ktorá sa ľahko a dobre číta a na jej konci sa len opýtate, prečo to už skončilo. Autor má výborný štýl písania a verím,že sa mi jeho tvorba do rúk ešte dostane.

Príbeh o skupinke mužov, ktorí sa rozhodli ísť na ryby, vyzerá spočiatku úplne normálne, no rýchlo sa zmení na boj o holý život. Krvilačný morský tvor, hororová atmosféra, pribúdajúci mŕtvi, pomoc, ktorá neprichádza. Bravó. Ako fanúšik Kinga som mala malé Vianoce.

10.05.2023 5 z 5

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

Královny hrůzy je zbierka poviedok, ktoré písali ženy a patria k dielam z 19. a 20. storočia. Niektoré boli výborné,iné zaostávali. Vzhľadom na to,že poviedky sú z úplne iného obdobia, tak pre nás veľmi strašidelné nie sú. Je tu strach z duchov, nadprirodzena, nepoznaného. V danej dobe to určite bolo to, čo vyvolalo u ľudí obavy a bezsenné noci. Povedala by som,že je to fajn čítanie na niekoľko večerov, hoci žiaden horor to nie. V mojej knižnici však táto kniha má svoje miesto, rada sa k niektorým poviedkami ešte vrátim.

08.05.2023 3 z 5

Vírus Vírus Robin Cook

Robin Cook patrí k mojim obľúbeným autorom už viac ako dvadsať rokov. Prečítala som všetky jeho knihy, niektoré opakovane. Táto sa čítala dobre, no ostalo mi po nej veľmi ťažko. Bolo hrozné čítať, ako ľahko človek môže prísť o všetko, na čom mu záleží a aký ťažký boj môže viesť s nemocnicou alebo poisťovňou.
Som síce zvyknutá na inak písané knihy, kde Cook venuje pozornosť viac chorobe, liečbe a životu v nemocnici, no čítanie je to opäť veľmi dobré.

04.05.2023 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Toto bola neskutočná jazda! Nedokážem spočítať, koľkokrát som sa pri čítaní rozplakala. Zhltla som ju za dva večery. Cítila som radosť, šťastie, nenávisť, dojatie, silu, energiu, nekonečnú lásku.
Je to ťažký príbeh. Každá postava bojuje so svojimi démonmi. Zamilujete si každého z nich. A znenávidíte Mateja, ktorý je skutočne zlosyn.
Liliana je úžasné čítanie. Teším sa,ako si objednám druhý a tretí diel, pretože je to chytľavé čítanie a prinúti premýšľať nad tým,aké mám šťastie.

30.04.2023 5 z 5

Motýliky 1: Prvá láska Motýliky 1: Prvá láska Alice Oseman

Keď som prvýkrát videla netflixovský počin Heartstopper, netušila som o tejto knihe. Seriál sa mi zapáčil napriek tomu,že je úplne iný ako tie, čo sledujem. Nie raz som bola dojatá,šťastná, smutná, prekvapená spolu s hlavnými hrdinami. Najkrajšie bolo sledovať lásku, krehkú, nežnú, takú,po ktorej každý túži. A každý má na ňu právo. Nick a Charlie sú sympatickí, prežívate s nimi všetky ich pocity, radosti,starosti. Komiks je krásne nakreslený,príbeh správny pre túto dobu. Možno je to až príliš idealistické, no nie je to práve to,čo občas potrebujeme?

15.03.2023 5 z 5

Nemilovaní Nemilovaní John Saul

Kniha sa čítala veľmi dobre, nevedela som sa od nej odtrhnúť a musela som ju za jeden večer dočítať. Pravdou je, že príliš hororové to nebolo, no Nemilovaní priniesli potoky krvi, napätia a prekvapení. To,ako sa Kevinova sestra mení je fascinujúce a John Saul nesklamal. Tie staré sídla majú skrátka veľkú moc a dokonalý priestor na šialenstvo.

07.03.2023 5 z 5

Utrpení neviňátek Utrpení neviňátek John Saul

John Saul má výborný štýl písania, ktorý núti čítať stránku po stránke dychtivo a zvedavo. Inak tomu nebolo ani v prípade tejto knihy, na ktorú som sa veľmi tešila. Pravdou je,že hoci sa kniha čítala naozaj dobre a v určitých okamihoch som cítila strach, zhnusenie alebo napätie, nakoniec ten dojem stopercentný nebol. Niektoré časti boli zbytočne dlhé, koncu chýbala iskra. Nie som sklamaná, časom po tejto knihe asi siahnem zasa, ale čakala som trošku viac.

23.02.2023 4 z 5