Lele61 Lele61 komentáře u knih

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Karel Poláček nám ve svém čtivém románu přináší řadu dobrodružství party pěti kluků v čele s Petrem Bajzou, které zažívají v prostředí malého českého městečka. Knížka je určena zejména pro dospívající mládež. Dobře známé je potom i filmové zpracování.

24.07.2023 4 z 5

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Hra ve všech směrech typická pro Divadlo Járy Cimrmana. A nebál bych se říct, že jedna z úplně nejlepších. Geniální svérázný humor, velká spousta výborných hlášek. Celou dobu jsem se opravdu skvěle bavil. Rozhodně doporučuji.

10.10.2023 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Tato Haškova knížka se už stala klasikou, která postupem let vůbec nestárne a stále baví čtenáře svým osobitým druhem humoru. Samotná postava Švejka je prostě jedinečná a nezaměnitelná. Dalším obrovským plusem knížky jsou perfektní ilustrace Josefa Lady. Nelze než doporučit k přečtení.

02.10.2023 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Zajímavý historický román Václava Kaplického, ve kterém fanatický a šílený inkvizitor Boblig masově upaluje nevinné oběti. Věrný popis tragických monstrózních čarodějnických procesů na Šumpersku. Známé je i úspěšné filmové zpracování.

01.10.2023 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Knihu jsem četl již několikrát a stále se přitom výborně bavím a nacházím tam něco nového. Zároveň je nutno ocenit opravdu vynikající překlad do češtiny Antonína Přidala. Je tam tolik překrásných jazykových hříček :-) Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

20.06.2023 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal vypráví čtenářům příběh trochu upjatého správce pivovaru Francina, jeho krásné a velmi nekonvenční manželky Maryši a poněkud bláznivého a hlučného bratra Pepina, který nečekaně vpadne do jejich zaběhlého stylu života a převrátí jej úplně naruby. To všechno napsáno vskutku mistrovsky a čtivě, krásnou místy až poetickou češtinou a s velkým citem pro jazyk. Na motivy této knížky pak natočil režisér Jiří Menzel výborný a všeobecně známý film.

09.08.2023 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Eduard Bass vypráví poutavé příběhy několika generací různých cirkusových umělců nerozlučně spjatých se slavným jménem Humberto. Třeba jednu z ústředních postav Vašíka Karase si spousta čtenářů určitě zamiluje. Ale i mnoho dalších spíše epizodních postav je zde velmi výstižně charakterizovaných. Celkově moc hezká kniha. Samozřejmě jsem viděl i výborně natočený seriál s reprezentativním hereckým obsazením.

03.08.2023 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Klasická kniha mého dětství :-) Cesta pana Fogga okolo světa za 80 dní díky poněkud bláznivé sázce a nejrůznější dobrodružství, která v rámci svého putování zažije. Vhodné pro mládež - snad i tu současnou.

01.08.2023 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Daniel Keyes nám přináší hluboký, silný a lidský příběh se zajímavou tématikou. Pojednává o mentálně retardovaném chlapci Charliem, kterému rozvoj vědeckého poznání dovolí mimořádně zvýšit jeho IQ a stát se na určitou dobu geniálním, aby posléze zjistil, že je to pro něj vlastně prokletím. I když knížka byla napsaná už před mnoha léty, její poselství je zcela nadčasové. Rozhodně doporučuji k přečtení.

04.07.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

První a zároveň podle mě i nejlepší román veleúspěšné série o mladém kouzelníkovi s charakteristickou jizvou na čele Harrym Potterovi. Představuje nejlepší kamarády hlavního hrdiny Rona a Hermionu a také Školu čar a kouzel v Bradavicích. Má to dobrý nápad, atmosféru tajemna, děj má spád a je to celkově čtivé. Přiznám se, že další díly se mi už tolik nelíbily. Jsou na mě příliš "temné".

19.04.2023 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Arthur C. Clarke nás v této docela útlé knížce zavádí na povrch Měsíce a čtivě vypráví celkem napínavý příběh havárie výletního autobusu a následného boje za záchranu cestujících. Není to sice špatné, ale Clarke napsal i některé mnohem lepší věci.

13.09.2023 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Robert Merle nám ve svém sci-fi románu představuje vizi společnosti, kde v důsledku epidemie viru vymírají plodní muži a vlády se ujímají ženy. Knížka pojednává o nerovném postavení mužů a žen a nástupu feminizace. Jde o satirické zobrazení, které je karikaturou současné americké společnosti. Čtivě napsaný román, který stojí za přečtení.

06.09.2023 4 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Eduard Bass nám přináší takový klukovský humoristický román o fotbale. Vypráví v něm o tom, jak starý Klapzuba vytvořil ze svých 11 synů proslulý fotbalový celek. Určeno zejména (ale nejen) mladým i starším fanouškům kopání do toho kulatého nesmyslu. Roztomilá oddechovka.

04.08.2023 4 z 5

Naprostá klasika, ke které se dá vždy opakovaně vracet. Kratičké lehce tajemné povídky s kriminální zápletkou jsou napsané krásnou češtinou a nebudou čtenáře rozhodně nudit.

27.07.2023 5 z 5

Román švédského spisovatele, jehož děj je plný až absurdních situaci, je napsaný vtipnou a zábavnou formou. Hlavní hrdina Alan si ihned získává sympatie čtenářů. Pohodové čtení.

20.04.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Podle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší knihu Bradburyho s originálním námětem, který čtenáře jednak zaujme a zároveň i hluboce zasáhne. Vždyť pálení knížek je pro každého milovníka literatury nanejvýš zavrženíhodné a představuje absolutní vrchol barbarství! Výborně napsaný román, který čtenáře naplno vtáhne do děje a nutí intenzívně prožíval celý příběh spolu s hlavním hrdinou Montagem. Dokonce bych knížku zařadil do TOP 10 v žánru sci-fi, které jsem zatím měl možnost přečíst. Určitě doporučuji :-)

16.04.2023 5 z 5

Silně nekonvenční Pipi a její poněkud ztřeštěné nápady - to je už naprostá klasika dobrodružné literatury pro mládež. Snad to bude platit i pro současnou dětskou generaci, protože humorné příběhy dobrosrdečné zrzavé dívenky jsou opravdu nadčasové.

14.12.2023 5 z 5

Osm žen z Hradu Osm žen z Hradu Pavel Kosatík

V celkem 10 kapitolách uvádí autor životní příběhy manželek československých prezidentů. Osmi, které provázely svoje manžely přímo v prezidentské funkci (Charlotta Masaryková, Hana Benešová, Marta Gottwaldová, Marie Zápotocká, Božena Novotná, Irena Svobodová, Viera Husáková a Olga Havlová) a k tomu přidává ještě Marii Háchovou a Magdu Lokvencovou - Husákovou, které se sice příchodu na Hrad nedožily, ale životní dráhy svých mužů významně ovlivnily. Solidně faktograficky napsaná kniha, při práci na které musel autor nashromáždit velkou spoustu různých materiálů. Povedený pokus o vykreslení osobností manželek prezidentů s nahlédnutím do jejich soukromí. Vhodně doplněno o spoustu fotografií.

21.09.2023 4 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Legendární herec a komik Jiří Sovák se v této knížce rozhodl podělit se čtenáři o různé samozřejmě nejčastěji velmi humorné vzpomínky a historky ze svého bohatého profesního života. Vhodně doplněno celou řadou fotografii. Je to taková nenáročná četba pro pobavení.

19.09.2023 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Taková satirická až lehce absurdní sci-fi knížka o setkání dvou starých pijanů právě vařících zelňačku s jedním ufonem, který silně zasáhne do jejich životů. Napsáno s laskavým humorem a výborně doplněno krásnými ilustracemi Vladimíra Renčína. Pohodové oddechové čtení.

01.09.2023 4 z 5