Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasa... celý text

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32578/kladivo-na-carodejnice-32578.jpg 4.61437
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Český klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (191)

Přidat komentář
Awrixel
08. května

Díky jazyku, kterým to Kaplický napsal, se toto těžké téma čte velice dobře.
A doslov mi objasnil spoustu myšlenek.
Velice dobrá četba.

Pajan28
08. května

Teď už aspoň víme, kde vzala církev všechny svoje majetky... Strašné donucovací prostředky... Ale jinak, skvělý historický román.

Janadvorackova
05. května

U čarodějnic se v průběhu procesu hledala i "ďáblova znamení," jimiž byly znaménka a různé kožní nesrovnalosti. Hledat to na mně, nemuseli by mě ani svlékat. Různých pih by se na mě našlo, no jéje :)!

Člověk lapený v pasti tohoto druhu lidské blbosti byl vážně v háji a zbytek společnosti se bál podobného nařčení, věřil v nesmysly, nebo je to prostě nezajímalo, tak nezasahoval.
Knihu jsem poslouchala v práci, kde mimochodem blbost v podobném duchu kvete taky. Konkrétně jsem si užila konfrontaci s jednou takovou, které by hranice neskutečně slušela.
Pak jsem došla k závěru, že lidská zloba a hloupost (i v rámci relativně vzdělané společnosti), se bere z neznalosti a neschopnosti porazit své vlastní, existující démony.
Krom toho, že to byla výborná kniha, doporučuji ji i jako jistý druh duševní rehabilitace. Ať si blbost kvete, nakonec to se zastavit nedá. Ale ať si uvědomíme, kdy je čas nechat hlupáky na pokoji a kdy se vyplatí ozvat se proti nespravedlnosti jakéhokoli druhu.

viva71
04. května

Kdysi jsem viděla film, ale knížka mě oslovila mnohem víc, ikdyž ne ve smyslu "nadšeného čtení". Je krutá, popisovaná lidská hloupost a touha po mamonu opravdu bezbřehá. Po přečtení jsem ráda, že nežiji ve středověku:-)

Rade
24. dubna

Po mnoha letech zopakováno - a neměním nic na svém dívčím hodnocení. Silné, drsné čtení a člověk si říká, jak se dějiny opakují; bohužel kreatury jako Boblig se uplatní všude, kde vítězí nějaká jednotná ideologie, v rámci jejíhož prosazování se ztrácejí jakékoliv kontrolní mechanismy a navrch má na jedné straně touha po moci, mamon, závist, krutost, na druhé straně strach…
A obdivuhodná postava děkana Kryštofa Lautnera; při svých cestách na Jesenicko jsem viděla jak faru v Šumperku s pamětní deskou, tak malý domek v opevnění v Mohelnici, kde byl vězněn, o to víc pak člověk jeho osud při četbě prožívá.

Vávrův film jsem viděla v době, kdy vyvolával silné reminiscence na komunistický režim a politické procesy, tehdy neuvěřitelný filmový zážitek a těším se, že si teď film v návaznosti na knihu též zopakuji.
Kniha na stejné téma: „Zpověď inkvizitora“ M. Webera, zajímavá je rovněž kniha B. Šindeláře „Hon na čarodějnice“; vzhledem k době vydání (1986) je ovšem obdařena dobovou anotací i úvodem, aby náhodou čtenář nedošel k obdobným závěrům, jaké vyvolával výše zmíněný film, případně před tím kniha V. Kaplického.

Bumeso
17. dubna

Vynikající kniha, která překoná i legendární Vávrův film

rene6927
06. dubna

Knihu jsem zhruba v polovině asi na týden musel odložit. I na mě silný kafe. Byl jsem smutný, byl jsem naštvaný byl jsem znechucen představou bigotního fanatismu víry.
Věřte v boha - znamená trýzeň, muka a bolest.
Odjakživa mi přišlo absurdní "věřit".
Perfektní dílo.

Manyna
06. dubna

Knihu jsem četla dlouho, protože jsem během jejího čtení prožívala hrozné pocity úzkosti, tak silně na mě působila.
Myslím si, že její obsah lze stručně shrnout do pár slov: obvinění, zatčení, výslech, popírání, mučení, lhaní, smrt...a samozřejmě obrovská moc v rukou ďábla, který uměl výtečně manipulovat se svým okolím.
Nic podobného jsem nikdy nečetla, neviděla jsem ani film (a asi ani nechci vidět). Bravurní dílo! Malleus maleficarum.

vincent8307
04. dubna

Výnimočná kniha. Nedokážem si predstaviť väčšiu nespravodlivosť, než tú, ktorej priebeh opisuje kniha. Pri pomyslení, že je to na základe zdokumentovaných udalostí až mrazí...

jiri77
02. dubna

Skvělá kniha. Autor výborně čtenáře vtáhne do temného období na Šumpersku ,během čarodějnických procesů. Dlouho se mi nestalo ,abych měl tak naštvanou náladu na zápornou postavu jakou byl Boblig. Je vidět jak se lidem zatemní mozek, tak jsou schopní všeho. Jeden z nejlepších historických románů,které jsem četl.

LuckaH2
26. března

Jak se dava 10* hvezdicek? Fascinujici, desive, zajimave,ctive - kazdemu doporuciji k precteni!
Zarazuji na top mych knih, kterym de dostane pocta, ze je mam v tistene podobe(ctu eknihy, ale kdyby jednou dosel proud, moje nej kupuju jako tistene knihy:-)

Jeseniky mam moc rada, knihu jsem zacla cist cilene po navsteve expozice carodej.procesu v Jeseniku - doporuciji navstevu! Mista, ktera jsou v knize jsem navstivila, a nektere se chystam.

Je to temna cast nasi historie, ktera se nechutne opakuje. Za komunistu v sssr soused udal souseda, pri muceni se musel priznat,byl popraveny... V carodejn.procesech byla na jednom jesenickem namesti postvena pec pro 25osob...a co Hitler?....

PeťkaW.
22. března

Asi budu vybočovat ze zdejších víceméně opěvujících komentářů, ale mně se kniha četla opravdu špatně. Téma bylo zajímavé a na knihu jsem se těšila, ale nějak mi nebyla schopná přirůst k srdci. Do čtení jsem se musela nutit, děj neubíhal, opakující se motivy mi přišly zbytečně protahované, slovosled kostrbatý. Tím vším nechci říct, že je kniha špatná, i když to tak možná zní. Není špatná, jenom není pro mě. Při představě, že to takhle opravdu v minulosti vypadalo, mi není právě dobře a z historického pohledu je Kladivo na čarodějnice výborným románem. Ale kdybych ho měla hodnotit pouze jako knihu, tak za mě - bohužel.

StihOMam
17. března

Tuto publikaci řadím mezi drsnou literaturu a kdyby bylo pro mě možné nad celé dílo se povznést, klidně by dostala nálepku vážně dobrej horor. Poprvé jsme se spolu s tímto fanatismes setkaly ve škole, podruhé po škole, potřetí až po shlédnutí filmu. Počtvrté se nekoná, protože se jedná o vliv celoživotní, od kterého se nelze odstřihnout. A upřímně: při návštěvě Petrových kamenů mě mrazilo.

reeper
13. března

To by si měl přečíst každý. Krásně napsané. Nejdříve jsem viděl film, ale kniha jasně vede.

Smardik17
02. března

No tak to byla síla. Člověk nechce uvěřit že se to opravdu stalo.

michal666
01. března

Skvělá kniha. Neuvěřitelné, jak moc se lidé v té době nechali ovlivnit a uvěřili všelijakým nesmyslům. Boblig byl na svou dobu velice chytrý a moc dobře věděl, jak naložit se strachem.

Cinkiva
27. února

Silný příběh. Opravdu zvláštní jak byli lidi vzdělání a věřili na čarodějnice co se mažou neviditelnou masti, do boty si davaji posvěcenou hostii aby skákali vysoko. Chudáci lidi.

tlllk
22. února

Hrozné ale poučné. na moj vkus to bolo moc čierno biele. Teraz musím do konca roka čítať iba Macka Pu aby som si obnovil karmu.

Palorizek85
18. února

Smutné, leč pravdivé.

katkaost
16. února

Silná kniha se silným příběhem. Pravdivost událostí vše umocňuje. Až se tomu nechce věřit.

Hana86
06. února

Hodně silný příběh a bohužel pravdivý.
Jedna z těch knih, které si člověk přečte jednou a nezapomene...

rasken
26. ledna

Děkan Lautner, byl podle všeho velmi moudrý člověk. Velmi si mne získal. Nemá to lidstvo snadné, ale období inkvizice bylo jedno z nejhorších. Nevědomost chudých lidí,závist, strach,žárlivost a štvaní cirkve slavili ošklivé žně. Kdysi jsem četl podobnou knihu. Chtěli pouze žít pro sebe, hledali mandragoru (v oné době si mohli pořídit za kořen dům), ale žena měla zelené oči. Tudíž byla čarodějnice. Upálili ji. Občas se zadívám na svoji ženu a děkuji Bohu, že žijeme v jiná době.

thomascz84
16. ledna

Hodně drsný a smutný příběh.

martina2704
10. ledna

Hodně silná knížka. Pasáže popisující mučení a následné tresty jsou hodně těžké na čtení, autor se nebojí detailů. Na druhou stranu přesně to dělá Kladivo na čarodějnice skvělou knihou, která výborně popisuje atmosféru a průběh čarodějnických procesů.

Limuzak
04. ledna

Kruté a pravdivé...

Mutnedžemet
01. ledna

Nadherně napsané, výborně čtivé a hlavně naprosto neuvěřitelné avšak reálné. Celý příběh je po jedné stránce jasný již po pár prvních listech, ale i přesto jsem celou dobu doufala, že se mýlím a že to skončí jinak... Bouhužel ne a na konci jsem brečela. Je to natolik silný příběh, který ve mně hodně zanechal.

ArwenAragorn
01. ledna

Hodně drsné, skvělé, navíc původně pocházím z oblasti, kde se příběhy odehrávají. Ale film knize konkuruje.

beveron
30.12.2016

Povinna četba, která mi vzala dech.

menca
22.12.2016

Co se týče vyvolávaných emocí, tak je toto dílo Jedno z nejsilnějších, co jsem doposud měl možnost číst. Při jeho čtení jsem si říkal, jak je to možné, proč obyvatelé města nerevoltovali, když byli svědky tak strašných rozsudků nad lidmi do té doby naprosto bezúhonných, které znali, a o kterých museli vědět, že není možné, aby to, za co byli odsouzeni, mohli učinit.
Nicméně tento můj idealistický názor mohl obstát jen na tak krátkou dobu, do které jsem si uvědomil, že vlastnosti jako ustrašenost, strkání hlavy do písku a v neposlední roli zášť jsou u lidí konstantně. Byly v sedmnáctém století, monstrózně bublaly téměř po celé století dvacáté, kdy jejich eskalací byla druhá půle let třicátých a první let čtyřicátých. A století dvacáté první není výjimkou. I dnes pak, pokud trochu otevřeme oči, jistě uvidíme mnoho těch, komu se nasazuje "rubáš rouhače" a jejichž těla by mnozí rádi viděli hořet na hranicích. A to přesto, že se v naprosté většině jedná o lidi, kteří se naprosto ničím neprovinili.
Zkrátka vlastnosti, které daly možnost zrůdě Bobligovy, aby se činil, jsou u lidí stále, stále kvůli nim dostávají příležitost další a další Bobligové.

yarda23
01.12.2016

reader.007- ta kniha byla Kladivo na čarodějnice, na kterou odkazoval Boblig.
Jinak není co dodat, neuvěřitelná kniha. Já, jakožto praktikující katolík jsem v knize nalezl samozřejmě několik nepřesností, avšak nic z toho nezastiňuje genialitu díla. Jak smutné a hanebné toto je. V knize uvedené Malleus maleficarum, je skutečná historická kniha, sepsaná v roce 1486 dvěma pošetilými dominikány. Kniha pojednává o vyhledávání a tortuře čarodějnic. Avšak byla natolik brutální, že ji církev do 3 let zakázala a označila za kacířskou.
Bohužel se ale kniha stala vodou na mlýn protestantské inkvizice (především v Německu a Švýcarsku). Její vliv se dá vystopovat až k čarodějnickým procesům v USA. A vlivu knihy neunikly ani země České..
To jen tak trochu k historii.
Knihu jsem přečetl šmahem, neuvěřitelně těžká a tísnivá atmosféra, která čtenáře nutí si položit otázku- "A jsme i my zcela bez viny..?"