kusma kusma komentáře u knih

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Bylo to takové příjemné si hraní, čtení, snění. Čekala jsem, že to přečtu za večer, ale vyžadovalo to soustředění, aby mi neunikl nějaký slovní vtípek, či hříčka. Závěr takový ukrojený, urychlený. Myslím, že mohli snové klidně fungovat jrště několik stran navíc.

18.09.2022 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Zajímavé téma, moc hezky zpracované. Ten svět byl mazec, škoda, že se o něm člověk nedozví ještě víc. A to že se mi závěr nelíbil (trochu se citím ochuzena o závěrečnou myšlenku) neznamená že bych měla ubrat na hodnocení. Určitě půjdu do dalších dílů.

05.01.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Tak toto byl nečekaný čtenářský zážitek. Po prvních stránkách jsem nevěděla, co se na zbylých 500 stranách jako může dít. A ono to plynulo, čtivé to bylo, poetické, hezké myšlenky, musím i pochválit překlad. Prostě, ač se tam třeba ani nic moc nedělo, či se to i trochu opakovalo, tak se to četlo moc hezky a příběh se posouval. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a myslím, že na Addie také nezapomenu.
A chválím i úpravu obálky a zatmavené kraje stránek. Moc hezky se držela.

28.10.2021 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Pěkná, čtivá detektivka o českém Sherlockovi. Velmi se mi líbil popis Prahy a života v ní na začátku dvacátého století. Příběh pěkný, uvěřitelný. Věřím, že další díly budou ještě lepší, protože zápletka této byla přeci jen trochu jednodušší, což mi ale zas tak nevadilo. Celkově i s atmosférou za čtyři hvězdičky.
A ještě musím pochválit obálku, opravdu krásná.

17.04.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásný příběh. Rozhodně nečekejte humoristický román, ano občas jsem se usmála, zejména u scén s kocourem. Častěji to ale byl úsměv, že se tam popsalo něco krásného. A ještě častěji jsem měla zamlžené oči, protože je to hlavně dojemný příběh jednoho jedinečného muže. Knihu doporučuji a určitě si jí ještě jednou přečtu. Jedna z nejhezčích kapitol: Muž jménem Ove a muž jménem Rune. Ta mě dostala.

A přijde mi nešťasné přirovnávat to ke Stoletému staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Kvůli tomu mě to od knihy dlouho odrazovalo, protože ten mě zas tolik nenadchl. Naštěstí se mi jednou dostala do ruky a já ji už nepustila.

20.09.2015 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Začátek knihy byl výborný, pak mě styl vyprávění a celkově děj spíš znechucoval a těšila jsem se až první část skončí. Druhé dvě části se mi ale líbily, možná mohly dostat víc prostoru. Celkově kniha dost temná a depresivní.

23.03.2024 4 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Krásná kniha. Zejména mě pohltila první část. Druhá, ač byla taky silná, mi přišla trochu jak z rychlíku. Oproti podrobné první zde byly velké časové skoky, což je škoda. Mohly z toho být dvě pěkné knihy. Přesto hodnotím vysoko.

16.02.2024 5 z 5

Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Ulrich Hub

Mě to teda pobavilo. Moc ráda bych si přečetla další příběhy tohoto stádečka. Za mne super vánoční jednohubka.

10.12.2023 5 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Zajímavě pojatý styl vyprávění. Krátké a výstižné kapitoly, které umí říct víc než leckterý román. Smutek a zvláštní atmosféra z toho sálá, přesto bych ale dala přednost klasickému vyprávění. Ráda si od autorky přečtu další knihu.

22.11.2023 4 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Druhý díl si drží úroveň toho předchozího. I další sestra zažívá objevení svých kořenů, opět ve více dějových linkách. Občas trochu zdlouhavé, ale jinak jsem spokojená. Těším se s odstupem na třetí díl.

31.07.2023 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Milé překvapení a sonda do života střední až vyšší vrstvy společnosti 70.let v New Yorku. Úplně jsem čučela a rozšířila si obzory, jak tam v té době žili. Kniha se mi dobře četla, byla jsem napnutá, kam a jak se posune děj.
Zároveň musím říct, že je neuvěřitelné porovnávat překlad z roku 1982 s dnešními překlady. Všehovšudy jsem narazila jen na 1 překlep. Úplně mi za dnešní práci překladatelů (některých) bylo stydno (takových chyb, co nacházím).
Zpět ke knize, mě se hodně líbila a určitě doporučuji k přečtení.

26.03.2023 5 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Čtivý román. Začátek byl hodně dobrý, pak se objevil druhý vypravěč a trochu to bylo na škodu. Závěr byl trochu šílený, ale úplně konečná pointa mě docela dostala. Celkově průměr, který ale plní účel, pro který jsem knihu četla - napětí a nenáročné čtení.

02.02.2023 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Kniha opět čtivá a napínavá. Ale asi jsem ji nečetla v dobrém rozpoložení, ta brutalita mi nějak vadila.. a i závěr trochu zklamal.

10.04.2022 4 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Vtipná, pohodová knížka. Na odreagování super, i nahlas jsem se zasmála.
Určitě si přečtu i další.

11.03.2022 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Podle mě nejlepší kniha od Remarqua. Kniha o lásce a o přátelství - co je víc? Krásná kniha, která mě přivedla k tomuto spisovateli a vlastně i k lásce ke knihám. Kdysi v anketě Kniha mého srdce byla tato pro mě jasnou volbou.

"Nikdy nezapomenu na tuto tvář - nikdy nezapomenu na to, jak se ke mně potom naklonila, jak změnila výraz, jak se tiše naplnila něžností a jemností, zářivým tichem, jako by rozkvetla - nikdy nezapomenu na to, jak mi její rty vyšly vstříc, jak se její oči přiblížily k mým, jak byly těsně přede mnou a dívaly se na mne, tázavě, vážně, veliké a lesknoucí se - jak se pak pomalu zavřely, jako by se vzdávaly."

08.02.2011 5 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

Zatím druhá nejlepší kniha této série (po Sestře ve stínu). Hodně se mi líbila linka z minulosti, tam bych klidně byla i déle. Současnost byla taky hezká, až na ten zavěr, tam už to bylo trošku utažené za vlasy. Ale celkově moc pěkné. Jsem zvědavá na další sestru, mohlo by to mít jiný náboj než dosud.

08.03.2024 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Nenáročná kniha. Byla tam i trocha napětí, ale zase ne tolik, abych ji nemohla odložit. Trochu se mi tu pletla jména, což se mi u knih často nestává, tak nevím, čim to bylo. Každopádně, děj a námět zajímavý, přišly i momenty překvapení, za mne příjemný průměr.

23.02.2024 3 z 5

Vražda před maturitou Vražda před maturitou Robert Lawrence Stine

Zavzpomínala jsem na základní školu, kdy Stopy hrůzy letěly. Naprosto to chápu, je to fajnový čtení pro ten věk. Po těch letech ale už od knížky očekávám něco víc. Navíc jsem si to pamatovala, což je na druhou stranu jen důkaz, že mě to před víc než dvaceti lety opravdu oslovilo. Z dnešního pohledu slabší 3 hvězdy. 4 dávám z nostalgie.

14.03.2023 4 z 5

Poklad Poklad Lincoln Child

Příjemná změna čteného žánru. Žádné řešení vztahů, rodinných křivd, lásek. Prostě báječné dobrodružství o hledání prokletého pokladu. Já si čtení užila a už koukám po další knize od těchto autorů.

09.03.2023 4 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Hraničáře čtu jako takovou pohádku mezi knihami, když si potřebuji odpočinout. Zloduchové jsou jen zlí, klaďasové jen dobří a hrozně (až úsměvně) nadaní. A od toho to člověk čte. Jsem spokojená.
Ps: Horácovo pšíknutí za 5*

16.10.2022 4 z 5