Kopta Kopta komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Jaroslav Hašek

Ujíždíme zde trochu z mých zajetých konceptů, ale stále jsou zde pasáže, které mě totálně ničí. Klasika české literatury, která pokračuje v nejlepším směru.

16.09.2023 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Dílo, které nakonec ani nebylo o životě v koncentračním táboře, jako o jednoduchém příběhu jednoho muže napříč válečnými dějinami. Autor ke všem přistupuje perfektně inovativně i v malých případech, které jsou uctyhodné. Povinná četba mezi komiksy.

13.09.2023 5 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Spíše heslovitý úkaz do českých dějin, ale pokud mělo být přínosem vzbudit další zájem, tak si myslím, že efektivně. Úkaz toho, že komiks se dá dělat i jinak a navíc dost typicky hezkou českou formou zájmu o historii.

13.09.2023 4 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Skoro až menší antropologické zjednodušené okénko do východní sexuality. Čím dřív si člověk připustí spíše encyklopedickou část než narativní. Tím lépe. Zajímavý náhled.

13.09.2023 4 z 5

Largo desolato Largo desolato Václav Havel

Lehce svižné, lehce vláčné.

10.09.2023 3 z 5

Ve službách andělů Ve službách andělů Mike Mignola

Musím říct, že po devátém Hellboyovi se dostáváme do stejné atmosféry, ale trochu jiných vrstev a fungovalo to perfektně. Začal zde nový kosmos, který dával smysl a byl zábavný. Doufám, že Mignola zde nezanevře.

10.09.2023 4 z 5

Divoký hon Divoký hon Mike Mignola

Po letech návrat k Hellboyovi. Z jedné stránky jako vždy zajímavé, ale bohužel jsem sáhl po díle, které mělo nejeden odkaz na starší kusy. To by ani nebyl takový problém jako absence vyvrcholení.

10.09.2023 3 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Natož, že se jedná o velkolepý debut s největším jménem, tak kniha má drive v tom, co bylo nejvíce navíc. Předmluva a doslov. Více než tři sta stránek je jakási faktická výplň, která však nemá nic moc společného se prožitkem než faktografickým výčtem, což je v něčem v pořádku, ale očekávání se mohou lišit.

08.09.2023 3 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Audio ČRo: Neuvěřitelný zážitek, který byl umocněn tím, že jsem od něj nic nečekal a s každým skvělým slovem Igora Bareše říznutý občasným Gottem si mě dílo získávalo. Občas kniha vazbila, když se věci opakovaly v rámci podobností příběhů, ale mám za to, že se vždy dílo dokázalo vrátit do dobrého drajvu. Za mě kromě knihy i zážitek.

28.08.2023 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Drží se nějaký standart. V něčem trochu jako stejné, zblázněné, ale s nějakým konceptem, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

28.08.2023 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Audio: Češi rádi vytvářejí zcela satirické a bizarní světy a postavy. Švejk je celosvětový úkaz a podobný je Saturnin. U něj jsem měl zvláštní problém, že buď jsem se lámal smíchy a nebo jsem nevěděl o co kráčí. Občas byly momenty zcela úžasné a promyšlené a někdy zase táhnoucí se nic. I tak jde o zápis do dějin české literatury, ke kterému se jistě budu rád vracet.

25.08.2023 4 z 5

Teror ve jménu víry Teror ve jménu víry Frank Miller

Naprostý skok vedle bez narativu, bez ničeho. Bohužel Miller zde má menší ždímačku na peníze.

23.08.2023 1 z 5

Frank Sinatra: Filmové dědictví Frank Sinatra: Filmové dědictví David Wills

Je trochu smutné, že v Česku existují dvě knihy o Sinatrovi. Jedna je prakticky nedostupná a druhá se mi věnuje čistě heslovitě a z pohledu herectví. Zajímavé, ale v něčem docela jednoduché. Těžko si představit, že bych za toto dal nějaký ranec peněz, i když jsem fanoušek. Chápu princip takovýchto formátů, ale ve výsledku princip spočívá v tom, že kdyby něco napsal knihu o rohlíku, bylo by na každé stránce: "Je bílý." - "Je rohatý." - "Je moučný."

23.08.2023 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Audio ČRo: Zajímavý náhled do tehdejší doby, který umí být do dnes aktuální i s nějakými nečekaně feministickými výplody. Pak už je to trochu klišé, ale na druhou stranu zajímavý příspěvek, který je v celku okřídlený.

23.08.2023 4 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Audio ČRo: Málokdy se mi stane, že by začátek byl zajímavější než ten zbytek, celkově vzato taková zdlouhavá záležitost s pár světlými momenty, zajímavou atmosférou, ale strašně nevyužitým potenciálem. Přijde mi, že takovéto věci, na hraně fantasy a tajemna u nás se moc neumějí psát. Časem to snad bude lepší.

23.08.2023 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Za dlouhou dobu krimi, které se dalo číst. Od koho jiného než zřejmě krále krimi. Velice poutavé a zajímavé. Postupně sice drive skomíral, ale zvrat přišel právě včas. Nemohu se ve výsledku zlobit. Skvělé dílo.

15.08.2023 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Audio ČRo: Bohužel toto dílo šlo mimo mě i skrze audio. Dvě kapitoly, kde je Turecko zmíněno víc než spojka "a" a budování případu na delší lokte. Chápu proč, beru to, ale nesedí mi to.

11.08.2023

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Audio ČRo: Lovecraft poprvé mimo čtení, ale jako poslech. Končí to lépe, ale stále žádná sláva. Osobně obdivuji jeho styl. Hlavně gradovat napětí z toho, jak postavy vidí jednu věc a než se k tomu autor dostane, jsou asi dvě stránky v hajzlu. V něčem zajímavý fantaskní příběh, ale mám dojem, že mi Lovecraftově stylu něco chybí. Ale stejně jako někdo byl pohoršen z toho, co psal Poe... každá doba má to své. I tak za mě atmosférické a zajímavé.

09.08.2023 3 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Pavel Kosatík

Audio ČRo: Krásný náhled do života výjimečné ženy. Jednohubkově.

04.08.2023 4 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Trochu utahanější, ale stále dobré. Jen mě irituje to české přechýlení s Bóďou atd.

04.08.2023 4 z 5