kopeceli kopeceli komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Četly jsme nahlas na střídačku s dcerou. Zbytek rodiny musel uhodnout název čtené balady. Náramně jsme si neděli užili.
Těší mne, že ještě umím více než polovinu z balad zpaměti. Jsou nepřekonatelné!

22.10.2023

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Ale saprlot, to byla napínavka! Málem jsem se nedokopala k vaření oběda. Tento typ detektivky mi nadmíru vyhovuje, užila jsem si to.

13.11.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dítě jsem ji neměla ráda a vůbec jsem nechápala, o co jde. Vadila mi neustále omílaná vtěrka liška. V dospělosti jsem objevila Exupéryho Citadelu a pak dočetla vše, co u nás od něho vyšlo, i Malého prince. A četla jsem úplně jinou knihu! Dodnes ji nepovažuji za dětskou a mé děti na její čtení čekají. Pro mne patří s Citadelou ke knihám, které bych si vzala na pustý ostrov.

23.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

"Člověk naštěstí netuší, co ho čeká." Přesně tak jsem se dostala k Haně. Dlouho jsem ji odkládala, protože jsem měla strach, aby nebyla krutá. Od prvního porodu nejsem schopná číst knihy o životě v koncentráku. Hana se ale nerochní v opisování hrůz a jejich zdůrazňování. Zabývá se příběhem, podstatou, psychikou, skrytými důvody a souvislostmi. Líbí se mi konec, i když vím, že není "umělecké" být pozitivní. Já ale za tu naději dávám pátou hvězdu.

Kniha je plná myšlenek, jedna mě však zaujala výrazně: "Ale tihle lidé do služby nepůjdou. Nemusí, určitě mají dost prostředků, když mohli před Hitlerem ujet."

27.04.2024 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ohromil mě český překlad, dávno jsem si tak neužila práci s češtinou. Velmi dobře dělalo knize i to, že příběh vypráví jen jako divák smrt.
A pak už je jen příběh, život za druhé světové války v Německu, se vším "dobrým" i špatným. O tom, jak se žilo v zemích ovládaných Německem, čteme kvanta knih, ale jak se žilo obyčejným Němcům, jsem zatím četla jednu a tato je druhá.
Kniha byla čtivá, zajímavá, netuctová, mám teď hodně o čem přemýšlet a to se mi líbí.

09.10.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ano, Tiché roky se mi líbí. Vyhovuje mi způsob zpracování tématu, který vede k zamyšlení. Příběh je uvěřitelný, i když konec trošku idealizovaný. Ale proč ne, vždyť v životě přece úplně všechno špatně nedopadá. Záleží jen na úhlu pohledu.
Obálka je moc pěkná, text bezchybný, Mornštajnová píše čtivě a Host odvádí tradičně perfektní práci.

13.04.2024 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tak to byl nářez. Vyprávět paní Mornštajnová umí. Hotýlek je tak sugestivní, že mě přiměl vybavit si dobu socializmu, ale tentokrát bez ohledu na to, co nepěkného přinesl naší rodině. Prožívala jsem opravdu život Mánesových. Tak tohle se mi už nestává.

21.08.2021 5 z 5

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Správná věc... Děláme správné věci, tedy máme to přesvědčení. I v této době tomu tak je. Dav je přesvědčen o tom, co je správné.

Samozřejmě že vidím šmouhy na knize. Vidím nedostatky konce knihy. To je část literární.
Čtu ale konečně knihu, která není plytký bestseller, ten, který nám pomáhá zapomínat, mlčet, dělat to, co ostatní.
Chápu tuto knihu jako varování, co pod rouškou dobra se schovává. Jak se vlk maskuje v kůži beránka. Jak se nám vrátí to, co se děje pod rouškou dobra nyní?

Kolik let dostanu za to, že umím rusky, byť jsem se ten jazyk před lety učila proto, aby se někdo na oddělení dokázal domluvit s pacienty ze zemí, které opustily SSSR a v naší zemi našli práci, mnohdy u svých spolubratří, kteří je na rozdíl od nás využívali k otrocké práci a prostituci?

Kolik let dostanu za to, že čtu ruskou klasiku a miluju ruský balet, ruskou operu? Copak tím skutečně podporuju válku a ubližuju národu svému nebo jinému? Čtu si doma potichoučku pod peřinou, za zataženými záclonami jako za komunistů - Solženicyna! A Hnilu. Poslouchám tajně Kryla.
Přemýšlím.

13.03.2022 5 z 5

Nejsem velkou příznivkyní rozhovorů. Ale viděla jsem Devadesátky a líbily se mi. Nuže, proč to výjimečně nezkusit?
A teda stálo to zato! Já knihu zhltla za dva dny. Připadala jsem si, jako když sedím u čaje s panem Marešem a poslouchám. Vypravovat tedy umí, to zase ano. Nikde žádný zádrhel, šroubované věty, žádné nedokonalosti.
Kniha mě přesvědčila natolik, že si nyní, v době nemoci, doplním vzdělání a podívám se na Případy 1. oddělení.

19.02.2023 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Základní kámen mé knihovny! Obě děti ji ode mne dostaly jako dárek. Krásný příběh, krásný život, který přesáhl do budoucna. Já zatím sázím jen původní keře, ale s nadšením a potěšením. A sleduju hnízdící ptáky...

23.01.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Teda, to mě dostalo! Touha po lepším životě je v každém normálním člověku a touha nebýt sám také. Na tomto faktu vystavět celou novelu, to je umění. A pak ten konec! Myslela jsem, že vyzní do ztracena, ale Steinbeck příběh uzavřel jednou provždy.

18.09.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha mého dospívání. Poslední léta už jen souhrn pocitů, které byly tak silné, že mě stále provázely. Nutilo mě to vrátit se k téhle knize a znovu číst. Jsem unavená, mnohdy se špatně soustředím, ale teď jsem se zase zaposlouchala do vyťukávání zpráv mezi vězni a rozlétla se mezi hvězdy do minulých životů. Stále se zabývám myšlenkou, že Jack London psal to, co zažil, čemu věřil, co viděl. Kolik toho prožil z této knihy? Je to silné dílo, léty se nic nezměnilo, mám zase o čem přemýšlet.

22.08.2021 5 z 5

Opět strhující děj, knihu nejde odložit. Fascinuje mne, jak Rowlingová vytváří zápletku už s tím, aby měla téma na další díl. Jak s rozmyslem postupuje časem, aby jí postavy moc rychle nestárly. Důkladně promyslela pravidla famfrpálu, takže jí vydaly na samostatnou knihu. A protože je opravdu důkladná, má to všechno nejen hlavu patu, ale je to dobré počtení, u kterého se ani dospělý člověk nenudí.

07.06.2021 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po letech znovu... A znovu Gottfried. To byl on, mého srdce šampión. Po něm už román spěje ke konci, stejně jako život mezi válkami spěje k té další.
Doporučuji posledním romantikům.

25.03.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Mám moc ráda Werichova pohádky, které jsem dřív znala jen z gramofonové desky, takže ne všechny. Pak přibyl animovaný film, ale opět nebyly všechny. A teď je mám knižně a s chutí čtu čas od času podle nálady, jako třeba dnes.

04.07.2021 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Napínavá kniha! Cením si také srozumitelného shrnutí vzniku, smyslu a zániku templářů.
Příběh je hodně dramatický, místy až těžko uvěřitelný, čtenář ani nedýchá. Pak skončí a taková trochu pachuť zůstane. Je to vědomí, že Dán vychází ze skutečného příběhu, na kterém vystaví smyšlenou detektivku. Politika je také reálná, jen jména se pozmění...
Vyplatí se přečíst a nechat si čas na dobré zažití.

27.01.2024 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Po dlouhých letech jsem znovu vzala Povídky do ruky. Každá má své poučení do života. Některé se čtou samy, jak to tak bývá, jiné dají trochu práce. Obdivuji Nerudovo umění popsat postavy detailně a přitom poutavě, vidím je zcela jasně před očima. Jejich příběhy také mnohdy pozoruji kolem sebe, i když mohou mít třeba jiné povolání. Podstata se nemění.

29.01.2023 4 z 5

Práci Policie v době pana Roberta Šlachty na ÚOOZ jsem sledovala, moc se mi líbilo, že se nebál "velkých zvířat". V době, kdy spolupracoval s paní Bradáčovou jsem konečně jako obyčejný občan měla pocit, že zákony neplatí jen pro chudé, ale pro všechny. Ovšem až na občany s imunitou, nebo dokonce demunitou. Když si teď kauzy dohledávám, vidím to, co jsem si myslela od začátku: velcí viníci skutečně potrestaní nebyli. Kniha je velmi čtivá, nutí přemýšlet a dohledávat fakta, to mi vyhovuje. Na mnoha místech je potřeba zastavit a uvědomit si, jak jsme manipulovaní. Mě osobně pan Šlachta a jemu podobní u Policie chybí.

03.02.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysaře můžu číst stále dokola a nikdy mě neomrzí. Miluju Dykovo poetické vyjadřování. Na konci knihy jsem zůstala bez dechu.

24.01.2021 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

No teda ... Nikdy jsem nebyla žádná plačka. Ale tahle kniha - ten konec...
Většinu života trávím se starými lidmi. Mám je ráda. A pomalu se sama k témuž blížím. Asi o to víc mě Knihonoš vzal za srdce.
Není to žádný zázrak spadlý z nebe a aspirující na Nobelovku. Motiv je vcelku jednoduchý, předvídatelný, neobjevný. Ale tak LIDSKÝ!
Doporučuji!

03.11.2023 5 z 5