Koňadra Koňadra komentáře u knih

Nechtěl jsem být Leninem Nechtěl jsem být Leninem Dora Čechova

Veľmi, veľmi príjemné prekvapenie. Náhodná kúpa v niektorej z pražských pasáží, o to väčšia radosť z nákupu doma pod lampou. Tak hutné, strhujúce a presné. Nechcem mudrovať, ale akoby sa fantastickým spôsobom u tety spisovateľky spojilo to fantastické z ruskej i českej literárnej tradície a vznikla úžasná zbierka poviedok, tak "vyladených", že po prečítaní každej máte pocit, ako by ste dočítali román. Neváham a kupujem ďalšiu knižku autorky.

18.03.2016 5 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Veľmi pekná knižôčka. Teta spisovateľka vie písať. Písať pútavo, milo, s jemným úsmevným nadhľadom, ale, čo je najpôvabnejšie, vie vytvoriť osobitú atmosféru sveta, do ktorého zasadí dej. Toto vskutku stojí za prečítanie.

18.03.2016 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Autora som nepoznal, ale výborne som sa pobavil. Pobavil a oddýchol si. Nemám v obľube detektívky, ale toto ma bavilo, napriek akejsi (výhradne mnou vnímanej) kostrbatosti. Taká výborná svieža česká chandlerovka. Vlastne o slzičku lepšie, humor hlavného hrdinu mi bol bližší.

31.12.2015 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Veľmi krásne rozohraté, duchaplné, má to svoju atmosféru a dokonca i spád. Podľa mňa veľmi dobré čítanie, ktoré nestráca dych až do konca príbehu. Myslím, že Fuks nepodcenil žiadnu postavu, žiaden vzťah medzi nimi ani žiadnu dejovú linku.

02.12.2015 5 z 5

Hrobka pro Borise Davidoviče / Encyklopedie mrtvých Hrobka pro Borise Davidoviče / Encyklopedie mrtvých Danilo Kiš

Neuveriteľne dobrá knižka poviedok. Iná, svojská, svojim osobitným spôsobom pútavá. Vskutku veľké prekvapenie po viac-menej intuitívnom nákupe v antikvariáte v Banskej Štiavnici. Ani som nevedel (hanba mi!), že niekto taký ako Danilo Kiš existuje, či skôr existoval. Vrelo, skutočne vrelo odporúčam.

01.11.2015 5 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Hmmmmm pán Páral mi urobil radosť dvoma knižkami, čo napísal. Toto je jedna z nich. Ľahkosť, akou vie načrtnúť povahy svojich postáv, nehoráznosť, s akou ich nechá konať. Nie, nebudem v tom hľadať nejaké hlbočiny, dobre sa to čítalo, príjemne sa pri tom dalo oddýchnuť. Fajn kniha. FAJN je najpresnejšie slovo.

01.11.2015

Umění diplomacie - Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Umění diplomacie - Od Richelieua k pádu Berlínské zdi Henry Kissinger

Jediné, čo by sa tejto rozsiahlej analýze medzinárodných vzťahov dalo vyčítať je možno trošku nadsadzovaný význam USA v dejinách, najmä v dejinách do Druhej svetovej vojny. Ale, s prihliadnutím na autora, sa asi ani nič iné očakávať nedá. Na druhej strane vám Kissinger ukáže mnohé súvislosti medzi historickými udalosťami, ktoré by ste nikdy nehľadali. Vrstevnaté, inteligentne a sviežo napísané, určite odporúčam. Hoci hrúbka knihy môže odradiť, prečítate ju oveľa rýchlejšie, ako by ste očakávali, Kissingerovi nemožno uprieť schopnosť narábať s jazykom. Prečítajte si.

05.02.2015 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Nejde síce o žáner, ktorý by som preferoval, ale v jeho rámci špička. Skvelo namixované, domyslené a napísané. Spád, inteligenciu nepostrádajúca zápletka, napätie, mladá a krásna agentka a nevypočítateľná postava Hannibala Lectra. Všetko, čo má detektívka tohto druhu mať. Nedá sa nedoporučiť.

29.01.2015 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Fuuu. Také ... prehnané vo všetkých smeroch. Od Škvoreckého určite to najslabšie, čo som čítal. Proste som tej dáme tie analytické rečičky neveril. Prepáčte pán Škvorecký.

13.12.2014 2 z 5

Jen moře a nebe Jen moře a nebe Francis Chichester

Z dôb keď lietanie či jachting boli dobrodružstvom odvážnych (a bohatých mužov) a diaľky voňali. Vrelo odporúčam.

22.09.2014 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Záver síce trošíčku schematický (dedičstvo a Sonina nadácia mi trošku pokazili celkový pocit), ale určite veľmi príjemná a smutnoveselá knižôčka. Vrelo odporúčam, Backmanov humor nie je prvoplánový, investícia do knižky aj času sa určite vráti.

31.08.2014 5 z 5

Prípravy na svadbu Prípravy na svadbu Elena Maróthy Šoltésová

Túto útlu knižôčku samozrejme nemožno brať ako nejaké literárne veľdielo. To určite nie. Nakoniec ani autorka samotná nebola zrovna geniálnou spisovateľkou. Prečo potom toľko hviezdičiek ? Hodnotím subjektívne - jej pôvab je v niečom úplne inom. Je to vlastne roztomilý a pritom autentický dievčenský román(ik). Ak ak si takúto viac ako storočnú knižôčku zoberiete na viac ako storočnej kopaničiarskej chalupe pod viac ako storočnú lipu, garantujem (aspoň jedincom s kvapkou fantázie), že sa krásne prenesiete na slovenský vidiek 19. storočia.

23.07.2014 5 z 5

Deník rudolfinského dvořana. Adam mladší z Valdštejna (1602-1633) Deník rudolfinského dvořana. Adam mladší z Valdštejna (1602-1633) Marie Šedivá Koldinská

A ja teda už viem kde jedol ... :))) podobne ako napríklad Česká touha cestovatelská, i táto kniha mi urobila radosť. A nielen preto, že rád jem i ja a som rád, že viem, čo jedli v Rudolfínskej dobe. Ale jednoducho tá autenticita je očarujúca, teší, lebo vás nechá trošku dýchať vzduch zpred štyristo rokov (nasýtený vôňou pečeného mäsa).

21.07.2014 3 z 5

Bude to pekný pohreb Bude to pekný pohreb Václav Pankovčín

Veľmi dobré. Prekvapilo v dobe, keď sa slovenská próza strácala vo vlastnom hľadaní. Ale to by bolo na dlhšie. Škoda Pankovčina, písanie mu sedelo a dobre sa to čítalo.

21.07.2014 4 z 5

Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec Peter Pišťanek

Ale nie. Trojka je geniálna. Pravda je, že Pišťanek si z nás robil proste prdel. Ale práve preto. Absolútny úlet. Ako keď vás niekto vystrelí na proxima centauri. Koho iného ako Pišťanka môže napadnúť taká kravina ako Czech Royal Navy, alebo Džundžiansky Slováci ? Alebo snežný duch Ökötöm Kökötöm ? Neskutočná zábava.

21.07.2014 4 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Mal som obrovský rešpekt, keď mi štvorzväzkové antikvárne (až šalátové) vydanie daroval spolužiak na strednej. Ale netreba ho mať. Netreba sa báť ani rozsahu ani mena autora. Krásne dielo a do Nataši Rostovovej sa dalo aj zamilovať :)))

14.07.2014 5 z 5

Sám cez oceány Sám cez oceány Richard Konkolski

Podklad na ktorom boli v mojom detstve vystavané sny.

13.07.2014 5 z 5

Zrušené divadlo Zrušené divadlo Bulat Šalvovič Okudžava

Smutné ale krásne a silné. Okudžava dokazuje, že aj o najťažších časoch sa dá písať poeticky a neskĺznuť.

13.07.2014 5 z 5

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

V prvom rade ďakujem bondulovi, za nepriame odporučenie, keď som si prečítal jeho komentár, musel som si hneď kúpiť ... a po nedočkavom otvorení knihy som už nemohol prestať čítať. Fantastická kniha, ale neviem, čo viac napísať, všetko si nájdete v bondulovom komentári.
Úžasné.

06.03.2017 5 z 5

Prezidentov kocúr Prezidentov kocúr Guram Odišarija

Veľmi zaujímavá knižôčka. Ani neviem ako ju zaradiť. Musel som si vygoogliť (v azbuke ! ešte že občas musím oprášiť ruštinu a pamäťová stopa tam teda stále je), že Michail Temurovič vskutku žil a bol to riadny viťúz (vždy som chcel toto slovo v komentári použiť). Chvíľku som si zvykal na humor autora, ale potom som sa výborne bavil. Prostredie (?) - dokonalé : Abcházia, Svanetia, Adžaria a Gruzia.
Rád by som sa prihovoril k vydavateľom : Viac tých abcházskych autorov do políc našich knižníc, viac tých abcházskych autorov ... :o))) Nehľaďte na to, že toto je jediný komentár, ostatní čítajú tajne.

19.12.2016 4 z 5