Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec

Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16041/bmid_rivers-of-babylon-3-alebo-fredyho-k-s2j-16041.jpg 4 36 8

Rivers of Babylon série

< 3. díl

Rivers of Babylon 3 alebo Fredyho koniec je najkrutejšou, najdesivejšou, ale aj najzábavnejšou a najrealistickejšou románovou víziou Petra Pišťanka. A je to aj podľa slov autora jeho posledná beletristická kniha. Je to vôbec prvá kniha napísaná v slovenskom i českom jazyku. Sú to vlastne dve knihy o jednom konci. A o mnohých smrtiach. Každý, kto doteraz nemal žiadne skúsenosti s hardcore pornom, s bratovražednou láskou a nenávisťou, s českou kráľovskou ponorkovou flotilou, so Slovenským národným frontom oslobodenia (SNFO), s globálnymi stratégiami provinčných manipulátorov, s neúplatnými slovenskými, budapeštianskymi a džundžianskymi mafiánmi, ale i s vysokou politikou - nesmie sa tejto knihe vyhnúť. Musí si ju prečítať. Aj keď už nebude spávať tak pokojne ako doteraz.... celý text

LittleAndy
14.01.2023 4 z 5

Tretí a zároveň posledný diel trilógie Rivers of Babylon je nepochybne najslabším článkom trojice, avšak vôbec nie zavrhnutiahodným. Prítomné sú typické prvky – bizarné postavy, expresívny jazyk a plynulá štylistika, bláznivé situácie a erotika. Autor však premiestnil hlavné udalosti z Bratislavy za Polárny kruh, do fiktívneho prostredia komunity zotročených Slovákov, ktorí stále hovoria predštúrovskou slovenčinou. Knihe to dodalo na bizarnosti, bola zábava pozorovať dianie v tejto komunite a neskôr azda ešte väčšia sranda bola pri konfrontácii hlavných postáv s touto komunitou.
Niektorým pasážam však chýbala šťava, ktorá bola pri predchádzajúcich dvoch dieloch prítomná po celý čas. Spôsobuje to aj väčší rozsah, ktorý by sa dal pokojne o niečo skrátiť, keby autor vynechal určité slabšie časti. A naopak, záver prichádza znenazdajky, rýchlo, ale mlčky. Nezanecháva po sebe výraznejšiu stopu, akosi náhle skončí a viac už autor nepovie, hoci čitateľ by ešte niečo očakával. Aj napriek tomu sa za románom so zdanlivo bláznivým a vtipným zasadením skrýva hlbší presah, čo z neho robí hodnotné dielo, hoci v mnohých ohľadoch prehnané a nedotiahnuté.

Arcticus
20.10.2020 2 z 5

Po dočítaní žiaľ musím konštantovať, že posledný diel trilógie je v porovnaní s prvými dvomi podstatne slabší. Možno som iba nepochopil autorov úmysel prečo trilógiu ukončil práve takýmto "zvláštnym" spôsobom, no Fredyho koniec som v podstate dočítal preto, lebo som bol zvedavý ako sa to celé skončí. A nakoniec sa to skončilo akosi narýchlo, akoby sám autor už nemal viac chuť pokračovať. Nevadilo mi zasadenie deja do vymyslených udalostí a vymyslenej krajiny, naopak prišlo mi vcelku vtipné, ako autor medzi riadky šikovne vkladá satirický opis "typických hrdých Slováčiskov". No čo mne chýbalo najviac je, že sa skoro úplne vytratili tie príbehy/osudy všetkých tých tragédov, špekulantov, lumpenproletárov, pivárov, skrátka odpadu spoločnosti boriaceho sa každodenným životným bahnom okorenených ich neskutočne uveriteľným, vtipným a trefným popisom. To čo som v prvých dvoch dieloch hltal s tichým uchechtávaním a to čo ma najviac bavilo už v trojke nenáchdzam. Škoda.

Allla9
08.10.2020 5 z 5

Opět nemá chybu. A že je psaná v češtině a slovenštině, to tomu dodává tu pravou jiskru.

TadeášFalk
26.01.2018 4 z 5

Jako by Pišťanekovi docházel dech oproti prvním dvěma dílům. Ale zase tu hraje prim můj nejoblíbenější hrdina trilogie Fredy Špáršvajn. A taky mě štvalo, že pasáže, kdy Video Urban jezdí píchat sestřenku do Prahy jsou psané česky. Ale celkově je to na šest hvězd.

procyon991
26.03.2015

Mne sa páčili všetky 3, je to také oddychové čítanie, ktoré zhltnete za večer. Snežný duch Okotom - Kokotom , tak ten nemal chybu.

Koňadra
21.07.2014 4 z 5

Ale nie. Trojka je geniálna. Pravda je, že Pišťanek si z nás robil proste prdel. Ale práve preto. Absolútny úlet. Ako keď vás niekto vystrelí na proxima centauri. Koho iného ako Pišťanka môže napadnúť taká kravina ako Czech Royal Navy, alebo Džundžiansky Slováci ? Alebo snežný duch Ökötöm Kökötöm ? Neskutočná zábava.

Koka
24.05.2013 2 z 5

Tak toto bol taký maglajz, že by človek neveril, že je to od Pišťanka. Ale tvorivá kríza postihla v histórii snáď každého velikána, tak mu to môžeme odpustiť.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Treba si to priznať, v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi najslabšia časť trilógie. V žiadnom prípade ju však nemožno totálne odpisovať.

Peter Pišťanek
slovenská, 1960 - 2015