Nechtěl jsem být Leninem

Nechtěl jsem být Leninem https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104663/nechtel-jsem-byt-leninem-104663.jpg 4 38 8

Jsou věci, které se nemění. Místa, prožitky a gesta se stálou platností. Povídkový soubor Nechtěl jsem být Leninem přináší Rusko v krystalické podobě, jak ho známe z velké literatury, čtivý střet klasiky a současné šedi, honosné minulosti a banální přítomnosti, tužeb a životní reality. V luxusním mrakodrapu na Karamyševském, v šachtách Metra 2 i na dače v Zagorsku, tam všude nachází Dora Čechova ty, jejichž životy probíhají jinak, než zamýšleli. Tichý smutek, humor, lehká nostalgie a neomylná schopnost přežít. Povídky se širokou duší. ... celý text

Martina90
12.05.2019 3 z 5

Příběhy s hutným dějem, ve kterém jsem se často ztrácela. Za mě nejlepší povídkou je stejnojmenná "Nechtěl jsem být Leninem". Pokud jste Moskvu navštívili, vyvolá ve vás kniha nostalgické vzpomínky.

jarom
04.08.2018 5 z 5

Povídky nemusím. Tyto perfektní. Díky

Sparkling
20.05.2016 2 z 5

Musím říct, že mě kniha zklamala. Povídky se mi zdají mělké, nenacházím v nich nic, co by mě obohatilo, něco mi předalo.
Možná jsem ale ovlivněná faktem, že o autorce vím, že si na částečně ruskou národnost jen hraje, ve skutečnosti se nenarodila ve vlaku mezi Moskvou a Prahou a její otec není Rus (a celé tohle divadýlko mi přijde krajně trapné).

Koňadra
18.03.2016 5 z 5

Veľmi, veľmi príjemné prekvapenie. Náhodná kúpa v niektorej z pražských pasáží, o to väčšia radosť z nákupu doma pod lampou. Tak hutné, strhujúce a presné. Nechcem mudrovať, ale akoby sa fantastickým spôsobom u tety spisovateľky spojilo to fantastické z ruskej i českej literárnej tradície a vznikla úžasná zbierka poviedok, tak "vyladených", že po prečítaní každej máte pocit, ako by ste dočítali román. Neváham a kupujem ďalšiu knižku autorky.

Zuzana72
26.09.2015

Zuzana72

Knížku jsem otevřela a zapomněla co se okolo mě děje, dokud jsem nedošla k až k poslední stránce.
Díky moc za úžasný čtení.

beanstk
25.06.2013 5 z 5

Imaginativní povídky ze současného Ruska, v detailech a drobnostech nenápadně propojené. Velmi příjemné čtení.

pisutka
09.03.2013 5 z 5

Krat'oučké povídky, obsahem však výstižné. Každá zapůsobí trochu na jinou strunu.
Jak vlastně vnímají staří/mladí Rusové rozpad USSR, nové uspořádání? Povídky Vám na pár stránkách možná napoví…

fablen
18.03.2012 5 z 5

Zajímavé povídky, které může napsat skutečně jen člověk, který bydlí střídavě u nás i v Rusku (autorka knihy) a zná tamní zemi -
občas drsný a nelehký život občanů žijících v Rusku, jejich osudy, příběhy, ze kterých mrazí, typickou atmosféru. Prima četba, díky za ni.

Dora Čechova
česká, 1971