Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Kniha Úsměv je prvotinou autorky. Jedná se opět o autobiografický román.
Seznamujeme se s Rainou, holkou v pubertě, která si nechtěně vyrazí dva přední zuby. A začíná dlouhé kolečko (opravdu trvající několik let), kdy se nejrůznější zubní specialisté snaží dát Raině zuby do pořádku.

Úžasné! Nevěděla jsem, kolik podoborů stomatologie má! Wau! :D
Krásný vhled do života "puberťačky", která má problém, za který se velmi stydí a se kterým se velmi trápí! Moc tomu nepřidá ani fakt, že v partě je člověkem, na jehož účet všichni vtipkují, i když to vtipné není!

Vzhled. První láska. První schůzka. Základní škola. Střední škola. Kamarádství. Sebepřijetí.

To vše a mnohem víc naleznete v tomto komiksu :).

30.09.2023 5 z 5

Rule Rule Jay Crownover

Já jsem se na sérii moc těšila. Měla jsem půjčené i další tři díly, ale už jsem je vrátila, protože mi Rule vůbec nesedl. Knížka má přes 300 stran a mě se nedařilo začíst a nutila jsem se. V knize je tolik vážných témat, ale mě přišlo, že jsou tam na sílu. Chemii mezi hlavními hrdiny jsem necítila a chyběly mi nějaké vtipné dialogy či narážky, které mám v podobných knihách ráda!
Celkově se mi kniha zdála "utahaná".

21.09.2023 2 z 5

Ian Ian Lauren Layne

Ze začátku knihy (tak prvních 100 stran) jsem se nemohla začíst a myslela jsem, že kniha bude mít tak max dvě hvězdičky (nakonec má čtyři :)).

Jedná se o takovou pohádku, u které asi všichni víme jak dopadne :), právě proto ji čteme!

Co se mi líbilo:
- Ian žije opravdu luxusně, ale dostal se tam kde je díky své vůli a píli, ani tak nezapomíná na to, odkud přišel a myslí i na ostatní
- Ianovy pravidla - je sice sukničkář, ale musí se nechat, že v tom má celkem systém :D
- kamarádi - Kennedy a Matt byli boží a když se k nim přidaly ještě Kate a Sabrina o opravdu dobrou knížku bylo zaděláno :) - tahle "banda" váš prostě rozesměje (těším se i na další díly o Mattovi a Kennedym :))
- pohádkový konec - řešení na míru :)

To kdo Iana udal a hlavně proč (!) by mě na začátku knihy vůbec nenapadlo!

Milé čtení s dobrým a romantickým koncem :)!

08.08.2023 4 z 5

Hvězdy nad Ukrajinou Hvězdy nad Ukrajinou Radka Zadinová

Příběh Roxany, dospívající dívky, která se svou babičkou a strýcem žije na Ukrajině, v malé vesnici. Maminka je už pár let v Praze - odešla za prací. A nyní je ten čas, kdy odjíždí do Prahy i Roxana s babičkou, protože začala válka.

Co se mi líbilo:
- kniha nepopisuje pouze "odjezd" - k tomu to tématu bych doporučila dětskou knihu Jmenuji se Olenka, kterou jsem také letos četla - ale celkový příjezd, zabydlení se, změny
- Roxana je dospívající slečna, která se na maminku zlobí, tolik let ji neviděla, teď je všechno jinak, má si zvykat na Prahu, mluvit jen česky - v konečném důsledku však nakonec neví, zda se jednou bude chtít vrátit domů nebo zůstane v Praze
- škola, fotbal, vztah s maminkou, první láska, kamarádi, dospívání, rodina, válka, předsudky, zastání, odvaha - to by byly klíčové slova této knihy
- líbí se mi, že kniha se netočí pouze kolem nové situace Roxany a její rodiny, ale i kolem běžného života - Roxy se musí začlenit do společnosti, stále je dívkou, která chce kamarády, chce hrát fotbal, chce být sama sebou - to se nezmění místem pobytu :)

30.07.2023 5 z 5

Pauza Pauza Kylie Scott

(SPOILER) Druhý díl ze série Larsen Bros od Kylie Scott!
Když jsem dočetla první díl, moc jsem se těšila na ten druhý, který měl vyprávět o Leifovi. Kdo četl první, tak ví, že konec pro Leifa nevypadal zrovna zářně. Vše se ještě zhorší, když je účastníkem dopravní nehody. Tam pomůže Anně. A pomáhá jí i dál. Aspoň se snaží.

Co se mi líbilo:
- Leif je prostě zlatíčko, vtipálek, kluk do nepohody, v rámci tohoto žánru je samozřejmě taky krásný a sexy - a proto - všimli jste si pár vlasů, které na obálce danému "Leifovi" zasahují přes nos a bradu? :D Mě to strašně rušilo :D
- Anna je po nehodě dle mého větší "svéráz", což je super, ale mnohdy mi přišlo, jakoby se změnila kompletně vůči tomu jak zřejmě vystupovala před nehodou
- líbí se mi upřímnost - ať už neznámí nebo přátele - otevřenost Anny a Leifa byla prostě úžasná - takhle má vypadat správná komunikace
- práce s podvědomím člověka, s psychologií - co dokáže nehoda, jaké pocity nám dá, co nám vsugeruje

I když se mi knížka líbila, něco mi tam nesedlo. Mnohdy mi všechno přišlo až moc úsměvné (byť tam samozřejmě byly velmi vážné momenty - ale velmi rychle vyřešené) - ať už se to týká vztahu s rodiči, partnery, přáteli. Mnohdy mi přišlo, že humor už je tam dán na sílu a rádoby vtipné hlášky jsou sice úsměvné, ale vy si vlastně v hlavě říkáte - jako vážně?
Jsou knihy u kterých se culím jak měsíček na hnoji a dělám "Oooooo" :D nad tím, jak se hlavní hrdinové k sobě mají a jakou mají chemii, co jeden pro druhého dělají. Tady jsem to necítila. I tak jsem ráda, že jsem se do druhého dílu pustila! :)

Lidi poslední dobou zatěžují své hovory spoustu nesmyslů. Pohodových hlášek. Chytrých hlášek. Zdvořilostí. Ale nikdy nejsou upřímní a otevření. Neříkají to, co si opravdu myslí.

20.07.2023 3 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Já jsem se na knížku tak těšila! :)
A vlastně jsem pořádně nechtěla vědět, o čem je. A hle, super překvapení!
Hned jsem se musela kouknout na IG autorky - @jina_tvori a byla jsem nadšená, že jsou tam další kousíčky z jejího života! :)
Jižní Korea - komiksovou tvorbou jsou nám přiblíženy zvyky, město, jídlo, rodinné tradice, styl, kultura a život :).
Velmi se mi zpracování líbilo, je jednoduché (v dobrém slova smyslu :)), nikde není nic rušivého, informace jsou stručné - některé velmi zajímavé! - snadno zapamatovatelné a vy můžete perlit, co vše jste se o této zemi dozvěděli! A kde? Přece v knížce - Kateřina v říši kimči!
Rozhodně doporučuji k přečtení a obohacení se informacemi - my už ji doma máme přečtenou všichni - a líbila se moc :).

01.07.2023 5 z 5

Přitažlivost Přitažlivost Lucas Harari

Vše podstatné je napsáno v anotaci knihy.
Pierre, bývalý student architektury přijíždí do lázní Vals. Je jimi přitahován. Komplex se nachází vysoko v horách. Hora má však svá tajemství. Pierre prochází komplexem lázní se skicákem v ruce a snaží se zachytit vše, co mu přijde důležité. Není zde však sám.

Tak toto byl úplně nový styl! Takový jsem ještě nečetla. Barevná paleta se drží tmavých odstínů, obohacených o červenou. Celá atmosféra je ponurá, tajemná, záhadná. Stejně jako příběh sám. Nečekané.

Celý komplex je krásně zachycen, koukala jsem se na fotky a je to do detailů přesné.

Pokud chcete něco, kde číhá jedna velká záhada, zároveň se budete kochat krásným grafickým zpracováním a v průběhu knihy vás čeká pár tajemství, tak směle do toho!

24.06.2023 5 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

3 ženy. 3 příběhy. 3 spisovatelé. 3 umělci.

Prožijme život třech žen. Třech skutečných žen, které se dostali do pracovního tábora během 2. světové války.

Co se mi líbilo:
- Paměť národa je úžasný projekt a mám vždy radost, když se mi do rukou dostane něco, co s ním souvisí :)
- na konci každého příběhu máme fotografie a stručně vylíčen osud každé z žen
- příběhy se liší ne jen vyprávěním, místem, osobou, ale i grafickým zpracováním a autorem "scénáře" - a každé zpracování je krásné
- doporučuji i starším dětem, které zrovna období 2. světové války (potažmo celé 20. století) probírají ve škole - tyto vyprávění lidí, kteří naší historii skutečně prožili jim mnohdy pomůže lépe pochopit kontext doby (a nejspíše si i více zapamatují! :))

23.06.2023 5 z 5

Tak druhý díl za mě mnohem lepší než první! :)

Chris si užije poslední chvíle svobody s koordinátorkou vlastní svatby (aniž by to věděl) a pak se zasnoubí. Jenže snoubenka není ta, za kterou se vydává. Novináři jsou všude, tak co teď? Napadá vás něco? :)

Paráda :)! Možná to bylo tím, že s Chrisem jsme se seznámili už v prvním díle a já jsem tak trošku věděla, jakou bude mít povahu - hurá, přerostlé dítě :D! Příběhy, kde hrálo roli "fingované zasnoubení" už jsem četla, ale tady to do sebe krásně zapadalo. Energie, povahy, humor, komické situace. Vše sedělo perfektně k tomu, jaký Chris byl. Příběh se neodehrál během týdne, ale aspoň v nějaké časové rovině :).

- Chrisův humor
- filozofické otázky vzešlé z Chrisovy hlavy :D
- svatební slib Chrise (uuuh :))
- Belle a její nápady na to, jak Chrise dostat k sobě do bytu - aneb chudák Nožička :D

Krásná romantika, u které se pobavíte! :)

09.06.2023 5 z 5

Podle vlastních pravidel Podle vlastních pravidel Alyson Gerber

(SPOILER) Knížka o dívčím dospívání. A to v každém směru.

Hrajete za školu basketbal, jste oblíbení, jedni z nejlepších v týmu. Jenže dospíváte, tělo se mění a vy nestíháte. Mamka domů nenosí jídlo a často zapomene na snídani či večeři. A vy zjistíte, že když se nenajíte, je to vlastně lepší. A problém se vyřeší. Nebo ne?

Co se mi líbilo:
- skutečné problémy dospívání - změna těla, nálad, změna "postavení" v partě
- hádky s kamarádkami/ztráta kamarádky
- první láska
- pocity méněcennosti
- pocity, že si něco nezasloužím, že na mě nezáleží
- jídlo jako středobod světa
- láska rodičů
- podpora učitelů a poradců
- boj s jídlem v několika generacích - vehnalo mi slzy do očí, když se ukázalo, kde je u maminky problém
- nejlepší kamarádka - takovou by měl mít každý :)

Po přečtení anotace tedy musím říct, že mi v některých momentech nepřišlo, že by postavám mělo být pouze 13 :).

Doporučuji každé dospívající slečně :)!

04.06.2023 5 z 5

Nespadni, neutop se, neumírej Nespadni, neutop se, neumírej Lise Villadsen

Příběh ne dvou sester, ale celé jedné rodiny.
Dvě sestry, Cecílie a Astrid.
Cecílie má 19 let, je v maturitním ročníku, jenže trpí úzkostí. Doma, ve škole, prostě všude. Tu ji pomáhá zvládat její mladší sestra Astrid. Ale má Astrid i nějaký vlastní život nebo se stává stínem své sestry, které musí být neustále nablízku?

Hlavní body:
- přišlo mi, že Cecílie se za úzkosti spíše schovává - že ji vlastně vyhovuje, že všechny "dusí" a sama se nesnaží, nechce přijmout pomocnou ruku
- táta, který má v hlavě jen práci a problémy své dcery nebere jako skutečné problémy
- máma, která sice problémy dcery bere vážně, ale kdykoliv udělá cokoliv "správně" a chce problém řešit u psychologa/psychiatra, nechá se Cecílií zatlačit do kouta a z pomoci sejde - Cecílie opětně jen leží v posteli
- Cecílie prakticky nechodí do školy a když je Astrid v neustále pohotovosti, aby ji mohla pomoct
- oba rodiče berou jako samozřejmost, že Astrid zazdí vlastní život a bude tu veškerý svůj volný čas pro Cecílii
- rodiče neustále narušují Astrid plány - výlet s kamarády, schůzka, rande - vše se podřídí tomu, že Cecílie ji chce doma u sebe
- Astrid vybuchne až po neskutečně dlouhé době - a je zvláštní, že to, co dojde jí, nedojde nikomu dospělému
- citové vydírání ze všech stran

Knížka je krásným dokladem života, kde nic nefunguje. Kde nefunguje rodina. Láska. Povinnost. Pomoc.

Chyběly mi informace, jak se Cecílii úzkosti spustily. Protože spouštěč je bohužel vždy.

Knížka beru jako vhled do duše nejmladší z rodiny, která je však stavěna do role všech - matky, sestry, kamarádky, přítelkyně. A sama neví, které roli má dát přednost, protože ztrácí sama sebe.

31.05.2023 3 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Pokud jste fanoušky poezie, pokud hledáte něco, co se dotkne něčeho hluboko ve vás nebo hledáte slova, ale nenacházíte - zkuste se podívat po těchto sbírkách.
Jedná se o moderní poezii - mnohdy jen popisky, myšlenky, poznámky k tomu, co se zrovna děje. A přece je to mnohdy to, co se děje i Vám! A pasuje to přesně tak, jak to chcete vyjádřit!

Oceňuji, že knížka neobsahuje ilustrace, ale fotografie - navíc graficky krásně upravené a vyobrazené v černobílé klasice.

Současné, rychlé, citové, hluboké, mladistvé, bolestné, zamilované, zázračné - NAŠE.

26.05.2023 5 z 5

Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Barbora Brůnová

Nově jsem narazila na další knižní zpracování rodičovství. Spíše tedy mateřské dovolené.
Jak se cítí maminka se dvěma malými dětmi a jaké problémy a úkoly na ni každý den čekají? Koukněte se po knížce a můžete zjistit, zda se něco podobného děje i u Vás :).

26.05.2023 4 z 5

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Krátké stripy ze života dvou zamilovaných lidí :). Stylem je komiks podobný stylu Sarah Andersen.
Přesně to milé čtení, které máte za pár minut přečtené a prolistované a usmíváte se od ucha k uchu z toho, jak je to sladké :).

P.S. Taky to doma máte tak, že vám je věčně zima, ale partnerovi věčně teplo? :D A dokážete bránit svou peřinu celou svou silou? Já rozhodně! :D

26.05.2023 4 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Co se mi líbilo:
- kniha je vyprávěna právě Algiskem, tím pádem je v knize mnohdy zmíněná dětská fantazie, naivita, představivost - která dává knize jiný rozměr
- popsání života na Sibiři - práce, jídlo, roční období, "ubytování", nemoci, smrti, lásky, bolesti, odchody
- vnímání smrti - zapojování mrtvých do života živých - jsou stále s námi
- skutečný příběh
- každá z postav byla osobností, která se nechala zlomit, ale snažila se vidět naději, každý jinak a svým způsobem, aby se nezbláznil

Co se mi nelíbilo:
- bohužel, já jsem si nemohla zvyknout na grafické zpracování příběhu (ale každý jsme jiný :))

24.05.2023 4 z 5

Stínka Stínka Daniela Schreiter

Kniha Stínka nám přiblíží život autorky Daniely, která žije s Aspergerovým syndromem. Sama na sobě a svých zažitých situacích již od dětství představuje lidem za pomoci komiksů svůj svět.

Sama autorka hned na začátku popisuje, že nikdo není stejný a to platí i pro lidi, kteří žijí s autismem, proto nás upozorňuje, že tyto situace a problémy se týkají výhradně jí a někdo jiný to může mít jinak :).

Vyvrací časté mýty toho, jak laik vnímá člověka s autismem. Nabízí pohled na to, co laikům zůstává skryto.

Jelikož se Daniela narodila v roce 1982, nikdo se s ní moc "nemazlil" a na jejich prožitcích především z dětství je to velmi znát.

Doporučuji všem, kteří by se o tématu chtěli dozvědět něco více, navíc hned z první ruky od někoho, kdo dnes a denně bojuje, aby zapadl do tohoto světa (i když ten jeho je mnohdy hezčí a barvitější :)).

12.05.2023 5 z 5

Nezapomeň na mě Nezapomeň na mě Estelle Laure

Má první kniha tohoto roku od nakladatelství cooboo. Musím říct, že mě v první řadě nalákala obálka :), protože ta se mi v edičním plánu líbila hned :). Anotace mi zněla zajímavě, tak proč ne :).

Jedná se o příběh 17leté Blue, která se jednoho květnového rána probudí a vše se jí zdá jiné, pokřivené. Nepamatuje si některé věci, nedokáže s jistotou říct jak se staly a její babička i kamarádi se chovají vážně divně. Navíc najde tajemný vzkaz, že má nastoupit do modrého autobusu. A tam potká Adama, kterého ale nepoznává. Ale její tělo ano. Adam je ten, který jí prozradí, že si nechala vymazat vzpomínky, aby zapomněla na to špatné, aby se cítila lépe.

Už nejsem přímo cílovka, ale příběh zněl dobře :). Jenže mě tam prostě nic nesedělo.
Postavy mi byly nesympatické.
Zdálo se mi tam až dost vulgarit, vlastně zbytečně.
Příběh byl zamotaný dost a odkrýváme ho z přítomnosti do minulosti. Řeší se zde vážné témata jako rozvod, smrt, úzkosti, sebevražda, pocit viny. Ale na mě kniha působila ploše. Neměla pro mě hloubku. Chybělo to chycení za srdce.

Neurazí, nenadchne. Znovu už bych si knihu nepřečetla a ani bych ji nedoporučila.

11.04.2023 2 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

(SPOILER) Knihu Pokoj od Emmy Donoghue jsem četla asi před deseti lety. Jako středoškolačka. Nyní jsem si na knihu vzpomněla a rozhodla jsem se, že si ji přečtu znovu, už však jako maminka. A v tom vidím zásadní rozdíl. Když už máte osobní zkušenost s tím, sledovat děťátko a jeho myšlení, dotkne se Vás příběh Jacka o to více, protože už tu jeho "logiku" chápete.

---MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY---

Kniha je vyprávěna Jackem, malým pětiletým chlapcem, který žije se svou Mami v Pokoji, nic víc nezná. Maminka byla v 19 letech unesena a vězněna mužem, který ji skoro každou noc navštěvoval. A čekala na to, až se jednou dostane i se svým synem zpět do světa, který znala a opustila již před více než sedmi lety.
Kniha je skvělá. Jack je skvělý. Vyprávění dítětem je neotřelé a geniální. Jack musel projevit neuvěřitelnou statečnost a sílu, ale i velké pochopení. Ne jen v plánu útěku, ale i ve velkém světě.
Musím říct, že všechny postavy v knize to měly rozhodně těžké, ale při tomto druhém čtení mě lehce iritoval vztah babičky k Jackovi. Přišlo mi, že na něj mnohdy spěchá a nenechá ho být "dítětem", že nebere úplně ohled na jeho pocity a emoce. Ale je to možná jen můj dojem :).

Doporučuji, pokud chcete číst něco, kde se ukáže, jací lidé jsou a jací musejí být, aby přežili. Ale že i když přežijí a dostanou se ven, není to to, co očekávali a musí čelit mnoha překážkám.

04.04.2023 5 z 5

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi The Oatmeal (p)

Humor v knize mě nijak zvlášť neohromil, mnohdy jsem ho postrádala úplně. Za sebe a svůj pohled musím říct, že mnoho vtípků se mi zdálo až vulgárních a spíše urážejících.
Každopádně každý máme jinou chuť! Za mě ale tento komiks ne. Byť nápad na něj byl dobrý a je to bráno s nadsázkou, tady to do sebe dle mého nesedí.

06.02.2023 1 z 5

Přečteno. A nevím.
Ilustrace byly klasikou, kterou jsem čekala. Tvorbu Tima Burtona mám velmi ráda! Básně měly osobitý ráz a autorský rukopis Tima Burtona, nemohu však říci, že by se mi dílo nějak zvlášť líbilo, ale mohlo to být i překladem! Ten byl totiž bohužel velmi kostrbatý - nerytmické verše, nelogičnost. Nevím. Četla jsem vydání z roku 2006.
V knize najdeme básně přibližující nám život nejrůznějších bytůstek, outsiderů, z niž každý je výjimečným výtvorem.
Tak jako tak jsem ráda, že jsem měla knížku v ruce, že jsem viděla to, o čem někteří básní a zjistila, že já o tom básnit nebudu, protože do mého srdce se tento výbor neprobojoval.

01.02.2023 3 z 5