Knihomolka506 Knihomolka506 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

2 osoby. Otec s dcerou. 2 hlavní postavy vyprávějí svůj příběh každý o svém životě. Ale spojuje je jedno tajemství. Proč babička řekla své vnučce: "Blanko?"

V postavě Bohdany jsem se viděla já sama.. Byly doby, kdy jsem nemluvila, ale ne, že bych byla nějak víc handicapovaná, ale ke mě se děti pár let na základce moc hezky nechovaly...

11.03.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jak jinak zakončit víkend než výletem do historie navíc podle skutečných událostí?

Tři města, ve kterých je příběh možná už slavné autorky zasazený zažila kruté časy. Ot Teď nemluvím o válce, nechci nic uspěchat druhá světová naše postavy teprve čeká. Ale stín první války je nemine. Kromě toho většina z obyvatel přišla o střechu nad hlavou. Proč? Může za vše starosta?

27.06.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Příběh, který dojme snad každého. Nevidomá holka, která od narození nezná nic jiného než knihy v brailu a tmu. Také teplé ruce jeho otce, když ji učí jak se vyznat po městě. Dostane zvláštní dárek pod stromeček, ten ji doslova zachrání život. V 16 letech musí spolu utéct. Moc nacistů udeřila v plné síle, utiķají nejen oni...
Někde v Německu v ještě celkem klidné oblasti , která se začne probouzet žije Werner. Mladý hoch , nejen bez rodičů, ale mimo to talentovaný. Nadání opravit, co mu přijde pod ruku se stane časem velkou výhodou. Hlavně v mezníku, kdy se dva nedospělé životy spojí. Válka ze dvou úhlů pohledu.

11.06.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Důkaz, že za války to nemělo jednoduché žádné dítě. Liesel rovněž a to nebyla Židovka

19.07.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Není nic horšího než si projít vším, čím si prošla hlavní postava románu. Vzpomíná na vše i na své mladi, ale na místě, které asi nikomu není úplně příjemné. Má svůj věk a leží ve špitálu po těžké operaci. Ve svých, teď lehce po narkóze a tlumících lécích , zmatených myšlenkách si zpětně přehrává dobu, kdy si už bez rodičů musela poradit ve válečné době. Která dospívající divka se musela vdávat a ještě k tomu za někoho se zraněním na celý život? Anna, domácky Anča, nejen, že měla problémy před svatbu, ale i krátce po ní. Neustálé policejní kontroly, výslechy , strach cokoliv říct, protože i stěny mají uši , aspoň tehdy je měly :) Takový byl komunismus . Stojí za přečtení

19.11.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moje první přečtená kniha loni od skvělé autorky, se kterou jsem měla možnost se potkat osobně , ale o tom až příště..   Tahle kniha se mi líbila. Příběh byl velmi dobrý- dobový z první  republiky s tak výborně charakterizovanými postavami , že mi to každou chvíli připomínalo film První republika :))

16.09.2020 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Dobrodružství jednoho kocourka, který není jako ostatní. Naučil se mluvit! A spolu s ním jeho zvířecí kamaradi. Pro někoho, kdo to čte poněkolikáté to je krásný příběh o zviratkach a životě na vesnici, ale pro někoho kdo to čte poprvé to je něco tak nového a napínavého, že nezačne číst hned další knihu, ale příběh dočte do poslední stránky. Do černého a mluvčího kocourka jsem se asi zamilovala ♥️ Moje poprvé ♥️

16.10.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Gump- pes, který naučil lidi žít- Filip Brožek
26.8.2020
Příběhy o zvířatech
Pes nejlepší přítel člověka. Tady to platí hned čtyřnásobně. Příběh o naději, odvaze , ale hlavně o jednom chlupatém stvoření bez domova.

26.08.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Opět po cca dvou letech přestávky si dávám další díl super detektivek. Bryndzu jsem objevila náhodou, samozřejmě, že cestou z brigády bylo knihkupectví otevřeno:D
O knize : v ledu se dá dnes najít všechno. E, že se tam najde tělo člověka, ještě k tomu ženy, je záhada jak vyšitá a nejen šéfka policejního sboru Mossová, ale i zbytek týmu mají co dělat, aby našli vraha?

08.04.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

20-21.4. Frederick Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se
"Lež je jiná část pravdy. Ráno jsem se probudila. Babička zůstala v Miamasu."

Příběh, který mě málem rozbrečel a dokázal rozesmát "Na celé kolo" zároveň. Vtipný román malé geniální Else, životě jedné netradiční rodiny a vztazích mezi ostatními lidmi v paneláku. ALE... smutný příběh o vztahu vnučky s babičkou, nemoci, která nejde vyléčit a hlavně o tom , co by nikdo z nás radši nevěděl, neslyšel nebo neviděl. Doporučuji ️️
A teď rychle na další knihu ...

21.04.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

"Z doby kamenné "

Karpaty jsou slovenské hory,
kdysi dávno se tam děly čáry máry .
Ve stavení bydlely bohyně,
jejich sláva jim však přinese časy nemilé.
Nevěděly jaká bude budoucnost,
že je to jejich pomyslný přechod na ošklivý most.
STB, stíhání, vězení, výslechy,
připadaly si jako u nějaké macechy.
Hodně žen skončilo špatně,
já ale i tak hodnotím historický román kladně.

29.12.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

"víkendovka"
Marie žije sama už bez dětí v chalupě v Beskydech hodně let. Její dcery jsou stejně jako ona realiťačky a syn má přítelkyni. Její otec ale chce, aby Marie obydlí prodala. Marie po několika dnech zemře. Po pár měsících se najde tělo jiné ženy, ale jde o její dceru... Není to náhoda nebo snad je dílo vraha udělané z pomsty, sobectví a závisti?
Dve vraždy, pytláctví, zabíjení vzácných druhů zvířat, ničení stromků, rostlin a další vegetace místní přírodní rezervace přichází do hor řešit detektiv Josef Bergman. Najde vraha? Šestý díl krimiserie

23.05.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Biografický román autorky série o kouzlech malé paní Láryfáry. Tenokrát ale píše o sobě, svém životě na farmě mezi zvířaty, potom i rodinou, používá britský humor, který nemusí být českým čtenářům známý.

07.04.2021 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

" Z doby kamenné " Kniha mě strašně pobavila, četla jsem ji u tety , pro mě je a bude pan H*Y*M*A*N* K*A*P*L*A*N
nesmrtelný!

12.02.2021 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Nesmrtelný detektiv s humorem a velkým knirem figuruje jak v televizi tak v knihách. Je Hercule Poirot opravdu tak bystrý, že vyřeší 16 let starou vraždu, kde byla vrazedkyne odsouzena neprávem?

08.01.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

"Z doby kamenné "
Tajemný příběh o upírovi, krvechtivém tvoru,o kterém koluje spousta legend. Ty si jela ověřit skupina mladých lidí přímo na místo činu. Jak kdo skončil?

04.04.2022 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

"Proč odsuzujeme jiné lidi, za to, že udělali něco hrozného, když neznáme podstatu jejich činů?"
Na začátku jsem si říkala , když má být příběh o válce tak proč zatím čtu o pekařství? A chtěla jsem ji vrátit do knihovny. Udělala jsem dobře, že jsem ji dočetla. Potom jsem pochopila a knihu neodložila...
K příběhu: Nedostudovaný medik se zamiluje do holky od sousedů, vyrůstají a hrají si spolu. Později jak už mnoho z nás tuší přijde něco, co teď už dospělé lidi rozdělí. Válka odděluje rodiny, lže, vymýšlí propagandy a bere dětem kus dětství, které bylo pro několik tisíců z nich strašně krátké.
Zamilovat se do Židovky a mít děti v době války fakt nejde. To nevěděl nikdo. Ani Karel Miller, který se dostal hloupým podrazem do tábora. Na holém dřevě, kde spí s mrtvými a živými vězni si už roky vyčítá něco, co nemohl nijak ovlivnit.
Po osvobození nebude nic lehké. Pro všechny .
Ještě bych chtěla dodat, že autor sepsal tento příběh po vyprávění jeho babičky, se kterou roky žil. A já obdivuju tu paní, která o něčem takovém dokázala po letech mluvit . Děkuji pane Vavříku!

23.08.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

"Z doby kamenné"
Příběh nejen těžký na čtení, ale pro mladší čtenáře možná i na pochopení dějových událostí.
Vyprávění Grety a jeji rodiny je dalším svědectvím, že odsun Němců opravdu proběhl. Hezké, ale smutné zároveň.

28.12.2021

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

"vikendovka"
Ze začátku jsem druhou knihu od Backmana brala jako další příběh o smrti spojený s humorem autora,ale opak byl pravdou.
" Právě proto Britt-marie nesnáší cestování. Kvůli smrti. Proti smrti nepomůže ani jedlá soda."
" Leštidlo na okna je lepší než jedlá soda."
Ke knize: starsi paní se po odchodu od nevěrného manžela přestěhuje do jiného města, aby zapomněla. Ale v tak malém městě je tolik impulsů (rituálů, které Britt- Marie, dělala, když byli ještě s Kentem spolu a dělá je pořád) , které připomínají společné manželství a jedno z toho Britt- Marie nesnáší. Fotbal. Její bývalý ho miloval. Změní se ale něco v životě Britt- Marie, když je místní dětský fotbalový tým bez trenéra?
Román o tom, že všechno musí mít smysl . A když nemá je nutné najít hned řešení.

11.07.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

9. - 12.3/21 Robert Merle : smrt je mým řemeslem
Dojemné, emotivní , drsné. Taková byla, je a bude asi každá válka a knihy o ní. Ke knize: válečný román o životě malého chlapce ,který se vlivem velmi přísné katolicko-fanatické výchovy později stane nacistů jednom z dnes nejznámějších koncentračních táborů. O tom co vše zažil se dozvíte z tenké, ale hodně citlivé knihy. Příběh je inspirovaný životem jednoho z několika nacistických pohlavárů Rudolfa Hösse. Jen dodávám, že taky nacisté byli lidé ,měli vlastní rodiny, ale museli poslouchat rozkazy...

12.03.2021 5 z 5