klempy2 klempy2 komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kde jenom začít. Nebudu tady psát o čem tato kniha je, to už nejspíš všichni víte. Chci rovnou knihu ohodnotit.

Hned zkraje řeknu, že tato kniha se mi vepsala do srdce a na konci knihy došlo i na slzy. Nejsilnější čtenářský zážitek mého života.

Tuto knihu budete asi vnímat trochu jinak, pokud máte malého syna (což je můj případ) a neustále jsem si pod postavou malého chlapce v knize představoval právě mého syna, kterého miluji nadevše.

Ze začátku mi přišel styl psaní hodně strohý a musel jsem si na něj chvíli zvykat. Ale knihu jsem přečetl na jeden zátah, nonstop (to se mi v životě nestalo) stránky se otáčely samy a ikdyž technicky to možná není nejlepší kniha na světě a dalo by se leccos vytknout, tak emocionální dopad a celkový zážitek po přečtení, se nedá srovnat s ničím jiným. Je to moje nejoblíbenější kniha, na kterou do konce života nezapomenu.

Je to o poutu otce a syna, je to o zachování naděje v beznadějné situaci, je to o tom jít tunelem ale na konci žádné světlo není ale musíte jít dál.

“Neseme oheň”

Pulitzerovu cenu dostal autor za tuto knihu právem!

29.03.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Mistrosvké dílo! Přečetl jsem za život jenom pár knih, jejichž příběh si budu pamatovat do konce života a pilíře země je jednou z těchto knih. Nejsilnější stránkou celé knihy jsou pro mě mistrovsky napsané postavy - Některé opravdu milujete, bojíte se o ně, radujete se s nimi a některé z hloubi duše nenávidíte a chcete je vidět trpět - při čtení jsem musel několikrát vztekle a výhružně zamávat zaťatou pěstí do vzduchu. Takto silnou emocionální odezvu ve mě dokázalo vzbudit jen pár knih na světě.

Je to opravdu epická kniha plná napětí, zvratů, zrady, beznaděje, lásky, spousty pletichaření, za které by se nemusel stydět ani Game of Thrones.

Na to, že to je opravdu tlustá bichle, se stránky otáčely samy, děj byl pěkně svižný a skoro na každé stránce se dělo něco důležitého a napínavého. 5 hvězd s přehledem - Kniha mě chytla za srdce a nepustila. Lepší knihu jsem v životě nečetl, právě pro knihy jako je tahle, stojí za to číst! Aliena, Jack, Marta, Jonatan, Tom, Philip jsou všichni mí přátelé a lidi jako William, Waleran, Remigius moji nepřátelé - Autor mi nějak dokázal tyto postavy natolik přiblížit, že mám pocit, jako bych s nimi vyrůstal a znal je celý život.

04.04.2022 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Jeden z nejlepších Kingových hororů. Pro mně se tato kniha dělí o první místo s osvícením.

Přitom jsem od toho moc nečekal. Tento Kingův horor jsem si vždy nechával na později, protože jsem si nemyslel, že horor se psem mě bude bavit. Opak byl pravdou - Stránky jsem hltal jednu za druhou a nemohl jsem přestat.

Kniha se děli na dvě části: Rodinné drama a potom vzteklý pes Cujo. Jestli vás tato kniha bude bavit, záleží právě na tom, jestli vás bude bavit číst to rodinné drama. Podle mně to rodinné drama zvládl King geniálně. Opět to stojí na postavách, které má King prostě v malíku. Opravdu mi přijde, že ty postavy jsou skutečné a že tyto osoby i po dočtení knihy dále žijí svůj život.

Druhá část je právě ta část s Cujem a tady ani nejde o to, jak Cujo trhá lidi na kusy ale jde o napětí, že se schyluje k něčemu hroznému a nic tomu nedokáže zabránit. Cujo je sakra děsivej a ke konci knihy jsem toho čokla nenáviděl.

SPOILER!!!: Kinga nenávidím a zároveň miluju ze stejného důvodu: Nenávidím ho proto, že vždycky hraje na city prostřednictvím dětského utrpení. A jelikož mám syna ve zhruba stejném věku jako Tad, tak mě to vždycky dostane a to dost. Ale ze stejného důvodu jeho horory miluji, právě proto, že ve mě vyvolávají silné pocity. Ale sakra, tady jsem si hodně přál aby to mělo šťastný konec. Z toho konce mi je ještě teď těžko.

Cujo je kniha, kterou jsem nejenom četl ale zároveň i prožil s hlavními postavami. 5 hvězd je málo.

03.04.2023 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Mistrně zvládnutá psychologie lidí, kteří se ocitli pod kupolí, která pro jednu skupinu lidí znamená odnětí svobody ale pro psychopaty to naopak znamená svoboda. Svoboda dělat si co se jim zamane. Skvělé zápletky, naprosto živé a uvěřitelné postavy, silní záporáci... Tohle Kingovi prostě jde. Trochu jsem se bál tloušťky knihy ale opravdu, děj pěkně šlape od začátku do konce. Je to jedna z nejlepších knih, co jsem od autora četl.

25.11.2022 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Mistrovské dílo. Jakýkoliv autor by mohl být hrdý, kdyby za svůj život napsal alespoň jednu takto dobrou knihu. Dan Simmons ale napsal hned několik mistrovských děl.

Jelikož je tato kniha hodně podobná a je taky často srovnávaná s "TO", tak musím říct, že Temné léto jsem si užil více než Kingův horor TO.

Kniha je ze začátku pomalá, tzv. Slow burn ale nikdy ne nudná. Naopak, z knihy je krásně cítit letní atmosféra amerického venkova, napětí graduje a tempo knihy je přesně takové, jaké má být. Právě ke konci knihy je to tempo už dost rychlé a byl bych radši, kdyby si s tím závěrem Simmons více pohrál.

Přitom většinou nemám rád knihy s pomalým tempem. Už jen to, že říkám, že autor mohl konec knihy ještě trochu protáhnout a akci zpomalit, samo o sobě říká hodně o autorově umu a o kvalitě jeho psaní.

Parta protagonistů mi přirostla k srdci a jejich letní dobrodružství jsem si neskutečně užil. Znovu musím opakovat - Mistrovské dílo.

27.04.2023 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Mistrovské dílo. Pratchett v knize kritizuje nebo paroduje náboženství a jeho vliv na lidi. Dělá to ale tak, že mě to Jako křesťana vůbec neurazilo (protože Pratchett prostě umí). Naopak jsem velmi často při čtení souhlasně kýval hlavou.

Je to zeměplocha, takže ikdyž tady autor rozebírá tak vážné téma jako je náboženství a systém náboženství, tak se mu přesto krásně daří odlehčovat toto téma a celkově je to lehké čtivo s vtipným příběhem a velmi dobře vykreslenými postavami.

Určitě se řadí do kategorie TOP co si ze zěměplochy můžete přečíst.

P.S.: "Želva kráčí!"

03.03.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Zase neskutečná lahůdka v podání mistra Kena Folletta. Je to téměř kopie Pilířů země. Máme tady mladou šlechtičnu v nesnázích, mladého stavitele, převora, zlého biskupa atd. pokud jste četli pilíře země, tak jistě poznáváte tuto šablonu.

Vadilo mi to? Ani trochu. Stránky se otáčely samy, nedalo se přestat číst. Ken Follett prostě umí vtáhnout a nepustit. S přehledem 5 hvězd. Pořád toho nemám dost a už jsem si koupil další díl Na věky věků.

31.08.2022 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Co k tomuto říct.....prostě mistrovské dílo komiksu. Musím ale říct, že jsem ho plně docenil až po nějakém čase, kdy jsem načetl více komiksů se kterými jsem to potom mohl zpětně porovnávat. Opravdu je to napsané úplně jinak než většina ostatních komiksů. Poznáváme tady dnes už kultovní postavy jako je Roršach, Dr. Manhattan a komediant. Příběh si drží vesměs ponurou atmosféru se skvěle napsanými postavami, které mají hloubku. Samozřejmě jedná se o komiks se superhrdinama, kteří jsou ale ve skutečnosti většinou normální lidi, se svými problémy, kteří se rádi po nocích navlíkají do kostýmů (kromě Manhattana, který má superschopnosti) Nebo tomu takto alespoň v minulosti bylo - Tento příběh ale začíná v bodě, kdy už jsou dávno v důchodu.

Zajímavé na tom je, že jediný Dr. Manhattan má superschopnosti ale přitom ho lidská rasa velmi nezajímá a nejedná se o žádného supermana, který by zachraňoval topící se kotě. Právě naopak. Pro mír toho vlastně moc neudělá, naopak se nechá využít jako zbraň v rukou americké armády ve Vietnamu.

Málem bych zapomněl na úžasný komiks v komiksu. Máme tam scény s klukem, který u stánku každý den vysedává a čte pirátský komiks. Nejdříve mi to vadilo, později se ale tento vedlejší příběh rozjel a já už jsem se nemohl dočkat až se s tímto klukem zase potkáme a dozvíme se více.

Samozřejmě je to psáno v polovině 80. let - Takže období studené války a právě na tohle téma Alan Moore hodně tlačí. Dnes už to není aktuální ale v té době to musela být pecka.

03.12.2020 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Kultovní záležitost v žánru sci-fi a podle mě si tento status zaslouží. Nejlepší sci-fi knihou pro mě stále zůstává Hyperion ale Enderova hra bude mít v mé knihovně vždy speciální místo.

Je to nenáročné, svižné čtení. Jednoduchá premisa "mimozemská hrozba, kolonizace, vesmírné bitvy" atd. - Autor to ale obalil výbornými postavami a vetkal do příběhu vrstvy.

Endera jsem litoval a celou dobu jsem si říkal jestli účel opravdu světí prostředky...Nakonec knihy se dozvídáme, že vlastně ne. Ender je génius ale než z něho bude legendární velitel flotily, je třeba ho nejprve izolovat, vzít mu všechno na čem mu záleží, zlomit ho - Na to, že je dítě bitevní škola nehledí a místy jsem měl chuť Graffovi zakroutit krkem.

Nikoho asi nepřekvapí, že Ender to nakonec zvládne ale za jakou cenu?

Příběh je psaný svižně, nikde se autor nezdržuje zbytečně dlouho a stránky se otáčejí samy. Konec se mu podle mého taky hodně povedl a zanechal ve mně stopu. Můžu vřele doporučit.

29.03.2022 5 z 5

Básnik smrti Básnik smrti Michael Connelly

Výborné! Přiznávám, že detektivky nejsou můj žánr. Vždy jsem si nějakou rozečetl ale nikdy mě žádná neudržela nakonec jsem ji rozečtenou odložil. Námět této knihy + pochvaly, které jsem na tuto knihu slyšel, mě k této knize přivedly a jsem za to moc rád.

Hned start knihy byl skvělý. Hutná atmosféra, zajímavá zápletka, nečekané zvraty i rozuzlení, které jsem opravdu nečekal. Myslíte si, že víte ale nevíte.

Co na knize hlavně cením je to, že autor zbytečně nemrhá stránkami. Tempo děje je rychlé, vždy se něco zajímavého děje, stránky se otáčejí samy a napětí je udržováno až do konce knihy. Vím, že Michael Connelly má těch sérií více ale prozatím zůstanu u McEvoye a určitě sáhnu po dalším díle v této sérii.

17.04.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Jen pro objasnění: 3 hvězdičky neznamená, že se jedná o špatnou knihu. Knihu Později jsem si celkem užil ale není to nic extra. King napsal SPOUSTU jiných, mnohem lepších knih než je tato.

Člověk by si myslel, že když se jedná o duchařský příběh, tak to bude strašidelné....není to strašidelné a nejedná se o horor. Je to svižná jednohubka s jednoduchou zápletkou. Postavy jsou docela ploché (Kniha je ale docela krátká, takže se to asi ani jinak nedalo) a děj je předvídatelný.

Byl tam ale jeden záblesk toho "starého" Kinga - Mistra hororu - Ke konci knihy, v domě drogového krále to mělo grády a při scéně na schodišti mi běhal mráz po zádech (nebudu spoilerovat, uvidíte sami).

Jak už tady pode mnou někdo řekl: Je to lepší průměr.

11.04.2022 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dávám 4 hvězdy jen kvůli začátku knihy a posledním cca 100 stránkám, které jsem přečetl jedním dechem.

Jak už tady někdo pode mnou říkal: Prostředek je taková ulice. Ne že by byl špatný ale je prostě rozvleklejší jak je to u kinga zvykem a pro mě by to bylo na 3 hvězdy.

Po osvícení je tohle druhý Kingův horor, kde King hraje na city prostřednictvím vztahu otce se svými dětmi/rodinou - Jako Táta dvou malých dětí musím říct, že tato kniha mě rozbila a měl jsem chuť je oba pořádně obejmout...tohle King prostě umí, umí vás vtáhnout do děje, pohltit atmosférou a vyždímat z vás emoce.

Na jednu stranu hodně silný čtenářský zážitek (ten konec jsem fakt ale fakt nečekal a šokoval mě) na druhou stranu jsem na konci knihy Kinga proklínal proč mi tohle dělá?! :D

Téma knihy je ztráta a vyrovnání se se ztrátou blízkého...ať už se jedná o ztrátu domácího mazlíčka nebo.....

Postavy jsou uvěřitelné a skutečné (což je Kingova silná stránka) a psané je to mistrovsky - Jak je u Kinga také zvykem. Je kniha strašidelná? Bylo tam pár scén, u kterých mi běhal mráz po zádech a ikdyž prostředek knihy strašidelný není, konec vám to vynahradí.

Je to klasika, takže si to přečtěte - Kniha je super!

18.05.2021 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Nejdříve jsem byl z knihy v rozpacích....netušil jsem totiž do čeho jdu. Čekal jsem děj ale místo toho jsem dostal 5 vyprávění/příběhů, které spolu nemají kromě napojení na planetu hyperion nic společného.

Musím přiznat, že mi chvilku trvalo se do toho dostat ale po přečtení celé knihy musím říct, že se jedná o mistrovské dílo.

Dan simmons vám v této knize naservíruje mysteriózní příběh, military, detektivku a trochu té romantiky. S každým příběhem se o hegemonii, síti a o hyperionu dozvídáte více a více, takže časem je svět v knize krásně rozvinutý a “živý”.

Top příběhy pro mě: Otec Hoyt, Sol a konzul (všechny tři se mohou ucházet o první místo)
Příběh Brawne taky bavil.
Příběh Kassada a Silennuse byl pro mě trochu slabší.

Samozřejmě to končí pořádným cliffhangerem, takže pád hyperionu je povinnost, pokud chcete vědět jak to dopadne.

Dan Simmons je genius, ta jeho představivost je fakt šílená. Asi bych měl říct, že scifi úplně nemiluji, ale tohle bylo výborné.

13.04.2021 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Můj systém hodnocení:
1 hvězda: Pane bože, spalte tu knihu!
2 hvězdy: Podle mě špatná kniha
3 hvězdy: Dobrá kniha, nic extra ale pobavilo
4 hvězdy: Výborná kniha! Klidně si ji za pár let přečtu znovu
5 hvězd: Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl - Mistrovské dílo

Moje hodnocení: 3,5 hvězdy. Výborná jednohubka, plná akce - King tady neplýtval slovy a stránkami ale kniha má od začátku do konce "tah na bránu"

Pokud jste už četli některé knihy od Kinga, tak tady čekejte úplně něco jiného, Richard Bachman má svůj vlastní hlas a King sem tam na stránkách samozřejmě "prosvítá" ale styl psaní je úplně jiný, než na co jsem byl od Kinga zvyklý.

Je to špatně? Vůbec ne, ikdyž musím říct, že miluju Kingovy popisy postav a jejich psychologie nebo jejich interní rozhovory. Každopádně knihu jsem si užil a doporučuji všem.

Komu by námět této knihy připomínal Hunger games, tak si uvědmote, že King tuto knihu napsal a vydal ještě před Hunger Games, takže tahle kniha byla na 100% inspirace pro Hunger games a ne naopak, jak tu někteří psali.

Hlavním hrdinou je vychrtlý 28 letý Ben Richards, který společně s manželkou a umírající dcerkou žije na okraji společnosti v ghettu - V družstevním městě. O zábavu se stará státní televize VéVé, která je ze zákona napojena ve všech bytech/domech. Elity z "horního města" se baví u pořadů televize VéVé, ovládnaou "sítí" - Pořady to jsou samozřejmě brutální, zvrácené a většinou v nich umírají právě chudáci z ghett, pro zábavu bohatých. Prostě řádně dystopická budoucnost.

Protože už se Ben Richards nemůže dívat na svou ženu, která musí bohužel šlapat aby měli peníze a na svou umírající dceru, rozhodne se přihlásit se do jednoho takového pořadu televize VéVé aby za vyhrané peníze mohl pro svou dceru zaplatit léky a doktora. Bohužel pro něj byl vybrán do té nejbrutálnější soutěže Běh o život - Což je vlastně hra na lovce a na kořist (soutěžící jsou samozřejmě kořist), v celé historii soutěže ještě žádný soutěžící nevyhrál, všichni umřeli a "Síť" na této tradici samozřejmě nechce nic měnit.

Takto se nám tedy rozjíždí celý příběh a pokud znáte Kinga, tak víte že umí být krutý. Víc neřeknu, přečtěte si to - Stojí to za to!

21.03.2021 4 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Zatím moje nejoblíbenější kniha ze zeměplochy. Moje první setkání s Pratchettem a s žánrem fantasy. Tady jsem si zamiloval jak pratchetta, tak tento žánr. Jedno z mistrovských děl zeměplochy.

03.03.2021 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Výborná jednohubka. Jedná se o sci-fi thriller s velmi zajímavou zápletkou. Kniha si pohrává s tématem kvantové mechaniky a mnohovesmíru. Líbilo se mi, že autor vám takto složité téma podá tak, že ho prostě pochopíte ikdybyste nechtěli.

Kniha je celkem krátká ale i přesto jsem si hlavního protagonistu oblíbil, cítil jsem se s ním "spojený" a celou dobu jsem mu fandil a držel pěsti. Tempo knihy je ukrutné a těžko se odkládá jakmile se začtete, protože akce je téměř na každé straně, takže se vážně nemáte čas nudit.

Pro mě to byl závan čerstvého větru, protože jsem knihu na podobné téma zatím nikdy nečetl - Snad kromě zápletky poslední části knihy, která mi už trochu připomínala knihu "My jsme legie" ze série Bobiverzum. Každopádně knihu jsem si neskutečně užil.

Po literární stránce to sice není mistrovské dílo - Proto nedávám za 5 hvězd ale určitě se jedná o sakra dobrou jízdu - Výborné! Zatím jedná z nejlepších knih, kterou jsem tento rok četl.

25.05.2021 4 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Bohužel mě tato kniha moc nechytla a to jsem se na ni tak těšil. Boys life je často zmiňován ve stejném duchu jako TO od Kinga a Temné léto od Simmonse. Tyto dvě knihy naprosto miluji a Temné léto je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy v životě přečetl. Boys life bylo pro mě spíš zklamání a dokonce jsem zvažoval i dvě hvězdy. Nebýt velmi povedeného závěru, který ve mě konečně vykřesal emoce, tak by to bylo na 2 hvězdy. Co mi tedy vadilo?

1. Hned ze startu nám autor servíruje zápletku mysteriozní vraždy. Tato zápletka se ale absolutně nikam nehne 99% knihy.
2. Četlo se to spíše jako soubor krátkých povídek, které na sebe navazují. Téměř každá kapitola je taková jedna příhoda ze života kluka v Zephyru a musím říct, že jsem se i často nudil a marně čekal, kdy se konečně nějak pohne ta linka s vraždou.
3. TO a Temné léto hodně staví na vztazích kamarádů hlavního hrdiny. Tady mi přišlo, že jsou spíše v pozadí (tři dny po dočtení knihy si ani nevzpomínám na jejich jména) a za celou knihu spolu tito kamarádi měli možná dva větší zážitky (Rvačka a scéna na pouti) - Hlavní postava Cory, mi tady přišel tak trochu izolovaný.
4. V žádném případě nejde o horor, u této knihy se určitě nebudete bát ani vám nebude běhat mráz po zádech, spíš mi to přišlo jako taková pohádka.
5. Kniha hodně staví na pocitu nostalgie a u mě ji teda (kromě poslední kapitoly, ta mě chytla za srdce) kniha nedokázala vzbudit. Pokud se ji to podaří u vás, pak se vám bude kniha určitě líbit.

23.02.2024 3 z 5

Rudý úsvit Rudý úsvit Pierce Brown

4,5*

Je to strašná vykrádačka. Hunger games + Enderova hra a potom trochu z Harryho Pottera, trochu z Matrixu a tak trochu ze všeho. Originalita nula bodů. Celou dobu jsem si říkal "Tohle už jsem někde viděl". Některé scény byly trochu naivní. Ze začátku mi nesedl ani autorův styl psaní, potom jsem si už ale zvyknul.

Tak, teď když máme negativa z cesty, pojďme ke kladům. Je to neskutečně návykové. Tempo je vražedné. Výborné konflikty, spousta překvapení, dobré zvraty, zajímavé postavy, které jsem si oblíbil a dobře vystavěný děj, který chytne a nepustí. Neměl jsem šanci se nudit a příběh jsem si moc užíval a o to jde při čtení nejvíce.

Strašně mě štve, že u nás nejsou další díly, které jsou podle všeho kvalitativně hodně nad prvním dílem a děj se přesune do vesmíru, takže mě mrzí, že je tu nemáme.

03.05.2023 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

První komiks, který jsem si od Joe Hilla přečetl. Jeho tátu Stephena Kinga miluji a byl jsem zvědavý, jestli se Joe potatil. Potatil.

Joe Hill sakra umí. Je vidět, že Joe Hill píše i romány, protože jeho postavy jsou rozpracované, mají hloubku a nechápu, jak dokázal na tak malém prostoru vytvořit živé postavy. Každopádně se mu to povedlo na 1! Nemluvím jen o rodině zámkových ale psychopaty umí také psát skvěle.

Příběh je temný, brutální, dojemný a celkově dospělácký. hned se pouštím do dalších dílů.

Mám jednu výtku! A kvůli tomuto jsem uvažoval, že bych dokonce komiksu jednu hvězdu strhl. Nakonec to ale není chyba komiksu samotného ale jeho českého zpracování.

BARVY!!! Viděl jsem americkou verzi komiksu a ty barvy se nedají vůbec srovnat. Americké vydání má krásně živé, saturované barvy, které vynikají a přidávají na kresbě. České vydání je úplně jiný příběh. Proboha proč? Celý komiks je desaturovaný, kresba tak nevyniká, jak by mohla. Ten komiks prostě skoro nemá barvy, jsou strašně tlumené. Nechápu. Velká škoda.

Další rozdíl je, že sešity od sebe nejsou oddělené obálkami, ale jen nadpisem kapitola "xy" - Obálky sešitů si potom můžete prohlédnout na konci knihy, já osobně mám radši když ty obálky vidím na začátku každého sešitu, ale to je asi subjektivní, takže to nebudu počítat jako negativum.

26.09.2021 5 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Tak takovou pecku jsem fakt necekal. Musim ale priznat, ze nekdy mi kresba na 100% nesedla, ale jindy mi zase vyrazela dech. Co se tyce scenare, tak tohle je opravdu mistrovsky napsano. Snyder nam tady serviruje tuny akce, ktera proste sakra bavi a cte se jednim dechem. Temny pribeh, presne zachycuje tu batmanovskou atmosferu. Rozhodne se pustim do dalsich dilu. Cetl jsem batmana od Millera, od Alana Moora, Brubakera atd, jejich příběhy jsou mnohdy hlubší, méně akce, více více založeno na vztazích... Ale musim priznat, ze tohle je asi ten nejzabavnejsi batman, ktereho jsem cetl. 5/5

15.11.2020 5 z 5