klarkys klarkys komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Začátek mi připadal jako Gabra a Málinka pro dospělé, spisovatelčin styl psaní mě chytil hned na prvních pár stranách. A jak příběh pokračoval, stupňovala se vážnost, drama i dojetí, zápletka začala dávat čím dál větší smysl, přistihla jsem se, jak hltám kapitoly a knihu jsem zavřela s tvářemi mokrými od slz. Skvěle napsáno.

05.06.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Moje první kniha od J. Katalpy- a hned tak skvělá, že v mém hodnocení překonala i Hanu od A. Mornštajnové.

Dojímala jsem se nad krásně popsaným dětstvím Jana, Hanuše a Zuzany, sledovala proměnu jejich povah během dospívání a se slzami na tvářích jsem čekala na konec války a doufala, že to nejhorší má Zuzana za sebou.

O koncentračních táborech se nikdy nečte lehce, ale to, co se stalo s Hanušem, mě možná zasáhlo ještě víc.

Malinko mě mrzí otevřený konec, ale zas na druhou stranu- mám možnost i několik dní po dočtení přemýšlet o tom, jak to se Zuzanou asi bylo dál.

31.08.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběh jsem zhltla za tři večery. Po Hotýlku, který mě tolik nebavil, bylo tohle tak fajn, že jsem dostala chuť přečíst si i další spisovatelčiny knihy. Smutné, ale s citem napsané. Za mě skoro tak dobré jako Hana.

14.11.2021 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Za mě zatím nejlepší kniha od P. Soukupové. Jestli bude takhle spisovatelsky zrát, tak se máme na co těšit :-)
Hodně mě baví číst tyhle obyčejné lidské příběhy, málokdo je umí popsat tak, aby zaujaly a nenudily, i přesto, že životy rodin v nich jen tak plynou.

21.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Dlouho jsem se v knize nesetkala s tak citlivým a láskyplným popisem souladu člověka s přírodou.
Měla jsem před očima celý Kyin svět. A i když bych nechtěla být v její kůži, záviděla jsem jí ten klid, svobodu a nezávislost. Líbilo se mi nadšení, s jakým se učila pojmenovávat to, co znala, obdivovala jsem její smysl pro krásu kolem sebe a úplně nejvíc mě dostalo její krmení racků.
Detektivní zápletka byla ze začátku trochu rušivá, ale jak se příběh vyvíjel, celé to do sebe přirozeně zapadlo.
Konec mě zklamal. Jako kdyby se už autorka těšila na to, jak odkryje všechny karty a rychle v pár odstavcích převyprávěla několik desetiletí Kyina života, na kterých vlastně už nebylo nic zajímavého.
I přesto, kniha byla jedinečná….

05.03.2022 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

(SPOILER) Nejlepší byl řezník Vavirek, škoda, že se k němu už autorka nevrátila. Moc mě bavilo to nářečí, připomnělo mi to moji babičku a prázdniny na vesnici…Jen moje babička nebyla tak protivná jako báby z Dědiny ;-)

28.09.2021 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Skvělý!! Přečteno za dva večery, až mi bylo líto, že už to končí. Vrhám se bez pauzy na Klikatou cestu a doufám, že bude přinejmenším stejně dobrá.

17.02.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

(SPOILER) Dost věcí a situací mi bylo povědomých, jako kdyby autorka nahlídla občas k nám :-) Párkrát jsem se zastyděla, když jsem se poznala v Alici, vědoucně jsem pokyvovala hlavou nad Richardem( chlapi jsou prostě všichni stejní!! :-)) a sypala jsem si popel na hlavu při čtení pasáží z pohledu dětí.
Kniha mi připomněla, že děti jsou vnímavé víc, než si my dospělí myslíme.

11.03.2022 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Skvělá Kingovka!
Baví mě pročítat komentáře a srovnávat vlastní pocity z knihy s pocity ostatních čtenářů.
Konec se mi do paměti zažral tak moc, že jsem se několikrát v koloně v rozpáleném autě přistihla, že přemýšlím nad tím, jak bych být Donnou to pitomé nestartující auto rozjela :-D

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Zaujala mě krásná obálka a název knihy.

Že jsem koupí nesáhla vedle mi bylo jasné už při první kapitole.
Příběh Emilky a osudy její rozvětvené rodiny autorka napsala poutavě, citlivě a nemálo dramaticky, jen ke konci jsem chvíli měla pocit, že už se ztrácí "čtivost".

Ke knize se určitě časem vrátím( dám šanci i klasické papírové formě) a už teď se těším na další dílo Ivany Fajnorové, protože Emilka je jako prvotina velice povedená.

28.08.2023 4 z 5

Nadranc Nadranc Dean Koontz

(SPOILER) Znám od Koontze mnohem lepší knihy. V tomto případě to ale chápu, protože na konci v autorově poznámce je, že knihu napsal už dávno, a od té doby udělal myslím hodně velký pokrok.
SPOILER: Asi nejvíc mě zarazila scéna se sekyrou v motelu- opravdu Alex nezavolal policii a šel spát po tom, co se ho Leland snažil zabít???
Jinak to nebylo špatné, námět byl dobrý, děj pěkně ubíhal, jen napětí jsem čekala víc, tak jak to Koontz umí.

22.04.2023 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Hm, tak doktora bych tedy za manžela nechtěla...i když je příběh nejspíš z velké části smyšlený, tak nějak mě utvrzuje v tom, že doktoři a sestřičky spolu spí celkem běžně. Hynek byl slaboch, ale částečně jeho vzpurnost chápu- chování tchána muselo být strašně ponižující a tlak z manželčiny strany mu nepřidal. Asi ve vztahu s Andreou nehledal jen sex, pro ni byl "někdo".
Mám ráda knihy ze života, občas je potřeba uvědomit si, že problémy má asi každá rodina, i ta zdánlivě spokojená.....

31.10.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Miluju knihy Petry Dvořákové. Všechny. Ale tahle ve mně zatím zanechala nejvíc otazníků a dojmů. Jsem věřící, takže ve chvíli, kdy se příběh “zvrtnul”, jsem bojovala s nutkáním knihu znechuceně odložit. Ale zároveň mě něco nutilo pokračovat, chtěla jsem vědět, jestli se s tím Jarek nějak popere, jestli vůbec je s čím se prát a chtěla jsem věřit, že najde klid. I ve mně se během čtení odehrál boj, a ještě teď, s odstupem času si nejsem jistá, jestli vítězí lítost, nebo pochybnosti.

16.10.2022 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Za mě úplně nejlepší kniha od Kinga. Už jsem tu bichli četla tolikrát, že se mi chudina celá rozpadla.
Ještě štěstí, že jsem ji nečetla teď, v době “korony”, protože bych jistě skončila u psychiatra.
Trochu mi vadily části, kde se společnost v Boulderu znovu formovala, ty zápisy z výboru byly stejně nudné jako sáhodlouhé monology přechytralého Glena Batemana.

Líbila se mi i čtyřdílná filmová série, díky které dostal Stu Redman hezčí tvář, než si vytvořila moje fantazie;-)

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Hvězda za příběh, hvězda za obálku, hvězda za zpřeházené kapitoly, hvězda za styl psaní, hvězda za to, že jsem nemohla přestat číst.

26.08.2023 5 z 5

Mně se to strašně líbilo! Vyždímat z takové jednoduché zápletky tak čtivý příběh je prostě....prostě King, no...:-)

Sítě Sítě Petra Dvořáková

(SPOILER) První příběh mohl mít klidně míň stran, moc mě nebavila Kristýnina naivita a nechápala jsem, proč zrovna ona má tak malé sebevědomí. Líbil se mi její blízký vztah s otcem.
Karolínin příběh mě dostal, nemůžu na něj přestat myslet. Je to dokonalá ukázka toho, jak moc odlišné mohou být projevy víry- ač byli všichni aktéři věřící, každý se ukázal v úplně jiném světle. Myslím, že Karolína si duchovního vůdce nemohla vybrat líp, z e-mailů otce Ambrože úplně dýchalo dobro, láska k Bohu a snaha pomoci i přesto, že všechno se mu jako knězi určitě nečetlo dobře. Konec mě potěšil.
A třetí příběh? Perfektně napsaný. Zajímavý. A smutný. Nadi mi bylo asi ze všech tří žen nejvíc líto….

31.10.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

No to byla nuda….sice dobře napsaná, ale naprosto o ničem. Přitom začátek vypadal tak slibně. Ke konci se trošku rozjelo drama, ale taky hodně rychle zmizelo ve všednosti celého příběhu. Škoda, po Haně jsem čekala stejnou pecku…

05.07.2021 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

(SPOILER) Bála jsem se, že není vhodná doba na čtení knihy s tímto tématem, ale bylo to napsané tak, že situace, ze kterých vstávají vlasy, zůstaly nepopsané a nevysvětlené.
Život v koncentračním táboře byl pro Lalea asi o něco snesitelnější, jako tatér měl možnost pomáhat lidem a udržet naživu sebe i svou lásku.
Přišlo mi, že konec byl odvyprávěn moc rychle a nahrubo, kdoví, jestli spisovatelkou, nebo samotným hlavním hrdinou.

23.05.2021 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Mně se to hrozně líbilo! Byly tam originální hlášky a do Berta bych se asi taky zamilovala...Když jsem si knihu půjčovala v knihovně, čekala jsem víc srandy a chtěla jsem vědět, co kromě smíchu na tom Hartlovi všichni mají....už chápu a chystám místo ve vlastní knihovně....

14.07.2020 5 z 5