katerina6763 katerina6763 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Nádherná kniha, která je zároveň i historickým náhledem do zásadních událostí naší republiky.

10.12.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

K tomuto románu už asi nejde napsat nic, co by už napsáno nebylo... Vynikající dílo, které upoutá nejen příběhem, ale také i mistrným jazykem autorky, která dokáže jedinečným způsobem zachytit atmosféru místa a popsat pocity postav způsobem, který je (zejména v české literatuře) velmi ojedinělý. Knihu jsem nemohla odložit a přečetla jsem ji za jedno odpoledne. A přála jsem si, aby celý příběh skončil alespoň malinkým happyendem....

27.08.2023 5 z 5

Po Šikmém kostelu a Bílé vodě jsem se pustila i do tohoto románu. A musím říct, že ze všech zmíněných na mě zapůsobil tento nejvíce. Budu ho mít ještě dlouho v hlavě, společně s tragédií, která je těžko uvěřitelná, a přesto pravdivá.

02.05.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Další kniha autorky, která mě opět nezklamala. Výborný styl vyprávění, kdy se jednotlivé souvislosti postupně odkrývají a doplňují chybějící kousky příběhu.

01.05.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po přečtení celého románu jsem musela dojmy dlouho vstřebávat. Jelikož jsem v době listopadu 89 byla ještě malé dítě, přímo jsem celou situaci neprožívala. Ovšem když se člověk podívá zpět a uvědomí si, že všechno mohlo tehdy dopadnou úplně jinak, začne se situací zabývat mnohem více. Román byl způsobem, jakým si může člověk uvědomit způsob života, který by klidně mohl vést i v dnešní době, třicet let po revoluci. A nebylo to vůbec příjemné zjištění.

12.02.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Knihu jsem měla už dlouho na seznamu, ale až teď jsem se k ní dostala, a udělala jsem moc dobře. Sice jsem nerozuměla technickým záležitostem (které byly občas trochu rozvláčně popisované), ovšem vyrovnal to rychlý spád děje, často okořeněný humorem, který se mi velmi líbil. Na základě životopisu autora se jistě vrhnu i do jeho dalších děl.

04.03.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Opravdu povedený příběh s nečekaným koncem. Dílo je psáno spíše jako deník... krátké věty... stalo se tohle a toto... cítila jsem se takhle a takto... ale to byl jistě záměr. Za mě určitě stojí za přečtení. Poté jsem dlouze přemýšlela o tom, k čemu může vést nekomunikace mezi členy rodiny, kteří žijí v tom samém prostředí, každý se svými pocity, které nevysloví, a přitom nechápe jednání ostatních.

10.02.2023 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Velmi zajímavý námět na psychothriller, zajímavá zápletka a taktéž zajímavý, a trochu nečekaný konec. Autora jsem před čtením knihy neznala, ale určitě si ještě nějaké jeho další dílo přečtu. Rozhodně doporučuji k přečtení.

30.12.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásný a syrový příběh o vůli postavit se nepřízni osudu a jakoukoliv nástrahu života brát tak, jak přišla, a vypořádat se s ní.

01.01.2023 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

V rámci výzvy jsem se znovu vrhla do románu, který jsem poprvé četla asi před dvaceti lety. Už tehdy se mi dílo velmi líbilo, a ani po takové době mě nezklamalo. Silný příběh.

25.12.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Příběh vykreslující drama druhé světové války ve Francii pohledem lidí, kteří mají ještě v živé paměti hrůzy Velké války. Příběh lidí, kteří nepodlehli kolaboraci a bili se za svobodnou Francii. Kniha vykresluje nejen hrůzy války, ale i to, co se dělo v mysli těch, kteří se rozhodli bojovat. Krásně napsaný román propojující současnost s minulostí.

10.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherná knížka, opravdu krásný příběh se závěrem, který jsem vůbec nečekala. Přečetla jsem ji za dva dny, nemohla jsem se odtrhnout, pořád jsem chtěla vědět, jak bude příběh pokračovat.

13.08.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha, ačkoliv více objemná, rozhodně stojí za přečtení. Je pozoruhodné, kolik let věnovala autorka dané problematice... ovšem je potřeba mít při čtení neustále na paměti, že se jedná o román. Já jsem měla pořád spíše dojem, že se jedná o faktické příběhy. Následně při doslovu jsem zjistila, že příběh je sice podložen pravdivými událostmi, ovšem více je smyšleného. To ovšem nevadilo tomu, že si lze po přečtení knihy udělat docela přesnou představu o době, kterou musely představitelky přežít a prožít a nevzdat se svého smyslu života.

28.09.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Krásně napsáno, četlo se to samo. Náhled do duše, která trpěla a nebyl nikdo, kdo by pomohl.

03.09.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tak to bylo naprosto dokonalé. Cítila jsem z toho trochu filozofii života, ovšem nádherně se to četlo, příběh byl opravdu originální a neotřelý. Myšlenka z knihy, která mi uvízla v hlavě: Sice můžeme žít miliony různých životů, ovšem žádný z nich není tvořený pouze láskou a štěstím. Každý život (včetně všech paralelních) je směsí tvořenou neměnným poměrem štěstí, neštěstí, zklamání, lásky a dalších pocitů, které si prostě musíme odžít, ať uděláme jakékoliv rozhodnutí.

14.09.2022 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Kniha byla napsáno opravdu krásně, čtivě. Obsahovala spoustu zajímavých informací o drsném životě na Aljašce, o způsobu, jakým tamní lidé přečkávají divoké přírodní podmínky. A v popředí toho všeho zajímavý příběh, který se vyvíjel po celou dobu knihy a nutila čtenáře číst neustále dále, aby věděl, jaký bude závěr a jak všechno dopadne. Občas velmi smutné, ale i takový může být život.

27.08.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Celý příběh byl popsán tak příjemným způsobem vypravování, že bylo možné nad knihou strávit tři hodiny, aniž byste postřehli to, co se děje kolem vás. Kapitoly nebyly označeny názvy, jenom souborem "hesel", dle kterých bylo možné (či spíše nemožné) odhadnout, jak se bude příběh dále vyvíjet. To mi přišlo jako dokonalý a neotřelý způsob, jak vtáhnout čtenáře do děje ještě více a donutit ho přemýšlet nad možnostmi, co se bude odehrávat dále. V žádné jiné knize, kterou jsem doposud četla, jsem se s tímto způsobem nesetkala a považuji to za velmi zdařilé.

07.01.2024 5 z 5

Zajímavý náhled do práce kriminalisty, rozhodně stojí za přečtení.

26.03.2023 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Po této knize jsem sáhla opět po dlouhé době. Kdysi jsem ji četla ještě jako malé dítě, a tehdy mi připadala krásná a zároveň jsem při čtení poslední části knihy proplakala pár nocí. Vrátila jsem se k ní po 35 letech, a až nyní jsem ocenila hloubku díla a surovost popisující koloběh života.

20.01.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Když jsem si přečetla některé komentáře, neočekávala jsem od knihy příliš mnoho. A byla jsem překvapená. Nakonec jsme knihu neodložila a přečetla ji za jedno odpoledne. Hlavním důvodem bylo to, abych zjistila, jak to všechno bylo, a doufala jsem, že to tak vlastně nebylo. Dle mého názoru byl příběh napsán poutavě, asi právem má přidělený štítek "horor".

17.01.2024 4 z 5