katasokolov katasokolov komentáře u knih

Nevěsta větru Nevěsta větru Shannon Drake (p)

Tak jsem ten nový rok nezačala nějak zostra. Dala jsem si jednu takovou lehce historickou romantickou jednohubku. Příběh je to vskutku jednoduchý (jak už to u tohohle druhu literatury chodí), ale bylo to oddechové a čtivé. Mám ráda historické romány, člověk se z nich i něco dozví a krom té všelásky dostane do hlavy i trochu těch znalostí. Je pravda, že jsem už četla lepší romány, ale nebylo to špatné.

02.01.2021 3 z 5

Americký princ Americký princ Sierra Simone

Série Nový Kamelot. Co k této třídílné záležitosti říct ?. Asi to nejlépe vystihne věta, kterou autorka použila v doslovu poslední knihy - “Je to příběh o lásce, moci a všem, co znamená být člověkem.” Ano, místy je to velmi zvrhlé a rozhodně bych knihy nedoporučila puritánským čtenářům :D, ale poselství celého příběhu se mi líbilo moc ‼️ Já sama, stejně jako autorka, zbožňuju Artušovské legendy, takže tenhle nápad a provedení byly super. Jinak jsem ráda, že jsme na jedné vlně a obě máme mezi svými oblíbenci Mordreda a Morganu❤️. Co musím opravdu vyzdvihnout je to, že všechny tři díly byly velmi čtivé a já jsem si u toho opravdu odpočinula, což je po tomhle roce opravdu velké plus ‼️ No a autorka mě navnadila na znovushlédnutí filmů Merlina, Krále Artuše, Mlh Avalonu a Labyrintu s Bowiem. Bylo to zase přesunutí se k jinému žánru knih, který už jsem delší dobu nečetla, ale rozhodně to pro mě nebylo zklamáním ...

25.12.2020 3 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Nová knížka Sofi Oksanen se tentokráte zaměřuje na téma neplodnosti a dárcovství vajíček. Příběh je zasazen převážně na Ukrajinu, ale také do Finska nebo Estonska. Autorka skvěle popisuje reálie a události jako - rozpad SSSR a následnou tvrdou privatizaci na Ukrajině, rozdílné životní podmínky na západě a na východě, výdělečný byznys dárcovství vajíček a sňatkový byznys, snahy mladých pohledných Slovanek dostat se za lepším, drogová problematika, změny na Ukrajině po oranžové revoluci a konflikt na Ukrajině v roce 2014. Hlavní hrdinka se z modelingového průmyslu dostává do firmy, která řeší neplodnost bohatých párů . Po čase je nucena z Ukrajiny uprchnout a žít mimo radar ve Finsku. Minulost ji ale dožene a my můžeme sledovat, jak se s tím snaží hlavní postava popasovat. V knize jsou jasně patrné psychologické prvky, ale také třeba ty detektivní. Samotný příběh je rozdělen do tří časových rovin, které se prolínají - 1) dětství hl. postavy, kdy je nucena se s rodinou přestěhovat z Estonska zpět na Ukrajinu, 2) kdy hl. postava hledá zaměstnání a nalézá jej právě v byznysu s plodností, 3) hl. postava se již šestým rokem skrývá ve Finsku a dohání ji její minulost. Kniha byla velmi zajímavá a skvěle napsaná, ale na to jsem již u této autorky zvyklá !. Trochu jsem ale měla problém s koncem, se kterým tedy spokojená moc nejsem a dost mě tedy štvala postava Darji;).

24.11.2020 4 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Bylo to temné, bylo to zajímavé a neotřelé, mělo to zajímavou hlavní hrdinku a prostě celkově mě to bavilo ‼️ Je pravda, že začátek byl trošku zmatený a zhruba tak ve 3/4 knihy to ztratilo ten pověstný drive, ale jen na chvíli a konec to bohatě vynahradil, a to jakože fakt.! Začínám mít chuť si pustit film The Skulls. Celá atmosféra knížky ve mně evokovala hodně zvracený Gilmorky, filmy Lebky, The Riot Club, Nikitu a Šestý smysl . Říkám si, jestli mají ty spolky fakt takovou moc ...:) Ta bratrstva a prasárny mi zase připomněly knihy Ztichlý dům a Smrt všem prasatům. A na závěr jenom chci říct, že chci svůj dům Léthé, tyglík a cukrouše Darlingtona (minispoiler: nebo už teď není tak k sežrání ? :) ). No a finální věta nás pěkně natěšila na další díl‼️

03.11.2020 4 z 5

Sestra lovce čarodějnic Sestra lovce čarodějnic Beth Underdown

Tak tady jsem byla zklamaná na celé čáře, žádná akce se bohužel nekonala, a to přitom dané téma poskytovalo tolik prostoru pro vykreslení čarodějnických procesů mnohem záživnějším způsobem!!!!

27.09.2020 1 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Nevím, jestli je to náhoda, ale v poslední době si prostě vybírám knížky s tak silným a zároveň neskutečně smutným příběhem. Tato kniha není výjimkou. Můžu po pravdě opět přiznat, že při čtení závěru knihy jsem měla slzy hodně na krajíčku. Knížka mi dost připomněla mého oblíbeného Velkého Gatsbyho, zejména ten popis opulentních oslav zlaté mládeže a propojení dvou společenských vrstev. Vyšlé recenze hodně zmiňují pomalý rozjezd (což je pravda), ale druhá polovina a konec vám to bohatě vynahradí!! Jinak kniha má opět velmi silný doslov a poděkování autorky, jako tomu bylo i v případě Prokletého roku!. Jo a ty smutný písničky, které jsem si při čtení pouštěla taky moc nepomohly..Příště snad už musím sáhnout po něčem více radostnějším s ryze dobrým koncem.

Mapa k tobě Mapa k tobě J.P. Monninger

Bohužel jsem nedočetla, dala jsem to zhruba do poloviny (zkoušela jsem číst všude - v buse, ve vlaku, v posteli...). No nedalo se... Neustálé špičkování hlavních protagonistů a rozhovory o ničem jsou opravdu po chvíli tak otravné, že i když se snažím knihy dočítat, tak tady musím udělat výjimku .... pokud někdy nebude co číst, možná se pokusím začít znovu. Já mám romantické knihy ráda, ale takhle opravdu ne ... Zajímavé je, že autor učí angličtinu na univerzitě...no potěš.... v anotaci je, že hlavní postava má tajemství, kvůli stylu psaní knihy ani nepotřebuju vědět jaké (díky bohu, že jsem knihu koupila v akci 1+3 v Luxoru) :D.

27.09.2020 odpad!

Město lží Město lží Sam Hawke

Tak stejně, jako u Nikdynoc, mě opět zaujala první věta v knize. U Nikdynoc to první větou pokračovalo dál ve skvělém tempu, kdežto tady to bylo mnohem pomalejší a možná dá se říci i umírněnější :). Kniha jako celek nebyla vůbec špatná, ale to pověstné “něco” tomu prostě chybělo (je to autorčina prvotina, takže by se to dalo myslím odpustit)... Předpokládám, že k téhle knize už se asi nebudu mít potřebu vracet, ale kdo ví.. Jinak kniha je vyprávěna dvěma sourozenci, jejichž rodinným úkolem je chránit kancléře před újmou .. Samotné ochutnavačství a travičství mě baví už od dob, kdy jsem prvně viděla The Borgias a přečetla následně na to téma plno knih (mohu doporučit třeba knihy S. Poole). Ve zkratce se v knize odehrává souboj mezi cechy, mocnými rodinami, cizími říšemi a venkovským prostým lidem. Vše je protkané i jakousi magickou přítomností duchů přírody, kteří se cítí být utlačováni a využíváni jen pro zisk. Je tu vcelku mnoho témat, která by se dala brát jako palčivá i v dnešní době - ochrana přírody, otázka postavení žen, nejlepší způsob vlády a další. V knize jsou krom prvků fantasy, také patrné ty detektivní, kdy se hlavní postavy snaží dopátrat, kdo je vrahem a strůjcem všech špatných událostí, které se na město snesly.... Problém jsem měla ze začátku hlavně v tom vyznat se v mnoha postavách a hlavně ta jejich jména, bože bože :D (ale nakonec jsem se tím probojovala). Co naopak musím vyzvednout je obálka knihy, a pak se mi taky líbilo, že na začátku každé kapitoly byly popsány různé jedy, jejich použití a poznávací znaky..(trošku mi to připomnělo J. Matthewse, který ve své Rudé volavce zase pozitivně ukončuje kapitoly dobrými ruskými recepty :) ). Závěrem tedy: kniha bohužel nemá ten wow efekt, který jsem podle anotace očekávala, ale rozhodně nikoho neurazí.

Válečná smršť Válečná smršť Victoria Aveyard

Miluju tuhle sérii, ať si každý říká co chce!! Skvěle vystavěný příběh a rozhodně mi nepřijde, že by byl nějak uměle natahovaný, jak hlásají některé recenze.

Králova klec Králova klec Victoria Aveyard

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Tak tenhle chlap prostě umí a ten konec to mělo být zase co sakra :). Jako chtěla jsem počkat až vyjde třetí díl v češtině (vážně chtěla milí přátelé :) ), ale děkuji pěkně pane Kristoffe musím se tím prostě prokousat v angličtině, do léta to napětí prostě nevydržím!! Podle recenzí je druhý díl prý o dost lepší než první, já se přiznám, že víc se mi líbil ten první, ale i ten druhý byl teda jízda a hlavně pro ty čtenáře, kteří milovali, stejně jako já, Spartacus: Krev a Písek, to bude zážitek !!! Jinak ty autorovo poznámky pod čarou a ten jeho skvělý sarkastický humor prostě nejde nezbožňovat !!

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Jak já jsem se na tuhle knížku těšila !! Po dočtení poslední stránky, mám ale dost smíšené pocity... bylo to hodně čtivé, o tom žádná, ale taková pecka, jakou jsem čekala, to prostě nebyla... Dost mi to místy připomnělo Outlander (druhou knihu). Námět byl zajímavý (mám téma čarodějnictví fakt ráda), ale bylo to takové nedotažené a druhá polovina knihy byla rozhodně lepší než začátek ! Pro mě pořád zůstává propracovanějším čarodějnickým světem A Discovery of Witches!! Humor hlavní hrdinky nebyl špatný (na Miu z Nikdynoci ale nemá) :). Postavy byly zajímavé a určitě si ráda přečtu, jak bude příběh pokračovat (série se většinou snažím dočítat)! Jo a, abych nezapomněla, ta obálka je nádherná!

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Pro mě rozhodně lepší než druhý díl!! Konečně nám autor vysvětlil jak se to má s temnými (v tomhle konečně spatřuji trochu z Harryho Pottera) a pomsta byla dokonána jak na té božské straně, tak té lidské a rovnováha světa znovu nastolena. Bála jsem se, když jsem četla, že J. Kristoff nevěří ve šťastné konce, ale i on se nakonec přemohl a nepřipravil nám úplně konec ve stylu G. R. R. Martina :D. V minulém díle jsme měli gladiátory, tady zase vyvstali piráti, bohové (kteří byli v předešlých dílech jen krátce zmiňováni) a napětí a akce byla kniha plná! Jinak kdo viděl Late Night with Seth Meyers a díl, kde pozval Jona Sněha na večeři s přáteli si rozhodně užije a ocení 12. kapitolu :D :D :D The many were one. And will be again.

Okouzlená Okouzlená Gita Trelease

Francie 18. století, dvůr Ludvíka XVI., revoluce, magie (probouzí se krví a smutkem), láska, dobrodružství a vědecké objevy. Vše tohle slibovalo zajímavou knihu .... ale opak je pravdou - kniha mě bohužel nezaujala :( Námět byl slibný, ale zpracování bohužel pokulhávalo! Žádný dějový posun, neustále to stejné... téma magie a k tomu ještě revoluce mohlo být zajímavé a dalo se z toho vytřískat mnohem víc (alespoň podle mého skromného názoru). K téhle knize už se nevrátím ....jediné pozitivum byl popis královského dvora ve Versailles :)

27.09.2020 2 z 5

Bouřná vrána Bouřná vrána Kalyn Josephson

Začátek byl slibný, bohužel opět si to kvalitu neudrželo celou dobu .... námět byl dobrý, ale opět nedotažené .... je to velká škoda!! Budu asi hodně přemýšlet, jestli se pustím do druhého dílu! Jinak obálka opět pěkná, do knihovničky jako dělaná :) Doufám, že zase v nejbližší době najdu nějakou super fantasy, protože ty poslední dvě tři byly pro mě spíše zklamáním :( Jinak ta jména byla hrozná :D a to jak lidí, tak názvy míst :D

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

Po autonehodě, která se stala na Silvestra v San Franciscu, odjíždí hlavní hrdinka Cara dokončit poslední ročník střední do švýcarské internátní školy. Cara se potýká s výčitkami svědomí a nese si v sobě hluboké rány, které jí pomalu pomáhají léčit a umenšovat její noví přátelé (zejména jeden z nich, který má podobné prožitky jako Cara). Téma knihy je velmi silné. Jak se přeživší smiřují se ztrátou svých blízkých, a jaké stopy to na nich zanechává do budoucna.... Kniha jako celek nebyla špatná, ale bohužel ani dobrá ,.. zůstalo to nějak mezi tím ... po téhle knize už určitě taky znovu nesáhnu..

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Zdařilý psychologický thriller, který jsem přelouskala za necelé dva dny. Ve zkratce se děj příběhu odehrává na panství bohaté rodiny, kam se po letech vrací dcera Jocelyn, která nemá příliš dobrý vztah se svou matkou, tedy jak si umíte představit, není z návratu právě nadšená (postava Jocelyn mi byla s přibývajícími stránkami více a více nesympatická). Jocelyn se vrací se svou dcerou a snaží se zde přečkat nelehké období po ztrátě manžela a otce. Zápletka začíná houstnout, když se nečekaně vrátí Jocelynina chůva z dětství, která před lety zmizela beze stopy a rozloučení .... příběh je vyprávěn ze dvou časových rovin - jedna právě probíhající a druhá minulá. Zajímavá je také zápletka ohledně prodeje uměleckých děl. Konec rozhodně nebyl šokující, jak tvrdí recenze na přední straně přebalu knihy od Shari Lapeny, ale to nic nemění na tom, že se jedná o slušný thriller se zajímavou zápletkou, který nikoho neurazí. Je to přesně takové to slušné dovolenkové čtení.. V porovnání s autorčinou knihou Vyvrhel se jedná o trošku lepší počin. Ani postav tam nebylo moc, takže pro orientaci v ději ideální :)

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

Skvělá špiónská série (krom konce, ten mě vyloženě nakrknul!!). Je vidět, že autor pro CIA pracoval - skvěle zpracované, byť trochu černobíle napsané. Nicméně se stejně těším až vyjde poslední díl v češtině. Film má s knihou pramálo společného, takže kdyby někdo váhal, nechť si přečte raději knihu (i když uznávám, že ani film nebyl až tak strašný :) ).

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Vítejte ve světe, kterému vládnou nelítostné víly. Když letos vyšel ten poslední díl, tak jsem si řekla, že do toho konečně půjdu !! A rozhodně jsem neprohloupila! Tohle mi vyloženě sedlo jako prdel na hrnec :). Svět pletichářských, krvelačných a nemilosrdných víl byl něco pro mě !! Krásně popsané fyzické vzezření víl, ale také jejich povahy (skvělé třeba je, že nemohou lhát a tak musí kroužit kolem a vymýšlet a volit správná slova). Tři sestry lidského rodu se po násilné smrti matky a otce dostanou do říše víl, která paralelně existuje s naším světem a musí se naučit v daném prostředí přežít (a vězte, že je to kolikrát nadlidský úkol, zvlášť když si na vás zasedne mladé znuděné princátko :D). Ze začátku mi námět trochu připomněl film s Bowiem Labyrint, který jsem svého času fakt hltala. Konec pro mě bohužel nebyl překvapením, protože já blbka jsem se natěšeně chtěla podívat na recenze na druhý díl a přečetla si u toho anotaci :D. Jsem zvědavá jak se budou dál vyvíjet osudy a vztahy mezi hlavními hrdiny. Cardana i Jude jsem si moc oblíbila, zato Judinu sestru Taryn jsem nesnášela už od začátku a po tom, co udělala ji nesnáším ještě víc (fakt blbka :D).