Kasana Kasana komentáře u knih

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

... Proč? Proč mi tohle dělají?
Ok, asi mě mělo zarazit, jak ta knížka je tenká. Ale, jsou to Dvory, podle mě jediná slušná série od Sarah a tohle je jenom novela, kterou ani nemusím číst. Přesto, jsem si ji koupila. A přečetla. A já se po dočtení musela sama sebe ptát: "Proč to vůbec vydala?"

Jako vážně, proč? NIC se tam zásadního neděje. Pokud to měla být jenom nějaká dlouhá povídka, tak proč jich tam nebylo víc? Jako třeba ve Věži úsvitu (a já doufám, že je to ona, ty knihy se mi fakt pletou, tak se dopředu omlouvám). Proto to má taky tak nízké hodnocení.

Budu ale férová, ty dvě hvězdy daruji tentokrát Nestě a jejímu příběhu. On je tam jenom krátce zmíněn, často není ani z jejího pohledu. Ale ona jediná v této knize byla zajímavá. Protože pro to měla zatracený důvod. Ale stejně tak se celá tato záležitost mohla objevit ve zkrácené podobě v dalším díle. Tohle bylo fakt zbytečné.

Vlastně, ani nevím, zda bude mít další díly. Kdysi jsem se dočetla, že to má mít osm dílů, tak snad se toho ještě drží.

18.05.2020 2 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Už hodně dlouho jsem nečetla nic tak dobrého. Nejsem si jistá, zda by to ještě měla být YA, tohle se dost nebezpečně blíží k fantasy.

Byla jsem skeptická, když jsem si ji kupovala, ale teď ji mám přečtenou už čtyřikrát a pořád mě baví. Ten začátek je trochu nudnější a prvních sto stránek se nic zajímavého nestane, to až zhruba do příjezdu na univerzitu. Samotný děj, příběh, je zamotanější, pokud ho zrovna čtete, ale s odstupem si všimnete, že je strašně předvídatelný. Jak to sakra ta autorka udělala?

Strašně se mi líbí, že je to celé o diskriminaci a předsudcích a hlavně, že je zpočátku má i hlavní hrdinka. Postupně s ní měníte názor a ... bože, to je super! Taky se mi líbí, jak je každá postava jedinečná, prakticky si každou důležitější zamilujete a chápete, proč se tak chová. Ty postavy jsou dobře popsané, pokud jim je věnován prostor (některé jsou jen zmíněné na konci a nemáte čas si k nim udělat názor, ale v druhém díle se to pro ně zlepší).

Jako ano, je tu to, že hlavní hrdinka je (asi) OP jako blázen, ale tady mi to nevadí. Je to čtivý, napínavý, nic není jen tak zadarmo ... tahle kniha mě donutila si začít číst dopředu v angličtině a mohu říct, že jestli se vám aspoň trochu líbil tenhle díl, tak to počkejte na ten druhý. Tam je to napínavý už od první kapitoly.

29.04.2020 5 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Obecně jsem šla do knihy, že to bude jasných 5/5 a budu to milovat. Sice to nesplnila, ale četlo se to velmi hezký (btw, čteno v angličtině, ale není tak těžká tak můžete třeba zkusit), sestry byly dost odlišné a zajímavé, nápad propojení čarodějnictví a sufražetky byl velmi chytlavý a i romance v knize nejsou vynucené a hezky tam ladí.
Já osobně měla největší problém s prostředím. Autorka zasadila příběh do našeho reálného světa, akorát si některé věci pozměnila. Nejvíce je to vidět ve jménech jiných autorů zmiňovaných v knize nebo na reagování na čarování na veřejnosti. Pokud změníte detail z klasické historie, musí se udělat těch změn víc, aby to dávalo smysl. A přitom je spousta věcí, která se nezměnila a mně to jenom bilo do očí. Je to také slow-burn a já žiju pro akci, takže toto nehodnotím, jen upozorňuji. Postupně kniha i skákala mezi tématy, takže se věnovala všemu ale prakticky ničemu. Silně jsem i proti tomu, aby se věci řešily násilím. Nevím, nepřijde mi to jako dobrá myšlenka a kdyby byl zde náznak toho, že něco ok není, vítala bych to s otevřenou náručí. Taky, toto prostředí vyloženě vybízí k silné manipulaci skrz kouzla a čáry, ale nedočkala jsem se .
Ve výsledku to není špatná kniha na přečtení, čtenáře si jistě najde a fanoušky to mít bude, ale asi bych doporučila nemít příliš velká očekávání. A kapesníky se taky hodí.

02.06.2022 3 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Pěkně! Místo učení jsem si četla! Protože tahle kniha prostě nešla odložit. Líbil se mi už první díl, dala jsem mu 5/5, ale byla jsem schopná ji odložit a věnovat se něčemu, co bylo zrovna potřeba. Tady? Tady jsem fakt tu knihu nemohla odložit a soustředit se na učivo.
Kniha je čtivá, napínavá a jsem i jaksi ráda, jak se kniha posunula a moje mysl mi prostě pořád někde vzadu pořád dokola říkala: "POKRAČUJ!!" Tak jsem pokračovala. A pak kniha skončila ... a nemám další díl ... Jo, pokud se vám první díl líbil, tak si počkejte na tento. Postavy se naštěstí od sebe dost liší a je tedy jednodušší se orientovat mezi nimi. A velmi se mi líbil ten vývoj u některých. Prostě nádhera.
Jako jo, chybyčky se najdou. Možná nepoukazovat na některé věci pořád dokola. Možná by byla dobrá mapa, protože některá města a místa se mi pletla. Možná nás více obeznámit s úmysly několika lidí. A možná dát prostor i jiným postavám, ale hádám, že ti si užijí prostoru o něco později.
Takže jo, to by bylo. Nechápu tedy, proč to má tak nízké hodnocení. Kdy vyjde třetí díl? :)

07.05.2021 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Vlastně ani nevím, jak začít psát. Přeskočme tedy tento úvod.

Leigh Bardugo se zcela určitě s každou knihou/sérií zlepšuje, a je to vidět. Příběh má tu správnou, temnou atmosféru záhad a nápad je tak znepokojivý, až samým štěstím žene slzy do očí. Všemožné spolky a rituály jsou velmi nápadité, libí se mi ta propojenost s okultismem, alchymií atd. a je jedno, kolik toho o tom víte. Ať jste veterán v paranormálu nebo nováček, myslím si, že se v tom budete orientovat dobře. Byly tu často dost nepříjemné scény, na to je třeba upozornit a líbí se mi, že to je prostě něco, co vás nikdy neopustí. Zkráceně, nic tady není růžové.

Ale dala jsem tomu 3/5, a má to důvod. Je sice pravda, že jsem si nebyla po celou dobu jistá tím, kdo to byl, ale měla jsem několik podezřelých. A bohužel, ke konci jsem si byla tak jistá (a měla jsem nakonec i pravdu), že už mě to tolik nebavilo. Kdyby tam Bardugo hodila scénu, která by mi totálně popletla hlavu, má to hned o hvězdu víc. Další důvod, byl řekněme ... závěrečný boj? Nevím, jak to moc nazvat. Jednoduše řečeno, mám daleko raději konce, kde se použije mozek. Klidně i náhoda. Ale dejte tam "deus ex machina" a naštvete mě. Je to dost laciný.

(Odkašlání si) Takže! Nejvíce se to bude líbit čtenářům thrillerů, kteří chtějí zkusit i něco jiného. Ale i když jsem šesti vran dala více hvězd, asi bych řekla, že tahle kniha se mi zatím líbí nejvíce. Jen ... ten konec!

11.03.2021 3 z 5

Pád Ohnivého princa Pád Ohnivého princa Elise Kova

Už asi nebudu tak milá na knížku/sérii. První díl mě fakt bavil, proto mě mrzí, co se stalo s druhým dílem.

Reálně, v prvním díle jsem nadávala na to, jak jsou postavy o ničem. Takže, druhý díl se poučil a konečně do nich něco dal. Ne tolik, ale něco málo jo. Snad díky tomu (a co si budem, taky hodně kvůli tomu, jak se to mezi nimi posunulo dál, mrk mrk) se to četlo skvěle a rychle. Drásalo mi to nervy kde mělo, cítila jsem občas tu bezmoc Vhally a i její smutek. Jo, to bylo super.

Ale co ten svět? Ten příběh? Viděla jsem tam tolik možností, které by si zasloužily, aby byly rozepsané, a autorka je vcucla do jednoho odstavce. Reálně, mimo konce, jednoho přepadení v druhé polovině knihy a jedné hádky, se tam nic moc nedělo. Což je hrozná škoda. Jako, je fajn, že se to čte dobře a že postavy už mají hlavu, ale to fakt nestačí. Taky se mi nelíbí, jak jakoby odsunula některé postavy do zapomnění.

Ta série má 5 dílů. Zbývají tři. Tak pevně doufám, že se to zlepší, protože nerada dávám nízká hodnocení, pokud mě k tomu kniha nedonutí.

06.03.2021 2 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

No, možná bych tomu mohla ubrat jednu hvězdu, protože ne všechno se mi líbilo tak moc, ale celkový požitek mi to nedovolí. Čtení jsem si doopravdy užila, četlo se to velmi dobře a než jsem mrkla, 80 stránek za mnou.

Neskutečně se mi líbí ten svět a jak ho po celou dobu ještě musím prozkoumávat. I v poslední kapitole jsou prostě další detaily na objevování. Nevím, zatím jsem se s ničím podobným nesetkala a hrozně mě to nadchlo. Těch postav je na můj vkus možná trochu moc, těžký se v tom orientovat, když se několik postav jmenuje velmi podobně, ale každý si tu najde nejméně jednoho favorita. Jo, a má to některé scény, které nemusí být snadné na čtení, dobré zvážit.
Co už nejsem takový fanoušek, bylo snad chování některých postav na konci knihy. Nevím, přišlo mi, že tak u dvou postav jsem našla něco, nad čím jsem se pozastavila, zda to byla chyba anebo záměr, který mi snad v druhém díle dojde.
Řekla bych, že pokud vás to aspoň na chvíli zaujme, tak doporučuji dočíst.

01.02.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Výborná kniha a výborné zakončení série. Jakože, je třeba něco dodat?
Za celou dobu si série držela stejné tempo, stejný jazyk, postavy se chovají pořád tak, jak by se chovat měli, dějí se reálně ty věci, které bych čekala, že se stanou ... Ne, že by byla super předvídatelná. Ale, vždyť tady je mi i jedno, zda by byla předvídatelná. Atmosféra je kouzelná, historické prvky mi aspoň znějí dost reálně (co teda vím, Rusko není zrovna moje oblíbená parketa v historii), lidské postavy se chovají lidsky a ty nadpřirozené vždy podle jednoho konkrétního rysu s tím, že jim něco v chování chybí z lidskosti.
Pokud bych měla zkritizovat něco, tak jen ten obrovský skok v romantické lince. Neříkám, že se mi ten jejich postoj nelíbí, to prosím vůbec ne. Jen říkám, že tohle je asi jediná věc, co mi tak trošku nesedla. A snad i to, že tohle asi není můj nejoblíbenější díl. Přesto se mi kniha líbí.
Jestli bych měla vybrat za mě pět nejlepších knih v roce, jedna kniha z této série se tam určitě objeví. Skvělá série! Ájo, tohle si musíš přečíst!!

24.12.2020 5 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Já si osobně myslím, že jsem normálně klidný člověk. Ale je tady někdo, kdo by mi řekl, jak je možné, že tohle napsal ten samý člověk, co napsal Nikdynoc a Boží hrob? Ano, dala jsem prvnímu dílu tři hvězdy, ale jen kvůli těm poznámkám. Ano, druhý díl má ode mně čtyři hvězdy, protože mě naštval konec. Tady? Tady mě štve snad všechno. Tak jsem ještě mírná s tím hodnocením.

Nejdříve to dobré. Ten svět!! Mega zajímavý, tohle jsem ještě nečetla a strašně mě to tím pádem i bavilo. Pak ta hlavní zápletka je skvělá, sice ne originální, ale zaujme. Jazyk je velmi pěkný a povedený. A ta část, kde se v knize objeví předchozí díly? Kruci, to jsem si strašně užívala.

Tak a teď to špatné (vydržte, najdu si lepík ... ááá, tady to je!). Rudá církev! Jak proboha mohla vydržet tak dlouho? Neříkám, že mě to trošku nepřekvapilo, ale nájemní vrazi, co dennodenně žijí ve strachu a paranoii? Bych si myslela, že budou mít aspoň dva záložní plány. Ale je srazí na kolena nezkušená puberťačka.
Mia. Tak jo, reálně. Nemá Mia nějakou psychickou poruchu? Že si jednu chvíli hraje na tu největší mrchu pod západem, co by zaprodala i vlastní babičku pro pár grošů, bych i věřila. Tak ale proč si později hraje na ctnostnou hrdinku? A narážím na Solise ke konci. A rejpnu si, protože úplně nevěřím jejímu vztahu s Ash. Kdyby nebyla tak vážná, tak jo, ale ... já nevím, něco tam tomu prostě chybí.
Ostatně, jako v celé knize. NĚCO tomu tam prostě chybí. Ty laciné triky k momentu překvapení z předchozích dílů prostě potřetí fakt platit nebudou. Už je to dost ohrané a předvídatelné. Aspoň ten úplný konec se jakž takž dal, ale od autora jsem tedy čekala něco daleko lepšího. Ono, co si budem, deus ex-machina je asi fakt ta nejběžnější záchrana, že?

Jakože, série je to velmi dobrá a povedená. Škoda toho posledního dílu, ten jako fakt bolí. Jo a omlouvám se, právě jsem to dočetla a jsem trošku (trošičku hodně) naštvaná.

17.12.2020 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Ehm ... bude film? Reálně, tohle se více hodí vidět než číst a strašně moc bych to viděla zrežírované. Což je fakt divné, že to říkám.

Tak jo, vzpamatuj se, musím se zabývat knihou.
Reálně, dlouho jsem tomu chtěla dát něco mezi 2/5 a 3/5, občas 3,5/5. Já jsem člověk, co miluje jak svět, tak i postavy a tak mi je trošku líto, že nejzajímavější postavou je náš hlavní záporák, zatímco hlavní postavy jsou nejzajímavější až na konci. Taky fakt, že Siva a Belek hodně často přemýšlí podobně asi není úplně ideální. Svět je nádherný, takový ... prostý. V dobrém slova smyslu. Jsem ráda, že není nijak komplikovaný, takhle mi to nějak víc sedělo. Snad jen bych si více přála více bytostí okolo, třeba jenom, že je sem tam zahlédli, nemusí s nimi hnedka mluvit.

Nejlepší je stejně ten konec. Ano, jsou tam nějaká ta klišé a podobně, ale konec je víceméně úplně zabije. Já jsem do knihy šla, že to bude taková ta dobrodružná romanťárna se šťastným koncem z Ameriky. Ale tenhle konec mi tedy sednul víc.

Jasně, mohla bych tady víc brblat o tom, kde co nedává smysl. Ale víte vy co? Tahle kniha si nehraje na to, že má být komlikovaná a já to po ní ani nechci. Krásně a poutavě se čte, jazyk je jednodušší (možná bych si přála trošku květnatější, vzhledem k prostředí) a za den dva to bez problémů přečtete (pokud samozřejmě neděláte referáty a prezentace a seminárky do školy, jako někdo nejmenovaný ...). Těším se na další knížku.

02.12.2020 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

První díl mi velmi připomínal Naomi Novikovou. Omlouvám se, druhý díl už je poněkud odlišnější a i když na Novikovou nedám dopustit, tohle se mi velmi líbilo. Druhý díl byl za mě o něco lepší a záživnější.

Tenhle díl více připomíná historický román a nebudu lhát, po dočtení jsem si velkoknížete vyhledala. Asi jsem si tím vyspoilerovala třetí díl (aspoň z té historické stránky), ale líbí se mi to propojení. Dívku ve věži jsem přečetla jedním dechem a jen těžko jsem se od ní odtrhla. Příběh odtíká tak, jak by měl a jsou přeskakovány ty části, které s příběhem nesouvisí. Nemluvě o tom, že obálky ze zahraničí jsou naprosto úchvatné (a mrzí mě, že vedle nich ty naše české vypadají tak levně).

Pokud bych tomu něco vytkla, tak snad postavy. V Medvědovi jim byl dán velký prostor, zatímco tady ne (zvláště pro ty nové postavy) a tak neměl hlavní záporák moc času ukázat, co má za lubem. Nemluvě o tom, že občas se mi zdálo, že si motiv zlosyna museli ostatní postavy vycucat z prstů a pak shodou okolností měli pravdu.

I tak, nádherné čtení, tohle si jistě přečtu ještě několikrát. Nemohu se dočkat třetího dílu a pevně doufám, že nepokazí celou sérii.

17.08.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Na to, že doteď psala jenom romantické příběhy s komplikovanými postavami, kde vše končí "relativně" dobře, mi to přijde velmi dobré. Ne nejlepší od ní, ale dobré.

Některé části byly pro mě velmi emočně náročné přečíst. Asi každý, kdo to přečte, uhádne, jaké části mám na mysli. Na konci mě to zanechalo v myšlenkách, což je jen dobře. Je pravda, že je to předvídatelné. Až na pár maličkostí jsem si byla dost jistá, jak to skončí a nic mě nepřesvědčilo toto rozhodnutí změnit. Ze začátku jsem taky měla problém se začíst, ale pak to šlo dost dobře. Sice jo, neřekla bych, že jejich chování je vhodné a správné (a už vůbec se mi nelíbí), a to platí i pro Lowen. Na druhou stranu, dokážu si představit a odůvodnit jejich činy (ne, že bych je chtěla nějak omlouvat, to prosím pěkně ne).

Jo, je vidět, že Colleen nad tím dost přemýšlela a fakt to chtěla napsat už nějakou dobu. Pokud vytrvá ve psaní podobných příběhů, nepřekvapí mě, pokud si udělá jméno i v tomto žánru. 3,5/5

14.08.2020 3 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

První díl mě natolik donutil se co nedříve pustit do toho druhého ještě předtím, než vyjde u nás a nijak toho nelituju. Angličtina je poměrně jednoduchá, ale stejně to budu číst ještě minimálně jednou v češtině.

V prvním díle mi vadilo, jak je prvních sto stran relativně nudnějších, nicméně to dost vynahradil zbytek knihy. Tady bych naopak uvedla, že kniha zaujme už od první kapitoly, nejsou tu nijak velké části, kdy se budete prokousávat nudou. Poukázat musím i na to, jak se pracuje dál s postavami, protože vy si myslíte, že víte o nich kde co ale pak vás ještě něčím překvapí.

Je to napínavé, čtivé a místy vás bude drásat, jak se to vyvíjí. Nebudu lhát, nic moc originálního to ale není, podobné náměty najdete v X dalších knihách, ale, to jste asi mohli všimnout už v prvním díle. Přesto dokáže překvapit, a ne vždy zrovna mile. A ten konec! Jako, už se nemohu dočkat dalšího dílu.

10.08.2020 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Trochu se stydím sem přiznat, že jsem "Královnu ničeho" četla jenom proto, že jsem si potřebovala zlepšit náladu. A nečetla jsem ji prostě proto, že by si to zasloužila přečíst.

Tenhle díl mi přijde zhruba na stejné úrovni jako ten druhý, jen je tu více akce. Za mě stejně pořád vyhrává první díl, ale nezdá se mi, že by ty další díly byly nějak extra horší. Jude a Cardan jsou tady fakt kouzelní (ale neodpustím si, že je těžké si představit, že Cardan z prvního dílu je ten samý Cardan, jako z toho posledního). Čtení jsem si doopravdy užila, protože je to jedna z těch knih, kdy se začtete a po nějaké době si uvědomíte, že jste za půlkou, je po půlnoci a ráno vstáváte třeba o dvě hodiny dřív jenom proto, abyste si dál četli (nebo jsem já ta divná?).

Celé mi to přišlo jaksi rychlé, uspěchané a nedokážu přesně říct, jestli je to kvůli tomu příběhu nebo kvůli tomu, že jde o poslední díl. Zvlášť konec, ten byl velmi rychlý, moc se tam toho nestalo (jakože nic moc epického, něco, co by mě shodilo ze židle), přesto se mi líbí ty tresty, které jsou vyrčeny (hodně originální a i trochu drsnější na YA, takové věci čtu ve fantasy). Bylo tam par nejasností, které by v předchozích dílech nefungovaly, ale tady (asi kouzlem) najednou fungují a není to nijak objasněné. Mnoho věcí hraje Jude vyloženě do karet a to je asi ta jediná věc, kterou tu vytknu.

Za mě jedna z těch lepších YA sérií, ke které se budu vracet. A to se fakt bojím hadů.

25.07.2020 4 z 5

Po zemi bloudím dál Po zemi bloudím dál Rae Carson

Já pořád nevěřím, že jsem to přečetla během jednoho dne ...
Bála jsem se, že ta kniha nebude úplně pro mě, podle těch komentáří tady dole. Ale teď je mi jenom líto, že nebudou přeloženy další díly.

Ten příběh je kupodivu dobrý. Sice jsem četla, mám pocit, dvě knihy o zlaté horečce, ale v žádné nebyla hlavní postavou holka, co umí hledat zlato. Příběh připomíná fantasy knihu s dobrodružnou výpravou; už jenom chybí draci, králové a elfové. Ale páni, jak to bylo čtivé. Sice ano, několik týdnů se často shrnulo do jednoho odstavce, ale chápu, že k dodržení hlavní myšlenky to bylo nezbytné a pořád číst o tom, jak jede na koni a sem tam něco uklidí nebo uloví, zní dost nudně. Líbí se mi ty všední problémy, všechny překážky, které se objevovaly během horečky ... moje duše historika je v sedmém nebi.

Přijde mi, že vedlejší postavy jsou poněkud zajímavější než ty hlavní, ale stále jsou lépe napsány než kdejaká YA kniha vydaná letos. Mají ten prostor se vyvíjet a třeba Becky jsem zezačátku fakt neměla ráda (což bylo taky záměr), ale ke konci je to skvělá ženská (s chybama). Co se mi strašně, ale jakože STRAŠNĚ, líbilo, bylo to přemýšlení Lee. Ona uvažovala, jak nejlépe v rámci možností mohla, a často se stávalo, že udělala nějakou hodně draze vykoupenou chybu.

Jestli to má nějakou chybičku (protože ano, vrtám se ve všem), tak to bude buď místy uspěchaný příběh nebo styl psaní. Víte, občas se mi zdálo, že člověk se musí pekelně soustředit nad tím, co se tam píše, protože každé slovo, které vám uteče, pozmění děj. Tohle bylo něco, co mi ze začátku trochu vadilo, ale už u sedmé kapitoly (btw, kapitoly jsou dost krátké) jsem si toho už ani nevšímala.

Uf, jsem ráda, že poslední dobou čtu hodně dobré knihy. Jen mé uši už slyší pláč peněženky za další dva díly.

(update) Tak, už jsem dočetla i další dva díly v angličtině. Pokud uvažujete číst dál, tak menší bacha. Za mě je ten první díl nejlepší.
Druhý díl hodně poukazuje na to, jak špatně bylo zacházeno s Indiány a Čínany a objevuje se tam zase postava "milujícího" strýce. Postavy se naštěstí drží svých rolí i ve třetím díle, takže pokud milujete Lee, Jeffa, Becky, Majora, Jaspera atd., tak doporučuji.
Třetí díl je rozhodně nejslabší, tam mi vadilo, že vlastně neznáte až do konce celý plán Lee proti jednomu zbohatlíkovi ze San Francisca i to, že najednou vidíme i další, kdo má nějakou schopnost. Je to matoucí, neúplné ... Nedozvíte se moc toho o rodičích Lee a jejímu strýci, některé věci jsou jenom dohady, ale nijak mi to ani nevadí. Jo a ještě ohledně schopností, tak Lee na nich po celou sérii pracuje a s každým dílem umí nové a nové kousky.

15.07.2020 5 z 5

Furyborn Furyborn Claire Legrand

Jak to jenom podat. Ona to není zas tak špatná kniha, to ne. Jen má pár much, které mohou vadit jiným. Pokusím se to udělat co to bude možné bez spoilerů.
Trochu mě zaskočilo, když se doslova hned na začátku dozvíte, jak to s Rielle vlastně dopadlo. Nejdříve jsem si říkala něco ve stylu: "No tak teď to nemá cenu číst ...". A mě to asi tak v půlce knihy už ani nevadilo, protože si pak říkáte: "Co se proboha stalo?" Ale vím, že některé to odradí a mnoho si na to stěžuje. Nebojte, u Eliany to už není.
Já měla problém s oběma hlavními hrdinkami. Protože jasně, z určitých důvodů si jsou podobné, já tomu rozumím. Ale tyhle si jsou až neskutečně podobné, jako kdyby to byla jen jedna a ta stejná osoba jen s rozdvojenou osobností. (Což by bylo zajímavé čtení ve fantasy, když o tom tak přemýšlím) Ale, lidi, přece tam musí být něco, co je od sebe odlišuje kromě toho, že jedna více čaruje a a ta druhá zabíjí nožem! Tohle mě fakt štvalo.
Taky mě neskutečně vytáčí ten trend s Mary Sue v knihách. Chápu, že psát o někom, kdo má super power je zajímavější než o někom, kdo má jen nudný život. Ale v tomto případě bych řekla, že magie je jenom výmluva, jak posunout děj dál a snaha udělat hrdinku/y zajímavější. Proč nemohou s tím daleko více zápasit? Proč bychom nemohli vidět, jak se jim něco nedaří?
Nejsem ještě plně rozhodnutá z toho, zda si přečtu i druhý díl. Asi jo, jak se znám. I tak, mohlo to být lepší, protože nápad zní zajímavě, jen není podle mě úplně dotažený.
I tak bych vám to doporučila. Autorka píše čtivě, napínavě nikde nejsou dlouhé popisné pasáže a po několika stránkách (které mohou být nudné), vás to jistě chytne.

17.05.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Na to, jak velký ohlas tady u nás má, jsem od ní tedy čekala více.
Ta kniha je doopravdy čtivá, až mě vyděsilo, jak rychle jsem ji přečetla (během jednoho dne!). Shelby velmi dobře popisuje klidné scény, ale už má problém s akčními scénami, kdy nedokáže držet jakési napětí nebo tempo. Nevím, jak přesně to popsat.
Taky ten svět má spoustu trhlin. A tady se rozhodnu autorku trochu bránit. Dokola čtu, že má jít o vykreslení středověku, ale je to uděláno špatně atd. Já jsem v té knize nikde středověk neviděla, není tam nic, co by bylo charakteristické pro středověk, jak si ho asi každý normální člověk představuje. Možná za to mohou ty francouzské názvy. Což je jenom dobře, protože, víte kdy byly největší hony na čarodějnice v Evropě? V novověku. Ne ve středověku. To je jedno (pardon, za odbočku do lekcí historie).
Ale ani tento fakt to nezachraňuje. Spousta věcí není dovysvětlena, ráda bych se více dozvěděla třeba o královské rodině, o církvi, nebo o fungování magie, protože třeba jsem byla mile překvapená tím, jak to špatně dopadne, když je člověk očarován. Ta žena s brouky mě bude děsit ještě hodně dlouho.
Taky si lidé stěžují na to, že Lou mluví až moc moderním jazykem. Upřímně? Pokud vyškrtnete všechna její sprostá slova (a jako, že jich je tam HODNĚ), tak nemluví zase tak odlišně, jako kterákoliv jiná hlavní hrdinka v YA fantasy. A u ní si lze aspoň říct ten důvod, proč tomu tak je.
Taky se mi líbí, jak si vlastně celou jejich minulost (Lou a Reida) dozvídáte postupně v průběhu knihy. I když, některé věci bych tam asi vyloženě necpala, bylo by to zajímavější.
Za mě je to celkem dobré čtení, pokud od ní nebudete mít tak vysoká očekávání. Kdyby ji nevychvalovali jiní tolik do nebes, asi bych si ji užila víc a neměla by za mě tak nízké hodnocení. 3,5/5

17.05.2020 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Příběh je trochu rychlejší, pravda. Líbí se mi, že je hodně zaměřená na popis prostředí a vím, že to hodně odpudí čtenáře. Škoda, protože to prostředí je fakt skvělé. Když to čtete, cítíte se jako pětileté děcko. Je to tak krásně nostalgické čtení ... Kéž by to mělo více dílů!!!!

Zajímavý příběh, ale trochu mi tam neseděl ten love interest. Mohl by být o trochu lepší, ale naštěstí pro mě se tam moc neobjevuje a oba dva se chovají normálně, i když jsou blízko sebe. Zní to víc reálně, ale zapracovat na tom by přesto neuškodilo. Jasně, některé ty scény jsou přitažené za vlasy, kdy si říkáte: "Vážně? A zrovna teď?"

A pravda, když Agniezska čaruje ke konci knihy, tak to trochu zavání deus ex machina, ale hej, pokud se vám kniha líbila do poloviny, tak většinu věcí jí tam odpustíte. Postavy (zejména ty obyčejné), jsou skvěle napsány, třeba to, jak na sebe dvě nejlepší kamarádky žárlí a pak se trochu odcizí ... až mi slza štěstí ukápla.

Příběh je čtivý, postavy se chovají reálně a logicky, nebojí se drsných scén a rozhodně si přečtu i další knihy od autorky.

29.04.2020 5 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

(SPOILER) Harry Potter s drogami, říkali (btw, proč to vidím pak v dětské literatuře?). Škola magie, říkali. Že je to fajn, říkali.
Pojďme říct na rovinu, že to fajn nebylo a že jsem byla po dlouhé době ráda, že jsem to dočetla co nejrychleji to šlo. Postavy nebyly dobře rozpracované a zajímaly by mě jejich myšlenkové postupy, protože ty nechápu. Nechápu ani chování Quentina, protože kniha tráví 90% času tím, že vše popisuje. Ne, že by popisoval prostředí. On popisuje, co se stalo třeba před pár dny a co by bylo třeba zajímavé číst. 5 let školy shrnuto do půlky knihy. Za toto jsem já dostávala pětky že slohů, že to do knih nepatří. Grrrr....
Navíc, druhá polovina knihy nemá ani nic společného s tématikou magické školy nebo čarodějů! Je to něco úplně jiného. Hoďte tam jiné postavy a vyjde to na stejnou! To byla prostě vykradačka Narnie a bůh ví čím dalším se autor inspiroval. Nemluvě o tom, že některé věci byly silným kafem i pro mě. A že jsem četla i dost divný knihy.
Výsledná slova pro ty, kdo to kvůli spoilerům přeskočil: postavy na nic, děj žádný, vykradačka jiných knih a nesmyslné chování postav. Jedna hvězda je udělená Alice (víme proč, kdo to četl) a druhá za ukázku problému konzumace drog, zanedbané výchově a kritice konzumní společnosti.
Tahle kniha fakt není pro pre-teens, 15+ minimálně.

13.06.2022 1 z 5

Ve skrytu stínů Ve skrytu stínů Bianca Iosivoni

Chudák kniha, ale nedá se nic dělat.
A protože jsem fér, tak nejdříve napíšu ty dobrý věci, protože i přes nízké hodnocení, pořád bych to nějaké mladé slečně doporučila na čtení. Divím se, že to říkám u autorek romantických knih, ale jejich fantasy část je docela zajímavá. V tom dobrém slova smyslu. Nebudu lhát, nalákal mě ten úkol vrátit duše aby Roxy nebyla vtažena do Pekla. A přišel mi zajímavý i příběh Shawa, který si nic nepamatuju a i na konci prostě nemáte pevnou představu, co se děje. Ten systém rozdělení lovců byl hrozně dobře vymyšlený na YA fantasy. A jo, ta romantická část je dost upozaděna na YA, ale pořád tam je často se i objevuje, takže toto beru.
Pořád tu jsi? No dobrá, vrhnem se na to, proč se mi ta kniha nelíbí. Hlavním důvodem je styl psaní. Spousta, ale jakože SPOUSTA věcí se opakuje. Pomalu jsem začala počítat to, kolikrát nám Roxy řekla, jak se snaží pochytat duše (že by každý večer chodila ven a hledala je ale něco, co teda nedělá), jak se dělí lovci, co kdo dělá, jaké je kdo národnosti, jaké je jeho povolání ... dokonce si pamatuju nějakou větu, která začala "absolventy" a končila "lidmi, co po tom, co dostanou diplom, odchází ze školy". Jo, to jsou absolventi. A proč to tam je dvakrát v jedné větě?
Normálně bych se ani nedivila, jen bych si řekla, že to píše prostě nováček. Nepíše to nováček. A ani to nepíše jedna osoba. Píšou to dvě autorky se zkušenostmi. To si toho ani jedna z nich nevšimla? A co editor? Dobrá pětina knihy by se dala takto proškrtat, a to si nedělám legraci.
Uznávám, že ty nápady mají super. Ale je jich tam prostě moc a nic není pořádně propracované. Nemluvě o tom, že akční část se děje až v posledních 100 stránkách, kde se nám představí záporák, honí se po několika městech, dvakrát se bojuje, někdo si pobrečí nad mrtvolami a jde se dál. Tato část fakt nedává moc smysl a bolely mě z ní oči. Těch dalších 200 stran je jenom popis všeho okolo. A já mám popisy ráda, ale i toto je na mě moc.
Co zase chybí je třeba, jak se Roxy a Shaw zpřátelili. Protože pro Roxy to je jenom "úkol", on z toho taky není úplně nadšený, pak BUM, uběhnou 3 měsíce a jsou z nich kámoši.
Jak říkám, jestli ti je 13 - 17 let, čteš YA fantasy nebo s tím teprve začínáš, tak jo, sežeň si knihu. Protože věřím, že mnoho lidí si ji zamiluje. Já tam prostě vidím až moc chyb na to, abych to přehlížela (a že se mi líbí i ne zrovna nejlepší knihy).

28.11.2021 2 z 5