Jonna Jonna komentáře u knih

Nevím, jestli ještě číst nějakou knihu od tohoto autora. Vážně mě takové to - tady jsem se, já chudák, musel zlít do němoty, tady zase a tady zas..., už moc nebavilo. Reálií a běžného života pomálu. Jeruzalém mě bavil víc.

01.05.2023 2 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Letos jsem si knihu koupila jako audio, a chystám si z toho udělat novou vánoční tradici- poslouchat ji u pečení cukroví a vánoček.

29.12.2022 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Jako vždy skvělý Hájíček. Líbí se mi, jak umí vtáhnout do atmosféry.

18.10.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. O vládě Franca jsem už četla několikrát, tentokrát to bylo z jiného úhlu, o kterém jsem neměla tušení. Rozhodně si hodlám přečíst i další knihy autorky.

02.10.2021 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Jestli bych nějakou knihu nazvala "knihou pro muže", byla by to nejspíš tahle. Detailní popisy bitek, soutěžení, rivalita, taková celková hrubost přecházející do hrubozrnné jemnosti,... Styl vyprávění mi ale neumožnil se začíst; nejvíc mě snad zaujala linka s matkou, ale ani díky tomu mne nezačala kniha bavit. Navíc zase jako u Zlodějky zbytečně protahovaný konec. Někde jsem se dočetla, že autor psal knihu hodně dlouho, a že ji stále upravoval a vylepšoval. No, možná to byla chyba, na mě kniha místy působí až "přešpekulovaně". Knihu jsem dočetla jen silou vůle. Po skvělé Zlodějce knih byla tahle kniha zklamání.

18.01.2021

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Všeobecné nadšení také nesdílím, mne prostě na takovýchto knihách strašně vadí historické nepřesnosti, a navíc takový ten americký "nafoukaný styl", kdy si autor vůbec neověřuje reálie. A samozřejmě ten předpoklad, že se někdo nevidomý může naučit chodit po městě jen podle modelu. Zdá se mi, že Pulitzerova cena začíná upadat.

04.07.2020 2 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

První kniha série se mi líbila dokonce víc než Panský dům, i když mi na začátku dělalo problém se začíst. Také jsem konečně pochopila, jak to po 89 roce probíhalo v Německu, a proč ještě občas koukají "Zápaďáci" na "Východňáky" skrz prsty. Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstala blízko hranic s Německem, byla pro mě i tato linie příběhu zajímavá. Těším se na další díl.

21.10.2019 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha mne mile překvapila, nečekala jsem nějaké hlubokomyslné úvahy, a autorka se jich i tu a tam dopustila. Spiš asi osloví ty, kteří už něco mají za sebou, případně mají děti. Místy jsem se nudila, měla jsem pocit, že zhruba po půlce, dvou třetinách, už nemá autorka co říct, ale natahuje to, aby to vyšlo na knihu. Nejlepší na celé knize je její vizuální stránka.

19.08.2019 3 z 5

Marie Terezie: Miluj a panuj Marie Terezie: Miluj a panuj Miroslava Zlatníková

Od knihy jsem, možná naivně, čekala historický román, a zjistila jsem, že čtu Červenou knihovnu. Z historických faktů zbyla jen kostra, na kterou autorka nalepila zamilovaný román. Nic proti, někdy i tyto romány mohou být skvěle napsané, to ale není tento případ.

08.08.2019 3 z 5

Kniha, která na mnohé otázky odpovídá a ještě víc jich klade. To je ale dobře. Autor složité věci popisuje jednoduše, za což má můj obdiv, to neumí každý. Moc se mi například líbilo vysvětlení ekonomiky - zjednodušené, ale přesné. překvapila mne (nejen) teorie vzniku zemědělské společnosti, ale když to člověk domyslí, tak musí dát autorovi za pravdu. Určitě si přečtu i další Harariho knihy.

21.11.2018 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

No, kde začít - od tak oceňované knihy jsem asi čekala víc.
-Nebavily mně zdlouhavé pasáže, které byly zjevně napsány jen proto, aby autorka náležitě prezentovala své znalosti a nejspíš i vzdělání.
-Slibovaná myšlenková hloubka se nekonala.
-Celá zápletka s krádeží obrazu se mi zdá neskonale naivní.
-Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, a pak se zase vlekl konec.
- Jedině kocoviny byly vylíčeny tak realisticky a plasticky, že jsem je měla taky :-)
Velice průměrná kniha. Nevím, jestli najdu sílu přečíst od autorky ještě něco jiného, spíš ne.

20.08.2018 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Cestopisy nejsou úplně můj šálek kávy, ale tohle je výborné letní oddychové čtení. Kniha je napsaná s humorem, a přitom lidsky laskavá. Autor je sympatický a také má rád maminku, a nestydí se za to! :-) Kniha je napsaná čtivě, chvílemi jsem měla i pocit, že putuji s autorem. Nejspíš nahlédnu i do jeho dalších knih.

20.08.2018 4 z 5

Dcery Dcery Kateřina Dubská

Sice jsem četla tuhle knihu jako první, a až ta mě dovedla ke Gabrielovi, přesto jsem z ní nadšená. Skvěle napsané, propracované postavy, vnitřní život, emoce... Jak to, že autorka není více propagovaná? Rozhodně by si to zasloužila. Kam se hrabou takové Bábovky!

25.07.2017 5 z 5

Velké kouzlo Velké kouzlo Elizabeth Gilbert

Knihu si ponechám po ruce, a otevřu ji vždy, když se ve svém tvůrčím životě zaseknu (nebo když s tím vším budu chtít seknout). Jsem si jistá, že kniha mne opět nastartuje a v černých obdobích povzbudí. Kdykoli se do knihy začtu, třeba jen na pár minut, hned se nemůžu dočkat, až půjdu něco úžasného dělat, vytvářet. Autorce patří můj velký dík.

09.03.2017 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Patrně rozmazlena Vondruškou, čekala jsem od knihy trochu víc. Víc dobových reálií, víc historických faktů, víc architektury... Takhle se z knihy vyklubalo jednoduché čtení o lásce, nenávisti a pomstě. Ne, že by to místy nebylo napínavé, ale ke konci se autor začíná trochu opakovat. Navíc William Hamleigh je nesmrtelný padouch, u kterého jsem, až do předposlední kapitoly, nechápala, proč autor tu jeho ubohou existenci vláčí celou knihou. Ač kniha někde za druhou třetinou ztratila své tempo, četla se poměrně dobře. Nejsem tedy po jejím přečtení odborníkem na stavbu katedrál a ve společnosti se neblýsknu tak, jak jsem si představovala, přesto knihu doporučuji, ale spíše jako odpočinkové čtení.

05.02.2017 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

První kniha série je dobrým startem, a ač mě Vondruškovy historické detektivky nenadchly, tahle kniha je skvělá.

02.02.2016 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Knihu jsem dlouho, kvůli názvu, přehlížela - obrovská chyba. Kniha mi hodně pomohla oživila mi věci, co už jsem znala, a dala je do nových souvislostí. Knihu má stále po ruce.

25.03.2024 5 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Poslouchala jsem jako audio, a velice si to užívala.

29.12.2022 4 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Kniha mne nejdříve vyrobila slušnou depresi, ale bylo to nutné k následným uvědoměním. Myslím, že by měla být povinnou četbou - všem by se nám žilo lépe. Po dlouhé době kniha od Melvila, která mě opravdu zaujala. Když vidím předchozí hodnocení, tak se trochu obávám, že kniha více oslovuje střední věk a výš. My už totiž začínáme tušit... :-)

18.07.2022 5 z 5

Za války, 1918: Příslib naděje Za války, 1918: Příslib naděje Cynthia Harrod-Eagles

Skvělé jako vždy, a doufám, že tím sága nekončí.

23.01.2022 5 z 5