Dcery

Román je volným pokračováním úspěšné prvotiny Člověk Gabriel. Gabrielova dcera Josefka odchází se svými dětmi do Prahy, velká stmelená rodina je stále ještě schopná čelit dopadům dějinných zvratů české historie, která až tragicky poznamenává osudy některých jejích členů. Nositelkami síly celé rodiny jsou Josefčiny dcery, ale čím více se rozpadávají jejich vlastní manželství i původně pevné rodinné vztahy, tím osudověji o tuto sílu přicházejí. Jako místy až černá ni´t se knihou vinou otázky nad vztahy mezi ženami, které jsou zdánlivě příliš silné, a muži, kteří jsou zdánlivě příliš slabí, i vědomí, že jeden tragický okamžik v životě první generace dokáže poznamenat životy těch, kteří se teprve narodí, a lidé sami zranění svá zranění přenášejí. Hutná mozaika příběhů rodičů, dětí a vnuků nenechá čtenáře vydechnout svou místy brutální energií, přesto dává naději, že i sebetěžší rodinnou historii lze unést a nepředávat dalším generacím. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/238343/dcery-3Sb-238343.jpg 484

Gabriel (2.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Jota

Jonna
předevčírem

Sice jsem četla tuhle knihu jako první, a až ta mě dovedla ke Gabrielovi, přesto jsem z ní nadšená. Skvěle napsané, propracované postavy, vnitřní život, emoce... Jak to, že autorka není více propagovaná? Rozhodně by si to zasloužila. Kam se hrabou takové Bábovky!

1alena1

Po přečtení knížky Člověk Gabriel, která mě uchvátila a okouzlila vším, strašně moc jsem od pokračování čekala a pak přišlo trochu zklamání. Na mě moc postav a musela jsem se nutit k dočtení. Nevím jak hodnotit, Člověk Gabriel by ode mě dostal víc než 5 hvězdiček, kdyby to šlo, ale tady jsem dost rozpačitá.

Renatecka

Rodinné ságy z českého prostředí mám velmi ráda. Pravdou je, že postav je tam mrtě a musela jsem často obracet na rodokmen. Kniha je dost feministicky založená, až jsem si říkala, že všichni muži snad nemůžou být takoví raploni, i když lidské povahy jsou různé napříč mužským i ženským světem. Dcery se mi líbily mnohem více než Člověk Gabriel (toho jsem nedočetla).

mySaints

Kniha není dokonalá. Chtělo by to ubrat pár stran, zejména ty autorčiny autobiografické (Kateřina), někdy to byla maličko nuda. A každý chlap je špatný? A kdo je zase tohle? Jo, aha, nějaká tetička tohodle a nevlastní matka téhle. No, někdy jsem opravdu chtěla dát horší hodnocení.
ALE! Ta kniha je úžasná, i když není dokonalá. Jen ten autorčin tok slov, jazyka. Jak plynule přechází z mysli jednoho člověka ke druhému, a tak si čtenář může udělat vícerozměrný obraz událostí, pocitů postav. Uvědomí si, že každý prochází určitými zkušenostmi, že rodinné tragédie dlí hluboko a špatně se jich zbavuje. Autorka zde zachytila proměny bezstarostného mládí, které je stejně nakonec sevřeno ve stejných svárech jako předci, ale vždy má naději na odpuštění, na nový začátek, na štěstí. Paní Dubská prostě napsala román o životě, který může být hodně těžký. Předkládá čtenářům svoji vizi psychologických propletenců, životních osudů (určovaných společenskými podmínkami, dobou, minulostí, druhými lidmi, kterým se snažíme zavděčit) a nadějí (konec knihy je vyloženě optimistický, i když na někoho může celá kniha působit spíše pesimisticky).
Děkuji Vám, paní Dubská, protože máte ve všem naprostou pravdu. Je třeba se otevřít, odpustit a přijmout sama sebe.

džej

Poslední část knihy pro mě byla hůř čitelná (ale i předvídatelnější) než předchozí části a je pravda, že udržet v hlavě tolik postav a nemuset se vracet je obtížné. To, co mi vadilo víc, bylo ale třeba opakování slov, např. "palčivě, -ý" se (jakmile se vyprávění začalo týkat Katky) objevovalo téměř na každé straně, někdy i dvakrát třikrát. Zároveň pro mě bylo těžce uvěřitelné, že každý muž (až na posledního Juru), který ve vyprávění o rozvětvené rodině vystupoval, měl deviantní sklony. Také se musím přidat k názoru, že Člověk Gabriel je jiná liga. Řekla bych, že v případě této ságy, by méně znamenalo více... ač jsem dala 4 hvězdy, tak bych hodnocení viděla tak 70-75%.

FishTailTea6

Tak jak jsem byla knihou Člověk Gabriel okouzlena, tak jsem bohužel knihou Dcery zklamána. Nerada nechávám knihy nedočtené, takže jsem ji dočetla, ale víceméně jsem celou dobu akorát dumala nad tím, proč mě ta knížka až tolik nebaví.
Velkým problémem pro mě bylo se zorientovat v osobě, které se týkala kapitola. Jestli bylo záměrem čtenáře při každé kapitole napínat, kdo se za myšlenkami skrývá, tak mě to ani tak nenapínalo, jako mě to rozčilovalo. A skoro by se bývalo vyplatilo si k příběhu postupně kreslit jakýsi rodokmen.
Každý jednotlivý příběh si dokážu velice dobře promítnout do vztahů a životů současných rodin, které se potýkají s víceméně podobnými problémy. Bohužel ani kniha nedává moc návod jak z toho ven. Proto z knihy cítím jen frustraci z nekonečného problému soužití mužů a žen.

bábuška

Kniha velmi zajímavě napsaná, paní autorka má přebohatou zásobu slovní . Na začátku každé kapitoly jsem se musela vždy chvíli orientovat, abych pochopila, o které z žen se právě jedná. Ať už každá ta hrdinka žila v jakékoliv době, přes svou vrozenou moudrost si vždy dokázala vybrat muže naprosto nevhodného a nechala je jím tyranizovat, přestože jej vlastním intelektem mnohokrát převyšovala. Surovost a psychické vydírání často vítězily nad počáteční láskou a nadějí. Podle mého neodborného názoru je to romám tragických osudů.

Smiragl

kniha se mi moc líbila, zejména díky úžasnému vypravěčskému stylu autorky. A moc ráda si přečtu i první díl :)

ritz

Čtivá zajímavá knížka, hrozně moc postav, občas jsem se v tom ztrácela. Ale rodinné zatížení žen, jak si hledat nesprávné partnery.

Kryštofka

První půlka lepší než druhá, rodokmen nezbytný pro orientaci ve spletenci postav a příběhů. Myslím, že zbytečně dlouhé.

zupri

Na knížku jsem se moc těšila, po Člověk Gabriel jsem měla asi moc velká očekávání. Dcery jsem chtěla několikrát odložit - natahované a nějak tak stále stejné. Nakonec jsem dočetla, ale silou vůle...

Dadula118

asi ve čtvrtce knížky,jsem myslela,že jí odložím....samá tragedie,týrání,ale vydržela jsem až do konce,čekala jsem,že se to zlepší.nezlepšilo,vše pokračovalo až do konce..Člověk Gabriel byla milá knížka,ale toto...jediné co se mi líbilo,byl styl psaní,za to jediné mohu autorku pochválit ¨..za mně dvě hvězdičky

hanoule

Zajímavá kniha o ženáchn a o tom, jak nevědomky přejímáme postoje svých rodičů.
Za skorokonec velký bod plus, ovšem úplný konec byl takový zvláštní...

Acquenta
27.12.2016

Kniha má opravdu nádherný obal..ale to je asi tak vše..:-( ....na začátku mě doslova pohltila, říkám si, tohle bude zajímavé, ale opak byl pravdou. Božínku, to bylo taak nudnééé....divím se, že jsem byla schopná knihu dočíst do konce. Nic se v ní vlastně nedělo a připadalo mi, že ji píše jakási feministka, jelikož snad každý chlap, co se v knize vyskytl, byl špatný. Příběh opravdu o ničem a stránek mělo být tak o 300 méně...

Evišťátko
03.11.2016

Nikdy bych netušila, že slovy se dají malovat tak nádherné obrazy, obrazy, které nenudí, jsou plné energie a vzrušení. Úchvatné dílo! Snad poprvé jsem si uvědomila,jak je náš jazyk bohatý a krásný.

orinka3
19.10.2016

Mít tady dubový stůl, praštím do něj div ho nepřerazím. V půlce knihy jsem si totiž řekla: "a dost!!!". Kdo má propána tohle číst?! Začíná to nevinně i zajímavě. Ale pak se začnou postavy množit - snad geometrickou řadou - až oči přecházejí. Napřed jsem zvládala orientaci a nepletla si je. Pak začlo strašlivé hemžení a ztrácela jsem se jak sirotek v Radhošti. Koho baví se pořád vracet a zjišťovat kdo je kdo, komu se co stalo???...jděte do háje, paní Dubská! Neříkám, že je to vyloženě špatné. Ale k čemu je román, ve kterém aby se - s prominutím - prase vyznalo? Navíc se na čtenáře hrne jedna tragédie za druhou a není tam nikoho, kdo by to trochu prosvětloval. To snad vážně nemyslíte, že je život jenom neradostný? To je mi daleko sympatičtější citát z díla jiného, a to "na tragický život jsem já pes!". No, tak já jsem tuto knihu nedočetla a kdo má nervy dočíst do konce a neztrácet nit, ten je teda borec. Ani Zlý vítr z hor by tu nepomohl!!!!

Mišmiš
05.10.2016

Po první knížce Člověk Gabriel jsem byla trochu zklamaná. V knize je plno postav a příběhů a občas jsem se ztrácela o kom zrovna čtu. Nicméně je to taková sonda do rodinných vztahů. Knížka je přesto krásná a stojí za to si jí přečíst.

GrasselováL
26.08.2016

Tragické rodinné zvraty. Kvalitní kniha i když na můj vkus zbytečně moc rozsáhlá. Po přečtení mi to vše ještě leželo v hlavě...Od autorky prvotina, ale určitě se chystám na další.

Alienn
08.07.2016

Po knize Člověk Gabriel je laťka nastavená vysoko, ale ani tato kniha nezklamala. Moc se mi líbí styl autorky, její čeština. Příběhy jednotlivých postav na sebe poměrně hezky navazují, takže jsem neměla problém se v nich orientovat. A i přesto, že osudy postav nebyly lehké, vztahy spíše problémové a ženy mnohokrát opakovaly stejné chyby, tak pro mě to vše bylo uvěřitelné, protože takový život někdy prostě je. Určitě opět ráda sáhnu po další knize této autorky.

ahinK
16.06.2016

Výborně napsáno, styl K. Dubské je skutečně čtivý. Přesto si dovolím napsat, že Člověk Gabriel mě zaujal více. V Dcerách je mnoho postav, mnoho zvratů a celkově to působí trochu roztříštěně. Přesto doporučuji, určitě stojí za přečtení.

bookcase
09.06.2016

Kvalitní četba, náročná a hutná, ale pokud se soustředíte, užijete si ji.

Košišta
04.06.2016

Krásně napsaný silný román, inspirovaný rodinou autorky. Styl psaní je stejně bohatý jako u předchozí knihy Člověk Gabriel, osudy žen i mužů jsou navzájem propojené vláknem, které se občas napíná, občas i trhá.. Zajímavá sonda do vztahů, jak se snadno lze provinit na dětech, které dál přenášejí své břímě na další generace a čtenář vyloženě čeká, kdy se to všechno zlomí, kdy se objeví někdo, kdo to zastaví. Je pravdou, že v postavách se občas ztrácí, chce se to znovu vrátit, absolutní klid na čtení, což jsem bohužel moc neměla, proto se vracím na začátek a vím, že si knížku vychutnám a neubráním se srovnání s vlastními rodinnými příběhy, protože pohnuté osudy se najdou v každé rodině... Plný počet, ikdyž čtení bylo náročnější, jak řekla jedna postava, je to jako rýpnout do hnoje a z něj se vyvalí všechno to zkažené, prolezlé červy a brouky.. Taková knížka ve Vás zanechá silnou stopu.

Ronfi
30.05.2016

Volné pokračování knihy Člověk Gabriel - líčí jednotlivé osudy dcer Gabriela. Více orientováno na manželské vztahy.

asam
01.05.2016

Sága jedné velké rodiny, kde se setkáme se vším, co může člověka v životě potkat. Zloba, nenávist
zklamání, strach, neúspěch, neštěstí, ale i úspěch, láska, bezpečí. Někdo má problémy v partnerské rovině, jiný si nerozumí s rodiči. Vztahy mezi mužem a ženou jsou často vyhroceny na ostří nože.
Bohužel těch postav je tam tolik, že jsem se ztrácela - kdo je kdo. Ke konci se mi knížka už zdála rozvleklá. O 100 stran méně by bylo k dobru.
Autorce nelze upřít vypravěčský dar a bohatá slovní zásoba.

monte
05.04.2016

Kniha se mi líbila, ale Člověk Gabriel mě okouzlil více.

kacapie
03.04.2016

Nádherná knížka, skvělá čeština, od které jsem se odtrhávala jen velmi nerada. Myslím si, že se spíš bude líbit ženám, které už mají něco odžito. Doporučuji.

zuzana2599
13.03.2016

Snad jsem jenom neměla příznivé životní období pro čtení této rozsáhlé knížky, no přiznávám, že se mi do čtení moc nechtělo, netěšila jsem se, příběh mi přišel příliš zdlouhavý, chyběla mi zde nějaká jiskra, impuls, hodně ponuré, smutné, depresivní, vím, že život je mnohdy takový, no v knihách hledám krásný příběh a mnohdy útěk od reality, a tato knížka taková nebyla.

darion
12.03.2016

Úžasně napsaná rodinná sága. Četla se mi jako po másle. Nemůžu souhlasit s tím, že by byla přehnaně temná, ani s tím, že bych se ztrácela v postavách - hlavní dějová linka a postavy jsou jasné. Jedinou výtku mám - su z Moravy, a tak su asi moc kritická k moravštině (hlavně v závěrečné části knihy). "Viď" na konci věty by žádný Moravák ani v srandě neřekl...

myšpa
03.03.2016

Úžasná kniha,krásně napsáno o tom že, každý člověk má nějaké trápení.

Gibis
27.02.2016

Musím souhlasit, že toto bylo až příliš depresivní a dýchala na mě z toho skoro až nenávist k mužskému pokolení. Člověk Gabriel sice taky nebyl přímo optimistický, ale byl takový laskavý a pohladil po duši. Ale přesto stojí za přečtení!

Kateřina Dubská

Kateřina Dubská