jjanca jjanca komentáře u knih

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Po prečítaní tejto knihy mám rozporuplné pocity. Na jednej strane sa mi príbeh páčil, bol čítavý, dej plynul a ťažko sa mi od neho odchádzalo. Na druhej strane mi ešte niečo k dokonalosti chýbalo.
Páčilo sa mi prostredie Budapešti, hlavná hrdinka a najmä vedľajšie postavy, s ktorými sa snáď ešte stretneme. Chcela som sa o danom svete viac dozvedieť, ale beriem to ako prvý, rozjazdový diel. Kameňom úrazu bol pre mňa Warwick. Medzi mnou a ním iskra nepreskočila. Naopak, páčil sa mi viac Caden alebo Zander. Dúfam, že sa v ďalších častiach o ňom dozvieme viac a snáď sa mi zapáči.
Pri čítaní mi kniha občas pripomenula sériu Kostičas, ktorej prvý diel sa mi tiež až tak moc nepáčil a nakoniec je to moja najobľúbenejšia séria. Tak snáď sa aj tu dopracujem k rovnakému výsledku.

24.01.2023 3 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Výborná oddychovka s presahom. Josh bol ako z rozprávky, človek si ho hneď zamiluje a praje si, aby aj v reálnom živote niekoho takého stretol. Kristen bola samozrejme tvrdohlavá, niekedy to až rozum nebral, ale tak trochu som ju chápala. Koniec sa mi páčil (až na to, čo sa stalo Sloan). Čítané v originále.

22.01.2023 5 z 5

Hrobárov almanach Hrobárov almanach Oliver Pötzsch

Vydarená detektívka z konca 19. storočia z pristredia Viedne. Páčilo sa mi, ako autor vykreslil vtedajšiu Viedeň. Tá atmosféra z knihy na mňa vyslovene dýchala. Postava inšpektora von Herzfeldta je sympatická, dokonca som si obľúbila aj Augustina Rothmayera. Bolo zaujímavé sledovať, že čo sa nám v dnešnej dobe javí ako samozrejmosť, bol začiatkom 20. storočia výstrelok. Kniha mi pripomenula knihy od Caleba Carra - Psychiatr a Andĕl temnoty. Teším sa na ďalší diel.
P.S. Chválim slovenskú obálku, tá sa fakt vydarila. Čo sa menej vydarilo je korektúra. V knihe je docela dosť preklepov a sem-tam nezmyselný slovosled.

15.01.2023 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na Shari sa dá vždy spoľahnúť. Jej knihy sú pre mňa oddychovkami, pri ktorých vypnem a zároveň sa od nich neviem odtrhnúť. Nebolo to inak ani s touto knihou. Príbeh ma chytil od začiatku a aj keď je vieme, kto Coru uniesol celkom rýchlo, autorka si pre nás pripravila pár prekvapení. Hviezdičku strhávam za to, že som zápletku odhadla, knihu napriek tomu doporučujem.

07.01.2023 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Táto časť bola pre mňa zatiaľ najlepšia a najnapínavejšia. Sledujeme ako Ciri rozpráva svoj príbeh Vysogotovi, niečo sa dozvedáme o putovaní Geralta a bohužiaľ, veľmi krátka časť je venovaná Yennefer. Taktiež mi chýbal Regis, tak dúfam, že sa s ním stretneme v záverečnej časti. Znovu sa budem opakovať, audiokniha je skvele nahovorená, doporučujem.

05.01.2023 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

“Záverečnej“ časti by som dala plný počet, keby nebola zbytočne natiahnutá. Mám rada dlhé fantasy, ale musí sa v nich stále niečo diať. Táto časť obsahovala najviac akcie posledných 100 strán. Nehovorím, že zvyšok knihy bola nuda, bavilo ma to, ale myslím si, že by to šlo skrátiť.
Ďalšia vec, kvôli ktorej nemôžem udeliť plný počet je jedno klišé na konci. Myslím, že to nebolo nutné, ale o nervy sa mi to teda postaralo.
Inač to bola skvelá, veľmi čítavá séria. Rozmýšľam, či sa pustím do ďalších častí, nejak sa bojím, že sa autorka v prvých troch knihách mohla vyčerpať. Každopádne doporučujem.

05.01.2023 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Símka je útla knižka, ktorú zvládnete prečítať za dva večery. Ak sa posnažíte, tak kľudne aj za jeden. Napriek malému počtu strán je príbeh intenzívny a miestami emočne náročný. Símka je postava, ktorú si obľúbite a fandíte jej od útleho detstva. Prežívate s ňou jej príbeh a pocity, ktoré chová k svojej matke, ktorá ju nikdy nechcela a dáva jej to náležite pocítiť.
Kniha je rozdelená na krátke kapitoly, vďaka ktorým príbeh odsýpa veľmi rýchlo. Ku koncu ma trochu štvalo ako sa Símka postupne odstriháva od ostatných ľudí kvôli človeku, ktorý si to ani trochu nezaslúži. Záver by mohol byť o trochu viac rozpísaný. Napriek tomu je to skvelý príbeh a dúfam, že autorka v budúcnosti napíše niečo ďalšie. Určite si to prečítam. 4,5/5*

30.12.2022 5 z 5

To, že bude táto kniha dobrá, som podľa recenzií tak-nejak tušila. Ale že ma to až tak chytí, som netušila. Myslela som si, že to bude kniha čisto o natáčaní Harryho Pottera, ale k môjmu prekvapeniu to nebolo tak a zistila som, že je to kniha s obrovským presahom. A už vôbec som nečakala, že ma dokáže dojať.
Tom má dar písať a pútavo rozprávať. Kniha je napísaná vtipne, s ľahkosťou a zároveň s krutou úprimnosťou, kde nám Tom odhaľuje svoju dušu. Emmin predslov a záverečné kapitoly ma dojali a knihu som dočítala s pocitom, že Toma poznám a že mi svoj príbeh rozprával pri šálke čaju. Knižka má tak vysoké hodnotenie zaslúžene.
Čítané v originále.

28.12.2022 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Oproti prvej časti bol toto obrat o 180 stupňov. Ako keby to písali dve autorky. Po prečítaní prvého dielu mi trvalo štvrť roka, kým som sa pustila do druhej knihy. Vôbec sa mi nechcelo. Teraz, po dočítaní druhého dielu, sa neviem dočkať toho tretieho. Páči sa mi vybudovaný svet, vzťah Rhysa a Feyre a som zvedavá, kam nás záverečná časť dostane. Hviezdičku strhávam za to, že občas sa dej vliekol a mala som chuť preskakovať odstavce.

25.12.2022 4 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

To, že V. E. Schwab vyjde nová kniha, ma nejak minulo, ale akonáhle som sa to dozvedela, knihu som si kúpila bez toho, aby som vedela, o čom je. A neľutujem. Príbeh bol tak krásne divný, Olivia sympatická, atmosféra tajomná (ale do kategórie Horory by som ju nezaradila). Kniha sa perfektne hodí na čítanie v tomto období, keď počasie vonku dokresluje atmosféru v knihe, taktiež ako ilustrácie vnútri knihy. Obzvlášť chválim české vydanie, tá obálka je proste nádherná.

22.12.2022 5 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Oproti prvej knihe bol začiatok druhej hroooooozne pomalý. Navyše, dvoma hlavnými postavami sú Lucie a Tristan, ktorých som v prvej časti nemala ani trochu rada. Chvíľami som rozmýšľala, že knihu odložím, ale našťastie sa dej po skoro dvesto stranách rozbehol a dokonca som si tých dvoch obľúbila.
Ako spomína komentár podo mnou, skoro okamžitá premena Tristana zo sukničkára na krotkého baránka bola ako päsť na oko, ale to k tomuto žánru patrí. Opäť skvelá oddychovka. 3,5/5*

18.12.2022 4 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Do tretej knihy sa mi trochu ťažšie začítavalo, pretože som po druhej knihe mala väčšiu pauzu. Preto doporučujem čítať všetky časti za sebou alebo aspoň s minimálnym rozostupom. Príbeh sa mi páčil, narozdiel od ostatných čitateľov mi striedanie postáv nevadilo. Naopak, užívala som si, že som mohla vedieť, čo sa na ktorej "fronte" deje. Samozrejme, Vélinova linka bola najlepšia. Pol hviezdičky strhávam za to množstvo postáv, v ktorých som mala guláš. Celkovo 4,5/5* a teším a určite sa pustím do série Čepel krkavce.

13.12.2022 4 z 5

Vlčie leto Vlčie leto Hans Rosenfeldt (p)

Napínavý krimi príbeh, ktorý človek zvládne prečítať za dva večery. Kniha sa čítala dobre, len som mala guláš v postavách. Príbeh ma najviac chytil, keď sa začala rozplietať linka Hannah. Bola som zvedavá, ako to bolo s Elin. Mám radšej knihy, kde nie je páchateľ zo začiatku jasný, ale v tomto podaní to tiež nebolo zlé.

02.12.2022 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Opäť skvelý diel a skvelý Martin Finger. V tejto časti si dostatočne užijeme Geralta, trochu Ciri a bohužiaľ skoro vôbec Yennefer. Spoznáme nejaké nové postavy, z ktorých ma najviac bavil Regis, ten bol skvelý. Tento diel bol vtipný, občas som sa trochu strácala v politike, ale na kvalite príbehu sa to neodrazilo.

27.11.2022 5 z 5

Dlouhá cesta dolů Dlouhá cesta dolů Nick Hornby

Dlho som pri čítaní knihy tak netrpela. Prvú polovicu príbehu som poctivo prečítala, štvrtinu preletela očami a štvrtinu úplne preskočila a prečítala si až posledné štyri kapitoly, každú z pohľadu inej postavy. 100% súhlasím s komentárom podo mnou. Príbeh nemal žiadny dej, postavy otravné a ako-tak vtipná bola Jess.
Očakávala som niečo iné. Bohužiaľ, táto kniha bola pre mňa šliapnutie vedľa. Hviezdička za námet, druhá za pár vtipných momentov.

26.11.2022 2 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Taká jednohubka, ktorá sa dobre číta. Príbeh sa číta rýchlo, kapitoly sú krátke a pomerne rýchlo ubiehajú. Atmosféra bola miestami hrôzostrašná, ale v celkovo to až tak strašné nebolo. Čo ma však počas čítania mrzelo, boli nelogickosti v príbehu a postavy samotné. Ani jedna nebola sympatická. A na to, že to mala byť parta kamarátov, tak sa tak k sebe vôbec nesprávali. Načo spolu niekam liezli, keď sa aj tak nemali radi? Epilóg zaujal a prekvapil.

24.11.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Konečne som sa dočkala a v knižnici po týždňoch čakania aj na mňa prišla rada. Obávala som sa dĺžky knihy, ale zbytočne. Rowligová dokáže písať tak majstrovsky, že žiadna stránka nebola navyše. Ako to tá ženská robí!? Bavilo ma vyšetrovanie, bavil ma vývoj vzťahu Cormorana a Robin, len by ten ich vzťah mohla autorka trochu urýchliť. Každopádne, teším sa na ďalší diel a dúfam, že sa ho dočkáme čo najskôr.

23.11.2022 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Tretia časť mala pre mňa o trochu pomalšie tempo, bola menej emočne náročná a menej nervydrásajúca (ten koniec nepočítam). Ale to neznamená, že bola zlá. Konečne prenikáme hlbšie do sveta, dozvedáme sa viac o Poppy, o bohoch. Potvrdilo to môj dojem z druhého dielu, že kniha nebude len jedna veľká červená knižnica, ale bude mať aj nejaký dej. Za čo som veľmi rada. Som opäť rada, že sme mali možnosť poznať aj iné postavy, Kieran opäť exceluje. Mám nesmierne rada aj Delana, Emila a Vonettu. Som zvedavá na ďalšiu časť, dúfam, že to Poppy všetkým natrie! 4,5/5*

P.S. Neviem, prečo je tá kniha zaradená do kategórie Pre deti a mládež. Rozhodne by som ju pre deti a mládež nedoporučovala. Explicitných sexuálnych scén je tam ako húb po daždi.

07.11.2022 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

"No to mě poser na holý záda." Bolo to GENIÁLNE! Celý príbeh, celý svet, všetky postavy. Majstrovské dielo.
Kniha má skoro 800 strán, ale ani jedna strana, ani jeden odstavec, veta, či slovo neboli navyše. Bolo to drsné, temné, ale zároveň plné lásky a nádeje. Všetky postavy boli skvelo vykreslené a ilustrácie to perfektne doplňovali. Gabriel je parchant, ale má nekonečne dobré srdce. Och, ako on dokázal milovať. A ako to Jay Kristoff dokázal opísať. Ja som si ho zamilovala a so slzami v očiach prežívala jeho príbeh a dýchala zaňho.
Gabriel de León, teším sa na ďalšie stretnutie. A prosím, vezmi so sebou Popelopijku.

"Přátelé jsou kopec, na kterém zemřu." Milujem

06.11.2022 5 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Ďalšia skvelá oddychovka. Chvíľu mi trvalo, kým som sa začítala, ale keď sa tak stalo, tak som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Obaja hlavní hrdinovia sú sympatickí a každý by mal mať svojho Josha. Chvíľami mi to prišlo rozťahané, ale ten koniec to vylepšil, ten bol skvelý.

28.10.2022 4 z 5