jitka_dankova Online jitka_dankova komentáře u knih

Ever: Když se mě dotkneš Ever: Když se mě dotkneš Nikola Hotel

Milá Young Adult romance, kterou se nese téma těch správných dotyků. Fyzioterapeut se zamiluje do své pacientky a aby toho nebylo málo, celou knihu prostupuje jedno zvláštní tajemství a jeho tíživé odkrývání. Musím přiznat, že mne překvapilo poklidné řešení celé nastolené situace, asi jsem čekala něco více - skandál? Hádky? Prozření? Nevím. Nicméně jde o milou romanci a i když jsem se občas dost ztrácela v popisech nějakých něžností a nebylo mi moc jasné, co se děje, knížka za přečtení stála.

19.05.2023 4 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Odlehčený "mafiánský" příběh jednoho zajímavého vztahu. Zápletka je vskutku originální, situace zpočátku úsměvné, později se zkomplikují. Pobavila jsem se, odpočinula jsem si. O mafiány tam až tak moc nešlo, spíš o zajímavé seznámení se svým "vyvoleným". Knížka je čtivá, naivní, ale milá.

09.05.2023 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Působivá sci-fi trilogie, která mne vzala za srdce a dojala. Příběh děvčete, které se po 200 letech probudí z kryospánku někde ve vesmíru a najde nečekané spojence v týmu odpadlíků, parádně odsýpal. Střídali se vypravěči v podobě jednotlivých členů týmu, každého z nich jsem mohla poznat a zamilovat si je. Trefné vtípky a poznámky mi často vykouzlily úsměv na tváři a i když postupně atmosféra trilogie potemněla odchodem některých postav (jo, poplakala jsem si, dojalo mne to snad nejvíc za poslední půlrok, chystejte si kapesníčky) a rozvláčněla složitostí určitých rozhodnutí, bylo nádherné si knížku číst a prožívat všechna ta přátelství. Jo, zajímavé romantické linky tam jsou taky a užila jsem si je, ale to přátelství, rodina a pospolitost se mi dostaly pod kůži nejvíc. Ocenila jsem taky skvělé vysvětlení a připodobnění pro některé technické a složitější věci, které holt sci-fi knížky doprovází. Tohle se četlo tak lehce! Kryospánek, časové smyčky a paradoxy, telekineze, zajímavé vysvětlení podobnosti mimozemských ras, popisy vesmírných lodí, cestování i invazivního organismu - nic nebylo problém chápat a text si tak užít. I když nejsem dávno cílovou skupinou, odnesla jsem si toho spoustu.
Opravdu trilogii doporučuji a to nejen pro letošní tematickou čtenářkou výzvu, stojí fakt za to.

06.05.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Tento moderní příběh mýtického Háda a Persefony jsem si neskonale oblíbila. Jde o vkusný erotický román. Romantika a postupné budování vztahu tam stojí v popředí a decentně to doplňují scény z "veřejného" sexu v klubu před vybranými pozvanými hosty. Protože jde o olympské bohy, tak mi to prostě přišlo celé přirozené v daném prostředí. Autorka se nedrží řecké mytologie doslovně, ale pouze se jí šikovně inspiruje a za to jsem jí neskonale vděčná. Původní příběh Persefony totiž nemá takový šmrnc a nuance, jako toto moderní převyprávění. Ocenila jsem vložení detailů z mytologie, jako bylo granátové jablko, nebo třeba pes Kerberos či role Chárona a skvěle začleněnou a pozměněnou Hermé (místo Hermése). Je až neskutečné, že jsem se nikdy o řeckou mytologii nezajímala tolik, jako ve chvíli, kdy jsem si kvůli tomuto obyčejnému erotickému románu dohledávala jednotlivé zmíněné postavy a jejich původní charakteristiky a příběhy, jen, abych si plně vychutnala autorčin smysl pro zajímavé detaily a parafráze. Ke konci jsem čekala trochu víc dramatičtější a nějak "jiné" rozuzlení a jinou pomstu Diovi, ale nijak to nesnižuje mé nadšení z této knížky.

05.05.2023 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Nenáročná princeznovská trilogie pro mladé dívky. Smyšlené nepropracované prostředí z divného budoucího světa kombinuje politikaření v rámci monarchie s moderní reality show a celou sérií se jako červená nit táhne naprostá nerozhodnost jak hlavní hrdinky, tak hlavního hrdiny v tom, do koho se vlastně mají zamilovat. Jde o zajímavou intrikářskou splátaninu nesourodých prvků, která zralejší čtenářky nemá čím uchvátit. Ale mladé dívky, těm se to podle mne líbit bude a chápu popularitu této série. Autorka píše opravdu čtivě, sama jsem nechápala, že i ve svém věku jsem si prostě musela celou sérii dočíst až do konce. A to je i důvod, proč ji hodnotím vysokým hodnocením - pro cílovou skupinu mladých dívek jde o čtení, které si čtyři hvězdičky zaslouží.

05.04.2023 4 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

Neotřelé pokračování příběhu lásky okořeněného o paranormální prvky. Ač milostné trojúhelníky zrovna moc nemusím, tato série mi přirostla k srdci a složité vztahy dospívající dívky, která teprve objevuje všechno o lásce, mne bavilo sledovat. A to už dávno nejsem cílová skupina. Tento druhý díl byl výborný především v tom, že se v něm děje spousta věcí a atmosféra začne být krapet ponurá a depresivní, u mne došlo i na slzy. J. L. Armentrout si holt ve svých sériích libuje v některých bolestnějších momentech, které citlivky jako já můžou krapet rozhodit. Stejně jsem ale tento díl četla několikrát jak v angličtině, tak teď i v češtině, protože je prostě krásný a romantický, stejně jako pak poslední díl série. Rozhodně nejde o žádnou nudnou výplňovku, nýbrž o půvabné čtení pro mladé dívky.

02.03.2023 5 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

(SPOILER) Milý příběh, kdy k sobě dva lidé jen postupně a malými krůčky hledají cestu. (pozor spoiler) Zápletka s falešným manželstvím byla chytlavá a hravá, nabízelo to tolik skvělých situací! Stránky ubíhaly, ani nevím jak. Jsem ráda, že mne přemohla zvědavost a zdejší velmi pozitivní komentáře a nechala jsem se strhnout k čtení. Původně jsem se bála, některé jiné knihy této autorky pro mne byly naprosto nevhodné a nelíbily se mi. Nechtěla jsem vyhodit peníze za eknihu zbytečně. Jenže tahle knížka, ta je fakt milá, normální a nemám chuť hrdinku zadupat do země :-) Krásně jsem se bavila, neboť hlavní hrdina - horda svalů na veganské stravě - byl tak nabručený, svérázný a ... pardon, milí vegané .. tak hrozně moc typický protiva, jakým lidé na této stravě bývají, že si nešlo tuhle hlavní dvojici nezamilovat. Prostě divný mrzout a holka, která s ním má svatou trpělivost. Naprosto oceňuji, že tady rozhodně nešlo o lásku na první pohled, ale o cit, který se postupně a opatrně rozvíjel stránku za stránkou. Přišlo mi to tak krásně opravdové a uvěřitelné, že mne to vzalo za srdce.

17.07.2022 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

(SPOILER) Pomalý příběh o vztahu dvou lidí, kteří se nejdřív nesnášejí, ale postupně je stejný cíl dá dohromady. Oba jsou "starší" (no, není jim "náct"), nicméně jsem celou dobu měla pocit, jako bych četla o dvou puberťácích, chovali se poněkud nedospěle. Díky tomu ale bylo vlastně to postupné sbližování celkem milé, až někdy vtipné. Celé to pozadí plné dřiny kvůli krasobruslení pro mne bylo nové a se zaujetím jsem četla, co to znamená krasobruslit ve dvojici a co vše je potřeba dělat pro popularitu apod. Zároveň se to promítalo s roztomilými situacemi s rodinou (rodinné večeře, hlídání dětí, lék na nemoc od maminky Ivana). I když mi styl psaní Mariany Zapata obvykle vůbec nesedí a její postavy v jiných knihách vůbec nemám ráda, tak toto je jediný příběh, který si od ní překvapivě ráda přečtu i vícekrát. Naprosto ale chápu, že to nesedne každému - přecejen jsou tam momenty, kdy si člověk říká, jak může být hlavní hrdinka tak natvrdlá a nebo hlavní hrdina tak zvláštně střelený. No a závěrečný sex rozprostřený na několik dlouhých stránek byl krapet v rozporu s tím, jak minimum intimity bylo předtím v celé knize a jak skoupá na to autorka byla. Překvapilo mne to. Ale celkový dojem z knihy je ten, že je to nakonec milý příběh a navíc má krásný epilog po letech.

21.04.2022 5 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Příběh lásky dvou studentů, kteří to v životě vůbec nemají jednoduché. Jako pořádná yound adult romance obsahuje opravdu hodně závažných témat a nad některými řádky a uvědoměním důležitých věcí v životě mi slza ukápla. Celý příběh je psán střídavě z pohledu Echo a pak navazuje pohled Noaha a velmi dobře se to takto četlo. Nikdy není popsána jedna situace dvakrát, celý příběh jde kontinuálně dál a prostě jen čtete příběh z pohledu té osoby, která k tomu má nejvíc co říct. Oba ztratili blízké osoby a tak v sobě našli vzájemné porozumění, bylo to velmi milé.
Po dočtení knihy mnou ještě pořád rezonovala ta témata. Nejvíc si cením toho, jak realisticky pojali situaci s péčí o Noahovy bratry a jak se nakonec rozhodl. Pro mne jde o knihu, kterou si ráda po čase znovu přečtu, i když už vím, co se Echo stalo.

19.04.2022 5 z 5

Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Isabelle Filliozat

Znám jen pár knih o výchově dětí, které s klidem doporučím každému, a tohle je právě jedna z nich. Vynikající kniha pro unavené rodiče! Útlá, tenká a plná komiksových obrázků (ty ocení hlavně tatínci dětí, mnohdy je jeden dva obrázky to jediné, co jsou ochotní o výchově dětí "studovat"). Skvěle vysvětluje, co je na pozadí chování dítěte, ty poznatky z neurofyziologie jsem doslova hltala, byly krásně vysvětlené.
Co ale nečekejte jsou praktické rady a "kuchařkový" styl. Opravdu tam nenalistuje zaručený návod na to, když vás třeba dítě kousne. A už vůbec ne vztahy mezi sourozenci a tak. Knížka dokáže ve většinou případů vysvětlit, jak to dítě bere a co je reálné a co není reálné si o jeho chování myslet, ale rychlou zázračnou radu nedá. Jenže o tom celá ta výchova je - kolikrát prostě neexistují žádná instantní řešení. Můžete jen pozorovat a zkusit dítě pochopit a reagovat na to a přesně v tomhle ta kniha pomůže. Těm přemýšlivým. Ne všem.

17.04.2022 5 z 5

Jako led Jako led J. Lynn (p)

Nenáročná knížka o tom, jak se dva dlouholetí kamarádi prostě dají dohromady. A taky, samozřejmě, o spoustě sexu. A nic víc. Když víte, co čtete, je to vlastně příjemné čtení. Stačí nemít přílišná očekávání. Jen je samozřejmě dost náročné knihu sehnat, nevím, jak může být vyprodána taková věc, jako je ebook (kdo kdy takovou blbost vymyslel), takže se aktuálně nedá koupit. A z druhé ruky se knížka blbě shání.

25.11.2021 4 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Celkem romantická pohádka, ve které je poměrně zajímavě zpracovaný koncept "chození" se slavnou hvězdou za peníze. Dokážu si představit, že by se zápletka jako taková mohla stát i ve skutečnosti a proto bylo čtení celkem zajímavé, místy vtipné a o netradiční situace nebyla nouze. Samozřejmě poměry, ze kterých pochází hlavní hrdinka, její ušlechtilý záměr, černobílé pojetí dalších postav, to už bylo přehnané a kvůli tomu kniha spadá spíše více do žánru pohádek. Na odpočinkové čtení doporučuji. Za pár dní sice zapomenete, o čem vlastně kniha byla, ale od odpočinkového čtení toho člověk zas tak moc neočekává. Oceňuji, že byla kniha psána střídavě z pohledu obou hlavních postav.

12.11.2021 4 z 5

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Zdlouhavý příběh dvou nesympatických naddržených vysokoškoláků, kteří se postupně učí, jak vybudovat vztah. Sáhla jsem po knize v době konání Mistrovství světa v ledním hokeji, abych měla tematickou literaturu, když se manžel díval na zápasy. Byť mám příběhy z vysokoškolského prostředí ráda, toto mi absolutně nesedlo. Postavy byly většinu knihy příliš ploché a černobílé, nějaká hloubka se objevila až ke konci. Při čtení jsem se nudila, všechny sexuální scény jsem přeskakovala, protože byly napsané opravdu otřesně nepříjemně, nedalo se to číst. Čekala jsem od knihy něco úplně jiného, zklamala mne, škoda peněz za ni.

19.05.2024 2 z 5

Zoubek se vrací Zoubek se vrací Antonio Lupatelli

První kniha z doprovodné sady k půvabné sérii Lesní lid. Syn knihu četl v devíti letech a byl rád, že se ještě může vrátit do svého oblíbeného světa pohodových příběhů. Hlavním motivem je vyprávění malého morčete (asi je to morče) Zoubka o jeho cestě po světě. Pak už plynule navazují milá vyprávění obyvatel lesa a trpasličí vesničky. O pražení slunečnicových semínek, o stavbě mraveniště i koupaliště, o výrobě kolečkových bruslí... Všechny příběhy doprovázejí nádherné ilustrace Antonio Lupatelliho.

20.01.2024 5 z 5

Nejkrásnější příběhy z 1001 noci Nejkrásnější příběhy z 1001 noci neznámý - neuveden

Rozporuplná sbírka perských příběhů s překrásnými ilustracemi. Přesně tahle knížka ve mně v 90 letech probudila lásku k pohádkám Orientu a džinům a kouzelným lampám. Není divu, že jsem ji chtěla číst i s mým devítiletým synem a teď přijde to velké "ale". Já si totiž nepamatovala, jak drsné ty pohádky z první části knihy jsou! Ach, to jsem si naběhla. A tak jsme první stránky neustále četli o vraždách, mlácení, bodání do srdce, uškvaření lidí olejem a stínání hlavy a dalších depresivních věcech, bylo to strašné... Musela jsem nechat knihu nějakou dobu "u ledu", přečíst si ji celou sama a pak vybrat pro syna příběhy, které už byly dobrodružné a zajímavé a nevykreslovaly lidi z Orientu jako šílence, kteří neustále někoho vraždí. Tedy příběh lehkovážného námořníka Sindibáda nebo příběh o princi, který se oženil se želvou. To už syn četl se zájmem, hlavně jakékoliv příběhy s drahokamy a zlatem a cestováním ho zaujaly a velmi ho bavilo orámování každého příběhu tím hlavním o Šeherázadě (větu "Začalo svítat a Šeherezáda zmlkla." začal odříkávat s potutelným úsměvem a ten děsivý příběh Šeherezády a Šahrihara ho vlastně nakonec zaujal). Zatím je to pro mne stále nejlepší kniha, která dětem může přiblížit orientální pohádky - hlavně kvůli opravdu dobrým ilustracím. Jen je potřeba, aby si ji nejdřív rodič přečetl a rozhodl se, které pohádky dítě zvládne a které bude lepší raději přeskočit. Rozhodně zůstává v naší knihovničce i pro mladšího syna.

30.12.2023 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

První díl dysoptické fantasy odehrávající se v Budapešti. Na první pohled to vypadalo zajímavě - svět fae, princezna, která se dostane do vězení, spousta násilí a drsného prostředí. Akorát že jsem se nemohla začíst, knihu jsem přes půl roku pořád odkládala. Často jsem se ztrácela v ději, popisech, logice příběhu. Chybělo mi větší vykreslení toho dysoptického světa a souvislostí. Spoustu věcí jsem nepochopila, drsné prostředí bylo popsané tak, že jsem tomu prostě nevěřila. Erotické myšlenky v momentech, kdy by měla převládat bolest, mi přišly ujeté a divné a nereálné. Nedalo se uvěřit ani tomu, že by hlavní hrdinka přežila všechno to, co jí autorka připravila. Druhý díl číst nebudu, nemám důvod.

21.12.2023 2 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

První díl trilogie o zvláštní reality show pro náctiletá děvčata. Na knize je znát, že je psána pro mladé, celkem brzy je prozrazeno hlavní tajemství a příběh je popisován jak z první osoby od hlavní hrdinky, tak je tam vloženo, co se děje v "zákulisí" na Zemi (popisováno ve třetí osobě). Osobně si myslím, že je to pro mladší čtenáře takto více pochopitelné a lépe se v tom budou orientovat. Velmi mne zaujalo, jak dokázal autor - muž - celkem pěkně popisovat pocity mladé holky a typické holčičí neshody, problémy a situace, popral se s tím fakt pěkně. Hlavní hrdinka mi docela přirostla k srdci a jsem zvědavá, jak se s problémem popere, takže budu číst dál. Ale obecně kniha pro starší čtenáře mimo cílovou skupinu moc není, na to je příběh takový moc zjednodušený a plochý. Navíc nečekejte moc sci-fi tématiku, je to vážně především o zákulisí podivné reality show. Hodnotím ale vysoko s ohledem na to, že cílové skupině by se kniha líbil mohla.

19.11.2023 4 z 5

Tajemství Tajemství Timo Parvela

Závěrečný díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Tento temný díl plný závažnějších a náročnějších témat je vyprávěn z pohledu Marie. Překvapilo mne, co všechno se do tohoto dílu vešlo a kolik témat nám dal se synem k diskuzím - válka, vymývání mozku, manipulace, sledovací zařízení, mikročipy, diktatura, kde je duše a osobnost člověka, cestování časem a červími dírami a teorie o vesmíru, zbraně... myslím, že jsme takovou sérii se synem potřebovali a jsem ráda, kolika témat se kniha (někdy jen velmi okrajově) dotkla. Syn (9 let) vlastně poprvé četl o takové komplexní válce a zlu a o to více byl rád za ten šťastný konec a záchranu a ten obrázek k ní ho uchvátil (což mne, dospěláka, třeba vůbec nebralo... nj, ale on je cílová skupina). Tato série má čestné místo v naší knihovničce a rozhodně ji budeme číst i s mladším synem.

05.11.2023 5 z 5

Huggigovo proroctví Huggigovo proroctví Jan Chmelář

První (!!) díl pohádkové série s fantasy prvky od českého autora. Čtyři moderní puberťáci se dostanou do světa z pohádek, kde jsou loupežníci, trpaslíci, elfové, jezdci na koních a všichni hovoří takovým pohádkovým jazykem a autor si pěkně hraje i s češtinou, básničkami a nápěvky apod. Příběh sledujeme z pohledu jednoho z kluků, nechybí ani drobounká romantická linka (které ale velmi rychle přestane přikládat autor důležitost), hlavní je však putování cizí zemí, boje, učení se se zbraněmi a neustále seznamování a vyprávění příběhů. Knížka byla jiná, než na co jsem u příběhů s fantasy prvky zvyklá, taková naivní. Oceňuji, jak autor jiný svět vystavěl a že se snaží zodpovědět i na otázky ohledně společného jazyka a představuje různé jiné zvyky. Pohádka je to prostě taková domácká a domácí, prostě hodně česká. Jen důrazně doporučuji autorovi, aby sakra nějak označil, že jde o první díl. Bylo k vzteku zjistit na konci, že se pointu nedozvím, protože jsem nedopatřením četla sérii a ne krátký uzavřený příběh.

13.07.2023 4 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

(SPOILER) (pozor spoilery!) Praštěný nereálný dospělý romantický příběh jako z nějakého Hollywoodského trháku. Uf, no popravdě, nelíbilo se mi to. Knihu jsem četla bez znalosti předchozích dílů (je milé, že autorka v úvodu upozorňuje na to, že tak člověk zjistí spoilery k předchozím dílům) a jen kvůli tématu. Speciální aplikace, odborník na IT a vůbec romantický román psaný z pohledu muže, to jsem si prostě musela přečíst. Bohužel právě ta hackerská stránka tam byla jako z amerických filmů, bez kontextu, nereálná. A všechny ty do očí bijící klišé - kluk, co si ho na škole dobírali, se najednou promění v supermodela, ze kterého jdou všechny ženy do kolen. Jeho vyvolená má nereálně hightech byt s naprosto, ale naprosto nereálnou umělou inteligencí a je nehorázně bohatá a přitom se vypracovala v patnácti ze školy a jen s 500 dolary v kapse. Lety nastřádané psychické problémy a problémy se spánkem zmizí skoro jako mávnutím kouzelného proutku. A do toho akční zápletka přesně jako z nějakých bondovek či co. Prostě, no, bylo to na mne přehnané. V romantické lince mi chyběla nějaká opravdovost a spíš bych ocenila, kdyby se kniha držela víc při zemi. A přiznávám, že je to jedna z mála knih, kde jsem dokonce přeskočila erotické pasáže, protože mne prostě hrozně nudily.

13.07.2023 2 z 5