jitka_dankova Online jitka_dankova komentáře u knih

Samotářka Samotářka Karen Lynch

Závěrečný díl nádherné dívčí urban fantasy trilogie. Je to naprostá pecka a já jsem překvapená, že všechny tyhle úžasné fantasy nápady a něco, co dnes leckdo označí jako "fantasy klišé" a já v knihách zbožňuju, vlastně vyšlo ještě před Dvory od Maasové a tady jsme o nich celé ty roky nevěděli (já teda nevěděla :-) ). Naprosto jsem si užívala útěk hlavní hrdinky a její dobrodružství s kamarády a zářila jsem nadšením, když se začala učit bojovat. Miluju knížky, kde se hlavní hrdinka takto hezky vypracuje a prostě pořád zůstává svá a jde si svou cestou. Knihu jsem četla v angličtině několikrát a jsem nadšená z českého překladu, některé věty byly výzvou a poprali se s tím v nakladatelství fakt moc hezky. Našla jsem jen jedno místo, kde v hovoru odkryli, že je někdo žena, ale v anglickém originále jsem si byla jistá, že postavy vidí muže. Ale to nevadí, to byla jen drobnost. Konec byl náročný a hodně rychlý a co se pořádně stalo jsem pochopila spíš až při čtení "Warrior" knihy (celý příběh z pohledu Nikolase). Tajně doufám, že nakladatelství Warriora přeloží taky, fakt jsem se bavila a uculovala při čtení a musím říct, že toto druhé čtení příběhu, který znáte, tentokrát z pohledu hlavního hrdiny, patří k těm asi nejvíc povedeným.
Celá tahle série i včetně Warrior knížky se zařadila do mých top fantasy sérií, ke kterým se v průběhu let budu ráda a často vracet. Rozhodně doporučuji tuhle sérii dívčího čtení zkusit.

26.04.2024 5 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Romantický příběh ze světa "nerdů" s přesahem a hlubšími myšlenkami. Ach, která autorka si přečte studii o genderových stereotypech a šachových výkonech a napíše o tom knihu, nad kterou pak člověk stále rád dumá a přemýšlí i pár dní po přečtení? Jsem fascinovaná. Ze čtení té studie bych neměla to, co po přečtení tohoto příběhu jedné šachistky. Tentokrát Ali Hazelwood píše o velmi mladé slečně, osmnáctileté, a navíc z pohledu první osoby. A stejně v tom vidím ten její krásný rukopis. Vtipné vsuvky, narážky, zapeklitý vztah k sestrám. Opět s radostí vítám vedlejší postavy hlavních hrdinů, které úžasně dotváří celý příběh, to je prostě Ali. Jen jsem tentokrát navíc obdivovala, jak dokázala zpracovat charakter mladičké nerozvážné puberťačky, která dělá chyby a hlouposti a teprve dospívá a učí se rozumně rozhodovat. Je to tolik rozdílné od těch dalších knih, co jsem zatím měla tu čest číst. Jo, bylo to často k vzteku a měla jsem chuť hlavní hrdinkou zatřást, ale bravurně to odpovídalo jejímu věku. Romantická linka nepatří k těm, které bych přímo milovala, to ne. Závěr plný nedorozumění a spíš frackovitosti hlavní hrdinky není úplně pro mne, ale ten začátek byl tak půvabně roztomilý, že jsem nakonec celkově z knihy nadšená. Oceňuji i nabourání stereotypu ohledně sexuálních zkušeností takových hrdinek a hrdinů a tleskám.

10.03.2024 5 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

Druhý díl nečekaně dobé teenagerovské urban upíří ságy (celkem nás čeká šest dílů). Je naivní? Ano. Velmi dramatická? Jasně. Srdceryvná, přehnaná, plná rozpolcených vztahů a hrdinství a velkých gest? Jasně. A vůbec mi nevadilo se ponořit do takové překombinované jízdy pro puberťačky, autorka totiž vážně dobře píše. Z nadhledu, s nadsázkou, trefně.
Tento díl navíc dává milostným trojúhelníkům úplně nový náboj a ač je bytostně nemám ráda, tohle mne taaak bavilo. Velmi! Hudsona jako novou postavu jsem si doslova zamilovala a jeho komentáře byly osvěžující. Myslím, že jde snad o nejlépe použité téma ztráty paměti, jaké jsem kdy četla. Umožnilo tolik bizardních situací!
Je neuvěřitelné, kolik toho autorka do knihy naskládala a co dokázala jakštakš logicky propojit dohromady - nečekaná přátelství, navazování vztahů, odpuštění, tajemství, objevování vlastních schopností i krásy magických bytostí (draci, vlkodlaci, čarodějky, chrliče), ale bohužel i smrt přítele a špatná rozhodnutí a jejich důsledky. Už se těším, čím mne překvapí další čtyři díly z tohoto naivního puberťáckého světa.

21.11.2023 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Kamarádka mne přesvědčila, že má smysl tuto sérii dočíst a že opravdu stojí za to. A ano, chtě nechtě tady plně přiznávám, že tyto knihy mají rozhodně svou cenu a hodnotu. Sebrala jsem odvahu a prošla si mučivým nahlédnutím do nitra hlavní hrdinky, která prostě chce dělat dobré věci a není zlá, ale její rozhodnutí nejsou zrovna šťastná a vším se enormně trápí. Nelituji toho náročného čtení, vždyť jak by mohla být kniha o síle odpouštění, když by v ní nikdo nechyboval? Série si svými překvapivými zápletkami a spoustou zajímavých postav hodných poznávání rozhodně zaslouží plný počet hvězdiček.

20.10.2023 5 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Jak se nejlépe dozvědět o životě Vikingů v roce 869 n. l. a taky trochu o archeologii? Za pomoci příběhu! Tahle kniha není žádnou světobornou romancí, ani žádné fantasy, prostě nic z toho. Je to milý nápad o lehoučkém rádoby "kouzelném" propojení dvou životních linek, jedné z minulosti a jedné z budoucnosti. Tím, že je psána v er formě, mne nedokázala dostatečně vtáhnout do děje a pocitů postav, nicméně mi to nevadilo. Opravdu jsem ji četla právě kvůli tomu poznávání Vikingů a vikingské doby a toho, jak probíhají archeologické vykopávky, a tohoto tématu se mi dostalo požehnaně. Jsem s příběhem spokojená, stejně tak i s navazujícím dílem, který využívá jiné postavy a diametrálně jiný nápad.

19.10.2023 5 z 5

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) (pozor spoilery!) Příběh zvláštního vztahu dvou vědců s přehnaně akční zápletkou v NASA. Je to moje druhá kniha od této autorka a nevyhnula jsem se srovnávání. Rukopis autorky je tam táák čitelný, spousta prvků velmi podobná, ale vlastně právě kvůli tomu jsem to četla, že. Od první chvíle mi bylo jasné, jak to s tím nepřátelstvím opravdu bude a s kým si vlastně hlavní hrdinka píše a vůbec mi to nevadilo. Bylo velmi příjemné číst ty řádky s pocitem, že já vím něco, co ti dva ještě vůbec netuší, a vlastně mne to bavilo. Jen konec mi přišel příliš přitažený za vlasy, obešla bych se i bez té akční stránky příběhu. Sexuální scény jsou opět trochu víc přehnané, než je obvyklé, ale pro tuto autorku to prostě asi bude typické. Kniha byla milá (četla jsem ji ve slovenštině), ale vracet se k ní, na rozdíl od "Hypotézy lásky" myslím nebudu, zas tak moc mi k srdci nepřirostla. Ocenila jsem, že se celou knihou neslo výrazné téma Marie Curie, bylo to tam vkusně a opravdu dobře zapasované.

07.07.2023 4 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

(SPOILER) (pozor spoilery) Maloměstská dospělácká romantika z Texasu s motivem falešného chození. Ač dospělým romancím (s postavami kolem třicítky) tolik neholduji, tohle bylo pěkné. Překvapilo mne, jak jsem se dokázala dobře vžít do atmosféry texaského malého města, kde každý o každém ví a které má prostě své "postavičky". Autorka tu atmosféru vystihla poměrně dokonale. A vztah hlavních hrdinů do toho světa parádně sednul, i to téma předstíraného vztahu bylo mile zpracované. Nedivím se, že má kniha tak vysoké hodnocení, byla prostě příjemně maloměstská a uvěřitelná. Jde o pěknou oddychovku na dovolenou.

07.07.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Vcelku milá pohádka s velmi uspěchaným závěrem. Ano, píšu pohádka, protože jako historický román mi to prostě nějak nesedělo. Ne, že bych se vyznala, ale prostě mi příběh přišel v určitých ohledech jaksi moc "moderní" svým duchem a myšlenkami. Prostě je to spíš taková romantická pohádka z neurčité "starší" doby, jde o milé a krásné čtení především pro mladé čtenářky, které odpustí historické nesrovnalosti a bude jim vhod jen to malé množství vzájemných interakcí. Ano, romantický vztah je tam po celou dobu jen v náznacích a na nějaké něžnosti a tak je knížka vlastně docela skoupá. Ale když už na něco dojde, je to velmi mile napsané. Vlastně celkově se mi líbil jazyk knihy a jeho plynulost, volba slov a tak. Škoda potom toho zvláštního závěru, přecejen bych hlavní dvojici přála trochu lepší zvrat a vyřešení, než jak to nakonec pojala autorka.
PS: Obálka je opravdu nádherná a název vskutku parádní. Jen o žádné kroniky ani prach v příběhu vlastně vůbec nejde. Ale zní to dobře :)

17.04.2022 4 z 5

Jax Jax Kristen Callihan

Velmi milý dospělý příběh vztahu osamělé ženy se známým slavným zpěvákem. Navíc s pěkně zpracovaným tématem depresí (autorka to konzultovala s odborníky). Kniha byla milá, rozhovory a situace mne pobavily. Nijak nevadilo, že jsem nečetla předchozí díly série, zápletka na nic nenavazuje (podle mne). Cením si, když milostné příběhy nejsou jen o dané dvojici, ale také o vztazích s přáteli svého protějšku. "Dospělácké" erotické knížky příliš nevyhledávám, preferuji nevinnější rozhovory o sexu v knížkách pro náctileté apod., nicméně tato kniha byla opravdu tak dobrá, že mi ty sexy dvojsmyslné i jiné rozhovory vůbec nevadily. Šlo o krásné odpočinkové čtení.

10.03.2022 5 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Roztomilá zombie pohádka pro dospělé, ve které hrobnice a kartograf zachraňují malou vesnici. Příběh je vyprávěný v er-formě a spíš než fantasy připomíná novodobé drsnější folklorní pohádky nebo některé příběhy Naomi Novik. Možná se budete smát, ale já knihu koupila kvůli té kostikoze zmiňované ve zdejších komentářích. Ach, jak bych mohla odolat něčemu tak podivně morbidnímu... nutně jsem musela znát příběh, ve kterém se čtenářky rozplývají nad nemrtvou kozou. Peněz za knihu nelituji. Sice takové pohádkově hororové příběhy obvykle nevyhledávám a nečtu, ale tohle bylo nakonec milé, číst jsem to zvládla (film bych ale nedala). I krapet romantiky se do knihy vešlo. Nejvíce mne ale oslovilo to, jak oba dva hlavní hrdinové zbožňovali své povolání a dokázali o něm krásně hovořit a smýšlet optikou toho, co prostě rádi dělali.

07.01.2024 5 z 5

Útočiště Útočiště Karen Lynch

Druhý dál krásné dívčí urban fantasy trilogie. Hrdinka mění prostředí, navazuje nové vztahy a dost se pere s vlastními pocity a je roztomile ukřivděná a leccos špatně pochopí. Prostě tahle fantasy pro mladé dívky krásně popisuje různé strasti dospívání a navazování vztahů. Bylo to roztomilé, ale i napínavé a plné akce. A taky spousty "fantasy klišé", což mi vůbec nevadilo, ba právě naopak jsem si u knížky nádherně odpočinula a doslova hltala vše, co se tam objevilo. Postavy byly nádherně prokreslené, snadno jsem si je zamilovala. Ach a ty trapné rozhovory s rodinnými příslušníky, to bylo něco. Už se těším na poslední díl a tajně doufám, že vyjdou i ty čtyři doprovodné novely/příběhy z pohledu jiných postav a jejich vlastní dobrodružství.

30.12.2023 5 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

První díl krásné dívčí urban fantasy trilogie. Velmi rychle jsem se nechala vtáhnout do tohoto světa různých kouzelných bytostí, od upírů, vlkodlaků, přes draky a kelpie až po víly a trolly. Fantasy z moderního světa je určena mladým náctiletým dívkám a ač obsahuje rozličná "fantasy klišé", která jsou pro tyhle knížky typická (nechci spoilerovat), vůbec mi to nevadilo a určitá předvídatelnost děje mne spíš uklidňovala. Bylo tak příjemné a vlastně pohodové začíst se do mladické nerozhodnosti a zbrklosti, řešení prvních vztahů na pozadí boje o život a získávání nových přátelství. Naprosto oceňuji, že postavy, se kterými jsem se seznámila a oblíbila jsem si je, zatím (přeloženy jsou dvě knihy ze tří) přežily a očekávám, že i přežijí (s ohledem na půvabné doprovodné novely, které tuto sérii doplňují a rozvíjejí příběh vedlejších postav). Půvabně byl zpracován i vztah hlavní hrdinky ke zvířatům, její postupné objevování vlastní síly i těžkosti prvních vztahů a zamilovanosti. Jo, hlavní hrdinka je puberťačka skrz naskrz, já jsem už dávno mimo cílovou skupinu, ale bylo to krásné čtení, které mne oslovilo a už nepustilo. Doporučuju.

30.12.2023 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Finální díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Už celou sérií se nese příběh zlé královny z pohádky o Sněhurce a její posedlost krásou a fóbie ze zrcadel, ale až teprve tady pořádně poznáváme i samotnou Sněhurku. Opět bylo fascinující, jak se autorka poprala s naivitou, křehkostí a dětinskostí typickou pro původní verzi Sněhurky od bratří Grimmů, stejně tak precizně vykreslila povahu lovce a jeho vztah ke královně i Sněhurce. Tento díl se s vervou pustil do náročného tématu psychických poruch, téma vnímání krásy i nevratných změn. Autorka se nebála házet hrdinům pod nohy stále náročnější překážky a zažívat je neúspěchy a bezradnost. Nechyběly kreativně zpracované detaily, od skleněné rakve, přes muže z dolů, smrt nevinného zvířete, otrávené jablko, až po Sněhurčin vztah ke zvířatům a vazbu na sníh a led. V závěrečném vyvrcholení příběhu tu na mne bylo už celkem dost krutostí a zbytečně prodlužovaného utrpení postav, ale celkový dojem z knihy to nijak nesnížilo a stále si zaslouží pět hvězdiček.

(Jen česká obálka je poněkud zavádějící, vzhledem k tomu, že Winter je černoška a hravě si tím autorka pohrála s původním přáním královny z grimmovské verze, že chce "děťátko, které by bylo rudé jako krev, bílé jako sníh a černé jako okenní rám z ebenového dřeva"... nadšencům doporučuji zhlédnout funart obrázky k této sérii)

14.12.2023 5 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Půvabná odlehčená krátká novela navazuje na události fantasy knihy Kouzla rodu Thornů. Při čtení konce předchozí knihy by mne ani nenapadlo, jaký milý "háček" si autorka tím pohádkovým koncem se Silasem vytvořila a jak hezky se na něj dokázala zavěsit s pomalu plynoucím příběhem pro mladé dívky. Jde o splněný sen pro milovnice roztomilých "historických" romantických vztahů, protože trochu zodpovídá otázku "a co teda bylo dál?" a točí se jen kolem dvou hlavních postav. Rozverné, odpočinkové, pohádkové, naivní a trochu střelené - tahle přídavná jména mne při čtení napadla. Žádné velké zvraty, jen pramálo magie, prostě jen vztahové záležitosti a všední dny v kouzelném domě. A ten závěrečný epilog, ach, že by opět malá cestička pro případné pokračování? Rozhodně jsem nečekala takové vysvětlení jejich problému s domem a jeho ochrannými kouzly.

29.11.2023 5 z 5

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Zase jiná princeznovská pohádka z pera Keiry Cass. Autorka píše o ženách, které jsou skrz naskrz královnami a na prvním místě mají svůj lid a smysl pro čest a povinnosti. Nejinak tomu bylo i v této knížce a bylo to vlastě milé (přece jen o rebelkách je spousta knížek, tohle to trošku vyvažuje). Romantická linka v knize mne příliš nezasáhla, postavy spolu neměly možnost trávit moc času, navíc tam bylo několik smutných věcí, se kterými se vzájemně museli srovnávat. Vlastně mi celá kniha ve světle neustálé hrozby války a bojů přišla trochu ponurá a popravdě jsem jen pořád čekala, kdy umře některá z vedlejších postav, kterou jsem si oblíbila. Nemyslím se, že bych se ke knize vracela, ale nelituji, že jsem ji četla.

15.07.2023 4 z 5

Až se zase usmíříme Až se zase usmíříme Bianca Iosivoni

Pěkná lovestory na ošemetné téma. Autonehoda, amnézie a ztráta milované osoby - to je v knihách často téma, které hrozně lehce sklouzne k šíleným nereálným scénářům a překombinovaným náhodám, které mají vyrazit dech a přitom čtenáře jen odradí. No, takže jsem se oprávněné tématu této knížky bála. Naštěstí zbytečně. Příběh se točil především kolem naprosté teenagerovské rozpolcenosti hlavní hrdinky, která neví, jestli má na svého nevlastního bratra pořád hrát šarádu, že ho nenávidí, nebo se na něj má vrhnout. Vlastně to bylo svým způsobem roztomilé, no prostě knížka pro mladé, ale už dospělé dívky. Nebojte, nejde o žádnou instant love, je do něj zamilovaná už od třinácti let. Nejvíc jsem na knize ocenila, jak jednotlivé kousky dávaly smysl a zapadaly do sebe a vše působilo opravdově. Kdybych ve zkratce příběh odvyprávěla kamarádce, asi si řekne, co je to za nereálnou spleteninu, ale při čtení jsem prostě autorce věřila všechno a oblíbila jsem si ji.

09.07.2023 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Novodobá romantická čtyřdílná pohádka o dívce, která nezapadá do tohoto světa a o upírovi, který zase nezapadá mezi svůj druh. Celou sérii jsem četla až v pětatřiceti a před filmy (které jsou podle mne úplně mimo...) a rozhodně stojí za přečtení. V sérii je totiž leccos. Zvláštní vztah dvou lidí, kteří by se do sebe neměli zamilovat. Hlouposti a nesrovnalosti v sotva započatém vztahu. Netradiční navazování přátelství. Šílený milostný trojúhelník. Poznávání světa upírů, ale i vlkodlaků. Spolupráce zavilých nepřátel. Netypické těhotenství i boj o život dítěte. Rozhodně jsem se při čtení nenudila. Sice byly počáteční zamilované rozhovory ústřední dvojice takové, no, trochu divné, ale po přečtení dílu Půlnoční slunce (díl jedničky z pohledu Edwarda) jsem už leccos nakonec pochopila. No a postupná proměna Belly v sebevědomou ženu, která si věří, mi přišla nakonec milá.
Chápu celosvětový úspěch této série, ten příběh prostě přinesl spoustu zajímavých prvků a člověk se při čtení nenudil.

31.03.2022 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Fascinující první díl fantasy pentalogie ze světa draků, vojenské akademie a války. Kniha působivě upozorňuje na problematiku Ehlersův-Danlosova syndromu a autorka do hrdinky vepsala své vlastní zkušenosti s bojem s touto nemocí a pocity a problémy, které lidi s EDS trápí. Znevýhodněná dívka bojuje o svůj život a stává se něčím, co si nevybrala. "Školní" prostředí vojenské akademie nabízí zajímavý kontrast odlehčeného života studentů, kteří se učí, trénují, soutěží a přitom jich tam postupně desítky umírají. Pro všechny je tam všudypřítomná smrt tak normální a jsou s tím smířeni. Dokázala jsem knihu číst a nebrečet pro všechny ty postavy, které knihu opustily už v prvním díle a to je co říct. Je to kruté, ale člověk si zvykne, protože si "zvykli" i hrdinové.
Za poslední dobu je to pro mne zatím jedna z nejlepších knih s draky. Vymyšlený magický systém i povahy draků mne hodně oslovily, draci jsou moje srdcová záležitost. A překvapení na konci prvního dílu bylo milé a pro mne naprosto nečekané.
Co se týká romantické linky, sexuálních scén, které jsou při propagaci knihy často zmiňovány, tak po této stránce mi kniha přijde průměrná a především hlavnímu hrdinovi jsem nějak nedokázala uvěřit sílu těch citů a kde k nim přišel. Sexuální scény jsem vlastně spíš přeskočila, nezaujaly mne. Užívala jsem si spíše ten boj znevýhodněné hrdinky a její inteligenci a lstivost. Zbožňuji chytré hrdinky! Knihu plně doporučuji a děkuji všem, kteří mne na ni upozornili (s ohledem na to, co obvykle čtu), opravdu jste se trefili s tím, že se mi kniha bude náramně líbit.

12.05.2024 5 z 5

Jiskřivý idol Jiskřivý idol Katee Robert

Erotický román z moderní doby, který si bere inspiraci z řecké mytologie. Příběh Psýché a Erota lehce navazuje na první díl série Temný Olymp a myslím, že pro plné pochopení postav a jejich motivů je vhodné mít ten první díl přečtený. Na knize oceňuji inspiraci mytologií a zapracování různých detailů a narážek a myslím, že zrovna tohle ji odlišuje od jiné erotické literatury. Samotný příběh mne ale tentokrát moc nevzal, milostná zápletka je hodně jednoduchá a zpracování Erose jako nemyslícího vraha bez svědomí mi do mytologie tedy zrovna moc nesedlo (a pro toto jsem oporu v mytologii tedy moc nenašla).

17.03.2024 3 z 5

Vládce hvězdné oblohy Vládce hvězdné oblohy Laura Thalassa

Dívat se na přečtenou fantasy sérii pohledem mužské postavy může být osvěžující a milé. Tady jsem byla ráda za příběh o vzniku přátelství s Malachiášem a příběh pomsty za smrt Handlířovy matky. Příběh vztahu s Callypso pro mne ztratil něco ze svého kouzla, kterým mne dostal, když jsem jej četla poprvé. Ale i tak nelituji čtení této doplňkové knihy.

17.02.2024 5 z 5