Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspě... celý text

První kniha série Stmívání.
Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-678.jpg 3.84254

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

surynas

Miluju fantasy, ale tohle prostě není můj šálek čaje.... Edvard no, prostě romantická ikona všech mladších holek. Jacob dejme tomu, ale Bella nevím proč mě tak moc štvala. Prostě a jednoduše nelíbilo se mi to. Ale pokud někdo miluje až přehnaně romantické upíry, doporučuji.

Tofinka

Dlouho jsem přemýšlela, zda si knihu přečíst. Viděla jsem film a nebyla jsem si jistá, jestli mě bude knížka bavit... Nakonec mě ke čtení dokopala kniha: Sága Stmívání: Oficiální ilustrovaný průvodce.

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a brzy si určitě přečtu další díl.

Nita17

Tak tuhle sérii jsem jsi dala jako bojovku. Nejdříve jsem viděla celé filmové zpracování a rozhodla jsem se překousat knihy, abych zjistila jak rozdílné jsou a jak to skutečně bylo autorkou myšleno. Pro mě žádná sláva, děj byl místy tak natáhlý až běda, myšlenkové pochody Belly byly občas těžko snesitelné a na pár pohlavků. Příběh jako takový se mi spíše líbí v té osekané filmové verzi, nehledě na to, že tam mi nedostatky vynahrazují pohledem Taylor Lautner ( Jacob) a Jackson Rathbone ( Jasper). Mám splněno, přečteno, ale návrat k této knize asi jen tak neplánuji.

Eorin

Nejprve jsem viděla film, ale nenechala jsem se odradit, přečetla knihu na jeden zátah a hned jsem se pustila do dalších.. Jinými slovy, nebyla jsem cílovka jen tehdy, na střední, ale cílovkou jsem stále, i když už se ten pohled na knihu trochu mění. Stejně po ní ráda sáhnu, když se chci odreagovat, trochu si zasnít. Podle mě je tento díl ze všech nejpovedenější a i když znám celou story a chápu, že rozvedení je fajn (a samozřejmě se mi i líbí), klidně by mi stačil i jen tento první díl samotný.
Opět jsem ráda, že Stephenie má svět do detailů promyšlený, což lahodilo mému puntičkářskému já.
Nicméně, k filmu - když si odmyslím herce (což je asi nejpodstatnější :D ), tak se tvůrcům aspoň podařilo vytvořit tu skvěle melancholickou atmosféru a opravdu tleskám za výběr songů na soundtrack, s čímž i Steph pomáhala.

Sabishej

Jako první jsem viděla film, takže jsem věděla co čekat. Musím říct, že film je na rozdíl od knihy příšerný. Ale tak to většinou bývá. Tato knížka je zajímavá, nenáročná a hezky se čte.
Nevím proč by se zrovna Stmívání nemělo někomu líbit, protože snad všichni vědí o co tady jde - romantika s upíry. Pokud vám to vadí, tak si to jednoduše nečtěte. :P
Knihu jsem přečetla několikrát a z celé série se mi líbila nejvíce. Doporučuji všem. :D
PS: jsem od začátku tým Edward XD

Bleskovýčtenář
10. květnaodpad!

Jedno slovo. Příšerné. Normálně fantasy knihy miluju, stejně tak vlkodlaky a upíry, nebo čaroděje.... Ale tahle knížka byla od začátku do konce příšerná. Jediné, co se mi líbilo, byl popis postav, vzhledově. Jinak ne.

Dacky94

Do této knižní série mě přemluvila bývalá přítelkyně a i-když jsem kluk tak se mi to líbilo.

Katy25

♡☆♡☆♡☆♡

apq

Na poprvé jsem byla nadšená , když jsem si to přečetla po druhé nechápala jsem co se mi na tom tak líbilo .

XenaTaurus

S knižní podobou jsem byla spokojená zrovna tak jako s filmem, ale navíc se v knize dozvíte důležité detaily, na které ve filmu už nebyl prostor.

Snow-White

Zhruba do poloviny knihy to nebylo zase tak hrozné. Mělo to nějaký děj (i když značně naivní), vypadalo to, že by se to mohlo někam posouvat. Proti autorčinu přeslazenému pojetí upírů nic nenamítám – chápu, že kniha je určena spíše pro náctileté. Pokud někdo dává přednost tradičnějším upírům, existuje celá řada vhodnější literatury.
Bohužel ale asi v polovině přišla hrozná krize – dialogy se pouze v menších obměnách omílaly stále dokola – hlavní dvojice se pouze předháněla v tom, kdo koho miluje víc a proč by spolu (ne)měli být. To sice bylo už na začátku a do romantické knihy to pravděpodobně patří, ale v jisté fázi byla překročena únosná mez a opravdu to začalo být nudné až otravné. A tohle už se bohužel táhlo po celý zbytek knížky, akorát k tomu naštěstí přibylo trochu té akce, takže se to dalo dočíst.
Druhý díl ale určitě začínat nebudu.

Monyčí

Kniha se mi líbila, dobře četla, stránky ubíhaly rychle. Když se nad tím zamyslím, tak se vlastně v knize neudálo zase nic tak převratného a spíše se autorka zaměřila na seznámení s upíry a moc akce nám nedala. Co mi tedy přijde až vtipné, jak Bella bere úplně v pohodě přítomnost upírů a sama se jím chce co nejdříve stát, zkrátka si myslím, že aby to bylo "reálnější" tak by měla mít mnohem větší strach nebo respekt. A myslím si, že kdyby knihu o 50 stran zkrátila a dala pryč nějaká hluchá místa bylo by to lepší. Ale i přesto jsem knize dala 4 hvězdičky.

katushah

Nechápu, jak se toto mohlo stát bestsellerem. Ano, je pravda, že se to dobře čte, je to svižné a možná občas i zajímavé, ale to je tak vše. Nechápu, jak autorka mohla přetvořit upíry na tyhle metrosexuální třpytivý hošíky, co se promenádují na sluníčku. Kdyby napsala jen klasickou love story možná by udělala líp.

PinkAlicorn

Viděla jsem nejdřív filmy a říkala jsem si to, co spousta lidí: že je to strašná hloupost. Asi za to mohl příšerný herecký výkon Kristen Stewart.
Rozhodně jsem si tedy nemyslela, že bych si knížky přečetla. Potom se mi ale dostal do ruky Hostitel, což je knížka od stejné autorky, která mě naprosto dostala a řekla jsem si, že dám šanci i Twilight sáze. Nemyslím si, že by to byla chyba.
Nápad se mi moc líbí, knížka byla čtivá a bavila mě. Fantasy romány mě prostě baví. Dala bych těch hvězdiček klidně pět, ale zdá se mi to nefér vůči knížkám, které mají mnohem vyšší úroveň, než tahle. Chvílemi to bylo příšerně rozvleklé a některé popisy se mi zdály zbytečné. Jinak ale doporučuju všem holkám ve věku cca 12-15 let :)

MinaHawke

Nemůžu knihu odsoudit, protože romantické příběhy mám ráda, jen mě celkem udivilo autorčino pojetí upírů.

kaca3606

miluju tuhle ságu

anonym02

Na mně kniha zanechala krásný pocit.
Vím, že je to až moc přeslazený román, ale mně se prostě líbil. Příběh o upírovi, který se zamiluje do normální holky? Pro mě skvělý...
Nic víc k tomu podle mě nelze dodat.

dancadragneel

Rozhodně krásná kniha pro patnáctileté dívky, které milují upíry a k tomu ještě žhavé sexy upíry. Nevím co k tomu dodat. Prostě je to klasika co asi nesmí chybět v seznamu dospívajících děvčat.

paprika75

Kolegyně v práci byla naprosto pohoršena, že mi tyto knihy v portfoliu chybí ... a tak jsem se hecla a zmákla jsem to. Už mi není 15, takže asi nebudu cílovka. Taky jsem nejprve viděla filmy, takže jsem to nehltala s tím, že potřebuju vědět, co bude v další kapitole. Ale OK ... dozvěděla jsem se pár novinek, např. že Bella pracuje v obchodě a tak. 3* pro celou sérii.

venacava

Četla jsem kvůli své 13-ti leté neteři. Pořád mi básnila o nějakém upírovi a já vůbec nevěděla o čem mluví. Ano, kniha je psaná pro dívky do 15-ti let. Je to lepší harlequin. Knihu, ale nemůžu úplně odsoudit, protože mě nakazilo nadšení neteře a já si musela přiznat, že v jejím věku bych se z příběhu asi taky úplně zbláznila :)

martina.culik

Mně se kniha četla velice dobře - nevadí mi, že se z upírů stali ti "hodní", pokud se to někomu nelíbí, nemusí tyto knihy číst. Podle mě se jedná o normální romantický dívčí román, do kterého je míchnuté trochu fantasy resp. ve kterém se objevují nadpřirozené postavy. Filmové zpracování mě moc nenadchlo, ale knihy se mi líbily.

ufounek173

Moje parketa,zbožňuji i film.

Bella1

Krásný příběh! Pořád se k němu vracím. Mám ho na stolečku vedle postele.

betka2467

No, co o tom říct? Zaprvé: Bella mi jako postava nijak extra nesedí. Nevím prostě jsem si ji neoblíbila. Zadruhé: Příběh je fajn, proti novému pojetí upírů nic nenamítám, ale ani po romantické ani po stránce fantasy mě kniha nenadchla. Neříkám, že j vyloženě špatná, ale rozhodně znám lepší... :/

vivalamuff
11. únoraodpad!

Největší problém vidím v tom, že S. Meyer nám z upírů udělala romantické postavy, které oblbují náctileté holky (doslova, protože děvčata v nich pak vidí takového prince na bílém koni). Kromě toho, že v jejím podání se mohou upíři producírovat na ulici za denního světla, jsou také neuvěřitelně sexy, že.
Každopádně to nemá nic, ale absolutně nic společného s tím, jaká má být původní představa upíra. Stačí si přečíst Draculu od B. Stokera a dozvíte se víc.
PS: Bella je neskutečná naivka.

annstoll

Filmy mne moc nenadchly, proto jsem se o Stmívání nikdy moc nezajímala. Po letech jsem si řekla, že zkusím knihy, které budou určitě mnohem více propracované. Musím říct, že jsem se musela velice přemáhat, abych tuto knihu dočetla. Beztvaré, bezduché. Po dalších dílech určitě nesáhnu.

MartinaSladkova

Znič představu upíra, udělej z něj světlušku, nech ho zamilovat do trubky. A hlavně používej hodně přídavných jmen. Myslela jsem, že mám bohatou slovní zásobů, ale použít 50 přídavných jmen na jednoho člověka, to svede asi jenom Bella.
Nuda. Stejně jako film.

LaPetja

Upírům a podobným tématům jsem se vždy obloukem vyhýbala. Určitě nejsem věková kategorie, pro kterou byla tato kniha napsaná, má jistě spoustu much, Bellou počínaje, ale musím říct, že Twilight sága (alespoň první dva díly) se stala nedílnou součástí každé letní dovolené u moře. Kniha dává velký prostor pro fantazii a čte se sama. Doporučuji ji i jako základní knihu pro ty, co hledají něco jednoduchého v angličtině.

Kačkaknihomol

Nevím proč ale na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Samozřejmě kniha má hodně negativ :
hrdinku Bellu, táhnoucí se děj atd. Přesto mám ale knihu tak nějak ráda a proto jí dávám pět hvězdiček. Nejspíš hlavně proto, že mě pak nějak začali zajímat upíři. Za to autorce smekám jak si tento svět dokázala vymyslet. Kniha je rozhodně lepší než film. Film hold nedokáže všechno narvat do hodiny a půl, ale kniha ano. Pokud hledáte knihu s romantikou a upíry, sáhněte po Stmívání.

whiolet

Obyčejná místy nudná kniha, který ve mně rozhodně nevyvolala šílenství a touhu číst cokoliv o upírech