Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně...celý text

První kniha série Stmívání.
Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-678.jpg 3.84017

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont
Více informací...

apq
předevčírem

Na poprvé jsem byla nadšená , když jsem si to přečetla po druhé nechápala jsem co se mi na tom tak líbilo .

XenaTaurus
předevčírem

S knižní podobou jsem byla spokojená zrovna tak jako s filmem, ale navíc se v knize dozvíte důležité detaily, na které ve filmu už nebyl prostor.

Snow-White

Zhruba do poloviny knihy to nebylo zase tak hrozné. Mělo to nějaký děj (i když značně naivní), vypadalo to, že by se to mohlo někam posouvat. Proti autorčinu přeslazenému pojetí upírů nic nenamítám – chápu, že kniha je určena spíše pro náctileté. Pokud někdo dává přednost tradičnějším upírům, existuje celá řada vhodnější literatury.
Bohužel ale asi v polovině přišla hrozná krize – dialogy se pouze v menších obměnách omílaly stále dokola – hlavní dvojice se pouze předháněla v tom, kdo koho miluje víc a proč by spolu (ne)měli být. To sice bylo už na začátku a do romantické knihy to pravděpodobně patří, ale v jisté fázi byla překročena únosná mez a opravdu to začalo být nudné až otravné. A tohle už se bohužel táhlo po celý zbytek knížky, akorát k tomu naštěstí přibylo trochu té akce, takže se to dalo dočíst.
Druhý díl ale určitě začínat nebudu.

Monyčí

Kniha se mi líbila, dobře četla, stránky ubíhaly rychle. Když se nad tím zamyslím, tak se vlastně v knize neudálo zase nic tak převratného a spíše se autorka zaměřila na seznámení s upíry a moc akce nám nedala. Co mi tedy přijde až vtipné, jak Bella bere úplně v pohodě přítomnost upírů a sama se jím chce co nejdříve stát, zkrátka si myslím, že aby to bylo "reálnější" tak by měla mít mnohem větší strach nebo respekt. A myslím si, že kdyby knihu o 50 stran zkrátila a dala pryč nějaká hluchá místa bylo by to lepší. Ale i přesto jsem knize dala 4 hvězdičky.

katushah

Nechápu, jak se toto mohlo stát bestsellerem. Ano, je pravda, že se to dobře čte, je to svižné a možná občas i zajímavé, ale to je tak vše. Nechápu, jak autorka mohla přetvořit upíry na tyhle metrosexuální třpytivý hošíky, co se promenádují na sluníčku. Kdyby napsala jen klasickou love story možná by udělala líp.

PinkAlicorn

Viděla jsem nejdřív filmy a říkala jsem si to, co spousta lidí: že je to strašná hloupost. Asi za to mohl příšerný herecký výkon Kristen Stewart.
Rozhodně jsem si tedy nemyslela, že bych si knížky přečetla. Potom se mi ale dostal do ruky Hostitel, což je knížka od stejné autorky, která mě naprosto dostala a řekla jsem si, že dám šanci i Twilight sáze. Nemyslím si, že by to byla chyba.
Nápad se mi moc líbí, knížka byla čtivá a bavila mě. Fantasy romány mě prostě baví. Dala bych těch hvězdiček klidně pět, ale zdá se mi to nefér vůči knížkám, které mají mnohem vyšší úroveň, než tahle. Chvílemi to bylo příšerně rozvleklé a některé popisy se mi zdály zbytečné. Jinak ale doporučuju všem holkám ve věku cca 12-15 let :)

MinaHawke

Nemůžu knihu odsoudit, protože romantické příběhy mám ráda, jen mě celkem udivilo autorčino pojetí upírů.

kaca3606

miluju tuhle ságu

anonym02

Na mně kniha zanechala krásný pocit.
Vím, že je to až moc přeslazený román, ale mně se prostě líbil. Příběh o upírovi, který se zamiluje do normální holky? Pro mě skvělý...
Nic víc k tomu podle mě nelze dodat.

dancadragneel

Rozhodně krásná kniha pro patnáctileté dívky, které milují upíry a k tomu ještě žhavé sexy upíry. Nevím co k tomu dodat. Prostě je to klasika co asi nesmí chybět v seznamu dospívajících děvčat.

paprika75

Kolegyně v práci byla naprosto pohoršena, že mi tyto knihy v portfoliu chybí ... a tak jsem se hecla a zmákla jsem to. Už mi není 15, takže asi nebudu cílovka. Taky jsem nejprve viděla filmy, takže jsem to nehltala s tím, že potřebuju vědět, co bude v další kapitole. Ale OK ... dozvěděla jsem se pár novinek, např. že Bella pracuje v obchodě a tak. 3* pro celou sérii.

venacava

Četla jsem kvůli své 13-ti leté neteři. Pořád mi básnila o nějakém upírovi a já vůbec nevěděla o čem mluví. Ano, kniha je psaná pro dívky do 15-ti let. Je to lepší harlequin. Knihu, ale nemůžu úplně odsoudit, protože mě nakazilo nadšení neteře a já si musela přiznat, že v jejím věku bych se z příběhu asi taky úplně zbláznila :)

martina.culik

Mně se kniha četla velice dobře - nevadí mi, že se z upírů stali ti "hodní", pokud se to někomu nelíbí, nemusí tyto knihy číst. Podle mě se jedná o normální romantický dívčí román, do kterého je míchnuté trochu fantasy resp. ve kterém se objevují nadpřirozené postavy. Filmové zpracování mě moc nenadchlo, ale knihy se mi líbily.

ufounek173

Moje parketa,zbožňuji i film.

Bella1

Krásný příběh! Pořád se k němu vracím. Mám ho na stolečku vedle postele.

betka2467

No, co o tom říct? Zaprvé: Bella mi jako postava nijak extra nesedí. Nevím prostě jsem si ji neoblíbila. Zadruhé: Příběh je fajn, proti novému pojetí upírů nic nenamítám, ale ani po romantické ani po stránce fantasy mě kniha nenadchla. Neříkám, že j vyloženě špatná, ale rozhodně znám lepší... :/

vivalamuff
11. únoraodpad!

Největší problém vidím v tom, že S. Meyer nám z upírů udělala romantické postavy, které oblbují náctileté holky (doslova, protože děvčata v nich pak vidí takového prince na bílém koni). Kromě toho, že v jejím podání se mohou upíři producírovat na ulici za denního světla, jsou také neuvěřitelně sexy, že.
Každopádně to nemá nic, ale absolutně nic společného s tím, jaká má být původní představa upíra. Stačí si přečíst Draculu od B. Stokera a dozvíte se víc.
PS: Bella je neskutečná naivka.

annstoll

Filmy mne moc nenadchly, proto jsem se o Stmívání nikdy moc nezajímala. Po letech jsem si řekla, že zkusím knihy, které budou určitě mnohem více propracované. Musím říct, že jsem se musela velice přemáhat, abych tuto knihu dočetla. Beztvaré, bezduché. Po dalších dílech určitě nesáhnu.

MartinaSladkova

Znič představu upíra, udělej z něj světlušku, nech ho zamilovat do trubky. A hlavně používej hodně přídavných jmen. Myslela jsem, že mám bohatou slovní zásobů, ale použít 50 přídavných jmen na jednoho člověka, to svede asi jenom Bella.
Nuda. Stejně jako film.

LaPetja

Upírům a podobným tématům jsem se vždy obloukem vyhýbala. Určitě nejsem věková kategorie, pro kterou byla tato kniha napsaná, má jistě spoustu much, Bellou počínaje, ale musím říct, že Twilight sága (alespoň první dva díly) se stala nedílnou součástí každé letní dovolené u moře. Kniha dává velký prostor pro fantazii a čte se sama. Doporučuji ji i jako základní knihu pro ty, co hledají něco jednoduchého v angličtině.

Kačkaknihomol

Nevím proč ale na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Samozřejmě kniha má hodně negativ :
hrdinku Bellu, táhnoucí se děj atd. Přesto mám ale knihu tak nějak ráda a proto jí dávám pět hvězdiček. Nejspíš hlavně proto, že mě pak nějak začali zajímat upíři. Za to autorce smekám jak si tento svět dokázala vymyslet. Kniha je rozhodně lepší než film. Film hold nedokáže všechno narvat do hodiny a půl, ale kniha ano. Pokud hledáte knihu s romantikou a upíry, sáhněte po Stmívání.

whiolet

Obyčejná místy nudná kniha, který ve mně rozhodně nevyvolala šílenství a touhu číst cokoliv o upírech

Leiah

No, jsem na rozpacích. Každopádně nejsem věková skupina pro tuto knížku a opravdu mě nenadchla. Nesedl mi ani styl psaní autorky, ani zápletka. Věřím ale, že podstatně mladší čtenářky ji přečtou jedním dechem a budou vzdychat nad úžasným upírem Edwardem.

Celou ságu jsem přečetla vlastně jen z toho důvodu, že je psaná velice jednoduchým slohem a s angličtinou jsem teprve začínala...

Chipakali

No... tyto žánry mám ráda, ale jak film, tak i kniha průměr, ale zase na druhou stránku ideální pro věkovou kategorii 15-18 let. Je to lehké a rychlé čtivo, pro tuto kategorií lidiček je tato sága dokonalá. Vzhledem k tomu, že moje sestra, která v životě nevzala knihu do ruky, přečetla všechny díly o tom něco vypovídá :-), dneska už je tak kladně nehodnotí. Možná kdybych to četla v tom věku jako ona asi bych se na to také dívala jinak. A zhodnotila bych ještě jednu věc, že se říká že kniha je vždy lepší než film, tak v tomto případě je to naopak.

elisabeth03

Nejdříve jsem viděla film a potom jsem si přečetla knihu. Velmi pěkně a lechce napsaná. četla se velmi rychle. Ano je dobře napsaná. příběh i charakteristiky postav jsou zajímavé. strhující příběh mě do kníky strhnul hned první stránkou.

MartinaPri

Ať si píše kdo chce, co chce, kniha je prostě dobrá. Ano, pokud se někomu nelíbí tento žánr, tak ať to prostě nečte. Knihu jsem četla poprvé, když vyšla a hltala jsem to jedním dechem, nyní jsem se k tomu strašně ráda vrátila, protože film se mi nelíbí a chtěla jsem si knihu připomenout. Není moc knih ke kterým bych se vracela, spíš vůbec, radši si přečtu knihu novou, ale k tomuto jsem se vrátila a jistě znovu někdy vrátím. Za mě moc hezky napsané, můžete spustit svou fantazii na plné obrátky a odpočinout si u toho.

DragonLover
11. lednaodpad!

Že Tvajlajt (či jak se to vlastně píše) sága je z nějakého, pro mě nepochopitelného, důvodu mezi lidmi mého věku populární, to už vím. 76% hodnocení mě však přinejmenším zaráží. Dovolím si tvrdit, že jsem četla už pár špatných knih a Stmívání (ostatně jako další pokračování této ságy) mezi nimi dominuje. Nerealistické (teď nemluvím o tom, že se jedná o fantasy), umělé, neuvěřitelné a bez prominutí strašné. Knihou jsem se prokousala jen proto, že jsem to sama sobě dala za výzvu (ostatně jako u dalších dílů). Ne že bych si to někdy chtěla zopakovat.

PS. Pokud si někdo myslí, že Tvajlajt filmy jsou hrozné, vězte, že knihy jsou horší.

Sidonie
10. lednaodpad!

Byly doby, kdy jsem přečetla kdeco, pořád sem tam sáhnu po nějakém tom sci-fi braku, ale tohle prostě nešlo. Ani v době, kdy jsem četla Strážce času. Nedostala jsem se přes prvních pár stran. Byla jsem přesvědčována, jak hrozně skvělé to je, a dotažena dokonce do kina. Škoda peněz za lístek.
Existuje tolik báječných knih. Oblíbenost téhle série nechápu.

Alskar: Když už romantiku ve fantasy, tak Stínového hřebce. To je jiná liga.

makushenka

Ve svých teenagerských letech jsem se asi nesetkala s ničím, co bych tak náruživě četla opakovaně jako právě tuhle sérii. Bylo to dávno předtím, než se knihy zfilmovaly, a dávno předtím, než vypukla jakási mánie. Milovala jsem upíří tematiku, když se to zkombinovalo s romantikou, byla to pro mě výhra. Není to samozřejmě ta nejkvalitnější literatura na světě, ale je velmi čtivá a přitáhne i ty dívky, které normálně nečtou, což je výhra sama o sobě. A právě proto dávám plný počet hvězd, protože je to děsná nostalgie. :-)

tatafa

Krásná, romantická a odpočinková série, se zajímavým námětem. Mohu doporučit.