jfialova jfialova komentáře u knih

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Poslední díl série pokládám za nejslabší. Děj se hodně vlekl, další události byly předvídatelné, do toho chudák Kermit už fakt nebyl ve formě... Ten nápad s hracími konzolemi mě taky nějak zvlášť nechytil. Autor se nedá zapřít, styl vyprávění je jako vždy výborný, ale oproti předchozím knihám ze série musím jednu hvězdu ubrat.

11.10.2021 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Seriál jsem neviděla, takže nemohu srovnávat. Každopádně kniha mi přijde velmi dobrá. Nejde o žádný akčňák, děj by se dal shrnout do několika vět. Jde o osobní poznámky hlavní hrdinky, některé nitky se časem v jejím vyprávění ztrácí, občas něco zmíní a už se k tomu nevrátí, ale tak nějak by podle mě vypadala výpověď člověka v jejím nezáviděníhodném postavení, takže to přičítám spíše k dobru. Co se mi nelíbí, je násilně utnutý konec a pak skok na odbornou přednášku. Ano, i to lze považovat za autentické, různé historické zápisky také nebývají kompletní a zachová se většinou jen jejich torzo, z kterého pak usuzujeme na celek a odhadujeme podrobnosti doby, kdy autor žil. Tady mi to ale přijde takové neučesané, jakoby narychlo dodělané, mohlo to být lepší. Oceňuji různé filozofické poznámky a úvahy, dávají románu mnohem hlubší rozměr. Za mě kniha, která stojí určitě za přečtení, zvlášť v této době různých mediálních masáží, protože jak vypadá realita příběhu vzdáleně, není k něčemu podobnému daleko (a to platí v obtížných dobách dvojnásob).

18.01.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Nejlepší kniha, jakou jsem za poslední dobu četla. Drsná, napínavá, uvěřitelná. Perfektně vykreslená atmosféra norského horského statku, studená a strohá krása hor, kde se v odstřižení od okolního světa dějí různé věci. Nic není černobílé, každý z hrdinů si s sebou nese kus viny a odpovědnosti, vše do sebe zapadá a samotný závěr knihy je v podstatě nevyhnutelný, žádný happy end se nekoná. A když se nad tím člověk zamyslí, tak se ani konat nemůže, protože z toho propletence není žádná normální cesta ven. Drama jak má být.

22.12.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ačkoli už jde v pořadí o 12. knihu série, kvalita je stále vynikající. Dokonce bych řekla, že se časem lepší. Nůž a Žízeň jsou podle mě ze série nejlepší. Velmi oceňuji, že se opět autor nebál do toho říznout-ze staré gardy nám tam už moc postav nezbývá. Doufám v pokračování, zajímá mě, co si Harry hodil a jak to s ním bude dál.

06.01.2020 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nesbo opět nezklamal a Harryho opravdu nešetřil. Ke konci byl teda děj pěkně zamotaný. Každopádně jednoho pachatele jsem odhalila asi v půlce knihy, druhý se tak nějak nenápadně přidal, ale nakonec to bylo všechno jinak, než jsem si původně myslela. Takže napnutá jsem byla od začátku až do konce a tak to má být!

05.11.2019 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Tentokrát je děj knihy okrajově zasazen do Prahy, takže o důvod více si knihu přečíst :-) Sice tam z českých reálií mnoho nenajdeme, kromě několika zmínek o Perlovce, což zrovna moc lichotivé není, a místu, odkud se do západní Evropy pašují zbraně, ale i tak to našince zaujme. Harry v tom tentokrát pěkně lítá, ale má u mě velké plus, že konečně zatočí s Princem, který mi již několik dílů po sobě pěkně pije krev.

16.10.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Pokračování příběhu se dalo čekat, protože konec daného předchozího dílu (abych příliš nenapovídala, tak nepíšu kterého) byl tak otevřený, že to ani jinak nemohlo dopadnout. Joonova dcera mi přišla protivná a ufňukaná, jindy ve všech ohledech přespříliš dokonalá Saga už byla z toho všeho asi trochu přepracovaná, její postavu opouštíme ve značně dramatickém okamžiku, tak uvidíme, co s ní bude dál. Až na tyto drobné nedostatky to mělo spád a bavilo mě to asi o kapku více než předchozí Lovec Králíků. Další díl si ráda přečtu.

28.06.2019 4 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Kniha stojí za přečtení, ale nejdřív zapomeňte, že existuje stejnojmenný seriál, protože moc společného tam nenajdete. Snad kromě názvů postav, které se ale charakterově poněkud liší a některých částí, které se z knihy dostaly do seriálu. Kniha je sice satirická, nicméně oproti seriálu je více k zamyšlení.

19.03.2019 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Jojo, budem spolu dělat do krevet.

18.03.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Vynikající kniha originální jak svým námětem, tak samotným zpracováním. Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem to nedočetla.

18.03.2019 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Na to, že kniha vznikla v 50. letech, je čím dál aktuálnější (bohužel). Četla jsem dávno, cca 15 let zpátky, a přišlo mi to tehdy za vlasy přitažené. Teď už ne. Blížíme se k těm západním normám se vším všudy. Věřím, že osvícených kantorů se ale vždycky pár najde a budou i dobré konce.

18.03.2019 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knihu jsem za školních let nějak vynechala, tak jsem si chtěla doplnit mezeru v povinné četbě a byla jsem mile překvapena, neb očekávání nebylo veliké. Asi ty seznamy četby středních škol mají opravdu nějaký smysl :-)

11.02.2019 4 z 5

To To Stephen King

Jojo, to bylo počtení. Ač jsem už dopředu věděla o co půjde, stálo to za to. Kingův vypravěčský styl vás prostě strhne a vtáhne do děje, že najednou s těma děckama v té stoce skoro jste.

11.02.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Přečíst se to dá za chvíli, ale z paměti jen tak nevymizí. Tak vypadá opravdu geniální kniha. Téma neustále aktuální, těch prasat se kolem motá tolik...

11.02.2019 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Hrozné, že se to dělo tady u nás. Fanatismus, lhostejnost, chamtivost, strach a bezmoc-to mě napadá, když si na knihu vzpomenu.

12.11.2018 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První kniha od tohoto autora se mi moc líbila. Napínavý děj, moc oceňuji lehce humorný styl autora, dobře se to čte a hrdinové jsou hned o moc lidštější a sympatičtější. Nejsem sice skalní čtenář detektivek, ale poprvé se setkávám s vyšetřovatelem, který není workoholik-popisy Carlových a Asadových činností v rámci pracovní doby mě opravdu bavily. Těším se na další autorovy knihy.

29.10.2018 4 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Výborná kniha, výborný překlad, tak by práce překladatele měla vypadat. Příběhy jednotlivců i skupin, které dohromady tvořily Osmanskou říši a tak přirozeně vedle sebe žily, až někoho chytrého napadlo, že je třeba s tím něco udělat. Že to nedopadlo vůbec dobře, je zřejmé dodnes. Lidsky silné příběhy, strašlivost a nesmyslnost války, strach a utrpení, ale i drobné radosti života-to vše je mistrně spojeno do směsice, kde si každý najde to svoje. Pro mě byl velmi silný příběh Rustema Beje a jeho nevěrné manželky-člověk jinak laskavý a odvážný nechá svoji ženu za nevěru kamenovat a zemřít v místním bordelu, načež jí vystrojí důstojný pohřeb, přičemž sám žije s milenkou (nakonec ne jednou). Aneb když dva dělají totéž, není to totéž, jak silná je tradice a zvyklosti, že ani nejmocnější muž ve vesnici není schopen se jim postavit, navíc ani sama provinilá žena nemá chuť do normálního života a raději volí hanbu. Silný je též stěžejní příběh krásné Filothey a Ibrahima.

25.09.2018 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a vlastně ani nedokážu říct proč. Množství postav je enormní, přesto jsem celou dobu udržela v hlavě jakýs takýs přehled, což je zajímavé.

02.09.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Kniha mě potkala až poměrně pozdě, většinou si to každý přečte už na střední. Rozhodně nelituju. Opravdu mistrovské dílo. Přesto, že jsem věděla, co hlavní hrdinku potkalo, nějak se mi na začátku knihy nechtělo věřit, že je to jedna a ta samá Sophie. Taková lehkovážná poťouchlá holka přece nemohla prožít tak otřesné věci. A ono jo. Prostě člověk nesmí dávat na první dojem. S hrdiny jsem se opravdu sžila, bylo mi pak opravdu líto, když kniha skončila a to ještě tak, jak skončila. Určitě doporučuji k přečtení.

22.08.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Odpad. Dočetla jsem to jen díky tomu, že jsem měsíc musela ležet v posteli a nic jiného nebylo po ruce. Absolutně nechápu, jak se z toho mohl stát takový trhák. Svého času jsem přečetla dvě paperbackové harlequinky a ty mi připadaly zajímavější a lépe napsané. Síla marketingu v praxi, jinak to nedokážu pochopit.

22.08.2018 odpad!