jfialova jfialova komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moc hezky postavený příběh, vše do sebe zapadá, každý detail má svoje místo. Přesto děj není přitažený za vlasy a nepůsobí vyumělkovaně a uměle. Charaktery postav rovněž oceňuji, nikdo není vyloženě špatný nebo jen dobrý, ale obě stránky se prolínají, tak jak je tomu i ve skutečném životě. Kniha určitě stojí za přečtení, i když jsem ji kvůli přílišné popularitě odkládala.

07.07.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Stará dobrá klasika ve formě ostrovní vyvražďovačky. Ač je kniha již staršího data, určitě to není nuda a dýchá z ní atmosféra doby, kdy ženy byly ještě dámy a muži gentlemani, scházeli se na čaji o páté a o dům pečovalo služebnictvo. Vraha se mi v průběhu nepodařilo odhalit, ale zpětně musím říct, že vydedukovat se to dalo. Ke konci se ale čtenář dozví několik poměrně podstatných informací, které poměrně zásadním způsobem ovlivňují výsledek. Takže uhodnout kdo, proč a jak není opravdu sranda. Kniha určitě nezklame!

31.05.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tato klasika světové literatury po mi celá léta z různých důvodů unikala , ale konečně si ji mohu smáznout z pomyslného seznamu. Kniha je fakt dobrá, naprosto nadčasová, čtenář nemá pocit, že by četl 70 let starou záležitost. Příběh je výborně vystavěný, postava vypravěče a hlavního hrdiny Billa nenudí a není ani zbytečně přemoudřelá. Co chybí knize na akčnosti, doplňuje bohatě sondami do společenských a mezilidských vztahů, zajímavými úvahami a popisy post-apokalyptického světa. Jediné, co bych knize a autorovi vytkla, je podle mého názoru až příliš pozitivní náhled na přeživší, kteří mají v drtivé většině altruistické a správňácké sklony, i když se objeví i prototyp padoucha, sobce a fanatika. Chování postav mi proto přijde tak trochu nereálné, ale to nic nemění na tom, že kniha jako celek působí výborným dojmem a stojí za přečtení.

13.09.2022 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Vynikající kniha. Moc se mi líbil styl psaní, který celkovou atmosféru skvěle doplňoval. Dodnes, když někdo mele nesmysly, mi naskočí, že v mých uších jeho řeč je jako bzučení mouchy :-)

12.11.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Silný příběh na pozadí známých historických událostí 2. světové války, velmi neotřele vyprávěný. Kniha je originálně členěna do krátkých kapitol, což evokuje trošku dívčí deníček. Všechny postavy jsou velmi lidské, styl psaní kolísá, prolínají se popisy věcí a událostí s poetickými pasážemi. Moc povedené dílo, kontrasty mezi dětským blbnutím hlavních hrdinů a tragickou realitou jsou opravdu silné, zvlášť z pohledu příslušníků německého národa. Závěr knihy podařený, byť nijak veselý-co by taky člověk čekal od příběhu, který vypráví smrt. Tato kniha zaujme bezesporu velký okruh čtenářů, protože každý je schopen si v ní nalézt to "svoje", což je nejspíš i důvodem jejího umístění na prvních příčkách žebříčku oblíbenosti.

03.03.2021 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nádherný jazyk vás jako velkého čtenáře opravdu pohladí, především po všech těch strašných překladech barevných zahraničních hrůz. Děti tyto jednoduché příběhy zbožňují. Dodnes umím zpaměti celé pasáže, jak jsme to četli jako děti pořád dokola, nejdřív sobě, pak mladším sourozencům.

15.10.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Velmi milé překvapení, též vzhledem k tomu, že jsem od autorky přečetla předtím pouze knihu Zrozena z popela, která mě teda moc nenadchla. Do dalšího jejího počinu jsem tedy nešla s nějakým velkým očekáváním. Ano, jsou tam drobnosti, které by se daly vytknout, ale jako celek to působí dobře-příběh dává smysl, postavy jsou poměrně dobře propracované, do dalšího pokračovaní je tam jistě spousta potenciálu. Trošku se bojím, aby to nesklouzlo do laciných romantických klišé a překombinovaných vysvětlení záhadných jevů, protože ta Zrozena z popela mi pořád někde vzadu straší, ale další díl série si dám s chutí.

27.02.2024 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Knihu jsem doslova zhltla během dvou večerů-škoda, že nebyla delší. Nicméně chápu, že sehnat vůbec nějaké lidi, kteří budou ochotní a schopní popsat, čím si v KLDR prošli, není jistě nic jednoduchého. Neskutečné, co se tam děje, jak může člověk člověka tak vykořisťovat, ponižovat a systematicky ničit už od narození ve jménu ujeté ideologie (které podle mě navíc stejně ve skutečnosti nikdo nevěří). Všichni spoluobčané, kteří si myslí, jak se mají špatně, by si to měli přečíst a zamyslet se nad sebou. Važme si toho, co máme, svoboda je velmi křehká a můžeme o ni přijít ze dne na den. Po přečtení knihy mě napadá otázka, co by stalo, kdyby režim ze dne na den padnul. Byli by lidé v KLDR vůbec schopní žít v demokracii? Jak by se chovali jako svobodný stát? Jsou toho ještě po tolika letech schopní? Oceňuji velmi lidský přístup autorky, která netouží z rozhovoru udělat za každou cenu senzaci, nikoho nesoudí, na druhou stranu umí položit i nepříjemnou otázku. Doplňující poznámky jsou velmi užitečné pro běžného člověka, který nezná do detailu reálie Severní Korey. Také složení výpovědí je výborné, od mladé slečny po starou paní, od lidí z nejnižší vrstvy po dobře společensky postavené osoby. Ráda si přečtu i její ostatní knihy.

18.07.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Celkově dobrá kniha, dobré téma, zajímavě pojaté ve dvou liniích, kdy vypravěči jsou dvě z ústředních postav. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, jakoby to bylo psáno "z rychlíku", skicovitě, jakoby šlo o nějakou cvičnou verzi, nápad, který teprve má být podrobně zpracován. Vzhledem k tématu, kdy jde hodně o vnitřní pocity vypravěčů příběhu, mi styl psaní a téma nějak nejdou dohromady. Přitom z Hany vím, že autorka je skvělá vypravěčka. Každopádně ráda si přečtu i některou z jejích dalších knih.

16.06.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi hezky a poutavě napsaná kniha. Téma poměrně náročné, oceňuji, že se do toho autorka dala, protože prorazit v dnešní době s takovou knihou je téměř zázrak. Moc se mi líbí přidávání místních výrazů, dodává to to knize osobitou atmosféru. Nechce se pomalu ani věřit, jak lidé žili ještě před sto lety! Kdoví, co nás teď čeká, ale ještě donedávna jsme si opravdu neměli nač stěžovat...

28.02.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl je obsáhlejším pokračováním dílu prvního. Jelikož jsem obě knihy četla hned po sobě, už ani nedokážu říct, kde končí děj prvního dílu a začíná díl druhý. Jak je vidno, historie se stále a stále opakuje, bohužel. A žádné krásné osudy hrdinové určitě nebudou prožívat ani v dílu dalším. Užívejme si každý den, kdy jsme zdraví, máme kde bydlet a co jíst, protože zbytek jsou malichernosti. Stokrát opakované klišé, po přečtení této knihy vzhledem k aktuálnímu dění ale nelze jinak...

15.03.2022 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

V životě jsem narazila na tři druhy lidí-ti, kteří to nečetli, ti, kteří to četli a nelíbilo se jim to a ty, kteří to četli a byli nadšení. Jak vyplývá z mého hodnocení, patřím do třetí skupiny. Z knihy jsme předčítali též v maturitním ročníku na gymnáziu a pro naše profesory následně na maturitním večírku sehráli scénku z příběhu, jak Ijáček ztratil svůj ocásek. Je to už víc než 15 let a nemůžu zapomenout :-) Stejně jako na "Vstupdolesa Stanislav".

06.03.2019 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Na knihu jsem dostala tip a nevěděla jsem zhola nic o tom, co mě čeká. Super. Dodnes mi straší v hlavě, na tu asi jen tak nezapomenu.

11.02.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Válečná klasika, román plný hrůzy a děsu. Hrdinů mi bylo neskutečně líto, mladí kluci, skoro děti, poslaní na jatka. Ti, co přežili, se z toho nikdy plně nevzpamatovali. Skoro k neuvěření, že se dělo nedávno a nedaleko. Naše dnešní problémy se jeví býti poněkud banální...

11.02.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Dobrá kniha, ale celkově na mě působí takovým neučesaným dojmem. Příběh se mi líbí, ale občas je to už moc překombinované, což působí uměle a nereálně. A vím, že autorka umí psát lépe-proto jsem hvězdičku ubrala.

10.11.2023 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Kniha plná absurdních situací a ujetých postav. Humor mi přijde místy až trochu moc násilný, ale pobavila jsem se a čtení uteklo jak voda. Ráda budu v sérii pokračovat. Námět knihy mi přijde originální, autor vzhledem ke svojí profesi volil opravdu dobře.

04.01.2023 4 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Moje oblíbená kniha pohádek nejen pro děti. Líbí se mi též dvoudílné filmové zpracování. Krásně napsáno a vymyšleno.

28.06.2019 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Vynikající kniha, u které jsem velmi ocenila existenci čteček, protože papírová bichle by mě v posteli asi několikrát přizabila :-) Klobouk dolů před autorem, co se týká studia soudobých japonských reálií, ale též za to, že v tak rozsáhlé knize udržuje neustále zřetelnou dějovou linku, za vynikající vykreslení charakterů postav i udržení jejich počtu v přijatelném množství tak, aby se v nich dalo zorientovat. Napsání celé série pak považuji za nadlidský výkon! A ještě bych podotkla, že v tamějších podmínkách bych nejspíš nepřežila ani jeden den, protože mozkové pochody japonských hrdinů mě teda dostávaly od začátku až do konce.

04.01.2019 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Vynikající kniha nejen pro děti :-) Od dětství jsem ji nečetla a teď jsem si tedy dala repete s vlastními dětmi. Moc se nám líbila, některé příhody jsem už zapomněla, takže i pro mě to byla zábava a každý večer jsme se na čtení všichni těšili.

11.10.2018 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Nakonec musím napsat-moc hezká a výjimečná kniha. Zpočátku mi to přišlo jako nekonečná limonáda: dva milující se lidé, blížící se svatba, idylka na ostrově, rozvleklé popisy, lehce vtipné příhody a dialogy. Říkám si, ti Ptáci bez křídel byly jednoznačně lepší. Ale pak se do děje najednou přimotala válka a dostalo to nevídaný spád, děj byl najednou plný zvratů. Snad poprvé za život se mi stalo, že jsem se bála číst dál, a to když se blížila poprava italských vojáků-podobně jako když v kině zavřete oči před nějakou nechutnou scénou. Ty postavy mi prostě tak přirostly k srdci, že jsem o tom nechtěla číst. Opět musím zmínit perfektní práci překladatele, který má opravdu lví podíl na výsledném dojmu.

11.10.2018 4 z 5