Jeronym Jeronym komentáře u knih

Stíny před úsvitem Stíny před úsvitem Teal Swan

Zjistil jsem, jak důležité je, mít se rád. A mám se rád. :)
Co, já se miluji. :D A budu se milovat víc. Doporučuji vám to samé. Mnoho věcí teď vidím jinak. Další vzoreček, co zapadá do rovnice a navíc s pozitivním znaménkem. Tolik podstatných informací (že ani nedokážu popsat, ale klidně si rád popovídám), které mi do všech dosavadních poznatků o světě sedí...
Pro mě kniha číslo 1 v duchovní oblasti.

24.12.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Plusy? Přečetl jsem si něco od dalšího klasika a má výborné vypravěčské schopnosti. A jeho duchařské historky mají své kouzlo, zvlášť vzhledem k jeho době. Také mě oválo pozitivní naladění v tuhle vánoční dobu.
Nicméně mi nepřišel příběh nijak extra hluboký a od začátku celkem předvídatelný. Nedočkal jsme se žádného "wau".
Možná je určená spíše pro lidi Skružovi podobným...

22.12.2018 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nemám slov. Ještě jsem v příběhu, tedy komentář čistě subjektivní, ale myslím, že je to zatím nejlepší kniha, co jsem kdy četl! To je tak, když vás chytí hned od samotného začátku a zapomenete, že máte rozečtené 4 další, uplyne pár hodin a jste v koncích.
Na jednu stranu jsem znechucen lidstvem, že dovolí takovou genocidu. Na druhou stranu jsme rád, že jsem nohama v teple. A smutek vybuchuje jak římská svíce.
Krátké kapitoly, vyprávěno náctiletou holkou s uměleckým cítěním a děj, který vám nedá. Silný příběh, který vede k hlubším uvědoměním.
Díky moc za doporučení.

19.12.2018 5 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Občas mě při čtení Percyho napadne, jestli už nejsem na takové knihy starý. Ale ne! Tuhle sérii prostě dočtu. Přestal bych po druhém díle, kdyby se neobjevila Thálie. A přestal bych po třetím díle, kdyby se neobjevil Nico. Však je to Hádův syn, no není to fascinující?
Překvapuje mě, že i čtvrtý díl dokáže být tak čtivý a napínavý. Trochu mě podráždilo, že jsem čekal jasnější konec, ale alespoň zbývá ještě jeden díl...

17.12.2018 5 z 5

Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Andreas Jopp

Zase něco jiného než kniha od Allena Carra.
Je nabitá fakty z (nepodplacených) věděckých studií.
Kouřil jsem ještě při čtení knihy a čím dál víc jsem se cítil jako idiot.
Je to prostě celý jeden velký klam. Byznys se smrtí.
Cigarety škodí, to ví snad všichni. Tahle kniha ovšem doplní mnoho faktů a statistik (že jsem chvíliemi s otevřenou hubou nechápal) a také především to, jak to celé mozek dokáže zahalit do mlhy!
A už toho mám vážně dost.
Takže pokud kouřite a čtete tenhle komentář - rozhodně si jí přečtěte!

15.12.2018 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Tak jsem zkusil dalšího Kunderu. Žert se mi líbil víc. U této knihy jsem se zasekl déle, než jsem chtěl, častokrát jsme se musel ke čtení přinutit.
Štvaly mě především dost subjektivní filozofické pohledy psané jako jasná věc. Ale i tak s něčím souhlasím a příjemně jsem se zamyslel. Také mě nebavilo běžné láskyplné tlachání.
Na druhou stranu, je to přeci román. A někde celkem dojemný, cítím z něj ty emoce. Když k tomu přičtu surově popsanou danou dobu... víc hvězd ubrat nemohu.

05.12.2018 4 z 5

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Dallas Hartwig

Popisek opravdu nelže - alespoň mně kniha dosti život změnila.
Rozhodně si zaslouží místo v pomyslném seznamu knih "Měl by si přečíst každý".
Průmyslová výroba jídla je zlo, sacharidy jsou komerční bublina.
A tahle kniha pravděpodobně obsahuje magii - ač je vše vlastně logické a dobře v knize popsáno, pořád nemůžu uvěřit tomu, že se pořádně najím, cítím se sytě ještě dlouho, kila odpadávají jak podzimní lístí, mám mnohem víc energie a spoustu dalších pozitivních věcí! To není dieta, ale pořádný, jednoduchý a mně vyhovující životní styl.
P.S. Velice děkuji za doporučení. :)

05.12.2018 5 z 5

Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Andy McNab (p)

Nadneseně: vypraví o tom, jak se novodobý hrdina Andy láduje žrádlem, přičemž mu Kevin vypráví různé zajímavosti z oblasti psychologie. Andy přidává příběhy z armády a své psychopatické názory. Za mě doposud top z těch "realizačních".
Psychopatie není "0" nebo "1", ale jaksi leze po stupnici, takže kniha obsahuje spoustu užitečných rad do života.
Za mě na špici z těch doposud přečtených "realizačních" knih. Pobaví, zaujme, namotivuje, posune limity.Tak snad pomůže jen těm "hodným psychopatům"...

06.07.2018 5 z 5

Trochu víc jsem si vybarvil mé představy o jednom možném útěku ze systému.
Překvapila mě inteligence a nadhled dotyčných. S většinou těch názorů souhlasím (s klystýrem tedy ne - ač ho nikomu neberu).
Jsem rád za takové knihy! Je v nich důležitá a hrozně moc přehlížená pravda.
Dnešní svět je absurdní...
Někdo to může odsoudit, někdo to chápat zas až moc. Může to být varování nebo snad i návod...?

04.07.2018 5 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Prostě třetí díl.
Kdo si našel cestu až k tomuto komentáři, netřeba mu víc vysvětlovat.
První díl byl překvapivý samotným základem děje, druhý už tím pádem musel trochu ubrat na síle, přesto byl příběh velice chytlavý.
Třetí díl ale zase vystoupil na špici a určitě se mi líbil více než ten druhý.
Protože... a kvůli... Však sami víte. A pokud ne, čtěte...
Oddechové čtení, co vás vtáhne do "mytologického" světa a stránky ubíhají samy.
No a jde se tedy dál. :)

04.07.2018 5 z 5

Pro Git Pro Git Scott Chacon

Uf, dala mi zabrat.
Musel jsem si trochu odskočit od "klasického" programování, neboť Git je dnes "prý" nepostradatelný nástroj jak pro zálohu, tak pro práci v týmu. Já mám zatím jen jeden fakt a to ten, že se mě na něj ptali na (zatím jediném) pracovním pohovoru v oblasti IT.
Před čtením knihy jsem hledal informace všude různě a pořád se mi nedařilo pochopit, co to ten Git vlastně je a jak funguje.
V průběhu knihy, která je v současné chvíli asi ten nejlepší možný materiál, jsem se učil (kdy mě číst a zkoušet na vlastním repozitáři chvíli bavilo a chvíli zas vůbec) jednotlivé příkazy a začal chápat víc a víc.
V jedné chvíli jsem vlastně i zíral s otevřenou pusou - "jakože fakt až takhle šikovný ten Git je?".
Přiznávám, že s blížícím koncem knihy už jsem občas text přejížděl letmo, ale musím říct, že mi kniha dala fakt slušný základ.
No, a jde se využívat v praxi!

28.06.2018 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl Percyho je opět moc pěkný.
Sic už to není tak moc "wau" překvapující jako v prvním díle, ale množství fantastického děje to kompenzuje.
Ono už samo o sobě... syn Poseidóna, Moře nestvůr...
Na světě je mnoho knih, člověk neví co dřív, tak přemýšlím, kdy se pustím do dalšího... Ale ten děj tak graduje a dokáže dost navnadit, že to asi nebude mít dlouhé trvání.

19.06.2018 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Doppler s velkým *******. No, ale taky i s velkýma koulema - neboť zabít losa vlastníma rukama (nožem) a v prosinci si ve stanu stěžovat na absenci sněhu, to chce pořádnou náturu.
Svižné čtení, přestože odlehčené, bez velké akce - na uklidněnou. Ale i (pro mě) zajímavé a zábavné.
Kniha u mě měla vyhráno už dle popisu, přesto mě překvapil i osobitý humor.
A říkejte si co chcete, s Dopplerem souhlasím (až na krádeže). Někdy mi to přijde schválně více přehnané - závislost na nízkotučném mléku, zakazování 4 letému synovi číst... Chce tím autor něco říct?
No, přiznám se... je to můj plán Z v tomhle někdy nepříjemném světe.

22.05.2018 5 z 5

Je to hustý Je to hustý Věra Nosková

Na začátku jsem se tak nějak těšil, až napíšu nějaký hanlivý komentář. "Knížka pro těhotný ženský", "jako když mi někdo něco vypráví u piva", "to by zvládl každý".
Postupným čtením kraťoučkých povídek jsem ale zjistil, že paní autorka je inteligentní žena, s hezkým smyslem pro humor a tak nějak nad věcí. To cením.
Někdy se objeví i filozofická otázka.
Nejsem povídkový typ, ale tyhle odsejpaly nějak samy a byly tak chytlavé a někdy k zamyšlení, až jsem měl chuť si je šetřit - abych měl čas se nad nimi zamyslet.

09.05.2018 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Cože? Hlavnímu hrdinovi je 12 let? Z Harry Pottera už jsem teda vyrostl. To jsem si alespoň myslel.
Se skepsí jsem obrátil pár stránek, zjistil jsem, že se to čte velmi dobře. Přiučil jsem se něčemu z řecké mytologie a bylo to dokonce tak napínavé, že jsem to přelouskal za dva dny a to už u mě dávno není zvykem.
Úplně na vás dejchne ten mystický svět.
Takže jsem byl nakonec nejspíš uvrtán do celé pětidílné série a to ani nemluvím o severské mytologii.

04.05.2018 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Pěkné. Na "českou" knížku s ohledem na české "dějiny". Není to můj šálek, kniha mi byla vnucena a původně byla předem odsouzena. Spletl jsem se. Propadl jsem do jejího světa, vžil se do příběhu hlavních postav, zamýšlel se i mimo obálku a zamýšlet se ještě chvilku budu.
Pěkně napsané, až na nějaké trošku nudnější chvilky.
Ale znám i lepší knížky a abych zachoval smysl systému hodnocení, dávám 4 z 5.
Kolik po světě asi běhá hrdinů z románů... :)

27.04.2018 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Ale jo, dávám pět. Není to nejlepší kniha života, vesmíru a vůbec, ale pořád mám tento styl velmi rád. Víc takových!
No, tak je ta první polovina nudnější - ale co, to je Anglie.
Od druhé poloviny to nabere spád, nadpřirozené a sci-fi věci jsou velice chytlavě napsané, postavy originální a osobité. Na své si přijde i technicky založený člověk a filozofické myšlenky někdy vedou k dlouhému zamyšlení.
Jen si nejsem jist, zda mě těch pár věcí typu "domysli si sám" u konce fakt baví nebo drásá nervy. I když... však já to vím, stejně jako Dirk!
Z čistého holismu jsem se k této knize dostal ve výprodeji v knihovně za 5 kč. Stejně jako druhý díl, na který se těším, ale jen tak si ho nevyplácám...

16.04.2018

PHP a MySQL bez předchozích znalostí PHP a MySQL bez předchozích znalostí Miloslav Ponkrác

Povedené.
Jakožto neznalec jazyka PHP jsem přečetl tuto knihu a myslím, že jsem dostal slušný základ.
Je dobře napsaná, vše se dá pochopit. Poctivě jsem vše zkoušel, dělal testy a někdy mě zvídavost dovedla i nad rámec knihy.
A jde se dál...

13.04.2018 5 z 5

Ukliďte si v hlavě Ukliďte si v hlavě Andy Puddicombe

Pokud vám připadá, že je vaše "mysl neustále zapnutá a bez přestání pracuje jako lednička", zkuste si to přečíst.
Docela uklidňujicí knížka. Dokonce první, se kterou jsem nefalšovaně usnul v klíně při rosvíceném světle.
Je v ní spousta fajn myšlenek, které pomahájí být nad věcí.
Meditaci (všímavost) ale docela flákám, přesto věřím, že jistým způsobem funguje.
Čtení moc neubíhalo (možná proto, že jsem jí četl nejvíc před spaním) a žádný zázrak se nekoná, proto nedávám plné hodnocení.
Ale pro některé myšlenky stojí za přečtení. :)
...modrá obloha, projíždějící auta na silnici, divoký kůň...

10.04.2018 4 z 5

HTML5 a CSS3 - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek HTML5 a CSS3 - Názorný průvodce tvorbou WWW stránek Elisabeth Castro

Podařená kniha pro začátečníky tvorby webových stránek. HTML a CSS je prostě základ.
Autoři téma vysvětlují od úplného začátku, postupně přidávají nové a nové elementy a pokud při čtení prakticky testujete, stránky se Vám zkrášlují a vylepšují před očima.
Jako základ tedy myslím stačí.

19.03.2018 5 z 5