Jeronym Jeronym komentáře u knih

Průša se nevrací aneb Hrál jsem ve Třech sestrách Průša se nevrací aneb Hrál jsem ve Třech sestrách František Sahula

Paráda!
Sahula je pro mě jeden z nejlepších hudebníků na české scéně. Jsem rád, že mi kniha pomohla nakouknout trochu více do jeho života. Písničky mi teď dávají o něco větší smysl.
Při čtení se člověk dost pobaví, tohle punkáčské složení opravdu umělo žít. Chápu varování na zadní části obálky - měl jsem po dočtení chuť se řádně opít. Od alkoholismu mě ale odradilo hned následující ráno...
Takže Sahula nebyl jen skvělej muzikant, Průša, ale i výborný vypravěč. Knihu jsem zhltl, děj je zábavný, rychle úbíhá - dlouho mě takhle knížka nepolapila.
Dost mě mrzí, že i on lemtá pivo a práská do strun v rockovým nebi. Ale... "život je takovej".

29.01.2018 5 z 5

Baron Prášil Baron Prášil Gottfried August Bürger

Ke knize jsem se dostal, protože mě zajímalo, kdo je to ten baron Prášil.
Je sice pěkně vyprávěná, ale někdy se baronu práší od úst až moc. Nezaujala mě, nejvíce jsem tedy ocenil kratké kapitoly.

27.01.2018 3 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Tak tahle kniha mi vyloženě sedla. Atmosférou, čtivostí, ponurou romantikou, jistou aktuálností a kdo ví čím ještě. Tudíž (prozatím) třeba v top 5ce?
Pan Orwell asi musel být napojen na nějaké vyšší vědomí, jinak si nedokážu představit, že dokázal napsat tak nadčasovou knihu, u které se mi střídaly silné pocity "no, jsem rád, za to kde žiju, není to tak zlé" a "dyť ono už se to tu děje! Co budu dělat?!".
Jsem rád, že jí mám na seznamu přečtených, autora i po Farmě zvířat zařazuji mezi mé oblíbené.
P.S. Film je určen asi pro čtenáře, neboť i když se celkem povedl (nejvíce atmosférou), mně tam chybí pár věcí, které pro mě v knize byly podstatné.

27.12.2017 5 z 5

Snadná cesta jak přestat kouřit Snadná cesta jak přestat kouřit Allen Carr

Čekal jsem chvíli, aby komentář nebyl psán v eufórii.
Kniha je čtivá a po přečtení jsem poprvé přestal kouřit v půlce dne a to bez problému. Vážné přesvědčení trvalo 6 dní a po celou dobu jsem neměl na cigaretu ani pomyšlení a když ano - jedině ve špatném světle.
Bohužel, kouření je drogová závislost a já opět vyměkl.
Uběhl nějaký čas a já přestal zas. Dost myšlenek mi utkvělo v paměti.
Rozhodně doporučuji a nejradši bych zavedl jako povinné čtivo pro všechny kuřáky! Opravdu to otevře oči.
Tak pokud zvažujete přečtení - jděte do toho! A jen si taky stůjte za svým i pár dní po přečtení...

30.11.2017 5 z 5

Cesta k plnohodnotnému životu Cesta k plnohodnotnému životu Jeffrey Hopkins

Pokusím se to říct krátce a ne moc negativně.
Nelíbila se mi.
Přesto v ní je spousta pozitivních myšlenek a rad a jak autor sám na konci uvedl: "Jste-li stoupenci jiného náboženství, přizpůsobte si, prosím, cokoli vám může být ku prospěchu. A pokud si nemyslíte, že by to mohlo pomoci, prostě to nechte plavat."

30.11.2017 2 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Palahniukova díla mám velmi rád. Bohužel tato kniha mi osobně moc nesedla.
Chaotická a sem tam pro mě nezajímavá témata.
Dlouho jsem se s ní trápil a nebýt údivu lidi okolo, jimž se se snažil popsat jednou větou, o čem kniha je a celkově dojmů, co ve mně zůstaly, dal bych ještě menší hodnocení.
Nicméně, do sbírky přečtených knížek od tohoto autora tato kniha patří.

26.11.2017 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Tahle kniha má smysl.
Ač jsem po pár dnech vzdal buzer-lístek a podobné nástroje, zůstalo uvnitř mě hodně seberealizačních myšlenek.
Těžko říct, jestli je to shoda okolností, ale poslední dobou o dost méně prokrastinuji a dostávám se do "flow".
Neuškodí si občas přečíst pár vět z téhle chytré knihy, shrnuje celkem zajímavé myšlenky od různých autorů a možná i vědců, co se o věc zajímají.
A kdo ví, až bude nejhůř, možná se k nástrojům zas vrátím...
Pomohly mi hlavně myšlenky o tom, jak je člověk nevhodně línej a hlavně neobjektivní. To už stačí, abych se dostal z "křečka"...

01.06.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Pěkná kniha.
Děj svižně ubíhá a když jsem se náhodou nudil, měl jsem pocit, že mě autor schválně nachytal, protože většinou došlo k zajímavému zvratu, jenž mě emočně dostal.
O apokalyptických situacích rád čtu a v knize je to vystiženo. Kdybych to měl někomu převyprávět, tak s pocitem, že se to opravdu stalo nějakému "mému známému".
Dostalo mě to, měl jsem s touto tématikou nejeden sen a těch úvah, co proběhlo...
A i romantická pletka byla jiná, než jinde, takže tam jsem se taky pěkně nachytal.

11.05.2017 5 z 5

Jste na mizině? Vaše chyba Jste na mizině? Vaše chyba Larry Winget

Rozhodně 5/5.
Oproti třeba Tajemství, které dokonce i autor zmiňuje, této knize nechybí reálnost.
Takže pokud jste na mizině, chytáte se za hlavu, říkáte si "co jsem za to blbce" (a hůř).
Vlastně jako bych objevil něco skrytého - nemluví o ničem co bych nevěděl, či neznal, vlastně ani nejsem negramotný, jen jako bych něco přehlížel...
Důležité je, že mám teď obrovskou motivaci být lepší, vzdělávat se, šetřit. Což je pěkný výsledek za dva dny lehkého čtení.
Tak snad mi to nějaký čas vydrží.

06.04.2017 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

To je teda síla. Až se stydím přiznat, že jsem to dočetl.
Mám silný žaludek, ale přiznávám, že mi ke konci knížky bylo dost nevolno.
Kdybych řekl, ať tu knihu nečtete, mělo by to spíš opačný účinek.
Čekal jsem něco zvrhlého, nechutného, ale tohle předčilo mé očekávání.
Kniha má také hlubší smysl, filozofické a psychologické myšlenky.

Dal bych hvězd míň, knihu jsem dočetl jen protože jsem to nechtěl vzdát. Musí se však nechat, že je ve svém odvětví opravdu originální.

13.03.2017 4 z 5

Mít, nebo být? Mít, nebo být? Erich Fromm

Tato kniha mě velmi potěšila, neboť pojednává o něčem, co mám dlouho v hlavě. Jsem rád, že to sepsal někdo známý a uznávaný.
Pak už si tedy kladu jen otázku, proč se pořád nic neděje?

Vytknul bych jen spoustu na mě složitých slov. No jo, ale moje neznalost přeci nemůže ubrat hvězdu takové modle. :)
Od čtení mě zdržovalo hledání těch slov, neboť jsem nechtěl, aby mi cokoliv uniklo.

Určitě přečíst! Nemám rád teror, ale tuhle knihu bych nakázal každému přečíst a myslím, že by se nám žilo lépe.

09.01.2017 5 z 5

Hardware pro začátečníky Hardware pro začátečníky Dagmar Šimková

Něco psané pro začátečníky, a něco zase zbytečně složité. Některé informace jsem postrádal a také už je na knize poznat starší doba vydání.
Konkrétně jsem očekával osvěžení znalostí a přiučení se něčemu novému. To jsem dostal pouze v malé míře.
Možná za to nemůže kniha, ale můj špatný výběr.
Dávám 3/5, neboť i špatná naučná literatura je dobrá!

05.09.2016 3 z 5

Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Mark Douglas

Ke knize jsem se dostal jako tip od burzovních obchodníků, kteří jí mají jako modlu.
Dle mého názoru 3 věci potřebné k obchodování na burze:
1) kapitál
2) analýza (a znalosti)
3) psychologie.
No a právě psychologii se tato kniha věnuje. Rozlišuje úspěšné obchodníky od té drtivé většiny ostatních.
Měl jsem při čtení rozporuplné pocity - baví / nebaví, zajímá / nezajímá, důležité / nedůležité.
Ve finále mi kniha dala spoustu zajímavých důležitých myšlenek, které se mi určitě ještě budou hodit.
Snad si jí ještě někdy přečtu, až nabudu více zkušeností a padnu do "negativní oblasti".

20.07.2016 4 z 5

První kroky na burze První kroky na burze Ludvík Turek

Pro mě první kniha s touto tématikou.
Myslím, že mi dala slušný všeobecný přehled o burze a pár tipů, které mě možná v budoucnu dost pomůžou. Vhodné pro lidi, které burza láká, ale vlastně o ní vůbec nic nevědí.
Čeká mě dlouhá cesta a pořád se ještě ani nerozumím příspěvkům v burzovních diskuzích, přesto jako "první kroky..." povedené.

15.07.2016 5 z 5