JeKa JeKa komentáře u knih

Jadvižin polštář Jadvižin polštář Pál Závada

Velmi zajímavá psychologická sonda do vztahu dvou (tří) lidí, kteří si jsou ve své blízkosti vzdálení a ve své vzdálenosti bliž, než by si mysleli. Vše doprovázeno komentářem sympaticky nesympatického slídila a šmíráka, díky jehož pohledu se dovíte víc, ale přece ne všechno, protože jak už to v životě bývá, nikdy se o sobě navzájem nedovíme vše.

09.03.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kolem téhle knihy jsem dlouho chodila, než jsem se jí rozhodla vzít do ruky a přečíst. Odrazoval mě především ten velký mediální zájem, který ne vždy bývá zasloužený, případně v souladu s mým literárním vkusem. O to víc jsem byla překvapená, že právě tahle knížka pro mě byla pomyslnou jehlou v kupce sena, od které jsem se nemohla odtrhnout a musela jsem jí číst, kde jen se dalo. Chválím velmi neotřelý námět i věrohodnost popisované mravenčí výzkumné práce, zajímavé zpracování (včetně využití archivních dokumentů, které samy o sobě děj posouvají), čtivé podání. Za mě jedna s hvězdičkou!

17.02.2017 5 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Trochu jsem se bála, že po zhlédnutí seriálu mi kniha nepřinese nic nového a nebude mě příliš bavit, ale opak je pravdou....zhltla jsem jí takřka jedním dechem a nedokážu skrývat nadšení. Skvěle napsaný popis nesmírně zajímavého (a poučného) životního osudu jednoho z mnoha inovátorů počátku 20. století.

07.02.2017 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Naprosto souhlasím s většinou komentářů. Také jsem při čtení měla sto chutí jít se do Libně podívat, své okolí jsem neustále otravovala zajímavými postřehy z knihy a značku Praga si asi půjdu zevrubně prohlédnout do muzea. Takhle má vypadat román, který čtenáře pohltí!

23.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Napínavé - ano; předvídatelné - pro mě vlastně ani ne; čtivé - ano; hrdinové vzbuzující sympatie - rozhodně ne; stylisticky zajímavé - vlastně ani moc ne. Celkové hodnocení - průměrné - nenudilo, ale vracet se k tomu asi nebudu.

27.12.2016 3 z 5

Princ Albert Princ Albert Stanley Weintraub

Musím uznat, že mě velmi překvapilo, nakolik politicky aktivní osobností princ Albert byl. Věděla jsem dosud jen o jeho působení na poli vědy a rozvoje průmyslu a jeho zásahy do vedení státu pro mě byly novinkou. Rozhodně proto publikaci kvituji s povděkem, ačkoliv popisnost místy až hodinu po hodině mi občas přišla samoúčelná.

14.12.2016 4 z 5

Shakespeare a jeviště svět Shakespeare a jeviště svět Martin Hilský

Pane jo! Dalo to zabrat, ale po malých kouskách jsem tuhle metu zdolala a rozhodně nelituju. Tolik zajímavých informací, (alespoň pro mě) nových pohledů a interpretací... úžasný vhled do anglické renesanční kultury!

19.11.2016 5 z 5

V restauraci aneb Příběhy z břicha moderny V restauraci aneb Příběhy z břicha moderny Christoph Ribbat

Kniha je pojatá jako mozaika vzpomínek a postřehů z kulinárního světa, které jsou vedle sebe řazeny částečně chronologicky, více méně spíš halabala. Poslední kapitolu pak tvoří interpretační studie. Navzdory tomuto konceptu je kniha docela čtivá a svou formou hodně připomíná Illiesův rok 1913. Asi se k ní už vracet nebudu, ale zajímavé to rozhodně bylo. Některé historky mi možná zpestří lecjakou společenskou konverzaci.

11.11.2016 4 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Velmi čtivá kniha na motivy hrdinských ság z vikinských dob. Škoda jen, že hlavní hrdina ve všech nepřízních obstojí tak samozřejmě, že se člověk ani nestihne bát.

01.11.2016 4 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Hodně zajímavá mozaika. Ačkoliv kniha postrádá děj, neuvěřitelně mě vtáhla a nemohla jsem se odtrhnout. Fascinoval mě onen umělecký kvas, který sršel na každém kroku. Vskutku přelomová doba, o to tragičtěji působí vědomí, k jakým hrůzám ve finále vyústila.

02.10.2016 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Tahle kniha mě nadchla...kombinace faktografických medailonků, přiznané fabulace a dokumentace tvorby výstavy je rozhodně stylisticky velmi zajímavá a k podchycení dějin rodu, o kterém se toho moc nezachovalo, překvapivě vhodná. Ačkoliv Brno neznám tak dobře, jak bych při čtení chtěla, rozhodně mi to nebránilo v pochopení ani začtení se a rodina Offermannů mi naprosto přirostla k srdci... Mám ráda příběhy velkých podnikatelských rodin, ačkoliv často končí velmi tragicky, neboť jsou ohromným zdrojem inspirace, i když zrovna nehodláte podnikat... doporučuju!

17.09.2016 5 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Tuhle knížku jsem dostala v 1. třídě od paní učitelky spolu s vysvědčením, z počátku jsem jí moc nerozumněla, zato později se stala jednou z mých nejoblíbenějších. Ráda jsem si jí po letech přečetla znovu...

04.09.2016 4 z 5

Kateřina Veliká Kateřina Veliká Robert K. Massie

Velmi čtivě a podrobně pojatý životopis rozporuplné, ale přesto bez diskuze velké panovnice ruských i evropských dějin, o které toho člověk ví až překvapivě málo. O to víc tuhle knihu kvituju s povděkem a jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala. Co mě ale zcela popudilo (a i proto jsem nakonec dala jen 4 namísto uvažovaných 5 hvězdiček) je naprostá absence korektur a editorského zásahu v překladu, což mě štve o to víc, že autor je natolik dobrý spisovatel, že získal Pullizerovu cenu a jeho dílo by si tak rozhodně zasloužilo větší péči. V českém textu totiž zůstaly jak překlepy a gramatické chyby, na které je bohužel dnes čtenář již skoro zvyklý, ale dokonce i velké množství faktických typ (zmatlané letopočty, přejmenované postavy), záměn podmětu apod. Škoda!

19.08.2016 4 z 5

Noc v Mariboru Noc v Mariboru Martin Rychlík

Jako absolvent Kovářova domovského ÚSD FF UK jsem tuhle útlou knížečku rozhodně ocenila. Profesor Kovář vždy uměl vyprávět velmi poutavě a rozhodně jsem si od něj odnesla i pár zajímavých tipů na beletrii a filmovou produkci. Na druhou stranu nejsem úplně sto odhadnout, zda bude rozhovor bavit i ty z čtenářů, kteří jej ani ostatní, které zmiňuje, neznají.

13.07.2016 4 z 5

Důvěrný deník stromu Důvěrný deník stromu Didier van Cauwelaert

Čekala jsem něco víc... ne, že by se mi knížka úplně nelíbila, ale podle anotace jsem myslela, že bude víc pojednávat o minulosti stromu nikoliv o jeho přítomnosti. Ekologicko-vzdělávací vyústění mi přišlo dost násilné a autor si ho rozhodně mohl odpustit. Ve výsledku to tedy nebylo špatné natolik, abych to nedočetla, ale ani tak dobré, abych se k tomu někdy chtěla, byť jen v myšlenkách, vracet...

07.07.2016 3 z 5

Krev a mlíko Krev a mlíko Mo Jen (p)

Rodinná sága z čínského 20. století. Hlavní hrdina dost připomíná hrdinu Plechového bubínku (prostě vám celou dobu poleze na nervy, ale přesto se nedokážete odtrhnout). Z počátku jsem se dost bála, že se ztratím v čínských jménech, ale nakonec to bylo snazší, než jsem čekala. Dost pomohl i výčet postav na začátku knihy, ke kterému jsem se průběžně vracela. Škoda jen, že v poslední čtvrtině již kniha dle mého soudu začala být o trochu méně záživná a o trochu víc létala po povrchu popisovaných událostí. Zařazení děje sedmé knihy až na konec mě trochu překvapilo (osobně by se mi líbila varianta, že tento děj by byl znám jen z těch úvodních medailonků). Rozhodně bych ani nepohrdla doslovem, který by čtenáři vysvětlil víc z dějin Číny, neboť autor se těch událostí jen dotkne a rozhodně by mě zajímalo víc (ne že by se to ale bez té znalosti nedalo číst). Závěrem ale musím říct, že na to, jak dlouho jsem se k této knize odhodlávala, tak jsem z ní vlastně (i přes pár výtek) nadčená a rozhodně obdivuju autorovu kuráž popsat bídu, zoufalství a režimní přešlapy tak bez zábran.

25.06.2016 5 z 5

Ako (ne)uloviť muža Ako (ne)uloviť muža Melissa Pimentel

Hodně dobrá oddechovka na léto. Četla jsem v originále jako osobní jazykovou výzvu a navíc jsem se královsky bavila. Cynický přístup autorky k seznamovacímu martiriu a takřka sebevražedná schopnost obětovat sebe sama na oltář vědy jsou naprosto dechberoucí. Konec je sice mírně předvídatelný, ale i tak vlastně potěší. Na léto ideální!

12.06.2016 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ačkoliv úplně nechápu, proč zrovna tahle kniha se stala nejlepší českou humoristickou knihou, rozhodně nelituju, že jsem si jí přečetla. Potkat Saturnina osobně by rozhodně za ten zážitek stálo! :-)

20.05.2016 5 z 5

Dvě lásky mladého Horáce Dvě lásky mladého Horáce George Sand

Čtivá kniha a zajímavá psychologická sonda do života a postojů ješity. Hvězdičku ubírám hlavně proto, že mě během čtení neustále rozšilovalo, jak vypraveč chování hlavního hrdiny neustále omlouvá, ačkoliv by zasloužil často pár facek.

04.05.2016 4 z 5

Hovory Hovory Miroslav Horníček

Tuze milé čtení, které svým slohem pohladí po duši a místy rozhýbe bránici.

16.04.2016 5 z 5