JeKa JeKa komentáře u knih

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Povedený příběh ze Zeměplochy, to bez pochyby... její umístění ve stu nejlepších knih tady na databázy nicméně upřímně nechápu...

29.03.2016 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Z počátku mi to přišlo hodně podobné jako Stoletý stařík, ale někde v půlce, to když jsem poprvé začla hystericky bulet, se to změnilo. Po literární stránce nic nového pod sluncem, ale hlavního hrdinu si prostě nedokážete nezamilovat. Ove mi bude chybět...

29.02.2016 5 z 5

Josef II.: Revolucionář z Boží milosti Josef II.: Revolucionář z Boží milosti Hans Magenschab

Kniha vypráví o jednom z nejrozporuplnějších panovníků v naší historii - člověku, který to sice myslel dobře, ale zapomněl, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Rozhodně stojí za přečtení, i když význam Josefa pro budoucí vývoj dějin autor v mnoha ohledech značně nadsazuje.

27.02.2016 4 z 5

Hotel Ritz Hotel Ritz Tilar J. Mazzeo

Hotel Ritz je takřka impresionistickou mozaikou příběhů z dávné (především okupované) Paříže. Příběhů, které jsou takřka neuvěřitelné a přesto reálné. Výborná sonda do společnosti horních deseti tisíc předválečné Evropy, stejně jako mezi uměleckou avantgardní elitu první poloviny 20. století.

14.02.2016 5 z 5

Opráski sčeskí historje 4 Opráski sčeskí historje 4 Jaz

Jako vždy super, i když nepřekvapí... za vrchol knihy (ostatně u všech dílů) považuji medailonky.

13.02.2016 4 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Na rozdíl od jedničky už četba nebyla plá nadšení a očekávání, neboť se nejedná o nic nového, ale i tak to bylo milé a vtipné.

07.02.2016 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Naprosto skvělé, mile vtipné a zajímavé čtení, které jsem ocenila o to víc, že na své ochotnické zážitky z divadla vzpomínám s láskou a pousmáním. Lákalo mě proto do tohoto světa líčidel a přetvářky zase jednou nahlédnout skrze oponu.

06.02.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Silný příběh, originální vypravěč, zajímavý román...

01.02.2016 4 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Opět velmi povedené dílo. Oproti prvotnímu setkání s autorem (New York) již to nebylo takové překvapení a takové sousto nových zajímavých informací (za to ovšem nemůže autor, nýbrž Francie, jejíž dějiny jsou mi známější), nicméně rozhodně jsem se nenudila a knihu přečetla navzdory rozsahu takřka jedním dechem. Vřele doporučuju!

09.01.2016 5 z 5

Evropa v rodině Evropa v rodině Maria Czapska

Velmi zajímavá kniha o osudech aristokracie na území Bíle Rusi v 19. a na počátku 20. století. Jednu hvězdičku odebírám jen proto, ze orientace ve všech pribuzenských vazbách, rodinných příslušnících a z počátku i v době, kde se autorka zrovna pohybuje, je skutečně velmi nesnadná.

25.12.2015 4 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Velmi zajímavá mozaika z poutavého a až neskutečně působícího reálného příběhu, který mi dosud zůstával utajen. O to větší bylo mé překvapení, že v Japonsku je příběh velmi dobře znám. Jsem ráda, že jsem četla a mohu jen doporučit.

18.11.2015 5 z 5

Zpověď dítěte svého věku Zpověď dítěte svého věku Alfred de Musset

Od knihy jsem původně čekala něco trochu jiného, řekněme výrazně realističtější popis vztahu se Sandovou. Nicméně tento takřka emocionální deník vztahu (i když značně pokřiveného) byl naprosto fascinující. Není to sice čtení úplně pro každého, ale rozhodně nelituju.

23.10.2015 4 z 5

Královna Kristýna Královna Kristýna Veronica Buckley

Velmi zajimava publikace o kralovne, ktera nechtela byt kralovnou, ale vladnout po zbytek zivota touzila. Svedske dejiny nejsou v nasich zemepisnych sirkach uplne zname, publikace tak ceskemu ctenari odhaluje nova stokrat neomilana zakouti. Pokud vas jiz nebavi stokrat se opakujici knihy o Sisi a presto se chcete dozvadet neco o zajimavem a netypickem zivote zeny, ktera se narodila na vysluni, vrele doporucuji.

25.09.2015 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Ačkoliv jsem příběh již znala z operního zpracování, kniha mě vůbec nenudila a vtáhla mě do děje hned po několika stránkách. Nejen že se jedná o poutavý romantický příběh, ale je rovněž napsán velmi svižným stylem, jehož vyznění umě dokresluje kompozice rámcového vyprávění. Silný zážitek byl o to větší, že příběh je v mnoha ohledech autobiografický.

02.09.2015 5 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Opraski sleduji takrka od pocatku a knihy mam doma samozrejne vsechny. Tahle publikace je pro me ale rozhodne lahudkou prekvapivych rozmeru. Zamereni na jedno tema knize prospelo, nepusobi jako obvykla svodka toho nejlepsiho, ale jako uceleny celek, ktery ma grady. Kralovsky jsem se bavila jiz od prvniho historickeho komentare ( Zikmund se narodil do rodiny vyssiho statniho urednika cisare Karla IV.... :-)

23.08.2015 5 z 5

Po stopách moru Po stopách moru Norman Frank Cantor

Skutecne velmi zajimava kniha o cerne smrti ve 14. stoleti, ktera se soustredi predevsim na zapadoevropskou civilizsci a dopat biomedicinske katastrofy na jeji vyvoj. Autor problematiku nazira z rozlicnych perspektiv. Publikace je ctiva a prehledna. Casto pobavi autorova ironicka glosa.

23.08.2015 4 z 5

Paměti Barry-Lyndona Paměti Barry-Lyndona William Makepeace Thackeray

Jarmark marnosti se mi si e libil o poznani vic, ale presto musim rict, ze pameti byly skutecne zajimave, ironicke, misty vtipne. Film jsem zatim nevidela, takze nemuzu posoudit, ale rozhodne se dle meho nazoru jedna o zajimavy namet ke zpracovani. Barry-Lyndon rozhodne nevstoupi v rady mych oblibenych hrdinu, ale naprosto nelituju casu, ktery jsem s nim stravila.

16.08.2015 4 z 5

Dějiny neřesti Dějiny neřesti Anna Ehrlich

Skvělá a velmi poutavá kniha, která vypráví o intimním životě Vídně od prvního osídlení až po současnost. Zajímavé, místy vtipné,... doporučuji!

22.07.2015 5 z 5

Radecký: Nejoblíbenější polní maršálek rakouské armády a jeho pohnutá doba Radecký: Nejoblíbenější polní maršálek rakouské armády a jeho pohnutá doba Franz Herre

Ačkoliv mám Herreho knížky ráda, musím říct, že tahle mě příliš nenatchla. Nevím čím to bylo konkrétně, ale při čtení jsem se neustále ztrácela a utíkaly mi myšlenky. Tím však nijak nezpochybňuji, že kniha má i zajímavé pasáže a jsem zpětně ráda, že jsem si jí přečetla...i když to teda místy byl boj (nejen na papíře)

15.07.2015 3 z 5

Velmi zajímavá poéma o nenaplněných nadějích. Za nejlepší považuji autorské glosy a kontrast poetična s cynickým jazykem nadhledu.

01.07.2015 4 z 5