JeKa JeKa komentáře u knih

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Nejsem zrovna skalní fanda detektivek a současné hojně užívané nálepky "knižní bestseller" mě u knih spíš odrazují, ale tahle knížka mě vlastně hodně bavila. Nad rámec detektivního příběhu s prvky magického realismu je v knížce zajímavě ztvárněn vztah viktoriánských žen ke světu (byť může na první pohled působit trochu prvoplánově feministicky). Vlastně to bylo pro mě takové milé překvapení, které ráda doporučím pro chvíle oddechové četby.

11.11.2019 5 z 5

Amerika prezidenta Granta Amerika prezidenta Granta Josef Opatrný

Všeobjímající kniha o Americe 70. let 19. století. Opatrného styl je čtivý a srozumitelný, členění do kapitol a podkapitol přehledné a lze jej využít i pro čtení na přeskáčku dle tematického zájmu čtenáře. Kniha se věnuje všem stránkám americké společnosti od ideových základů, na kterých stála, po každodenní život jednotlivých složek společnosti. Vše doplněno ohromným množstvím nádherných obrázků, vedut, reklam a jiných výjevů. Rozhodně doporučuji každému, kdo se chce o této době, z které vyrůstají některá specifika i dnešní Ameriky, dozvědět něco víc.

11.11.2019 5 z 5

Osud trůnu habsburského Osud trůnu habsburského Jan Galandauer

Autorův cíl - seznámit čtenáře v 80. letech poprvé uceleně o dějinách habsburské dynastie - kniha rozhodně splňuje. Široký záběr ale způsobuje velkou zkratkovitost až povrchnost, která jako úvod do problematiky nicméně nemusí být na škodu. Horší však je, že autor celé dějiny nazírá prizmatem marxismu, antiklerikalismu a antiaristokratismu a nevyhne se tak některým až směšně odhadnutelným hodnotícím a často ahistorickým soudům, a to bohužel nejen v úvodu knihy, který by se v dobovém kontextu dal považovat za "úlitbu bohům". Ve výsledku je to tak velmi ideologické čtení, které stojí za přečtení, pokud vás zajímá marxistický pohled na dějiny podunajské monarchie. Pokud ale chcete něco vědět o Habsburcích, sáhněte po něčem jiném.

06.07.2018 3 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Kniha o tom, jak se z mála dá vykřesat hodně aneb o naprosto fascinující práci historika raného středověku, který nemaje takřka žádné písemné podklady dokáže přesto rekonstruovat život našich předků. Velmi zajímavé a metodologicky inspirativní. Pro laika považuji za nejčtivější druhou polovinu knihy, která pojednává o běžném každodenním životě a s ním spojených rituálech - je až omračující, kolik z něj v pozměněné či zjednodušené podobě setrvalo do naší nedávné minulosti (a občas i dodnes).

19.06.2018 5 z 5

Mata Hari Mata Hari Anne Bragance

Literatura faktu v beletristickém podání (nebo naopak?). Rozhodně ale velmi čtivý příběh o jedné velmi naivní ženě, která uhranula svět a ten ji za to zničil.

19.06.2018 4 z 5

Muž bez vlastností Muž bez vlastností Robert Musil

Jedno velké životní předsevzetí splněno! Uf! Byl to boj, ale nelituju. Sice mi při četbě myšlenky občas unikaly do okolí, ale i tak nemůžu než obdivovat autorův cit pro detail a lehkou všudypřítomnou ironii. Nejraději jsem měla pasáže, které popisovaly fungování tehdejší státní mašinérie - v mnohém trefné dodnes.

19.06.2018 4 z 5

Ztracené iluse Ztracené iluse Honoré de Balzac

Drtiva sonda do fungovani francouke spolecnosti druheho cisarstvi. Zejmena pasaze o fungovani tehdejsich medii povazuji za velmi povedene a desive autenticke.

02.04.2018 5 z 5

Mikešova aféra a jiné případy - Kapitoly o zaneřáděném kulturním prostoru Mikešova aféra a jiné případy - Kapitoly o zaneřáděném kulturním prostoru Petr A. Bílek

I s velkym casovym odstupem jsou Bilkovy postrehy k tehdejsimu fungovani spolecnosti a vede ctive a casto i palcive aktualni. Ackoliv nemohu souhlasit s kazdym jeho nazorem bezvyhradne, a predpokladam, ze to od ctenare ani neceka, rozhodne jsem soubor precetla s nadsenim a mohu jej bez vahani doporucit.

02.04.2018 5 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Naprosto výborná oscilace mezi viktoriánským románem, modernistickým vyprávěcím stylem, psychologickou sondou a sociologickou analýzou. To vše v naprosto čtivém a poutavém kabátě. Rozhodně stojí za přečtení!

23.02.2018 5 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Čtivé a zajímavé téma, i když trochu předvídatelné a po umělecké stránce nijak dechberoucí. Taková lepší červená knihovna.

02.10.2017 3 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Hrozně mi to připomínalo Tři mušketýry či Cyrana...fanfaronství mužských postav nezná mezí, ale je naprosto okouzlující. Kniha je tak napínavá, že jsem se nemohla odtrhnout, i když v rámci žánru byl konec předvídatelný, cesta k němu rozhodně odhadnutelná nebyla. Výborná oddychovka!

19.09.2017 4 z 5

Buddenbrookovi Buddenbrookovi Thomas Mann

Vyprávění o pozvolném úpadku jedné rodiny v průběhu 19. století, k jehož příčinám nedává autor, který vychází z vlastního prožitku města Lubecku a jeho obyvatel, jasnou odpověď. Z generace na generaci se snižuje zájem o rodinné dědictví - obchod -, který však není nahrazen jiným životním cílem či elánem až hrdinové letargicky dojdou ke svému poslednímu výdechu. Zajímavé čtení, které vzbuzuje mnoho otázek.

02.09.2017 5 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Kniha mi pomohla pochopit kořeny vztahů jednak mezi katolíky a protestanty, jednak mezi Iry a staro- a novoangličany. Rozhodně doporučuju každému, koho dějiny Irska aspoň trochu zajímají - je to rozhodně zajímavý podnět k dalšímu poznání. Jediná nevýhoda: čtení vyvolává neodbytnou touhu vydat se do Irska!

03.08.2017 5 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Čirá politická hra, ale natolik návyková, že se prostě nemůžete odtrhnout. Žádná postava není vykreslena černobíle, chvíli vás štve, chvíli ji nedokážete neobdivovat, chvíli s ní soucítíte... úchvatně lidské a životné. Ačkoliv nesdílím autorovu bezmeznou víru ve směřování dějin k pokroku, přesto román považuji za velmi zajímavou sondu do soukolí dějin, které mnohými nepozorovaně směřovali k likvidaci celého dosavadního způsobu existence.

02.08.2017 5 z 5

Stefanie: Životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu Stefanie: Životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu Irmgard Schiel

Velmi zajímavý pohled na život ženy, kterou každý zná, ale málokdo ji chtěl a měl možnost poznat skutečně. Ačkoliv se autorka snaží Stephanii očistit od povrchních soudů jejích součastníků a prvních historiků jejího života, což je opravdu práce záslužná, sama se občas neubrání přebírat obdobné povrchní soudy o osobách, které okrajově v příběhu zmiňuje, což je trochu na škodu, ale hlavní vyprávění nenarušuje. Rozhodně zajímavý příběh, který otvírá zase nové stránky života nejvyšší společnosti habsburské monarchie na sklonku její existence.

06.07.2017 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Výborný příběh, ačkoliv působilo až neuvěřitelně, že se jednotliví členové rodiny dřívě či později vždycky dostali k hodnému pánovi či s tím ne příliš příjemným člověkem vlastně nakonec dokázali vyjít, aniž by někoho znich utýral. Ale jinak rozhodně silné vyprávění, které stojí za přečtení.

06.07.2017 5 z 5

Vtipná a čtivá kniha, jejíž děj utíká před očima. Stařík se mi ale přecejen líbil o kousek víc zejména díky retrospektivním sekvencím.

06.07.2017 4 z 5

Útisk - charita - vyloučení: Sociální 19. století Útisk - charita - vyloučení: Sociální 19. století Zdeněk Hojda

Klasicky zajímavý sborník z každoroční plzeňské konference tentokrát na téma sociální. Jednotlivé příspěvky zkoumají vytyčené téma z rozličných úhlů pohledu a občas i pomocí velmi překvapivě zvoleného tématu. Rozhodně zajímavá mozaika, která ukazuje, k jakým změnám ve struktuře společnosti v 19. století docházelo a jak se s nimi tehdejší lidé, ať jednotlivci či představitelé státu či samosprávy, vyrovnávali.

07.05.2017 4 z 5

Asterix - Caesarův papyrus Asterix - Caesarův papyrus Jean-Yves Ferri

Asterix a Obelix jsou mí kamarádi už od dětských let a na jejich příběhy dodnes nedám dopustit. Samozřejmě, že ty první, staré, jsou nejlepší, ostatně, všechno, co znáte od dětství je vždycky lepší, ať už jsou to Kačeři anebo Čtyřlístek, přesto myslím, že tohle je důstojný mladší bratříček a rozhodně jsem se u sešitu dobře pobavila.

06.05.2017 4 z 5

Irsko: Probuzení Irsko: Probuzení Edward Rutherfurd (p)

Dobré pokračování prvního dílu, které osudy sledovaných rodin dovede až na počátek 20. století ke vzniku irské samostatnosti. Jako vždy zajímavé a čtivé.

28.04.2017 5 z 5