Kafe @ cigárko

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas? Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu...celý text

Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle.

Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat.

Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová.

A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262411/kafe-a-cigarko-262411.jpg 4757
Fejetony, Literatura česká
Vydáno:, Domino
Více informací...

KejtlinM
včera

Měla jsem trošku problém se začíst. Mám asi jiný smysl pro humor, ale snad pouze u dvou kapitol jsem se doopravdy nasmála.

Mali88
předevčírem

Milé a příjemné čtení. Občas jsem se musela do čtení nutit.

kacimilek

Humorné a výstižné, příjemné počtení pro dlouhou chvíli.

svetlana987

Krásná grafika, hodně vtipné ilustrace skvěle doplňující jednotlivé kapitoly, do čtení jsem se ale bohužel musela trochu nutit. Celkově hodnotím jako příjemnou oddechovku.

cvaldik

Krásná odechová kniha. Marie Doležalová je nějak schopná navodit pocit, že s ní vlastně sedíte u kafe na cigárku a ona vám jako jedna z vašich kamarádek jen tak mimochodem vypráví své příhody.

Alex.rrr

Knížka mě celkem překvapila. Na to, že jsem se ze začátku nemohla začíst, tak jsem se po překonání tak 30ti stránek docela dobře bavila. Bylo to spíš tím, že nejsem moc milovník blogů, resp. nic takového nesleduji a nečtu (možná zatím) a čekala jsem něco jiného. Příjemně mě překvapil pohled na věc trochu jinýma očima. Určitě jsou pasáže, kde jsem se hodně zasmála. Ke konci mě mrzelo, že už je konec a nebude žádné další zpestření dne, takže doufám, že vyjde další díl :).

Bablu

Skvělé jako audiokniha, zpříjemnila mi nejednu procházku s kočárkem, někdy jsem se i nahlas smála. Doufám, že bude pokračování...

Welinie

Popravdě.. Nuda. Jedna velká nuda. A abych Marii nekřivdila. První asi tři články byly celkem vtipný. Jinak to přečíst pro mě bylo utrpení ):

Danago

Já jsem se skvěle bavila. Jsem nadšená.
Nahlédnout do zákulisí a do života herců se mi moc líbilo.
Jsou to velice dobré fejetony, kterým nechybí pointa .
Dověděla jsem se , jaké to je být herečkou-introvertkou a bojovat při výkonu práce sáma se sebou.
U knihy se pobaví i pánové.

iva2423

Líbila se mi.

Isew

Je fajn, když si člověk ze sebe umí udělat legraci a nebere se vážně. Marie se vážně bere, ale umí si z toho udělat legraci.

Manyna

Strávila jsem s Maruškou tři krásné dny, které mě obohatily jejími zážitky z hereckého prostředí. Hrozně se mi líbily její vyjadřovací schopnosti, které byly trefné a úderné. Doživotně nezapomenu na cvičení urny v divadle, nahrávání sexuální scény s Trojanem, rozhovor s DVTV, povinnosti inspicienta a mnoho dalšího, to vše prokládané pauzičkami na kafe a cigárko. Přeju Marii, ať se jí jednou poštěstí dostat svojí velkou hlavní roli u Filipa nebo třeba Miloše. :)

essterkaa

Když jsem knížku dostala k Vánocům, tak jsem z ní popravdě nebyla moc nadšená. Jakmile mě ale velmi inteligentní, často ironický humor vtáhl dovnitř, nemohla jsem přestat číst. Moc se mi líbí, jak je autorka v knize (blogu) opravdu upřímná a na nic si nehraje. (aspoň doufám :D) :)) Vřele doporučuji fanouškům filmového průmyslu! :)

05sara12

Po knize jsem sáhla, protože mám Marušku jako herečku ráda a současně se zajímám o divadlo. Pohledy do divadelního zákulisí jsou zajímavé a vyváženě prostřídané několika Maruščinými trapasy, nad kterými se člověk pobaví :) Velký plus za zajímavé zpracování knihy a pěkné ilustrace.

asam

Milé, nenáročné, chvílemi i vtipné. Neobvyklá vazba, pěkné ilustrace.

pobijecmuch

Ale jo, dalo se to. Maruška střídá zajímavosti ze svého oboru s těmi, které už tak zajímavé nejsou. Hodnotím to, ale dobře, protože to napsala sympatická Maruška. :-)

liletka_a

Opravdu sympatická zajímavá kniha, tedy spíše sbírka ''trapasů, poznatků'' z hereckého života Marie.. :)) Některé příběhy byly hodně vtipné a skvěle dotažené, jiné méně, ale i tak jsem si knihu užila. Z obyčejných rozhovorů s herci se většinou dozvíme takovou všeobecnou omáčku, ale tady je to opravdu reálné.. :)) A jestli jsem i někdy jenom trochu snila, že bych se stala herečkou, po přečtení jsem ráda, že jsem se jí nestala. :D
PS: souhlasím s formátem knihy, moje ruce plakaly....

Hana3441

Zajímavý pohled do zákulisí.

martinka07

Kniha se mi líbila, četlo se to dobře. Mám ráda tento typ knížek a dost jsem se u čtení nasmála. Jediné co mi vadilo, byl formát knihy. Špatně se drží a je celkem těžká.

Zuzvil

Moje první audiokniha v životě a myslím si, že bylo dobré po ní "šáhnout" právě u knihy Kafe a cigárko. Dobře se to poslouchalo už jen tím, že ji namluvila sama autorka. Knížka je často vtipná, milá, neurazí, ale ani se k ní pravděpodobně nebudu znovu vracet.

Kaaramelka

Je to upřímná, místy vtipná kniha. A i když to není přímo můj šálek, kniha se mi líbila. Její neobvyklý formát se četl dobře. Také se mi líbilo doplnění kapitol, například fotografiemi či menším komiksem.

Ivan F

Na knihu som narazil úplnou náhodou. O Marii Doležalovej som ani netušil, že existuje, takisto ako o nejakom programe či seriály v TV s názvom Comeback. Skúsil som si pozrieť jednu časť, ale bola to inteligenčne posadené pre jednoduchšiu časť populácie. Takisto blog, z ktorého článkov je kniha poskladaná, je takým čítaním, z ktorého by si psychológ spravil dizertačnú prácu na tému, ako sa dospelý človek zastavil mentálnym vývojom v puberte. V každom prípade si kniha svojich čitateľov nájde, je napísaná úplne jednoduchým štýlom, ktorý sa dobre číta a preto je na zabitie času pri cestovaní ako stvorená.

Ikkju

Kafe jsem po vánocích vyčenžoval se ženou za Moderního fotříka, přišlo mi to pohodově a civilně napsané, ale moc výraznou stopu to ve mě asi nezanechá...

JessieEx

Nejprve musím přiznat, že mi Marie Doležalová nebyla nikdy moc sympatická - jako osobnost, a jako herečka byla všude taková nevýrazná. Ve Stardance mi vůbec nesedla, něco mi na ní vadilo, to její "hipsterství" nebo ta rádoby skromnost, nebo co to na ní bylo.
Od knížky jsem toho tím pádem moc neočekávala. O to větší bylo mé překvapení, když jsem knihu otevřela. Četla jsem po jednom článku vždy cestou trolejbusem do a z práce. Najednou by se to asi přečíst nedalo, přece jen na tom blogu to taky vycházelo postupně a čtením naráz bychom přišli o ten efekt. U většiny článků jsem se skvěle bavila, jsem nadšená z té možnosti nahlédnout do zákulisí (doslova) a do života herců.
Marie Doležalová si přece jen získala mé sympatie, asi je prostě jen šikovnější v písemném projevu nežli v mluveném - ona to sama přiznává.
Těm, co se ke knížce ještě nedostali ji určitě doporučuju, ale varuju vás - po přečtení se budete také chtít stát herci ;)

lagina

5* :-) Knihu jsem objevila náhodou v knihovně a protože se o ní hodně mluvilo, tak jsem si ji s chutí vypůjčila...
Neměla jsem velká očekávání ale naprosto mě uchvátila a hrozně jsem se nad ní bavila, občas plakala a strašně se smála :-)
Díky za ní :-)

JankaV80

Kniha měla velikou propagaci. Moc jsem se na ni těšila a vůbec, ale vůbec mě nezaujala. Velké zklamání a je na vkusu "každého soudruha", jaký si o ni učiní názor. Za mě 2 hvězdičky, ale kdyby to šlo, dala bych 1,5.

Rumplestiltskin

Takže. Na knihu jsem se velmi těšila. Humbuk, který okolo ní proběhl a navíc ocenění Magnesia Litera mě tak nějak přesvědčovali, že je na co se těšit. Bohužel pro mě bylo velké zklamání, když jsem zjistila, že kniha je vytvořená metodou známou všem studentům (Ctrl+C; Ctrl+V).
Chápu zachované informace pro chronologickou autentičnost, ale výplňkové věty typu dneska na blogu, v tomhle článku atd. se mohly vynechat a zanechalo by to lepší dojem.
Celkově mě kniha nezaujala ani po informační stránce a měla jsem problémy ji vůbec dočíst.

jiri0728

Pár nadšených postřehů z četby:
a) Marie Doležalová opravdu dokazuje, že role herečky často neodpovídají její inteligenci.
b) Její blogové zápisky nejsou skrumáží myšlenek, ale pečlivě vystavěnými fejetony, kterým nechybí pointa,
c) Zásluhou své bohaté jazykové zásoby dokáže popsat i banální věce opravdu vtipné a nejednou se budete smát u knihy nahlas.
d) Dozvíte se toho dost nejen o hereckém zákulisí, ale především o tom, jaké to je být herečkou-introvertkou a bojovat tak při výkonu práce sám(a) se sebou. Čili něco, co mnoho z nás také zažívá ve svém povolání.
e) Navzdory stylizovaného obalu nejde o čtení pro dámičky a pobaví se i pánové.

sabca1520

Zatím nemám úplně dočteno, ale už teď můžu říct, že tahle kniha je pecka! :)

tatafa

Krásná, čtivá a zajímavá knížka, myslím, že potěší každého, koho zajímá zákulisí dnešního herectví. Vřele doporučuji!