Fabrika

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brně... celý text

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru.

Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.

Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/232491/fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 3.9146
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Host

Lenka4

Autorka čtenáře přivádí přímo do své kuchyně a ukazuje, jak je svůdné, ale zároveň zrádné pro spisovatele nechávat se unášet fantazií v případě, že nepíše o smyšlených osobách, ale lidech, kteří skutečně žili. Jako románoví hrdinové mají v obecném povědomí větší příležitost k "druhému životu", ovšem často na úkor jejich vlastního opravdového osudu. Osobně bych se v těchto případech držela spíše jen zjištěných faktů. I tak by čtení o rozvoji textilního průmyslu v Brně a podmínkách, ve kterých žili jeho protagonisté z řad podnikatelů i dělníků, bylo poutavé, poučné a zajímavé.

Danago

Další výborná knížka autorky. Takto napsanou historickou knížku přečte opravdu každý. Je napsána zajímavě a velmi čtivě. Myslím , že se bude líbit i čtenářům, kteří z Brna nejsou jako jsem i já. Knížka je docela krátká, klidně bych četla dál..... I jako audiokniha je velice krásně načtená.

milan2310

Velmi čtivé.

misssicccka

Opet je to plne nadseni a vasne pro praci. Pravda, toto autorcino dilo oceni asi spise obyvatele Brna, ale i ja ocenuji pribeh "uvareny z vody", nebo spise utkany z kratkych nitek v obrovskem klubku a snahu z toho mala utkat luxus. Trosku jsem se obcas ztratila v postavach, ale to je moje chyba.

Magdalena5

po třech nocích dočteno a paní Tučková je pro mě hvězda, opět díky za její mravenčí práci a plně sdílím předchozí komentář Lectora
Jo, a už otvírám mapy a jdu sledovat uličky od jihu na východ od centra.

Lector

Jsou velké dějiny a ty malé, o kterých se neučíme a které pracně z archivů dolují nadšení historici, aby pro ukojení vlastní zvědavosti a pro potěchu podobných nadšenců odkryli pestrou mozaiku naší bohaté minulosti. Tučkové Fabrika je výsledkem takového kutání.
Je to moje třetí kniha od této autorky. Tentokráte je, jak už naznačeno, výrazně posunuta k dokumentaristickému stylu. To autorce vyhovuje a mně také. Téma je velmi zajímavé a oslovilo mne. Brňáci prominou, ale Brno na mne vždy působilo odtažitě a příliš industriálně. Soudruzi jeho vzhled „zakonzervovali“, takže takto vyhlíželo dlouhá desetiletí. Nikdy jsem se však nezajímal o to, co se za industriálním kabátem skrývá a spokojil se s konstatováním, že Brno je město s koncentrací strojírenského průmyslu. Ale až se budu příště pohybovat v okolí Zvonařky, budu si představovat, jak to tam před dvěma staletími vypadalo.
Tučková mne svoji knihou poučila a „dala“ štatlu minulost, a to pro mne neznámou a zajímavou minulost. Jen je mi líto, že toho není větší doušek. Četl bych dál. To není výtka na adresu autorky, jen postesknutí. Myslím, že chápu okolnosti vzniku této knihy.
Reprodukce ilustrací a fotografií text vizualizují a čtenář dostává příležitost si z mnohé z popisovaných věcí představit.
Zase jedna z knih, které rozšiřuje obzory.

Evišťátko

I když se nejedná o román v pravém slova smyslu , není to špatné počtení.

Luca84

Začátek slibný, ale od půlky mě to nějak nudilo.. Přesto zajímavé téma.

keksik4

Úžasná, báječná, dokonalá atakdále.... Literatura faktu napsána románovým stylem ,a to velmi čtivým a poutavým způsobem. Četla jsem ji pro jistotu hned 2x, aby mi nic neuniklo, dopodrobna prostudovala fotografie, prostě jsem nad ní strávila pěkné chvíle. Bohužel, také nutí k zamyšlení nad osudy lidí a vlastně celé naší země, a já se při jejím čtení dokonce i rozčilovala a nadávala. Knihu opravdu doporučuji a klidně i těm, co čtou běžně jen romány a detektivky. Jo, a v Brně jsem nikdy nebyla a přesto se mi kniha líbila.

Driftersoul

Výborně napsané. Standardní kvalita a precisnost úžasné K.T. Ale též moc smutné čtení o osudech Brna a Střední Evropy.
Nabízí se otázka. Kdyby nebyla rozbita velká, mnohonárodní, (ač jistě nedokonalá), Monarchie, možná by po pár letech nenásledovaly dvě zničující diktatury, jedna horší než druhá. Nenásledovaly by nacionalistické excesy, jeden černý, druhý rudý. Brno/Brünn by pak vypadalo zřejmě jinak. Poučíme se konečně z historie?

Ranuncul

Velice zajímavá kniha z historie Brna a o budovách,které člověk žíjící v Brně zná minimálně z doslechu.
Bohužel mi hodně vadilo přeskakování v časové ose,působilo to poněkud zmateně.
Taky rozpor v datu narození v ději a v rodokmenu Offermanových u jedné z hlavních postav. Mapka Brna mohla být poněkud větší a přehlednější.A proto jen 3*

Toffee
31.12.2016

Asi budu se svým názorem osamocená, ale tuhle knížku považuji za autorčinu nejlepší. Určitě je to i proto, že mě staré brněnské rodiny zajímají, o Offermannech jsem věděla a těšila jsem se, když jsem se dozvěděla, že o nich bude Tučková psát. Výsledná knížka byla velmi příjemným překvapením. Příběh je tak čtivý a opravdový! K tomu spousta zajímavých informací o lidech, domech, ulicích....

svitim
30.11.2016

Jsem nadšená, kniha od začátku do konce pro mě velmi zajímavá, Brno je moje okresní město a i když jsem tam často, tuto část historie jsem neznala. Vhodně doplněné historickými fakty a fotografiemi.

Ale přiznám dobrovolně, pokud by byla kniha o jiném městě, které není součástí mého života, tak bych tak nadšená nebyla

IYv
05.10.2016

nedočetla

JeKa
17.09.2016

Tahle kniha mě nadchla...kombinace faktografických medailonků, přiznané fabulace a dokumentace tvorby výstavy je rozhodně stylisticky velmi zajímavá a k podchycení dějin rodu, o kterém se toho moc nezachovalo, překvapivě vhodná. Ačkoliv Brno neznám tak dobře, jak bych při čtení chtěla, rozhodně mi to nebránilo v pochopení ani začtení se a rodina Offermannů mi naprosto přirostla k srdci... Mám ráda příběhy velkých podnikatelských rodin, ačkoliv často končí velmi tragicky, neboť jsou ohromným zdrojem inspirace, i když zrovna nehodláte podnikat... doporučuju!

Alternative
16.09.2016

Aboslutně jiný než Bohyně nebo Gerta. Nemůžu ale v žádném případě říci, že by mě to zkalamalo. Kdyby člověk znal Brno lépe, bylo by to zase o něčem jiném, ale kniha se mi velmi líbila, i když jsem měla ze začátku problém s množstím postav.

xp3
31.08.2016

Možná lepší mlčet, ale třeba tenhle názor pomůže podobnému čtenáři jako jsem já. Jak mám Tučkovou ráda, tenhle slepenec dokumentu, příběhu a práce kurátora výstavy mi nesedl. Příliš mnoho na jednu knihu, příliš málo na to, aby to bylo poctivé alespoň v jedné z vyjmenovaných oblastí. Nicméně hodnotím dobrý počin odkrýt neznámou tvář mého milovaného Brna a těším se na další autorčiny knihy.

Olia
17.08.2016

čtivá knížka, prima prokládaná dobovými fotkami s popisy, takhle to mám ráda.. Podařilo se spojit nespojitelné, neznámé osudy v příběh.. jen ten konec se mi špatně četl.. taková ztráta důstojnosti za války a hrůza dokonaná devastací objektů v duchu socialismu i poté.. chjo snad ještě něco málo ze zmiňovaného stihnu v Brně vidět , nebývám tam často.

lencin
14.08.2016

Pro mě úplně neznámá historie Brna, zajímavě napsaná pomocí osudu rodiny textilních průmyslníků- Offermanů.

mariposka
06.08.2016

Po přečtení této knihy se budu na Brno dívat jinýma očima. Představovat si všechny ty budovy, které už nestojí nebo jsou z nich jen ruiny. Autorce se podařilo i z toho mála informací, které o rodinách textilních továrníků jsou, utvořit poutavý historický příběh, příběh lidí i města. Získala jsem spoustu zajímavých informací a kniha se mi moc dobře četla.

Tapeworm
19.07.2016

Tahle knížka mě po Bohyních a Gertě bohužel už tolik nenadchla, na můj vkus obsahovala moc historie a příběhu bylo věnováno moc málo prostoru.

aralka
17.05.2016

Skláním se před "tahem na branku" Kateřiny Tučkové.... když si něco vezme do hlavy, zkrátka nepovolí, dokud toho nedocílí.... tato kniha je názorným příkladem... z ne moc záživné tematiky textilního průmyslu 19.století a pramála špatně dostupných historických podkladů, vyždímala maximum. Je to kniha na pomezí beletrie, literatury faktu a jakéhosi literárního dokumentu o přípravách výstavy, ale jako celek působí kompaktně. Vzestup a pád na pozadí historických událostí, v podstatě dost smutné čtení :-( Myslím, že osloví zejména Brňany, kteří znají lokality v knize uváděné.

Yorika
12.05.2016

Kolikrát jsem okolo těchto míst procházela.V chvatu všedních dní, člověk nějak nemá čas se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe.Po přečtení Fabriky se již nikdy na město nebudu dívat,tak jako dřív.Kdykoliv teď procházím těmito místy, vzpomenu si na rod Offermannů a jejich příběh.Přemýšlím o lidech,kteří kráčeli ulicemi Brna přede mnou.Přitom každý z nich prožíval svůj ojedinělý životní příběh,mnohdy spjatý právě s místními textilkami.Děkuji za tuto knihu.

kasavubu
11.04.2016

Úplně souhlasím s předchozím komentářem. Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli autorce, jejíž dvě předchozí knihy se mi moc líbily. Rozhodně bych nečekala, vzhledem k námětu, takovou čtivost. Trochu jsem se obávala i prostředí Brna, o němž toho zase až tak moc nevím. Příběhy jednotlivých rodových postav mě postupně zcela pohltily. Byla jsem příjemně překvapená, jak velký vliv měly v 19. století všechny průmyslnické rodiny v čele s Offermannovými, a to nejen v našich zemích, ale i v Evropě, a dokonce i v poměrně dost vzdálených končinách světa. Životní osudy jednotlivých Offermanů byly moc zajímavé, jen by mě zajímalo, nakolik opravdu autentické. Sama autorka v knize uvádí, že informace jsou zčásti zcela fiktivní, že se řadu věcí snažila spíše domýšlet. Každopádně se tohoto úkolu zhostila bravurně, tak nějak to opravdu mohlo být... Ale kdo ví. Jediné, co bych u knihy uvítala je nějaký rodokmen, který by napomohl se v rozvětvené rodině Offermannů orientovat. Místy jsem se ve jménech jednotlivých členů rodu ztrácela a musela chvíli přemýšlet, kdo vlastně byl čím synem.

GreenMagritte
04.04.2016

Tučková píše zajímavě a poutavě a člověk se přistihne, že román o textilních baronech, o kterém si myslel, že bude nudný, nakonec nemůže odložit z ruky. Na stránkách knihy znovu ožívá Brno 19. století a představuje se nám jako silná textilní metropole, která byla pojmem v celé Evropě.

Fabriku oceňuji také z hlediska originálního konceptu k výstavě. Román o rodu Offermannů má potencionál vytěžit z tohoto tématu něco víc než jen muzejní popisku, na kterou po skončení výstavy většina zapomene. Kateřina Tučková na stránkách Fabriky citlivě oživuje už málem mrtvou tvář města Brna, ve které je však něco pozoruhodně jímavého. Něco, co ještě odolává zubu času, ne jako v prachu zmizelé továrny a propadlé hroby, o něž se už nikdo nepostará.

Dimas
09.03.2016

Zajímavý příběh (rodu) v příběhu (autorčin) rozhodně stojí za přečtení. Těším se na další knihu.

Marika Vanova
01.12.2015

Byla jsem moc zvědavá, jak to autorka podá a celkem se mi to líbilo. Zajímavý pohled na život města Brna, které moc neznám, ale historie v této výpravné podobě mě baví.

bookcase
26.11.2015

Zajímavý pohled na textilky v Brně 19. století. Doplňující informace jsou hodně přínosné.

hana1070
23.10.2015

Dějiny 19. století jak na dlani. Brnu devatenáctého století se říkalo Moravský Manchester, fungovala tu spousta textilních fabrik, odkud se vyvážely látky do celého světa. Textilní průmysl přinesl bohatství nejen svým majitelům, ale ovlivnil tvář celého města – vznikaly nové továrny, v nových čtvrtích vyrůstaly dělnické kolonie, průmyslníci si nechávali stavět výjimečné funkcionalistické vily, v ulicích města se objevily tramvaje. Nejen o tom, ale i o průmyslové špionáži, otřesných pracovních a životních podmínkách dělníků a pracujících dětí - to je román/katalog Kateřiny Tučkové, která to vše popisuje na historii pěti generací rodiny Offermanů, významných textilních magnátů. Moc jsem si to užila, a to ani nejsem z Brna.

Lost Soul
13.10.2015

Doporučuji všem, kteří se zajímají o novodobé dějiny střední Evropy, kniha velmi čtivou formou přibližuje historii textilního průmyslu nejen v Brně, i když převážně v něm, o níž jsem (já barbar) neměla vůbec potuchy!