janka2000 janka2000 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Skvělý historický román vyprávějí příběh ženy/dívky, jež to v životě neměla lehké a to nejen proto, že žila v nelehké době. Skvěle napsaný děj přirozeně plyne a romantizuje oblast Sudet. Anna po 2.sv.v. je poslána do ČSR k rodině, která se jí chce zbavit, a tak ji provdá za Volyňského Čecha do Heřmánkového údolí. Příběh se pak čte sám a konec to má vcelku dobrý. Velmi doporučuji.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Až do poslední chvíle jsem pochybovala, kdo je vrahem. Opět se ukázalo, že Christie je geniální autorka detektivek. Tento příběh je dle mě ale spíše experiment, což je ještě víc fascinující. Doporučuji.

03.04.2022 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvělý historický román o dívce, která oslepla, a chlapci, který díky svým technologickým znalostem pomáhal Němcům během 2. světové války. Kniha je také o tom, že láska může být kdekoliv, že znalosti mají mnohé využití. Velmi neobvykle napsaný příběh vůbec nezapadá mezi ostatní příběhy z této doby, které jsem četla. Vlastně je v něčem až trochu nevýrazný. Přesto patří mezi nejlepší knihy z válečného období, které jsou napsané, což dokládají i jeho mnohá světová ocenění.

23.01.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha Cesta je dystopický román, který se blíží trochu možné realitě. Svět byl zdevastován, dle mě asi nějakou jadernou bombou, klima se změnilo, elektřina nefunguje a lidi se stávají zvířaty.
Otec putuje sám se synem skrz zemi a vidí všechny ty zvěrstva, která si lidé udělali. Na knize je úchvatná ta psychologie postav. Vystrašený syn, který ale vlastně zvládá zpracovat více jak otec. Umírající otec, který je zoufalý z představy, že nechá syna samotného v tomto světě. Dobro, které je v obou hluboce zakořeněno...

03.09.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

ROMAN VYPRÁVÍ O HISTORII JEDNOHO MĚSTA V HORNICKÉ OBLASTI KARWINÁ (DNES UŽ ZANIKLÉ KARVINÁ-DOLY). OSUDY NĚKOLIKA VYBRANÝCH RODIN UKAZUJÍ, JAK TEHDY LIDÉ PŘEMÝŠLELI ÚPLNĚ JINAK A JAK TEHDY ŽIVOT BYL ODLIŠNÝ. VELMI SE MI LÍBÍ, ŽE AUTORKA DOOPRAVDY ZACHOVÁVÁ DOBOVÉ ZNĚNÍ. JAZYK JE PŘIZPŮSOBEN, MYŠLENÍ JE ZACHOVÁNO A HLAVNĚ JE VIDĚT, ŽE SI DALA MNOHO PRÁCE S HISTORICKÝMI UDÁLOSTMI, KTERÝMI JE CELÁ KNIHA PROTKANÁ, A JEŽ DĚLAJÍ KNIHU TAK SKVĚLOU. DOOPRAVDY SE TĚŠÍM NA 2. A DO BUDOUCNA SNAD I 3. DİL.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úžasné napsaný román o vypočítaném a chladnokrevném studentovi. Kniha je o morálce a její absenci, o společnosti a deviaci, ale taky je o lidských osudech. Velmi propracovaný děj syrově napsaný rozhodně stojí za přečtení.

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Já mám strašně ráda ten náš český styl psaní a žití. Je to asi dost vesnické a pomalé, ale takové přirozené. A přesně taková je tato kniha. Je to kriminální případ o smrti bloggerky a možném spojení s vraždou, která se stala před 14 lety.
Doopravdy se mi líbí, jak autorka nepatrně a jen ledabyle ukazuje na problémy dnešního Česka, dnešní vesnice. Vymírání obyvatelstva, chudoba, nedostatek práce, uzavřenost lidí, touha po bohatství...
Dobře napsáno, nečekané zvraty, rychle čteno. Můžu jen doporučit.

27.11.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Byla jsem velmi překvapená, že se mi kniha doopravdy líbila. Je to psané s takovou láskou, a to nejen k babičce, ale také k tomu kraji a k době. Nic není jen černobílé, ale to to dělá krásné. Ale určitě kniha není pro všechny.

24.08.2021 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(SPOILER) Flynn je geniální autorka psychologických krimi románů. Umí příběhy psát velmi netradičním způsobem, zároveň je originální a nebojí se být fakt děsivá.
Kniha Zmizelá je velmi oceňovaná a má být proč. Bravurně napsaný příběh o ženě, která finguje svojí smrt, aby se pomstila svému manželovi, na kterého to narafičí. To však není to nejvíc děsivé. Tím je závěr knihy, kde se ukazuje, nakolik ona dokáže pracovat s lidskými city a nakolik jsme všichni vlastně porouchaní.
Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, který zpětně hodnotím jako velmi autentický a povedený. Takže ten taky doporučuji.

27.09.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Poslední díl série o HH začíná smrtí lásky a končí smrtí přátelství. Tentokrát si Harry hraje sám se sebou, nebo vlastně ne? Přečtěte si tenhle mindfuck, kde si v jednu chvíli myslíte, že to už chápete, ale pak je vše úplně jinak. Zároveň je kniha protkaná smutkem, lítosti a (sebe)nenávistí. Pecka

07.11.2022 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sedmý díl série přivádí Harryho opět k sériovým vraždám, přičemž obětí spojuje pouze fakt, že jsou to provdané ženy. Příběh se Harryho dotýká blízce, protože je do něj zapletená jeho kolegyně a pak i Rachel. Tohle je přesně ten typ děsivé drsné severské kriminálky, o kterých se mluví.

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhý díl se mi líbil hlavně kvůli osobním příběhu vedlejších postav . Autor to má perfektně promyšlené a vám se to spojí, až když vše odhalí, což se mi často nestává.

07.08.2022 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha od mých oblíbených sester Brontëových patří mezi světové klasiky a musím přiznat, že se mi líbila mnohonásobně více než film. Ukazuje, jak láska není nade vše ale je tu navždy. Zároveň je děj dost spletitý a zajímavý, že si to musíte přečíst.

28.02.2022 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Tenhle thriller se mi fakt líbil (asi jim konečně přicházím na chuť). Jeden dům, tři ženy a podivná minulost. Nikdo není čistý a nic není normální. Napínavé, děsivé a zároveň velmi zajímavé (hlavně ten dům mě fascinoval).

17.11.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělá kniha, která je úžasně napsaná. Velmi mi sedl Andyho styl a docela se nasmála. Příběh bych přirovnala k budoucímu Robinsonu Crusoe. Inteligentní hlavní hrdina zůstane sám na Marsu. Ještě že je botanik a mechanik ... Napínavé, problémové a jedinečné.
Rozhodně je kniha lepší jak film.

17.11.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zajímavá kniha, která není až tak zaměřena na koncentrační tábory, ale spíše je zaujata příběhem tří kamarádů, na kterých se doba podepíše jinak a každý z nich i jinak skončí. Je to smutné a je to jedinečné. Zuzana je židovka, Jan bojovník a Hanuš se veze jak populista.

21.10.2021 4 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Na rozdíl od Sto roků samoty má tato kniha smysl a má i dobrý děj. Jedná se o klasický milostný trojúhelník, ale kniha klasická vůbec není. Márquez píše takovým zvláštním stylem, kdy všechno zesměšňuje a zároveň to podává jako by to každý vnímal stejně jako on. Je to vlastně až absurdní, ale přitom máme před sebou geniální dílo. Láska, která překoná věky, zhnusení i obyčejné trable.

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Román ze žánru young adult (dle mě) vypráví o dívce, která se nemůže srovnat se smrtí své dokonalé a úžasné matky, a (samozřejmě) o chlapci, jehož všichni považují za zločince...
Velmi se mi líbilo, jak bylo zobrazeno, že každého něco trápí, a že naše maska nejsme my. Všichni potřebujeme svého člověka, někoho kdo v nás věří.

21.01.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Úžasný historický romantický román. Příběh dívky z vyšší vrstvy, která v podstatě z nudy začala pracovat a překonávala mnoho zažitých vzorců chování. Podle mě jedna z nejlepších knih pro dívky za poslední 3 roky.

30.12.2021 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Skvěle napsaná kniha, která mi ukázala pro mě nepochopitelnou kulturu japonskou. Príběh této gejši je velmi zajímavý a plný překážek, začíná po 1. sv. v. a končí po 2. sv. v. V dnešní době bychom gejšu označili za placenou společnicí a možná i za prostitutku. Jazyk a styl psaní je prostý a jednoduchý, ale zase ne příliš. Doporučuji!