izfnp izfnp komentáře u knih

Vrahyňa v podsvetí Vrahyňa v podsvetí Sarah J. Maas

Ak bola Vrahyňa v púšti akčná a zaujímavá, Vrahyňa v podsvetí bola ešte akčnejšia a zaujímavejšia. Hrozne ma tieto novely bavia, sledovať Celeanu v jej počiatkoch, skladať si do mozaiky príbehu Eriley posledné dieliky a postupne chápať, čo a kto formovalo postavu mojej najmilovanejšej vrahyne. Arobynn a Sam sú skutočne skvelé charkatery, a je škoda, že minimálne s Arobynnom sme sa v sérii nestretli častejšie. Úžasná akcia, asasínka na misii, pletichárenie v Tvrzi i Caleanine dospievanie - to všetko robia z tejto novely jeden s najčítavejších príbehov. Je temnejší než jeho predchodcovia, pre hrdinku končí horkosladko, vo vzduchu cítiť skorý pád, ktorý ju paradoxne vyslal na jej najdôležitejšiu životnú cestu, a ja ani neviem opísať pocity, ktoré som pri čítaní mala. Rozhodne sa jedná o vyspelú fantasy, je vidieť i to, že autorka nepíše len tak do vetra, ale jasnú víziu má už od začiatku. Odporúčam všetkým, ktorým Aelin pred vydaním ďalšieho dielu série chýba tak ako mne - táto novela je naprosto úžasná.

23.11.2017 5 z 5

Vrahyňa proti Pánovi pirátov / Vrahyňa a liečiteľka Vrahyňa proti Pánovi pirátov / Vrahyňa a liečiteľka Sarah J. Maas

Veľmi príjemná novela, ktorá nám ukazuje Aelin (ešte teda Celaenu) v dobách, kedy bola stále tým rozmaznaným, namysleným zabijakom, ktorý mal však vždy srdce na správnom mieste. Nie je to ešte žiadna veľka hrdinka, ale i vďaka tejto knižke chápeme niektoré jej postoje z celej série. Autorke sa hlavne skvele podarilo feelingom vrátiť do čias prvých dielov, ba dokonca presne do atmosféry spred nich, ktorú zvyšok série dáva len tušiť. Hltala som akciu i chémiu medzi postavami, vďaka krátkemu formátu je skutočne jednoché novelu prečítať mrknutím oka. Extrémne ma bavilo sledovať Aelin práve v tejto podobe - ako vycvičeného asasína, ktorý nebojuje o budúcnosť kontinentu ani o životy svojich najbližších, jednoducho bojuje za malú, ale správnu vec. Postava Sama je tiež sympaťák, čoho som sa trochu obávala po predstavení Jastraba :D Ale nakoniec v pohode, ako Aelinina prvá láska je to hrozne fajn charakter a ja sa teším na ďalšie ich spoločné dobrodružstvá. A nie len tie spoločné, Aelin je skrátka hrdinka, ktorá ma baví, nech robí čokoľvek, pri čom všetky jej príhody z "doby pred" majú veľké čaro.

15.11.2017 4 z 5

Pod maskou lži Pod maskou lži Tarun Shanker

Celá knižka je pomerne rýchla v deji, bez nejakých veľkých zastávok a na moje veľké prekvapenie i bez klišé, ktorých prítomnosť som po pár stranách tušila. Vlastne som zostala zaskočená, ako sa kniha vyvíjala, a po jej skončení doslova šokovaná, na aký záver si autorské duo trúflo. Zistenie, že sa jedná o prvý diel série potom tento šok výrazne zmiernilo, vlastne mi dojem z knihy trochu pokazilo. Ale ak bude kvalitatívne séria stúpať, môže sa vyšvihnúť na veľmi príjemný dobový počin. Treba zapracovať hlavne na mytológii celého supernaturálneho sveta, pretože zatiaľ je hrozne plochý. To sa dá z časti vysvetliť faktom, že sama hlavná hrdinka doňho nazrela len minimálne, ale neviem si predstaviť, že by sa v podobne povrchnom duchu niesli i ďalšie diely. V rámci samostatnej knihy je to príjemné odreagovanie, ako prvý diel série je to skôr priemer. Ale s potenciálom do budúcna.

12.11.2017 3 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Zo začiatku som si myslela, že autorka (podobne ako Marie Lu s Legendou vs Mladými vyvolenými) pôjde oproti Mesačným kronikám do vôd jednoduchších, menej prepracovaných, menej komplexných a teda i akosi menej kvalitných. Chyba lávky!

Bez srdca je nepochybne iný typ knižky, než ako tomu bolo v Kronikách, ale autorka nestráca nič zo svojich schopností, a i keď je jej autorská poloha mierne iná, pre mňa je možno ešte viac zábavná a "čtivejšia". Meyerová má nepochybne veľkú fantáziu, ktorú v prípade Bez srdca dokáže šikovne využiť v prostredí Krajiny zázrakov. Carrollov Wonderland je podľa mňa najzaujímavejším fantazijným svetom na poli literatúry, pričom Meyerová do tohto sveta vstupuje, hrá sa s ním, privlastňuje si jeho atribúty, avšak robí ich zároveň vierohodné i svoje, takže to vôbec nevadí. Je vidieť, že sama autorka má príbeh Alenky veľmi rada a má ho perfektne naštudovaný, takže mu rozhodne nerobí hanbu, ba naopak, robí mu česť (v kontraste napr. k nie moc vydarenej sérii Šepotání). Námetovo sa jedná o naozaj krásny, citlivý a smutný príbeh, ktorý do mytológie Wonderlandu úžasne zapadol a osud Červenej kráľovnej skutočne láme srdce.

Hlavné postavy sú úžasné, rozhodne nie čiernobiele, vidieť ich vývoj, autorka nám poskytuje mnohé záblesky charakteru hlavnej hrdinky už v priebehu knižky a preto jej zlom na konci vôbec nepôsobí strojene. Taktiež Šprým sa skutočne podaril a veľmi komplexne autorka pojala hlavne postavu Klóbrca. Postavičky, hlavné i vedľajšie, sú všetky zábavné a zaujímavé, a hrozne sympaticky pôsobí, že sa autorka nesnažila spraviť ich dokonalými. Napriek svetu, v ktorom charaktery žijú, sú tak všetky hrozne reálne. Pri tom úžasne funguje ich vzájomná chémia, ktorá dej posúva vpred.

Fungujú tajomstvá, funguje romantika, funguje gradácia (i keď na konci trošku urýchlene) a musím zdôrazniť, že príbeh Bez srdca je až nečakane prepracovaný, a to od prvej po poslednú stranu. Knižka ma rozosmiala, rozosmutnila, poriadne hnevala i veľmi bavila. A tlieskam rozhodnutiu autorky ostať u jedného dielu. Kniha má logiku, svoj príbeh vyrozprávala, a napokon - všetci vieme, čo bolo ďalej...

30.10.2017 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Pomerne nezložitá, ale zaujímavá knižka. Kultúrne situovanie do "ruského" prostredia bolo osviežujúce a nemožno autorke nepochváliť fantáziu a vydarený výber názvov a mien. Samotný systém Grišov a ich spojitosti s kráľovstvom sú originálne a výživné pre príbeh. Hlavná hrdinka je dosť rozporuplná postava, k srdcu príliš neprirastie, ale isto je zaujímavá. Zas toľko sa o nej nedozvieme, prechádza i nejakým vývojom, ale stále pôsobí akosi staticky. Jej mužskí protihráči sú rozostavení sympaticky, a napokon sa nepotýkame až s takým milostným trojuholníkom, ako sa mohlo zdať - čo môže sklamať Malových odporcov (ja Mala hodnotím neutrálne, je to postava s potenciálom, ale autorka mu nevenuje až toľko času). Naopak postave Temnyja dodáva autorka poriadny šmrnc a hĺbku a pre mňa je to naj postava v sérii. Nie je ťažké uhádnuť, ako to skončí, ale je podstatne ťažšie odhadnúť, ako se séria bude vyvíjať ďalej, a to autorke slúži k dobru. Griša je jednoduchšia fantasy knižka, ktorá keby bola bývala dlhšia a viac by sa venovala svojmu skvele načrtnutému fantasy svetu, užila by som si ju ďaleko viac.

20.10.2017 3 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Veľké prekvapenie, nakoľko knižka je naozaj napísaná výrazne inak - a nie je to len jej stručnejšou naráciou -, ale taktiež preto, že ma to nečakane cez svoju takmer až biografickosť veľmi bavilo. Vždy ma zaujímalo, čo bude ďalej, užila som si doplňánie črepiniek do mozajky celého príbehu Kroník a Levana potvrdila status jednej z najzaujímavejších postáv série.

20.10.2017 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Záverečný diel mesačnej série mohol byť pokojne o 100 strán kratší. Cením si autorkinu snahu budovať revolučnú atmosféru, avšak knižke práve v týchto pasážach dochádzal najviac dych, viac strán sa automaticky nerovnalo väčšej presvedčivosti. Vo výsledku som sa doslova prekúsavala nudnými pasážami k tým zábavnejším. Ale výsledok diania 5 kníh je to uspokojivý, charaktery (staré dobré i známe nové) väčšinou bavia, Winter do partie pekne zapadá, hrdinkám ani ich príbehom nemožno uprieť, že sú sympaticky napísané i logicky prepletené, a teda ukončenie príbehu kniha Winter ponúka dôstojné. Plný počet si však predsalen vyhrádzam pre strhujúcejšie príbehy.

20.10.2017 4 z 5

Mladí vyvolení Mladí vyvolení Marie Lu

Po Legende som sa na novú Lu pomerne tešila, na čo som sa úspešne zaradila medzi rady čitateľov prekvapených odlišnosťou týchto dvoch sérií. Schopnosť autorky prezliecť kožu takýmto spôsobom svedčí o jej nadaní, žiaľ mi jej autorská poloha v Legende sadla výrazne viac.

Mladí vyvolení sú jednoduchou knižkou, ktorá nemá nijak originálny dej ani postavy, avšak odlišuje sa hlavnou hrdinkou a jej väzbami na strach, nenávisť a temnotu. Vďaka tomu ma príbeh zaujal a hrdinkine putovanie si rada prečítam i nabudúce, zvedavá, kam ju jej ambície zavedú. Dúfam však, že autorka viac zapracuje na ostatných postavách, okrem Adeliny nemám potuchy o motiváciách ani jednej z nich.

Knižku som prečítala za jeden večer, je to vec jednoduchá, autorka využíva štýl krátkych viet a nijak sa nevyžíva v opisoch. Taktiež mytológia sveta tu zatiaľ nedosahuje levelu Legendy, samotné názvy miest a území mi prídu ako niečo z hlavy začínajúcej poviedkárky, a nie autorky úspešnej série, (ale to je len okrajová výtka, ktorá mnohých zrejme vôbec nezaťaží). Dve hviezdy podľa mňa odpovedajú faktu, že kvalitatívne to nie je žiadny zázrak, ale na zahnanie nudy sú Mladí vyvolení fajn.

04.10.2017 2 z 5

Oheň Oheň Julianna Baggott

Wow, tak zabitý príbeh som už dlho nečítala. Autorke sa jej príbeh zosypal pod rukami a to, čo robilo jedničku výnimočnou - originalita, istá surovosť, odvaha autorky íst proti prúdu - v dvojke akosi zmutovalo a v trojke už len čítame prílišnú snahu autorky odlíšiť sa. Alebo možno rezignovať, neviem, nakoľko logika príbehu ustúpila akémusi chaosu. Bezcielne putovanie všetkých postáv v Ohni nebaví, nedáva úplne zmysel, knižkou som sa doslova prekúsala s tým, nech už ju mám za sebou. Postavy utrpeli, ku koncu bolo ťažké ktorúľkovek z nich vnímať ako skutočného hrdinu príbehu a priať si šťastný koniec.

Otvorený koniec sám o sebe nie je zlý, ale toto nie je ani len otvorený koniec, autorka čitateľovi neposkytla nič, len oči pre plač nad postavami, ktorých chovanie v poslednom diely poprelo všetko, čo autorka v dvoch predošlých dieloch budovala, a ktorých smrť či prežitie tak už vlastne nemalo ani váhu.

Na druhú stranu mi imponuje, že sa autorka nebála ani svojím koncom vzoprieť štandardom a učiniť ho skutočne depresívnym, a to vo svojej chaotickej, neliterárnej, nevysokej reálnosti.

03.10.2017 1 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Autor už raz má svoj štýl a svojho ústredného detektíva, takže čakať, že každou knihou prekvapí, jednoducho nedáva zmysel. Podľa mňa je treba si príbeh hlavne užiť, a to i práve vďaka hre, ktorej pravidlá na 11. krát už síce poznáme, ale nebaví o nič menej. Odhaliť skutočného vinníka v prípade Smädu skutočne ide pomerne rýchlo, na Nesba nezvykle, ale mne osobne to pri čítaní nijak nevadilo a stránky som hltala ako vždy.

02.10.2017 4 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Čítať knihu až po videní seriálu GoT je ako zopakovať si jeho prvú sériu, nakoľko sledujete v podstate to isté, takmer do posledného detailu (takže well done, HBO). Na mňa to malo efekt nie moc pozitívny, ale i tak dokážem stále oceniť, ako úžasný svet tu Martin vytvoril, s akou jasnou víziou načrtol charaktery v ňom a situáciu, v ktorej sa svetadiel nachádza. Budem šetriť superlatívami, ale pre milovníkov fantasy je to asi tutovka.

02.10.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dystopický žáner patrí k mojim najmilovanejším, a toto je určite jedna z jeho najcharakteristickejších kníh. Nie je to dejové čítanie, ale o to je intenzívnejšie. Hlavný hrdina je obyčajným človekom z ľudu, skrz ktorého oči sledujeme systém, v ktorom nám autor ponúka nezmerné množstvo narážok na svet aktuálny i množstvo predpovedí na svet, ktorý nás čaká. Je to o človeku i o ľudstvu, o ignorancii, prispôsobení, podrobení, vzdaní sa. O boji, nádeji, túžbe; o strachu, ochrnutí, sklamaní. Silná a pútavá strava pre mozog, ktorú by si mal povinne prečítať každý milovník literatúry, bez ohľadu na žáner.

02.10.2017 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Je na počudovanie, ako súdržný príbeh Maas rozvíja, hlavne s prihliadnutím na to, ako iné sú si navzájom všetky diely - záplietkou i vyznením. Říše bouří je knižka dospelejšia, autorka pridáva prvky romance pre dospelých, ale činí tak organicky a s úctou k tomu, čo doposiaľ vytvorila. Taktiež už dávno nesledujeme dianie v jednom meste medzi pár postavami, ale sledujeme v podstate príbeh, ktorý má váhu v oveľa väčšom merítku, ktorý sa rozrástol tak, ako som po prvom diely nečakala. Vlastne čím väčší príbeh je, tým viac séria stráca osobitosť a tým viac sa podobá na iné fantasy príbehy. No a napokon bola ŘB iná i v tom, že tu hlavné postavy boli poväčšine spolu, mohli sme vidieť ich interakcie a to, ako bude toto ich nové pôsobenie na stránkach knihy fungovať. Na jednu stranu treba povedať, že s množstvom postáv - a ešte k tomu pohromade - pribúda vaty, ale k dobru autorke slúži, že to stále funguje vďaka vhodne rozhodeným momentom, ktoré skrátka stoja za to. Ako napríklad bitka v Zátoke lebiek. Môžem na chvíľku odbočiť a povedať, ako nenápadne, ale určite sa stala jednou z najdôležitejších postáv Lysandra? Dajte tej žene niekto metál!

Aelin už dávno nie je vrahyňou, bojujúcou v kráľovom turnaji, ktorá je drzá a ostrieľaná, jej prerod v kráľovnú cítiť s každou pribúdajúcou stránkou, ale autorke sa darí v jej hlavnej hrdinke zachovať všetko, čím si prešla. Je to silný ženský charakter, ktorý rozhodne nie je dokonalý, ale je úprimný, živelný a v priblížení sa vojny i viac tajnostkársky, čo skýta mnohé prekvapenia. V piatom diely je taktiež oveľa viac vzťahov, vlastne som chvíľu mala pocit, že čítam úplne inú knižku - čo niekomu nemusí vyhovovať, mňa to však dosť bavilo. Vzťah s Jastrabom autorka zvláda skvele, dáva zmysel, rovnako ako všetky ostatné vzťahy, no hlavne má hĺbku, ktorú bolo pred krutým koncom dielu treba zvýrazniť. Všeobecne čitateľ chápe motivácie postáv, chápe ich pocity i situáciu, v ktorej sa nachádzajú.

700 strán je vcelku dosť, i tak som s malou dušičkou vždy kontrolovala, ako ďaleko som pokročila, nervózna z blížiaceho sa konca. Dva dni, 700 strán, úžasné čítanie, zúfalstvo a žiaľ na konci. No naozaj, dlho som si v izbe nenariekala ako zranená laň, a to všetko len pri pomyslení na ročné čakanie na pokračovanie. Autorkin štýl sa stáva komplexnejším, jej rozprávačstvo má takú silu, že ho človek dokáže vnímať dlhé hodiny stále s rovnakým zaujatím. Z časti za to môže jej štýl, jeho ľahkosť a zároveň prepracovanosť, z veľkej časti za to Maas vďačí skvele načrtnutému svetu a príbehom v ňom, no mohutný podiel na tom nesú isto i charaktery, z ktorých každý jeden chytí za srdce. Prvá polovica bola ľahšia, hravejšia, druhá polovica ma svojou intenzitou zatlačila do kresla. A ten záver, ktorý autorka dávala tušiť už popredu... Mi zlomil srdce. Nad knihou rozmýšľam už x dní, pripomínajúc si okamžiky v nej, rozmýšľajúc, kam to všetko povedenie. Aneb ako spraviť z človeka trosku čakajúcu na ďalší diel :D Bravo!

02.10.2017 5 z 5

V mrazivých časech V mrazivých časech Fred Vargas (p)

Ak nie ste nijak veľkým fanúšikom Vargasovej, odpočítajte si od hodnotenia jednu hviezdu. Inak je to vlastne to, čo čakáte a chcete: prípad vrážd prepletený zdanlivo nesúvisiacimi linkami, ktoré sa snaží správne pospájať stále ten istý komisár Adamsberg a partička osobitých charakterov z jeho komisariátu. Trocha histórie a trocha severu (žeby inšpirácia severskými detektívkami?), veľa zvláštností a veľa odbočiek. A Vargasovej štýl, presne taký, aký má byť. Autorka si vymyslela extrémne vhodnú hlavnú postavu, nakoľko s ňou vie naozaj dobre pracovať a Adamsberg nestráca nič zo svojho čara ani v 10. diele série. U toho vidieť, že autorka má oko na detaily, dobré pozorovacie schopnosti, že má ľudí okolo seba prečítaných, že si všíma ich odlišností a zvláštností. A to všetko prelieva na stránky tak okúzľujúco, že opäť raz nie je o čom. Vargasovej knižky sú vždy trochu iné čítanie, ktoré sa mi veľmi zvláštnym spôsobom hrozne dobre číta.

01.10.2017 4 z 5

Iskra v popole Iskra v popole Sabaa Tahir

Niežeby ma kniha nebavila, ale taktiež sa nedá povedať, že by som sa do nej ponorila tak, ako sa mi stáva u tých skutočne dobrých zástupcov YA žánru. Zmes fantasy a histórie je síce v žánre skôr ojedinelá, i tak však autorka neprichádza s ničím novým. Tam, kde možnosti skýta neprebádané prostredie v štýle starovekého Ríma, tam autorka volí takmer až nevýrazné rozprávanie. Nutno povedať, že postavy má autorka sympatické, jej charaktery prechádzajú dôležitým vývojom a práve vďaka tomu sa teším na druhý diel. Taktiež spisovateľsky je autorka pomerne šikovná, avšak nepodarilo sa jej u mňa vyvolať žiadne veľké emócie. Iskra v popole je fajn jednohubka, nie však príbeh, na ktorý budem ešte roky spomínať.

17.09.2017 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Ako mám vydržať tie tri týždne do vydania piateho dielu?? Prvú knihu som si prečítala so záujmom, druhú s napätím, v tretej som si uvedomila svoju zamilovanosť a v štvrtej? Závislosť. Autorka vycibruje svoj štýl, prehlbuje mytológiu, prepletá osudy hrdinov a rozvíja ich charaktery krásne uveriteľným spôsobom a ja nemôžem inak, ako dať Kráľovne tieňov plné hodnotenie. Príbeh Aelin, Jastraba, Manon, Doriana, Lysandry, Aediona a ostatných je skrátka absolútna rana do čierneho. Spojenie krásnej, prepracovanej fantasy plnej úžasných charakterov, s autorkiným čítavým štýlom a extrémne dobre rozdanými kartami do ďalšieho dielu z tejto knihy robia must read. Wow, klaniam sa, hltám každú stranu s Aelin a Jastrabom, a nedočkavo si kúšem nechty do vydania ďalšieho dielu.

28.08.2017 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Tretia kniha sa mi páčila doposiaľ najviac z prvých štyroch dielov. Príbeh sa krásne vyvíja, my stretávame nové postavy, z ktorých väčšina je naprosto super a ktoré dávajú tušiť, akým smerom sa séria bude uberať, a ja nemôžem byť nadšenejšia. Príbeh Aelin skrýva potenciál, ktorý som si v prvej knihe nedokázala predstaviť, pri čom ponúka skvelé fantasy počítanie plné hrdinov, ktorým je jednoduché fandiť. 100% za Jastraba, vážení :-)

28.08.2017 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Od prvého dielu sa mnohé zmenilo a dejovo sa posúvame nezvratnou rýchlosťou dopredu. Hlavné postavy prechádzajú uveriteľným vývojom, nie sú zďaleka dokonalé, ale i v tom tkvie ich čaro, a čím viac sa o nich dozvedáme, tým viac je príbeh zaujímavý a tým väčšiu hĺbku má. Viac priestoru dostali i vzťahy, ktoré opäť autorka zvládla porcovať, gradovať a pointovať veľmi šikovne. Mytológia, na ktorej je príbeh vystavý, je čoraz jasnejšia, konzistnejšia a zaujímavejšia. Musím povedať, že i napriek svojej dĺžke som knižku zhltla a veľmi ma zaujíma, ako sa príbeh a boj o osud kontinentu bude vyvíjať ďalej. Tretí diel je ešte dlhší, ale ak autorka bude v tendencii stúpajúcej kvality pokračovať, nemožno než sa naň tešiť. A nakoľko Maas druhým dielom úžasne pripravila pôdu pre nadchádzajúce udalosti, všetko napovedá tomu, že sklamaná nebudem. PS: Asi nechápem názov :D

22.03.2017 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Nie je to vrchol žánru, ale pre tých, ktorých poctivé fantasy zas tak veľmi neberie (týmto zdravím Hru o tróny, ktorú som nevedela dočítať), je to maximálne vhodný kompromis. Sympatické postavy, pekný fantastický svet, príjemný štýl autorky a zaujímavá záplietka. To všetko Sklenený trón má, takže knižku hodnotím kladne a púšťam sa do druhého dielu.

18.03.2017 4 z 5

Divotání Divotání A.G. Howard (p)

Nemôžem povedať, že by som bola sklamaná, na to mám postavu Morfea príliš rada, no i tak sa nemôžem zbaviť pocitu, že kniha nesmeruje tam, kam by som si priala. Tretieho dielu sa preto i vzdám, a to rozhodne nesvedčí nič dobré. Ale ak niekoho bavila jednotka, bude ho baviť aj dvojka, a ak mu koniec dvojky nebude vadiť, asi si užije i trojku. Morfeus vládne, a s tým sa so sériou lúčim.

26.02.2017 2 z 5