Horselen Horselen komentáře u knih

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Ze začátku mě knížka moc nebavila, hlavně také proto, že jsem věděla, co se stane (asi až do strany 120). Musela jsem si zvyknout na velmi popisný styl, kterým autorka dává do popředí hlavní myšlenku knihy - krásu. Velmi se soustředí na vzhled a popis jak věci vypadají, což bylo někdy opravdu zdlouhavé. Později mě ale příběh chytnul, i když zde stále byly některé nudnější pasáže.

Obálka se mi moc líbí a jsem ráda, že znázorňuje vzhled alespoň jedné Krásky.

!SPOILER!
Postava princezny Sophie byla jedna z vůbec nejodpornějších, jaké jsem kdy v knížkách zažila. Zároveň mě také pěkně štval August, protože vůbec neřešil, že by Camelii mohl svých chováním ohrozit. Stejně jako Camellie neměla žádný problém se s ním scházet. Nicméně, když vyšlo najevo, že je to zrádce... no už bych to asi pochopila. A jako poslední zmíním Amber - na tu jsem také měla ke konci chuť zakřičet "prober se". Nechápu jak se takhle mohla ke Camille zachovat.

09.05.2021 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Tenhle příběh se mi hodnotí těžko. Věděla jsem, že zrovna na tento typ knihy nemám náladu, už když jsem se do ní pouštěla.
Nicméně i tak - nejvíc mi vadilo, že se tam vážně nic neděje. Všechno bylo jen o pocitech. Hrozný problém mi dělalo i střídání ich a er formy, vždycky mi chvíli trvalo se přepnout.
Celý příběh je poněkud depresivní a bohužel si mě nezískal. Asi jsem čekala něco trochu jiného.

03.05.2021 3 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Jedná se o naprosto skvělé čtení už od první stránky. Strašně se mi líbilo charakteristické zpracování textu pro jednotlivé dívky. Další plus bylo, že každá z nich měla jiný problém a stejně si tak dobře rozuměly. Jen s Carou jsem bohužel nedokázala sympatizovat. Super bylo i neustále se zvyšující napětí.

Autorka krásně poukazuje na to, že ať už člověk vypadá jakkoli, může mít daleko horší problémy než navenek ukáže.

V průběhu čtení mi do očí vstupovaly slzy. Nedokážu pořádně vyjádřit jak krásná a zároveň těžká kniha to je.
Tohle by si opravdu mělo přečíst víc lidí, aby si uvědomili, že psychické problémy jsou stejně vážné jako fyzická zranění, ne-li víc.

Příběh mi dlouho bude rezonovat v hlavě.

26.04.2021 5 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

(SPOILER) Dost mě překvapilo, že z Rhena se stal takový zaporák. Přitom jsem si ho v prvním díle oblíbila.
Ale Grey... To je něco jiného. Fandila jsem jejich vztahu s Liou Marou. Bylo mi jí obzvlášt líto, když se musela dívat na to, jak se ho snaží získat Nolla Verin. Přestože ta se mi od začátku zdála protivná, ukázalo se, že soucit ji není cizí.
Královský škraboš Ísak fungoval jako skvělé osvěžení příběhu.

Ačkoli se autorka docela snažila vykreslit Karis Luran i jako vládkyni, které záleží na svém lidu, potom jak chtěla Greye využít k popravě Lii Mary, si nic jiného než smrt nezasloužila.

Akorát mi celkem chyběl pohled Rhena na celou věc. Ten konec byl super, jsem zvědavá, kam až Lilith donutí Rhena zajít.

25.04.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Tohle je jedna z nejpochmurnějších knížek, co jsem kdy četla. Ze všech stránek proudí smrt, smutek a zoufalství. Těch mrtvol tam bylo opravdu požehnaně a chvílemi to taky bylo pěkné "psycho". Říkala jsem si, že se v tom autorka sama musela ztrácet.

Námět je neobyčejný, nicméně jsem od začátku věděla, kdo za vším stojí, protože předlohu znám.

22.04.2021 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Vůbec nejsem zvyklá číst komiksy a nevěřila bych, jak skvělý příběh dokážou předat. Jak rychle se do něj vžijete, jak skvěle se to čte. Během jedné hodiny jsem knížku přečetla a okamžitě jsem chtěla víc.
Obrázky toho dokážou říct hodně, někdy víc než slova. Neskutečně jsem se při čtení uculovala. Mrzí mě, že jsem si v knihovně nemohla hned půjčit druhý díl, protože mě to opravdu pohltilo

19.04.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

V druhém díle se dozvíme více o používání magie. Hlavní roli zde, spíš než děj jako takový, plní vývoj postav.
Už v prvním díle jsem měla problém s chemií mezi Lou a Reidem a tenhle díl to nijak nevylepšil, spíš mě ještě víc utvrdil v tom že, jim tu zamilovanost fakt nevěřím.
Dost mi vadilo i poměrně velké množství chyb, překlepů a nesmyslných vět.
Za mě je to asi průměrná knížka, nijak extra mě nenadchla. Řekněme, že jsem ani nic velkého neočekávala. Nedokážu říct, jestli se mi první díl líbil víc.

SPOILER
Jednu věc jsem nicméně opravdu nepochopila a klepala si na hlavu - není trochu divné, že si Lou absolutně nepamatovala, že Base zbavila vzpomínek a strašně se divila, proč je nepoznává?!

13.04.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Bohužel, přestože Španělsko jako takové miluju, autorčiny předchozí knihy mě oslovily o něco více. Ze začátku jsem měla problém se začíst, což pravděpodobně způsobila er-forma, ve které jsem si odvykla číst.
Hlavní postavy Ana a Daniel mi nijak nepřirostly k srdci, nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah. Naopak nejvíce mě zaujala Puri a přála bych si, aby dostala více prostoru.
Co musím vyzdvihnout je atmosféra. Autorce se podařilo celou knihu obestřít nádechem tajemství a nevyřečených problémů. Myslím, že celkový námět je více než zajímavý.

06.04.2021 4 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

Žádný šíleně komplikovaný a zamotaný děj s milionem zvratů, ale stará dobrá fantasy s boží obálkou. Myslím, že druhý díl byl o něco lepší a napínavější.

Cahil poměrně ze začátku konkuroval Valekovi, kterého v téhle knize bylo zoufale málo. Jenže později mě začal pěkně štvát svým arogantním chováním.

V téhle knize bylo daleko více magie, ale hlavně mystických momentů, které byly možná až trochu za hranicemi mého chápání, nicméně je to pořád fantasy.

30.03.2021 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Srdceryvné vyprávění, které svede dohromady dvě naprosto odlišné dívky. Valentina je rodinou milovaná, ale zároveň dětsky naivní, což není nic překvapivého vzhledem k jejímu věku. Zatímco veškeré Oksaniny problémy a sebezpochybňování pramení z výchovy.
Jejich příběh je propojen s osudem statečné Rivky za druhé světové války.
Společně objevují svět, učí se jedna od druhé.

Jedná se o nádhernou knížku. Není to úplně odpočinková četba, je poznamenaná vidinou skutečných událostí - a o to silnější dojem vyvolává. Autorka se zaměřuje hlavně na přátelství a odvahu.

26.03.2021 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Podle hodnocení zde na Databázi jsem se do knihy pouštěla trochu rozpolcená, skeptická a dlouho jsem ji měla v poličce, než jsem se skutečně odhodlala ji začít číst. Občas jsem se musela vrátit a podívat se, kdo kapitolu vypráví - natolik byly jednotlivé pohledy vyprávěny 7 postavami neodlišitelné.

Jednotka 312 rozhodně není týmem snů. Vlastně ani žádným jiným týmem. Jsou to jen jednotlivci, které nikdo jiný nechtěl a musí se postavit důležité misi.

Kal byl pro mě hrozně zajímavou postavou, už od první chvíle jsem si ho oblíbila. Aurora.. no ta mi kupodivu trochu lezla na nervy. Zila na druhou stranu neměla skoro žádný prostor, přitom si myslím, že její pohled vědkyně by byl jeden z těch zajímavějších - strohá ale šokující fakta z inteligentní mysli, která by ostatní nenapadli. Kdo mě téměř vůbec neoslovil byl Finian, ke kterému jsem si nevytvořila žádné zvláštní pouto. Naopak dějová linka Cat - boží!

Já na tyhle vesmírné "sci-fárny" obvykle moc nejsem, ale tohle mě hodně dostalo. V knize nenajdete žádné hluché momenty, je plná akce, sarkastického humoru a místy jsem se i nahlas zasmála.

Podtrženo sečteno, vesmírné ságy této dvojici autorů opravdu sedí.

19.03.2021 5 z 5

Sadie Sadie Courtney Summers

Sadie je hrdinka jako žádná jiná. Na nic si nehraje, dělá chyby, od života nečeká zázraky a už jako malá zjistila, že když něco chce, musí se spolehnout jen sama na sebe. Ačkoli její činy nejsou zrovna chvályhodné, je hnaná touhou po pomstě a neskutečně syrovým žalem.
Myslím, že konec naopak ukázal, že život není pohádka a každý nemá šťastný příběh, což je za mě obrovské plus.
Způsob vyprávění mi přijde hodně chytlavý, forma podcastu byl skvělý nápad.
Celkově se jedná o velice čtivou a zajímavou knihu, která lehce vybočuje z klasické YA literatury. Nemohla jsem se od stránek odtrhnout.

15.03.2021 5 z 5

Geneze Geneze Robin Cook

Tahle kniha má jednu obrovskou vadu - anotaci. Vážně bylo nutné tam psát tohle všechno? Vždyť nám to prozradí děj vlastně až do strany 250. Kniha jich má necelých 400. Takže moje rada: nečtěte si o čem to je.
Oproti dvěma starším dílům, které jsem od Cooka četla, tohle bylo pomalejší, ne tak akční, ani tolik detailni a morbidní.

05.03.2021 4 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Do děje jsme zde okamžitě vhozeni, bez jakékoli možnosti se rozkoukat. To, co se stalo předtím, odhalujeme postupně, což může někomu připadat matoucí. Paradoxně mi okamžiky z minulosti přišly daleko zajímavější než hlavní detektivní linka.

Kniha jako taková byla čtivá a téma originální, neotřelé, jenže za mě tomu něco chybělo. Děj mě tak úplně nepohltil. Čekala jsem také více tajemna, magie a myslela jsem si, že kniha bude strašidelná. No.. nebyla.

Jedná se o pomalejší rozjezdový díl, kde prim hraje vyšetřování vraždy. Předpokládala bych, že autorka tématu využije a zpracuje ho tak, aby hlavní roli hrály spolky a jejich jedinečná magie. Ty však tvořili pouze zákulisí.

26.02.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Meta je jedinečná v mnoha ohledech. Anotace vás láká na příběh o superhrdinech, jenže superschopnosti zde figurují spíše jako kulisa pro hlavní příběh, který se týká důležitých lidských problémů (ztráta identity, hledání sebe sama, znásilnění, stalking, politika,...).

Knížka je dle mého mířena hlavně na mladší čtenáře (13-27 let) vzhledem k jazyku, jakým je psaná. Objevuje se zde slang, velké množství anglicismů, ale především hovorový jazyk, a to asi ne každému musí vyhovovat. Jenže právě tyhle věci dodávají knize na autentičnosti a já to miluju!

Poměrně nečekané pro mě bylo prostředí, protože světě div se, ale alternativní verze České republiky skutečně fungovala a naopak máte pocit, že je vám Lenny a celý příběh ještě bližší. Takže za prostředí bod navíc.

Místy máte pocit, že je příběh a jeho sled strašně chaotický. Jenže ve skutečnosti všechno dává dokonalý smysl.

16.02.2021 5 z 5

Čistá mysl: čistá jízda Čistá mysl: čistá jízda Inga Wolframm

Kniha je především určena sportovním jezdcům. Nicméně věřím, že si z ní každý může něco odnést. Autorka dává ke své teorii i spoustu příkladů ze života jezdeckých osobností, které vám mohou být blízké či se v nich můžete vidět. Myslím, že uvedené věci se dají využít i v nekoňáckém životě.
Oddechová četba to zcela jistě není, stejně tak, jako to není kniha na jedno odpoledne. Musíte na ni mít náladu.

15.02.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Tohle bylo skvělé! Od první do poslední stránky jsem se bavila... tedy, jak se člověk asi může bavit nad tématem rodinných tragédií a nevěry. Takže lépe řečeno, moc jsem si užívala, jak je kniha napsaná.
Colleen dokáže naprosto perfektně popsat chování a charakter postav, ať už dospělých nebo náctiletých, a vystihnout všechny rozdíly. Ty jsou na první pohled patrné.
V průběhu příběhu bylo hrozně zajímavé sledovat, jak každá strana - dospělá a náctiletá - vnímá daný problém jinak. Pohledy dvou generací autorka rozhodně umí, věřila jsem jí úplně všechno.

Jedná se o další emocionálně nabitou knížku. Nečekejte obrovské zvraty, ale spíše vývoj a psychologii postav. Ke konci byla náctiletá Clara sice na facku, ale myslím, že přesně takhle by se chovat mohla. A zase na druhou stranu se její chování dá částečně pochopit.
Colleeniny knížky jsou pro mě srdcovka a jsem moc ráda, že jsem ji tehdy před lety objevila.

P.S. Po přečtení anotace jsem byla velmi zmatená, že v první kapitole je Morgan teenager, no ukázalo se, že se odehrává před xx lety :D

11.02.2021 5 z 5

Dvojníci Dvojníci Rebecca Hanover

Do knihy jsem šla s nulovým očekáváním, vlastně jsem si myslela, že to bude nějaký obyčejný průměr, i podle hodnocení na Databázi knih. Musím říct, že jsem byla velice překvapená. Už jen to neotřelé a řekněme aktuální téma - klonování, dávalo naději, že příběh bude stát za to. Knížka mě neskutečně bavila, četla se hodně rychle a okamžitě mě vtáhla do děje.
Jediné minus vidím v rychlém konci, závěr byl hodně uspěchaný, nedotažený a trochu nereálný, nicméně ten zvrat mě dostal. Moc se těším na další díl.

23.01.2021 5 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Ze začátku jsem byla zahlcená obrovským množstvím postav a ztrácela jsem se v jejich charakteristikách - kdo je čí sestra, kdo je starší, kdo je současná generace, kdo s kým žije apod. Ale příběh mě celkově hodně bavil, nemohla jsem se od knihy odpoutat. Atmosféra byla skvělá. Jsem ráda, že autorka nevyužila určitých klišé, které by se nabízely.

11.01.2021 5 z 5

Dokonalá rasa Dokonalá rasa Elizabeth Letts

Kniha dechberoucí, úchvatná a někdy také hodně detailní, navíc s nádhernou obálkou. Některé pasáže mě strhly, některé byly pomalejší, ale autorka si s příběhem dala velkou práci.
Co se věkového doporučení týče, rozhodně si počkejte, až budete mít alespoň základní souvislosti a znalosti o druhé světové válce. Není to kniha, kterou bych věnovala dětem, co mají rádi koně.

09.01.2021 5 z 5