Horselen Horselen komentáře u knih

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Já rozhodně nevybočím z řady, když řeknu, že tahle knížka byla naprosto skvělá. Místy mi běhal mráz po zádech a celou dobu jsem byla úplně pohlcená.
Člověk si neuvědomuje, jakou má svobodu, až dokud si nepřečte tohle. Nedokážu si představit, že by se něco podobného stalo dnes.
Na konci mi i slza ukápla.

12.02.2020 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Druhé díly sérií často bývají jen vycpávkové, tohle je ale výjimka všech výjimek. Po včerejším dočtení se ještě celá třesu. Jestli jsem na jedinou chvíli pochybovala o hodnocení, tak konec to jednoznačně rozhodnul. A ta autorova poznámka v závěru mě naštvala o to víc, že na další díl budeme čekat ještě hodně dlouho.
Z prvního dílu jsem zas tak moc nadšená nebyla, ale tohle... Takhle kniha byla epická, božská, famózní, naprosto dokonalá. Bylo tam všechno!
Nejvíc mě dostal ten konec, protože BUM-BUM-BUM najednou je všechno úplně jinak, a když úplně tak sakra úplně. Nestačila jsem zírat, kolik převratů si na nás Jay nachystal.
Je mi fakt úplně jedno, jestli ty nápady nebyly tak docela jeho, tohle bylo tak neuvěřitelně dobře zakomponované, že nemám slov.

06.01.2020 5 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Na téhle knize mě strašně rozčilovala jedna věc. Nedokázala jsem příběh zařadit do žádné doby. Na jednu stranu New York, Anglie, na druhou šílené a jednoznačně fantasy jméno Imperije. Jména všech postav taky stála za to, obzvlášť když se pořádně nedala ani přečíst a že jich tam bylo.
Druhá věc - nemohla jsem se začíst, vůbec. Děj byl potenciálně rozjetý, všude tajuplno ohledně kapitána Langa, ale v podstatě se nic nedělo.
Třetí věc - rozhodně hlavní hrdince nevěřím, že se tak hluboce za tak krátkou dobu zamilovala hned do 3 nápadníků. Minimálně pochybuji, že by na ty ostatní hned zapomněla.
A zvrat, který jsem fakt nečekala byl v celé knize pouze jeden, možná jeden a půl.
Vzhledem k tomu, že jsem četla reading copy, se o chybách v textu radši zmiňovat nebudu.

15.12.2019 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Zatímco první díl byl jen takový rozjezd, tohle je pořádná jízda. Že hlavní hrdinku zradí tolik lidí, to jsem vážně nečekala.
Doufám a pevně věřím, že má Cardan nějaký speciální plán, protože jestli ne, tak mu to asi neodpustím.

09.12.2019 5 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Ano, nad některými věcmi zůstává rozum stát. Myslím, že reakce Harper nebyly v určitých situacích adekvátní a pravděpodobně by se v realitě člověk choval úplně jinak. Ale čert to vem, ta knížka byla skvělá!
Velice čtivý příběh, hlavní postavy jsem si zamilovala a až asi tři stránky před koncem jsem zjistila, že bude pravděpodobně pokračování.
Jsem zvědavá jak se to vyvine s Grayem.

26.11.2019 5 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

Já si nemůžu pomoct, ty dějové linky se mi prostě pořád pletou. Bylo to sice lepší než v prvním díle, ale ne o tolik. I když to je hlavně můj problém.
Knize se nedá upřít, že je opravdu čtivá a vaši pozornost udrží i přes ty méně zábavné části. Bohužel mi vůbec nesedlo to nadpřirozeno kolem Mary, podle mě se to do středoškolského příběhu nehodí.
Drsný konec knihu povznesl na úplně jinou úroveň. Jsem zvědavá na poslední díl.

10.11.2019 5 z 5

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

Tohle byla vážně psycho knížka. Někdy mi už i v normálním životě běžela hlavou myšlenka: "A co když si tohle za chvíli nebudu pamatovat?". Jsem ráda že mám tenhle příběh za sebou, znovu už bych ho číst nechtěla.
Flora mi přišla extrémně naivní, obzvlášť ve svých 17 letech, i přesto co se jí stalo. Druhá polovina knížky byla o poznání záživnější, ale velkou část děje jsem odhadla dopředu.

28.09.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Tak strašně moc se mi zavíraly oči, ale jednoduše jsem se nemohla odtrhnout, prostě nemohla.
Zdá se to neuvěřitelné, ale tahle kniha ve mě dokázala vyvolat snad všechny emoce. Byla jsem fakt naštvaná na Danielova tátu, nevycházela jsem z údivu jak to všechno mohl udělat. Taky jsem byla neskutečně smutná ale zároveň plná naděje že to dobře skončí.
Ten konec byl až moc rychlý. Ale velice mě potěšil.

26.09.2019 5 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Originální Janu Eyrovou mám hrozně ráda a na rozdíl od prvního dílu jsem tak mohla sledovat rozdíly v dějové linii oproti původní knize. Fascinovalo mě jak si s tím autorky poradily, tak aby se příběh vyvíjel stejným směrem.
Konec mě potěšil i zklamal zároveň, pár situací bylo trošku přitažených za vlasy, ale šťourat se v tom nechci. Tenhle díl mě bavil mnohem víc, i přesto že nepůsobil tak vtipně.

*Možný spoiler*
Myslím, že udělat ze spisovatelky jednu z hlavních hrdinek byl super nápad. Ale trošku mě zaskočilo, že z pana Rochestera udělaly padoucha. Myslela jsem, že toho "původního" konce se nedočkáme, rozhodně ne v takové podobě, v jaké jsem ho očekávala.

25.09.2019 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Rozhodnout, jestli mám hodnotit 5 nebo 4* pro mě bylo velice obtížné. Pravda je, že jsem neměla ani zdaleka takový problém se začíst jako ostatní, brzo mi došlo, o co na začátku jde. Knihu bych ale doporučila spíš někomu, kdo už má něco načteno. Jazyk a styl se nemusí každému líbit.
Poznámky pod čarou mi tolik nevadili, oceňuji, že se autor snažil dát knize „originálnější“ podobu. Ale mohlo jich být méně, některé mi přišly až nemístné či nudné. Samotný svět mě až tak nenadchnul, možná proto, že jsem ho vlastně tak docela nepochopila. Stejně jako některá další slova, která v knize nikde nebyla vysvětlená. Příběh mi někdy přišel předvídatelný, jindy ne, některé nápady nebyly až tak originální, nicméně autor se nebál zabíjet, což mu dává body k dobru (nebo ne?). Zkrátka a dobře, jsem zvědavá, jaký bude další díl.
A nakonec… jistě by nebylo od věci, kdyby se provedla důkladnější korektura textu.

24.09.2019 4 z 5

Hate List Hate List Jennifer Brown

Páni, husí kůži mám ještě teď. Byl to silný příběh, plný emocí, nespravedlnosti a obviňování.
Teda kdyby se moji rodiče chovali takhle a do toho na mě zanevřeli i kamarádi, tak nevím, nedokážu si představit, že bych se s tím vyrovnala. Kolikrát jsem měla chuť křičet, že je to vůči Val vážně nespravedlivé.
Očekávání jsem od knihy neměla moc velká a o to víc mě překvapila.

09.09.2019 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kéž bychom tuhle knihu měli na maturitním seznamu, je to jedna z těch výjimek, která vás opravdu chytne. Oscarový film jsem nikdy neviděla a ze začátku mi chvíli trvalo se začíst.
Jazyk je trochu jiný, než v současné literatuře, ale podle mě jen umocňuje zážitek .
Ač příběh nekončí zrovna šťastně, mnohokrát jsem se zasmála nad McMurphyho snahou vzdorovat sestře Ratchedové.

07.09.2019 5 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, nikdy bych se do knihy nepustila. Tenhle žánr opravdu není nic pro mě. Čekala jsem, že se tím budu muset prokousávat, pomalu, stránku po stránce a konec bude v nedohlednu, stejně jako Nepál a Čína.
Ale, bože, to bylo skvělý! Kniha byla vtipná, sarkastická a dobrodružná. A já si ji vážně užila. Autor jí prokládal i osobitými kulturními vložkami, opravdu jsem se celou jeho cestu bavila. Takže pokud nevíte, po jakém cestopise sáhnout, rozhodně doporučuji tento.

24.08.2019 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Obálka překrásná! Když jsem knihu otevřela, trošku mě zarazilo, že autor chce psát den po dni, téměř celý rok. Říkala jsem si, co asi tak může vymyslet. Ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Občas v knize byly sice trochu hluché momenty, ale celkový příběh byl parádní.
Celou dobu jsem čekala, kdy se tam objeví nějaká "levárna" nebo zabíjení. No bohužel až ke konci, ale i tak byla kniha super.

11.08.2019 5 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

Sakra, myslela jsem si, že pouze splním položku čtenářské výzvy a dál tuto sérii nebudu řešit, vzhledem ke slabšímu hodnocení. No... po této knize jsem zjistila, že to asi nepůjde, protože se chci dozvědět, jak to skončí. Jasně, nebylo to dokonalé, ale o akci rozhodně nebyla nouze, skoro bych řekla, že všechno bylo moc uspěchané. Nicméně tím lépe, protože čtení rychle utíkalo. Navíc jsem napnutá, jak dopadne vztah mezi Bryn a Ridleym.

08.08.2019 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Autorka se zde prezentovala stejným stylem psaní jako u Kronik pozůstalých, dokonce jsme se znovu okrajově setkali s Liou, Rafem a ostatními.
Příběh nebyl až zas tak nepředvídatelný, ale bavil mě a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Obálka je taktéž jednoduchá, ale krásná.
Nejvíc jsem si užila scénu, kdy se Kazi na Jase utrhla a konečně si to s ním všechno vyříkala. Jejich vztah se sice vyvinul až moc rychle, na to abych tomu plně uvěřila, nicméně to už je detail.
Závěr mě donutil hned prahnout po dalším díle!

07.08.2019 5 z 5

Harmonický život se psem Harmonický život se psem Piero M. Bianchi

Po obsahové stránce se jedná opravdu jen o velice povrchový základ, co se týče soužití se psem. Kniha je cílená především na laiky, kteří se chtějí něco dozvědět. Je zde od každého něco.
Velice mě zklamalo, že ačkoli se jedná o odbornější publikaci, vyskytují se zde chyby v odborných názvech.
Na druhou stranu se mi moc líbilo, že kniha je bohatě ilustrovaná, dá se přečíst hodně rychle a není nijak složitá. Nejvíce mě zaujala kapitola o zdraví a nemocech.
Pro někoho kdo už psa má, je pravděpodobně zbytečná. Není zde skoro nic překvapivého.

05.08.2019 3 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

V průběhu všech tří dílů prošel Nathan velkou proměnou. V téhle knížce najdeme jeho temnější a zoufalejší verzi a já si nejsem jistá, jestli se mi takhle zamlouval.
Nicméně knížka je velice čtivá, napínavá a na konci se mi draly slzy do očí. Závěr sice není takový, v jaký bych doufala, ale i tak si s ním autorka poradila dobře.

04.08.2019 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Skvělá a pravdivá knížka o neobyčejně chytrém kocourovi a jeho pánovi. Místy skoro až neuvěřitelné historky o Bobově inteligenci, které mě okouzlily. Knížka byla velice čtivá, oddechová a jednoduše napsaná (možná až moc). Stránky ubíhaly jedna za druhou, takže ideální letní čtení.
Hned jsem se musela podívat i na Youtube.

01.08.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle byla pecka! Nikdy bych nevěřila, že je to česká fantasy. Obdivuji autorku za to, že nám ukázala, že nic není jen černobílé. Líbilo se mi, jak byla Ilan zvídavá, že v jejím pohledu některé věci vypadaly horší nebo lepší, než ve skutečnosti byly. Že je každá strana viděla jinak.
Styl psaní mi naprosto vyhovoval, zaujalo mě, že svět sklenařů byl popsán pěkně od samého začátku. To je v málokteré knize.
Jako bonus se mi podařilo na slovníček narazit při čtení začátku knihy, většinou dozadu nekoukám. Takže jsem byla nadšená, že si můžu všechny pojmy v klidu zopakovat.
Jediné co mi trochu chybělo, byla nějaká mapa. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

20.06.2019 5 z 5