helena8303 helena8303 komentáře u knih

Kam s ním? Kam s ním? Jan Neruda

Mít myšlénku, rozvinout myšlénku, napsat příběh, opatřit nějakým rozumným závěrem, a je to. Jak prosté. Pro MISTRA Nerudu.

04.11.2021

Dějiny Židů Dějiny Židů Kurt Schubert

Knihu jsem koupila za 50 u trhovce na Masaryčce. Tušila jsem, že asi nepůjde o žádný bestseller.
Ačkoli autor nepíše právě čtivě, přelouskat se to dá. Chvílemi jsem se v těch dějinách ztrácela, přeskakovala odstavce, ale i tak jsem se dozvěděla pár důležitých informací.
Třeba že pan Herzl vyjednal s Chamberlainem kolonizací Ugandy, málem už byla ruka v rukávě, ale ruští Židé se postavili ostře proti tomuto záměru.
Stalo se to v roce 1903 a v roce 1904 pan Herzl zemřel. Ruští Židé trvali na Palestině.
Jak to dopadlo víme, jakákoli rozumná dohoda s Araby je v nedohlednu.
Samozřejmě, řvali by i domorodci v Ugandě. Ale vzhledem k tomu, ze v Ugandě není tolik Svatých míst, a ti domorodci asi nejsou tak temperamentní jako Arabové, možná by dneska už mohl být klid.
Anebo taky ne.

04.11.2021 3 z 5

O psaní O psaní Alexandra Berková

Los, bez určité znalosti řemesla se asi těžko dá napsat slušná knížka. Byť i autor měl co říct a je mu psavost vrozená.
Já jsem jednou sesmolila takovou básničku, která se mi zdála povedená. Aspoň čtenáři mi ji na FB horlivě lajkovali.
Potom jsem jí z legrace poslala jednomu známému literátovi, co jako on na to. Opravil mi tam asi 7 chyb, za mlada se živil i jako textař, tak tomu rozumí. Psal něco o přízvučné a nepřízvučné slabice, já ani nevím co to je, zkrátka ani prosté rýmování se bez určitých pravidel neobejde. To psaní je daleko složitější, než by si jeden myslel. Nesnáším fušery a nikdy bych se do něčeho takového nepustila.

03.11.2021

Svět politického islámu Svět politického islámu Karel Černý

Kniha, která čtenáři poskytne vhled do uvažování současného muslima. A vysvětlí , proč uvažuje, jako uvažuje.
Přečetla jsem to jedním dechem.

02.11.2021 5 z 5

Velká blízkovýchodní nestabilita Velká blízkovýchodní nestabilita Karel Černý

Nezbytná knížka pro každého, kdo se snaží pochopit dění na BV, protože si uvědomuje, že se nás to týká. Autor se umí na věc podívat i “ jejich” očima a bez této schopnosti nic nepochopíme.
“ Kdo si nevšímá věcí, které jsou vzdálené , bude s nimi mít problémy, až se přiblíží.
( Konfucius )

31.10.2021 5 z 5

Islámská čítanka: Studijní antologie arabského islámského písemnictví Islámská čítanka: Studijní antologie arabského islámského písemnictví Ondřej Beránek

Knížce jsem dala všechny hvězdičky, i když vím, že to není čtivo pro každého. Ale pro ty, kteří pochopili , že muslimové uvažují v mnoha věcech než my, židokřesťané , je moc užitečná. Četla jsem ji už dávno, nepamatuji si obsah. Ale myslím, že je tam napsáno něco o konečném utváření postoje člověka už v pěti letech.
( Sice nechápu, proč jsem se po 89 přeměnila z křesťanky na židokřesťanku, ale budiž. Spolu chyceni, spolu pověšeni. Svaté Město nedáme, radši ho zbouráme. Pán s vámi, Šalom. )

31.10.2021 5 z 5

Islamofobie po česku Islamofobie po česku Bronislav Ostřanský

Ještě ke knize Islamofobie po Česku.
Za nejzajímavější považuji kapitolu od Ivana. O. Štampacha. Tam jsem se opravdu dozvěděla nové věci. Nevěděla jsem, že existuje dispensacionalismus, hnutí amerických evangelikálů, jde o tzv. křesťanský sionismus.
Tito lidé se řídí tzv. Božím plánem, který počítá s návratem všech Židů z diaspory do Země izraelské, ztotožňované s dnešním Izraelem. Jak tam budou, přijmou hromadně Krista jako Pána a tím budou, ( všichni kteří tak učiní) , zachráněni...
Z toho důvodu podporují Izrael ve všech směrech, horují pro stranu Likud a v Arabech vidí zlé nepřátele. Samozřejmě podporují i osidlování Západního bŕehu. ( Pobočku mají i v Česku. )
Je nabíledni, že rabíni tuto skvělou myšlénku evangelikálům nerozmlouvaj. :-DDD

29.10.2021 4 z 5

Neznámá Indonésie Neznámá Indonésie Pavel Zvolánek

Autor píše velmi čtivě, před dojmy dává přednost faktům a pro toho, kdo se hodlá vypravit na dovolenou na nějaký indonéský ostrov, moc užitečná knížka.
Ale na své si přijde i pecivál, v Indonésii se pořad něco děje, a dozajista teprve dít bude, nás Evropany by měl zajímat nejlidnatější muslimský stát. Naskočí Indonésané na současnou vlnu panislámismu, anebo ne? Nevíme.
Autor pravidelně uveřejňuje svoje poutavé články na webu Asiaskop.

29.10.2021 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Tu knihu jsem dočetla jen s největším úsilím. Lituji autora, který viděl svět v těch temných barvách.
Zjistila jsem zajímavou věc. Mnoho lidí, kteří horují pro Kafku, není schopno sdělit obsah jeho děl. Z čehož se odvažuji soudit, že jsou to snobové, kteří od něj nic nečetli, ale všimli si, že ikonou yntelektujálů je právě Kafka. ( A né třeba Poláček, který sice také patřil k Vyvolenému národu, ale v tady české kotlince dočista zgójovatěl. )
A tak mi přijde prazvláštní, že na pomník Karla Poláčka v Praze nenarazím, i když ho četl každý a miluji ho i děti. ( A do Rychnova nad Knežnou mu kytičku položit nepoletim. Zato pomníků F. Kafky máme 3 prd@le a určitě přibudou ještě další.
( No, zase to tak zvláštní není, Kafka byl horlivý sionista, učil se hebrejsky, Poláček určitě né. )
Ách jo.

Jan Kryštof 1. díl Jan Kryštof 1. díl Romain Rolland

Knihu jsem četla asi v deseti letech, několikrát, ale moc mne neuchvátila. To Zabiják Emila Zoly se mi líbil víc. ;-)
Přestěhovali jsme se tenkrát z jedné místnosti do nového 2+1 a matka, která nikdy nečetla , potřebovala zaplnit novou knihovnu. A tak levně pořídila v nějakém bazaru asi 120 cm knih. Knihovna byla tmavá, tak zakoupila asi metr barevných pejprbeků Světové literatury a dvě tlusté knihy od Zoly a Romaina Rollanda.
Byla to přísná osoba, já zlobivé dítě, proto jsem nesměla na krok, a tudíž po návratu ze školy četla , četla , četla a abych z toho nezblbla, tak sem tam i četla.
Musím se přiznat, ze i Zpěvy staré Číny se mi četly líp, než Jan Kryštof. :-)

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Viděla jsem jenom film a uvědomila jsem si jednu věc. Jak byl v dobách kdy se odehrával ten příběh život těžký a složitý. A jak se dneska máme dobře, i když nepřetržitě remcáme, na všechny a na všechno. Jaké mám štěstí, že mohu žít v téhle poklidné době.
Škoda je, že to samé nemohou říct obyvatelé méně šťastných regionů. Že v téhle době, kdy my spokojeně karpédyjémujeme a z přežrání už nevíme roupama co by, je tomu jinde dočista jinak a jejich chudoba nemůže nedopadnout i na nás. Jenom to zatím nevíme.
Takže ZATÍM OK.

29.10.2021

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Opravdu nadčasová knížka a pro všechny. Moc se mi příběhy ze všedního života zvěrolékaře líbily a hltaly je i moje děti. Oslava obyčejného člověka, který má rád lidi i zvířata a je zapálený pro svoji práci. Prostě správnej chlap.

28.10.2021 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Poutavý příběh o formování dívky ze střední íránské třídy. Já jsem to začala číst už v tramvaji a dočetla asi ve dvě v noci. . Komiks = málo písmenek. ;-)
Paní Satrapi rozhodně nefandí současné vládě ajatolláhů. Žije ve Francii, přesto ale rodný Írán navštěvuje. A zase se vrací ke své rodině v Evropě.
( Jenom poznámka pro ty, kteří mají o íránská teokracii divoké představy. )

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Protiválečný román, který mne nejvíc zasáhl. Všechny postavy i události uvěřitelné, autor není žádný tragéd, jeho postavy se umějí vyrovnat i s nepřízní osudu. ( Pokud tedy zůstanou naživu a vcelku. ) ( A zdaleka ne všichni s plným počtem bodů. ) Ale vůbec to není snadné, o životě bez mráčku nemůže mluvit ani jeden protagonista.
A tuhle skvělou knihu jsem koupila v Levných knihách za 59. Vůbec jsem nevěděla, že existuje nějaký Myrer. Jó, někdy má člověk kliku a jindy zas pech.

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Nehodnotím. Knížku jsem dostala jako dárek , ale nedokázala jsem se začíst.
Ale v popelnici neskončila, odložila jsem ji do krabice ve Školské.

26.10.2021

Klíč k výběru partnera pro manželství Klíč k výběru partnera pro manželství Miroslav Plzák

Podstatná kniha, nejenom pro výběr partnera. Plzák byl osvícený praktik, jeho klasifikaci partnerů prostě nemá chybu!
Ve své době se dopouštěl i odvážných názorů. Až tolik odvážných, že vy byly velmi odvážné i dneska.
“ Když jedou na výlet čtyři kamarádi, tři z nich se složej čtvrtému na jízdenku, tak těžko může ten čtvrtý rozhodovat, kudy se půjde. “
Dala jsem to z hlavy, on to vyslovil daleko úhledněji.
Plzáku, to by si dneska zíral!
Dneska rozhodují PRÁVĚ ti, kterým se ostatní skládají na jízdenky. A ještě buzerují a remcaj.
;-)

Současný Blízký východ Současný Blízký východ Michaela Ježová

Byla jsem mile překvapená, očekávala jsem masírku.
Je to sborník, někteří autoři pojali téma dobře, někteří hůře.
Popisy situace v jednotlivých zemích jsou věcné, spíš pojmy než dojmy, to oceňuji.
Hromada užitečných informaci vyfutrovaná tvrdými daty. Koho zajímá tenhle region, který v našich životech hraje čím dál, tím větší roli, ten ať si to přečte.
Ukázka:
Významným přínosem pro alžírskou ekonomiku jsou remitence, tedy peníze pocházející od Alžířanů pracujících v zahraničí. Podle světově banky šlo v roce 2010 o dvě miliardy amerických dolarů.
***
( No, a potom ať Bruselští něco mektají o “ návratově politice”. Ha ha ha, zlatý voči!)

Islamofobie po česku Islamofobie po česku Bronislav Ostřanský

Knize jsem dala 5* za snahu.
Pan Ostranský je poctivec, snaží se na věc nahlížet z různých úhlů. Má pravdu v tom, že v každé skupině obyvatelstva se najdou dobří, ale i zločinci.
Problém je ale v tom, že v SOUČASNÉ době jsou muslimové značně vyhejkaní, což není nic divného.
V posledních desetiletích zakoušejí ze strany židokřesťanů mnoho ústrků, proti kterým se nemohou adekvátně bránit.
Po rozpadu Osmanské říše to s nimi začalo jít s kopce, provincie si rozdělily imperiální mocnosti, Sykes s Picotem narýsovali rovné čáry, hranice v Evropě vypadají dočista jinak...
Fungovat to nemohlo, Turci uměli ty provincie jakž takž spravovat , Britové a Frantíci vůbec.
Třeba Irák, anebo Libye se skládají ze tří regionů, které se vzájemně vůbec nemusej a Turci to respektovali, Evropané z těch rozličných etnik udělali bramboračku.
Rozvrácení Iráku, Sýrie, Libye, Afghánistánu, to všechno nese hořké plody.
O dosazováni zkorumpovaných vůdců ani nemluvě, arabská ulice není hloupá a dobře chápe, za čí zájmy kope hodný pučista Sísí, anebo monarchové na Arabském poloostrově.
Muslimy těžce zklamal Východ i Západ, tak se teď pravděpodobně hodlají vrátit k vlastním kořenům. Na současnou mohutnou vlnu panislámismu naskočil už dokonce i Erdogan, který se opírá o lidnatý venkov, zatímco Atatürk se opíral spíš o městské obyvatelstvo.
Takže, integrovaný muslim je sice bezva, mnohý se považuje třeba za Francouze, ale otázka je, jak budou svoji identitu prožívat jeho potomkové. Mnozí z nich se za svoje rodiče hluboce stydí a jsou žhavými adepty na připojení k Alláhovým bojovníkům.
Což není nic divného, jejich rodiče se ochotně integrovali protože si ekonomicky polepšili.
Tento aspekt věci ale jejich děti už nevnímají, blahobyt berou jako samozřejmost, těžce nesou svoji jinakost, je jim jasné, že jenom výjimečně budou dosahovat stejně dobrých výsledků jako domorodci. Ale na návrat do rodných zemí svých rodičů také nepomýšlejí, necítí se dobře v žádné zemi.
Proto si myslím, že v přijímání muslimů do české kotlinky bychom měli být velmi obezřetní.
Co se má stát to se i stane, ale proč jít neštěstí naproti, že?

26.10.2021 4 z 5

Agenti bez vlasti Agenti bez vlasti Matti Friedman

Knihu ani nehodnotím. Pro někoho určitě musí být přitažlivá.
Přečetla jsem ji jen s velkým sebezajprením, koupila jsem jí jako dárek sousedovi, kterému jsem za mnoho zavázaná a je to sionista.
Nad knihou se mi zvedal žaludek, fascinuje mne upřímnost Izraelitů.
Jsou pyšní na to, že “ každý žid na světě má dvě národnosti, tu svojí, židovskou a potom toho národa , na jehož území má kořeny, anebo tam žije. “
Žid, který se narodil někde v Maroku, jeho rodina v pohodě vycházela se svými sousedy, najednou uslyší “ hlasy” , a začne svoje sousedy vraždit, to nepochopím.
Tihle lidé fungují jako pátá kolona v každé zemi, necítí ke svým nežidovských sousedům sebemenší empatii. ( Ale neplatí to pro všechny, je mezi nimi i hodně slušných. Sama znám takových docela dost. )
Svoji agresi vydávají za obranu, dneska holdují “ preventivní obraně” , kdykoli jim něco přelétne přes nos, bombardují Damašek, cíle v Íránu, pomocí dronů preventivně vražděj kohokoli, kdo jim nejde pod nos.
Mezinárodní pravidla pro ně neplatí, rezolucemi OSN proti osidlování Západního břehu si vesele vytírají řiť.
Avigdor Lieberman z Kišiněva, barový vyhazovač, uslyšel “ hlasy” a přestěhoval se na Západní břeh, mlátit tam Araby.
Chápu, že dnešní Izraelci to mají složité, Palestinci i Arabové se , se s kolonizací srdce Orientu nikdy nesmíří. Koupit se dají jen vlády, arabská ulice se koupit nedá.
Obě strany konfliktu jsou jenom figurky na šachovnici, kanónenfutr svých vlastních mocných.
Rotchildové a podobní ochotně sypou do Izraele těžké prachy, ale ještě jsem neslyšela, že by se tam nějaký židovský boháč přestěhoval. Od toho tam mají naivní, obyčejné židy.
Izrael = po zuby ozbrojená základny, hračka zlých mocných Izraelitů.
V žádném případě “ bezpečný pelíšek” , 55% jich žije i nadále v diaspoře a do bezpečného pelíšku by ani nepáchli. Přesně naopak, mladí Izraelci odjíždějí založit rodinu do zahraničí, demograficky je na tom Izrael velmi zle. Horlivě se rozmnožují jenom ortodoxní, kteří jsou ale pro ekonomiku spíš zátěží, z hlediska obrany státu nepoužitelní.
Nemají to tam lehké, sedět na sudu střelného prachu určitě není žádný med.
Pro svůj klid potřebují rozvrtaný Středňák, uklidňuje je, když se to mele okolo nich.
Pro Evropu je ale příliv chudáků z rozvrácených zemí smrtící, což si uvědomuje čím dál, tím víc lidí. Mám strach, aby se náboženská válka nerozšířila i do Evropy, muslimové versus židokřesťané, z toho mne mrazí.

Broučci Broučci Jan Karafiát

Na rozdíl od Moniky si myslím, že ta kniha je nesmrtelná.
Napsal jí věřící člověk, já jsem starý pohan, ale obdivuji jeho zobrazení světa.
V knihovně ji nemám, ale dobře si pamatuji ten příběh. A nerozpakuji se na diskuzích citovat některé pasáže, které mi připadají důležité.
Postava hodné kmotřičky Janinky je napsaná s velkým pochopení. Janinka byla singl, možná byla lesba, nebo transka, možné je cokoli. Každopádně se věnovala malým broučkům, měla pro ně chutné mlsky a broučínkové jí za to měli moc rádi. Biologickou potřebu nahradila tou duchovní, nepokračovala sice fyzicky, ale v mysli pozůstalých, všichni moc litovali, když je opustila.
Prskla jsem to do nějaké diskuse o LGBT, dotyčný aktivista sklapnul jako kudla.
Zřejmě si tihle zmatení sluníčkáŕi fakt myslí, že hlavní je to co má člověk v rozkroku a to to má mezi ušima jen podružná věc. A život není jenom o šu***í, dají se podnikat i jiné věci.
Pan Karafiát ve své moudrosti děti upozornil, že rodina je důležitá, ale důležití jsou i singlové. Zkrátka kmotřičky, tetičky a strýčkové jsou pro mnohé děti pravé požehnání. A nejenom pro děti, svoje úsilí často napřou do práce pro celé společenství.

25.10.2021 4 z 5