helena8303 helena8303 komentáře u knih

Česko za sto let. Čtyři rozpravy z konference Evropa a Česko 2113 Česko za sto let. Čtyři rozpravy z konference Evropa a Česko 2113 Václav Cílek

Paní Tyet to shrnula výborně!
Připodepisuji.

08.02.2022

Jakobijánův dům Jakobijánův dům Alá’a Al-Aswání

Je to zajímavé vyprávění o různých lidech bydlích v jednom domě.
Poskytne evropskému čtenáři určitý vhled do způsobu myšlení městských Egypťanů.
Vzhledem k tomu, že momentálně v Egypťě vládne “ hodný pučista” Sísí, tak ještě o Egyptě hodně uslyšíme. K jejich, ale i k naší škodě.
Muslimské bratrstvo se rozhodně nesmíří s anulovaným výsledkem voleb.

06.02.2022

Šest let exilu a druhé světové války Šest let exilu a druhé světové války Edvard Beneš

Knihu jsem jenom prolétla, Beneš ( už vzhledem ke svému zdravotnímu stavu) na prezidentování neměl. Nedokázal komunikovat s vládou a ta demise/ nedemise přivedla k moci Klému a jeho partu.
Jeho okolí tajilo tristní zdravotní stav, národ neměl vědět, že na Hradě sedí bezmocný stařec.
Vzhledem k tomu, že měl Beneš dlouhodobě dobré vztahy s Janem Masarykem, tak dodnes nechápu, proč JM demisi nepodal.
Vrátil se z Moskvy jako Stalinův pohůnek, ale už Beneš se vrátil z Moskvy jako Stalinúv pohůnek. Nikdo ho nenutil, aby tam jezdil, Britové ho naopak od téhle cesty odrazovali.

05.02.2022 1 z 5

Hostina u Trimalchiona Hostina u Trimalchiona Gaius Titus Petronius

Jako by to dílo někdo napsal dneska.
Jakpak se asi bavil Svěží vánek ( ten s gulama) , na návštěvě u Bunga bunga magnáta a politika?
;-)

05.02.2022 5 z 5

Geopolitika Číny Geopolitika Číny Oskar Krejčí

Knížka bez propagandy. Pojmy výrazně převažují nad dojmy.
Měl by po ní sáhnout každý, koho zajímá budoucnost Evropy.

04.02.2022 5 z 5

Radost nad radost Radost nad radost Jan Čarek

Jedna ze zásadních knížek mého dětství. Daleko lepší, než pochmurná Hrubínova Květuška a její zahrádka. Tu nezachránily ani Trnkovy ilustrace, ta babice Zimnice byla prostě hnusná!!! ;-)
Povídala koza koze
jak šly spolu po úvoze.
Taková jsem pěkná, bílá,
ach, proč jsem se nezrodila
radši někde u boháčů?
kdyby tě tu uslyšela.
Už mi nemluv o pláči,
já mám chudé nejradši.
:-)
Je to už nejmíň 60 let, co jsem tu knížku držela naposledy v ruce. A byl to nádherný dárek pod stromečkem.
( Dneska je autor ve škatuli starých struktur a ve veřejné knihovně knihu nemají v databázi. Takže vnoučata si v ní nepočtou. )

03.02.2022

Brutální byznys Brutální byznys Richard K. Morgan

V dnešní době... Raději nečíst.
Už párkrát se ošklivá dystopie zvrhla v realitu.
Znepokojivá kniha.

20.01.2022 5 z 5

Turnový háj 9 Turnový háj 9 Eva Turnová

Raději nehodnotím, nemám jí moc ráda. Píše vtipně a svou glosu většinou opatří i vtipným závěrem. Vadí mi, jak pořád zdůrazňuje svoje zásluhy, že zpívala s Plastikama. Plastiky by nastrouhala i psovi do žrádla , bych řekla. Stejně tak, jako kolegyně Pekárková zase všude namontuje pana Černocha Pekárka. ;-)

01.01.2022

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Pohlazení po duši, čtení téhle knížky. Někomu jsem jí půjčila, už se mi nevrátila a zrovna dneska mi chybí. Prožívám těžké období a tak... Čtivo o NORMÁLNÍM člověku, který má rád zvířata i lidi.

01.01.2022 4 z 5

Dopisy přes zeď Dopisy přes zeď Josi Klein Halevi

Zajímavá kniha, ale situace v Palestině je beznadějná.
Arabové nikdy nenahlédnou, že Židé mají právo kolonizovat srdce Orientu. Po 2000 letech.
A Židé nikdy neuznají, že připravili domorodce o domovinu.
Vzájemné pochopení je nemožné. Důsledky tohohle páchnoucího vředu pociťuje i Evropa. ( V podobě naštvaných migrantů kteří se chystají to samé provést Evropě. )
Dneska už víme, že s tím “ bezpečným pelíškem” to bylo trochu šméčko. Neznám žádného Žida, který by se chystal jít žít do bezpečného pelíšku.
O to horlivěji ale hlásá sionismus.
Pokud pan autor opravdu opustil USA a žije v Izraeli, tak potom je čestnou výjimkou. Za to si ho vážím.

26.12.2021

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Výborně napsané, kniha osvětluje, proč Slováci po 89 usilovali o samostatnost.
Pro ctitele TGM a Beneše truchlivá sonda do české národnostní politiky.
Po vzniku ČSR se statečně vydrbalo nejenom s Němci a Maďary, ale i s bratry Slováky.
Dalo by se i říci, že si to TGM uměl ošéfovat.

15.12.2021

Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Umberto Eco

Umět přijmout odlišnost jiného je zásadní věc.
Když připluli zdecimovaní Evropané do Severní Ameriky, Indiáni přijmuli jejich odlišnost, nakrmili je kukuřicí a krocanama a pomohli jim přežít.
Ten slavný den, Den díkůvzdání, je dodnes významný státní svátek.
( Jestli slavěj i Indiáni, to bych si netroufla odhadovat. Možná se najdou i takoví, kteří litují, že tenkrát té návštěvě z Evropy nevzali skalpy. )

15.12.2021

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Můj prostřední vnouček se naučil na komiksech číst.
Začal Detektivem Štikou a v šesti letech už louskal Rychlé šípy.
;-)

28.11.2021 5 z 5

Hlas větru Hlas větru Stanislav Havlíček

Dobře napsané.

19.11.2021 4 z 5

Obrázky z gubernie Obrázky z gubernie Michail Jevgrafovič Saltykov

Pane Saltykove, jestlipak víte, že jste nepsal jenom o Rusku, ale i o dnešní Evropě?
Ti týpci, které jste uměl tak trefně vystihnout, jsou všude. A často se mi zdá, že v ještě výraznějším provedení...
Vlastně bodejť by ne, vždyť lidé jsou a vždycky budou stejní.
( Ale to zrcadlo jste jim nastavil moc pěkně!!!)

15.11.2021 5 z 5

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Knížku jsem neoznačila za odpad z úcty k Radimu Panenkovi. Je to výborný novináŕ.
Ostatně ta knížka vypovídá hodně i o nás všech. Kteří jsme MZ 2x zvolili prezidentem.

13.11.2021 3 z 5

Kde je zakopán pes: memoáromán Kde je zakopán pes: memoáromán Pavel Kohout

Výborně napsaná knížka. Kohout se vyvíjel v čase k lepšímu, hodně lidí spíš opačným směrem. Všechno je uvěřitelné, je to zdatný psavec.

08.11.2021 4 z 5

V kruhu prvním 1 V kruhu prvním 1 Alexandr Isajevič Solženicyn

Strašná obžaloba neomezené moci. Kdo se neohne, musí být ve střehu. A v mnoha případech ani nestačí se ohnout. I tak může na člověka dopadnout těžká ruka těch na vrcholu pyramidy.
V bezpečí nejsou ani ti nejmocnější, což je ovšem slabá útěcha.

07.11.2021 5 z 5

Dokonalé, stejně jako celé Solženicynovo dílo.
Na rozdíl od jiných autorů, kteří se věnují podobným tématům, mám u S. jednu příjemnou jistotu. Že není jenom spisovatel, ale i pečlivý badatel. A tak má všechny reálie pečlivě odzdrojované.
Z jeho knih cítím, že mu mohu věřit. Bez příkras, padni komu padni, je to poctivec. A takoví to nemají lehké v žádném režimu.

07.11.2021 5 z 5

Banksy Banksy Alessandra Mattanza

Je to hloupé, ale trošku mi připomíná Vladimíra Jiránka. Ten také uměl jedním obrázkem sdělit myšlenku a často i vyprávět příběh.
Jeho tvorba je srozumitelná každému, obdivují ho v Palestině i v Izraeli. Chytří, i hloupí.
Pro mne je Banksy synonymem otevřené mysli.

04.11.2021 5 z 5