helena8303 helena8303 komentáře u knih

Dvě sestry Dvě sestry Åsne Seierstad

Překvapivě poctivý vhled do uvažování teenagerů s muslimskými kořeny.
Není to o Alláhovi, ale o pocitu ztráty identity.
Tyhle děti si dobře uvědomují, že vždycky budou , byť i hmotně zaopatřeni , občany druhé kategorie. Že se na ně majorita nikdy nepřestane dívat přes prsty.
A tak je pro ně návrat ke kořenům a ostentativní odmítání západní kultury dobrým řešením.
Současně hraje velkou roli i momentální okopávání kotníků některých zemí ze strany Západu.
I když, okopávání kotníků, je poněkud eufemistický výraz!
Rozvrácení Iráku, Sýrie, Libye, zplanýrování Afghánistánu , strašlivá genocida právě probíhající v Jemenu... a samozřejmě nešťastná Palestina.
Nechtěla bych vidět ty fotky zamordovaných dětiček, které kolují na muslimském internetu.
Z mého pohledu jde o národněosvobozenecký boj, vymanění z nadvlády “ křižáků” , Alláha bych viděla spíš jako prapor , pod kterým se tenhle střet odehrává.
“ Jenom omezená a fanatická víra motivuje lidi k činům, ne osvícená moudrost. “
( Mika Waltari)
BACHA NA TO!

05.06.2022

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Zajímavý názor. Klíčenky došly.
Ale jo, dávám 3 * za tu dřinu, autor je poctivec a napsal svůj názor na běh světa.
Vlastně jeho vize by nebyla špatná. Ale lidi se, potvory, chovají jinak, než by se chovat měli a v tom je ten problém.

15.03.2022 2 z 5

Sexuální praxe Sexuální praxe Thomas Glynn

Zajímavá kniha. Nedovedu si představit čtenáře, který by okolo ní prošel, a aspoň do ní nenakouknul. :-)
Teď jsem vyrazovala asi 60 knih z knihovny. Potřebovala jsem místo na nové.
Těch knih se ujal soused, prý zkusí něco nabídnout do školní knihovny. ( Je učitel. )
Tak jsem podotkla , ze Sexuální praxe se asi do školní knihovny hodit nebude.
A helemese! On učí na Zdrávce!
Tak to jo.
:-D

11.03.2022 4 z 5

Boj o svatého Vladimíra. Křesťanství a nacionalismus v zápase o ukrajinskou autokefalitu Boj o svatého Vladimíra. Křesťanství a nacionalismus v zápase o ukrajinskou autokefalitu Josef Mlejnek

Popové by si měli rozdat zápas v bahně , a byl by klid. Tahat do toho obyčejné věřící je obludnost.

10.03.2022

Dala jsem všechny hvězdičky za snahu o nestranný přístup. Autor není fanatik, slunče, které si myslí, že má ten jedinej správnej názor, jak by měl fungovat svět.
S jeho názory v zásadě souhlasím, v tom nemám problém.
Problém mám s tím, kde vzít prachy na všechny ty, dozajista užitečné , reformy.
Asi jsem skeptická. Současně připouštím, že ani já nevím, co by se mělo a jak by se mělo. Jenom si uvědomují, že bolševik uměl začleňovat líp. I sami nepřizpůsobiví tvrdí, ze pro ně byl Listopad pravá pohroma. Za bolšána makali všichni, ať už na svobodě, anebo v base. A všechny děti viděli rodiče, jak si na ráno natahují budíka. Dneska už ne!!!

09.03.2022 4 z 5

Zvuky probouzení Zvuky probouzení Petr Třešňák

Knize jsem dala 5* , protože je opravdu krásně napsaná.
Obdivuji manžele Třešňákovy, já bych to nezvládla.
Přesto , je to hloupé, co budou dělat takové rodiny , až ta dnešní sociální žranice jednou skončí?
Zatím žijeme na dluh, který se stále zvětšuje.
Tím chci jen říct, že ke kvalitní péči o takhle postiženého potomka jsou potřeba dvě věci.
Vysoké nasazení finančně saturované rodiny a současně i velká podpora ze strany eráru.
Bylo by krásné, kdyby erární kasa nikdy nevyschla a tyhle děti by měly nárok na opravdu velkou podporu.
Ale bude tomu tak vždycky ?
Možná jo. Anebo taky ne.

08.03.2022 4 z 5

Země Lhostejnost Země Lhostejnost Karel Kryl

Za bolšána jsem ho milovala. Po listopadu jsem na něj zanevřela.
Volila jsem 20 let ODSku a bylo mi líto, že se dal k socanům.
Dneska před ním smekám!
Viděl daleko dál, než já.
Nedal se k socanům, byl vždycky sám za sebe. Né politik, ale Člověk.

06.03.2022 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Pana Mikoláška jsem poznala osobně.
Jako šestiletou mě k němu zavezli kvůli zlobení.
Předepsal mi dvě veliké lahve nějaké tekutiny, denně jsem brala půl odlivky.
Když jsme ve škole probírali stolování, tak jsem se pochlubila , že snídám rum.
Souskapančelka se podivila, tak jsem jí uklidnila, že ráno jenom štamprličku a teprve večer kolik chci.
Děti se smály, měla jsem úspěch, ale pak doma... jau jau jau
:-D

05.03.2022

Princezna Sultana - Život pod závojem Princezna Sultana - Život pod závojem Jean Sasson

Bože, to byla ale kravina...
Saúdky považují Evropanky za chudinky, které neuživí choť a tudíž musejí hákovat.
Samozřejmě, jsou i výjimky.

03.03.2022

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Co sám nerad, nečiň jinému.
Pravil kantor žáků kdesi
třepaje ho za pačesy.

Díky, Mistře!

02.03.2022 5 z 5

Rodinné listy Brixenské Rodinné listy Brixenské Karel Havlíček Borovský

Tuto knihu jsem četla někdy po srpnu 68.
Měli jí v antkvariátu Dlážděná asi za 2 Kčs, odrbaný výtisk, ale do vlaku dobrý...
Byla jsem v šoku, národní buditel peskoval manželku za koupi zbytečně drahé vlny na pletení fuseklí.
Švagrovi, anebo bratrovi, hořce vyčítal špatné obhospodařování oulů.
Obědy v blízkém restaurantu také nic moc, myslím, že vadily hlavně nadměrně časté plíčky na smetaně.
Aspoň ze služka chodila pořádně zatápět , jinak by Havlíček na tom čerstvém povětří ještě nastydl.
;-)
Ne, vážně...
Závěr o pronásledování ideových odpůrců za císaře pána , a za bolšána , si asi udělá každý sám.
Aneb : Co by v Jáchymově dali za talíř plíčků na smetaně.

02.03.2022 4 z 5

Mým domovem tichá je putyka Mým domovem tichá je putyka T. R. Field

Miluji tyhle psavce, kteří píší, protože prostě musejí.
Nic nehlásají, jenom upouštěj páru, aby se z toho světa nezbláznili.
( A přesto to některým nepomůže. Tenhle se ale aspoň dožil vyššího věku než kolega Daniil Charms. )

25.02.2022 5 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Když jsem tu knihu otvírala, bylo mi smutno. Věděla jsem, že Milence a vrahy Páral už nepřekoná.
Námět výborný, nemá to chybu, ale...
Páral vystřílel všechnu munici v jedné knize a v těch následujících už jenom paběrkuje.
Prostě si nedokázal nechat nic “ na pak”.
( Kdyby to napsal kdokoli jiný, asi bych hýkala blahem. Tenhle autor nasadil látku moc, moc vysoko. Tak trochu snad i k vlastní škodě. )

20.02.2022 4 z 5

Nic moc: básně z let 1980-1988 Nic moc: básně z let 1980-1988 Jan Rejžek

Přečetla jsem to, protože jsem chtěla zjistit, proč je pan Rejžek tak drsný v některých svých výrocích.
Nezjistila jsem nic moc, jde o sbírku volných veršů na různé, civilní náměty.

Černé kočky , bílé myšky

Proč nám ráno běhá tolik černých koček
přes cestu?
Protože honí bílé myšky vracející se tou dobou
z vináren a barů.

Kdybych ho potkala, zeptala bych se ho, jestli by ještě dneska pozval na pódium VH.
( Asi né, neb to byla havlérka, která ho postupně odstranila z veřejného prostoru. )
Zase příklad, jak revoluce požírá svoje děti.
... A za ty recenze v Melodii díky, pane Rejžku!
A až se tam v nebíčku potkáte s dalšími odpadlíky od Pravdy a Lásky, třeba s Janem Petránkem, dejte si na moje zdraví dvojku Vetlínku. Anebo rovnou dvě.
:-)

17.02.2022 3 z 5

Islám & islamismus v České republice Islám & islamismus v České republice Lukáš Lhoťan

Bohužel, i tenhle protiislámský pamflet si najde své oddané čtenářstvo.
Plačící smajlík :-(

12.02.2022 odpad!

Stručný životopis zakladatele islámu Stručný životopis zakladatele islámu Lukáš Lhoťan

Velmi slaboučké.
Autor pominul, v čem byl Mohamedův přínos. A bylo toho hodně.
Sjednotil jednotlivé kmeny a nastolil “ zákon”.
Kdyby islám nebyl přínosem pro tehdejší společnost, těžko by mohl bleskově expandovat až do Íránu a do Severní Afriky.
A expanduje i dneska, nejenom v Africe.

Arménský holocaust Arménský holocaust Lukáš Lhoťan

Naprostý odpad.
Všechno bylo daleko složitější.
Turečtí Arméni se na počátku války jako jeden muž sebrali a přeběhli k nepříteli - Rusku.
Turci to museli vnímat jako kudlu do zad. Do té doby spolu turečtí a arménští sousedi dobře vycházeli.
Arméni patřili k bohatší vrstvě obyvatelstva, vedlo se jim často lépe než domorodým Turkům.
Ty vraždy žen a dětí neomlouvám. Ale beru to tak, že i Turci měli bolestné ztráty a bouchly jim saze. ( Když viděli prázdné vesnice, chlapi fuč , a doma jen děti, ženy a staříci.)

Člověk zahrada širá Člověk zahrada širá Milan Kundera

Asi věděl, že pokud chce vydávat knížky, tak musí prokázat tu správnou způsobilost.
Věděl to i M. Florian.
Ale jenom ten první sehrál se soudruchy betla a už v Monolozích psal po svém.
Nevidím na tom nic špatného, holt byla taková doba. Čelem zeď neprorazíš.

12.02.2022

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Výborná knížka prakticky založené ženy.
Jedno z důležitých poučení : Puberta dětí se musí nějak přežít. Ústupky nemají velký význam, pubescenti se prostě potřebují vymezovat a šprajcovat, jinak to nejde.
( A hlavně samo to přejde. ‘
( Teda, ve většině případů, že...)

11.02.2022 5 z 5

Hrdinové porážky. Podoby současné argentinské literatury Hrdinové porážky. Podoby současné argentinské literatury Anežka Charvátová

Pro všechny , které zajímá Jižní Amerika, výborné čtivo.
Je to tam všechno nejmíň 13,34 x komplikovanější, než u nás.
Kdo si myslí, že Evropa je pupek světa, tak ať to nečte.

11.02.2022 5 z 5