Kam s ním?

Kam s ním? https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28941/bmid_kam-s-nim-nnN-28941.jpeg 4 88 15

haki34
04.01.2023 5 z 5

Krátke, vtipné a stihne potešiť oko i dušu. Kam s ním ? Doporučujem komentár alef, kníšila a Martinky 135...viac nemám čo dodať :) vari len, že i v dnešnej dobe sa nielen po ránu kadečo váľa na ulici...nielen pekáče a bandasky...zlatý slamník :)

CimToZeJaManon
25.12.2022 5 z 5

Dílo vcelku jednoduché, avšak dokáže zabavit i pobavit. Šmrnc fejetonu dodává skvělé grafické zpracování A. Kašpara. v podobě rukopisu a nádherných ilustrací.

jadunka
06.05.2022 5 z 5

Perfektní! :D

helena8303
04.11.2021

Mít myšlénku, rozvinout myšlénku, napsat příběh, opatřit nějakým rozumným závěrem, a je to. Jak prosté. Pro MISTRA Nerudu.

alef
04.11.2021 5 z 5

“Někde u domu stojí starý džbán. Někde na pokraji chodníku zadrátovaná bandaska. Někde uprostřed ulice leží pekáč.
Jak tam přišly ty věci?
Vyšly si za noci z nestřežených polic a netrefily pak domů, když se rozbřesklo ráno?"

Mám fakticky ráda páně Nerudovo vlídné přemítání nad účelem věcí :-), jeho žertovně hravé zachycení okamžiku … on si prostě najde něco, nějakou skutečnost, věc nebo událost, co upoutala jeho pozornost, situaci, které se náhodně stane svědkem, okamžik, nějaké momentální zvláštní chování, a nebo i úplně obyčejné, a přesto v něm vytuší zajímavý příběh a on ho pak zkoumá a prozkoumává z různých úhlů pohledu.
Ve svém vyprávění, které z toho vzejde – pod drobnohledem provedeném popisu situace, je pak opravdu důkladný.
Vážně respekt k jeho bystrému literárnímu popisu prostředí!

A teď ještě k tomu slavnému slamníku, kolem kterého se všechno to povídání točí …
vážně to stojí za to si tuhle Nerudovu úvahu (dnes bychom řekli na aktuálně ekologické téma) přečíst.

Slamník je totiž, jak říká pan Neruda, věc potřebná a jak bychom dnes možná řekli i velmi ekologická (co se týče jeho zpracování a použití :)) … nj, ale všechno má svůj háček, nakonec stejně řešíte stejné dilema (tenkrát, skoro jako dnes) … kam s ním? … když doslouží, je totiž úplně stejně nevhodný k nacpání do popelnice, a to nejenom kvůli svému rozměru, ale i různým byrokratickým okolnostem, takže, jak vidíte, svět se sice mění, ale lidé … ti jsou nějak stále stejní a stejně nepoučitelní ...

„Projela mne myšlenka hanebná! Jakpak kdybychom tedy já a Anča chytli v noci slamník, donesli jej tamhle za roh a slámu vysypali? – Myšlenka rozhodně nepěkná – nepořádná – protizákonná – ale přiznám se: mně se líbila! Člověk se, ach, tak snadno stane špatným!“

A jak to se slamníkem a jeho majitelem bylo, určitě stojí za přečtení :-).

n.ezn.amy
23.10.2021 5 z 5

Krátký Nerudův fejeton kam se starým slamníkem a jeho nelehké vyřešení. I na tomto krátkém fejetonu se projevuje velké spisovatelské umění Jana Nerudy, který z banální věci dokáže vytvořit zábavný a přemýšlivý příběh.

Knišíl
10.10.2021 5 z 5

Zajímavá Nerudova jednohubka, ač dá se přečíst u jedné odpolední kávy, přesto podněcuje k dalšímu myšlení.
Asi nejsnadnější a nejschůdnější cesta k interpretaci vede k prostému konstatování, že Neruda řešil environmentální otázku, kam s odpadem, kam s nepotřebnými věcmi. Pak tedy jedná se o fejeton environmentální a přízemní, ježto neobrací se k ničemu jinému než hmotě a jejímu uskladnění.
Ale můžeme jít daleko za tuto interpretační cestu. Nepodobá se totiž náš vlastní život tomu starému slamníku? Kolikrát také nevíme, kam s ním. Rádi bychom se ho zbavili, toho starého, proleženého a propoceného života, a začali nanovo, ale život tak jednoduché řešení nenabízí. Naše minulost, náš dosavadní život, se nám neustále vrací a nechat jej jen tak někde ležet, nemůžeme. To je, prosím, interpretace existencionalistická.
Mlynářka pak není nikým jiným, než samotným bohem, v jehož náručí nakonec náš život spočine a skončí, stejně jako skončil Nerudův fejeton. To je pak interpretace duchovního existencionalismu.

boxas
27.12.2020 5 z 5

Vtipné...

Felsenberg
08.11.2018 4 z 5

Kam s ním přátelé? Mlýkařka jediná pomůže!

Lenka1386
28.03.2017 4 z 5

Supr jednohubka. Pobavila a potěšila - duši i oko.

Kočičáci
06.05.2016 5 z 5

Jak málo stačí... Milé, vtipné, s úžasnými ilustracemi.

Mikik
29.10.2014 5 z 5

Úžasná:-) Tak jednoduché téma a tak skvěle a vtipně rozvinuté. Prostě pan spisovatel, jehož popisování prostě stojí za to. Mě to sice zastihlo jako povinná četba, ale nelitovala jsem.

Miru
26.10.2014 3 z 5

Poměrně nadčasové, nemyslíte?

Martinka 135
01.06.2014 5 z 5

Výborné, vtipné a ač o naprosto běžném tématu, tak navíc i čtivé. Také tento fejeton pokládá docela zajímavý obraz života druhé poloviny 19. století. Dobře, že k dílům jako je toto se znudění žáci otrávení z povinné četby nedostali, a tak mu nemohou srážet hodnocení. Beztak by nejspíše nepochopili.

WEIL
11.08.2011

Kam s ním? Ano, kam co zařadit nač co použít. Podle této otázky byl později i natočený film, ale jeho děj nemá nic společného s tvorbou J. Nerudy.

fejetony

Jan Neruda