Voda pro slony

Voda pro slony

Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini - nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí - zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené "lodi komediantů". Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/45_/4588/voda-pro-slony-EqE-4588.jpg 4.4272

Water for Elephants (2006)

Literatura světová
Vydáno:, Tatran

elisabeth03

Krásně napsaná kniha. Osobytý příběh a zajímavé postavy.

minusha97

Musím povedať, že som príjemne prekvapená. Voči tomuto druhu literatúry mám síce isté predsudky, ale som rada, že ma to neodradilo. Príbeh sa číta ľahko, neustále sa meniace dejové línie udržiavajú čitateľa v neustálom napäté, podobne ako silné emócie z tejto knihy. Určite stojí za prečítanie.

carcassonna

čítala som to dávnejšie a viem, že som bola na začiatku skeptická k deju, ktorý sa odohráva
v cirkuse, ale nakoniec to bolo super.

Jane007
30.09.2016

Nádherná, dojemná a neuvěřitelně autentická knížka. Přestože nejsem nadšenec do cirkusu, tak tomuhle jsem opravdu fandila. Rosie jsem si okamžitě zamilovala. Pohled Jacoba v 93 byl trošku depresivní a opravdu nutí člověka k zamyšlení, jestli jsou domovy pro seniory opravdu dobré pro život...

Vědruna
23.08.2016

Kniha se mi líbila, je čtivá, přesně čtení na dovolenou, nad kterým se člověk i zamyslí. Cirkusy v reálu nemusím, ale tady mě oslovil život v zákulisí. Protože se mi kniha líbila, myslím, že film vynechám. obvykle film vytáhne z knihy jenom "akční" okamžiky a dost často se vytratí to, co
v knize dělalo příběh příběhem - atmosféra a vlastní představivost. .

PetiJelinkova
19.08.2016

Kniha se četla skoro sama a hned mě vtáhla do děje :)

AllyKumari
18.08.2016

přidejte si k mému hodnocení ještě půl hvězdičky. Této knížce neprospělo, že jsem před nedávnem četla Kingovu Zelenou míli, která má stejný formát vypravování - starý pán, zapomenutý v domově důchodců, vzpomíná na svůj život. Také netuším, zda je to americká úchylka či co, ale v knize je člověku mnohokrát připomenuto, že muži mají penis, ačkoliv příběhu to opravdu v ničem nepomáhá. Knížka se dobře četla, a byla dostatečně zajímavá, až mi bylo často líto, že situace a postavy nejsou prozkoumány detailněji. Slušný počin.

melaficent
10.08.2016

Trochu ma mrzelo, že to nebolo zamerané viac na Rosie, ale inak skvelá knižka :) :)

mekkejla
19.03.2016

Skvělý příběh zasazený do opravdu zajímavého, originálního a dobře vykresleného prostředí!

Ajrad1981
12.02.2016

Myslela jsem, že to bude dost "slaďárna", ale kupodivu to nebylo tak strašné, tedy co se sladkosti týče. Četlo se mi to hodně dobře, vsuvky do současnosti (nebo do minulosti?) dávají knize kouzlo. Příběh je zajímavý, jenom jednotlivé postavy by šly charakterizovat víc, stejně jako se mohly barvitěji vylíčit jednotlivé epizody, například ta, kde Kinko marně hledá Královničku a zoufá, že o ni přišel. Ale i spousta dalších. Pak by to bylo i na tu pátou hvězdičku :-)
Chyby v českém překladu komentovat nebudu, autorka za ně nemůže, i když upřímně, absolutně nechápu, kde vzala překladatelka textový editor bez automatické opravy pravopisu (jinak si to množství překlepů vysvětlit nedovedu ;-))

juli2
23.09.2015

Je to první kniha, které se mi líbila méně než film. Kniha byla zaměřena více na Jacoba a Marlenu. Dle mého názoru, je film zaměřen více na slonici a to se mi asi líbilo více. Na druhou stranu závěr knihy je krásný a člověku až vhání slzy do očí. Kdybych neviděla prvně film, asi bych byla nadšenější. U této knihy rozhodně platí nejprve kniha poté film.

Lolisha
12.08.2015

Zo zaciatku som mala trochu problemy (knihu som citala v anglictine), ale casom som si navykla.
Putave citanie, s krasnym koncom. Najviac ma stvalo, ked som z akcneho cirkusu musela odskocit do nudneho domova dochocov. Ale ku koncu to dalo zmysel. Velmi pekna kniha, odporucam.

sarekaslukova
04.07.2015

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, bála jsem se že moje hodnocení bude zaujato tím, že cirkusy nesnáším, ale když jsem shlédla film, tak jsem si řekla že kniha bude taky skvělá. A byla sice jsem se nejlépe do příběhu začetla na začátku a na konci, prostředek mi přišel takový zdlouhavý, ale i tak i na mě kniha udělala dobrý dojem. Jenom jsem přemýšlela jestli je to sepsaný jak to Jackob vypráví jako stařeček tomu řediteli cirkusu nebo to jsou jeho vzpomínky na které se mu postupně vybavují a dávají příběh.

marketad
20.05.2015

Lehčí romantické (ovšem ne přeslazené) čtení.

Michi.01
19.04.2015

Zajímavé téma, zajímavé prostředí, kniha se skvěle četla, ani nevím jak a najednou jsem byla na poslední straně :)

sakalik55
08.04.2015

Opravdu jedna z mích nejoblíbenějších knih.Opravdu krásný příběh, který má pro mě všechno: zakázanou lásku, štestí, smrt, utrpení....dokonce sem i nekolik mesicu po přečtení, prestoze sem pred tim o cirkus zadny zajem neprojevovala, obchazela vsechny cikrusy v okolí.

koki.veru
25.03.2015

Skvělá knížka ze zajímavého prostředí. Opravdu originální knížka, a velmi hezké je i filmové zpracování. Myslím, že se k této knížce někdy určitě vrátím.

Norea
22.03.2015

Kniha je krásna, plná citu, zvierat, akcie, a trošku aj historie. Odmietla som dopozerať film pretože som mala čerstvo prečítanú knihu a v určitých odsekoch soom dosť smoklila, tak som jednoducho nedopozerala, ale kniha sa mi stále páči a pamätám si ju, hlavne epilog o historii jedného slona.

Terry11
07.02.2015

Zvláštní, jedna z mála knih, o kterých mohu napsat, že se mi více líbila její filmová verze.

gallovl
21.11.2014

Příjemné překvapení. Příběh dosloval letěl s větrem o závod.
Určitě se k tomu ještě vrátím.

kocour_mikeš
13.10.2014

Čtivá kniha, jednodušší příběh, opravdu dobře se čte a odsejpá to. Přes velké očekávání dávám nakonec jen 65%. Pro milovníky cirkusů přidat +20%.

dexeded
02.10.2014

Film jsem viděla už před dlouhou dobou a knížka mě zaujala. Bylo my líto všech zvířátek, i starého pána.

rejka79
17.09.2014

příběh pěkný a čtivý, ale celkově mi to přišlo nepřesvědčivé, neslané-nemastné, vypočítané na efekt, kapitoly ze života starého dědy nudné a zdlouhavé. Taková pěkná oddychovka, ale nechápu, proč je to bestseller, nemá to hloubku, filozofii,ani psychologii postav.

JanaDobby
10.09.2014

Kniha se čte skoro sama, je napínavá a moc povedená, mý kouzlo,díky kterému vás ihned vtáhne do děje

1v8na
10.09.2014

Jediným slovem SUPER! Musím se podívat i na film, abych mohla porovnat filmovou a knižní verzi.

Lenka.Vílka
12.07.2014

Je to uz trochu dyl, co mi kolegyne z prace vypravela, ze videla krasny film (takze mi odvypravela obsah od zacatku do konce, prestoze jsem se branila, nedokazala jsem ji umlcet a potom mi doporucila, at se na to podivam taky...tomu ja rikam spoiler jako krava :) , presto se mi film libil)...tak jsem se rozhodla, ze si prectu knizku a uprimne musim rict, ze byla uzasna...jasne, kdyz znam dej, tak nemuze tak ohromit, co?...tak to neni pravda...kniha hlavne strasne krasne a ctive napsana ( jsem zastance velkych pismen, kratkych odstavcu a kapitol a potom je mi jedno, kolik mam pred sebou stranek...)...jedinym minusem knihy se ted stala velikost knihy (vyska 24 cm), takze se mi nevesla do kabelky (ja si ji koupila 21 cm!)...ale co, jinou vytku ke knize nemam a zitra jsi jdou koupit svou prvni tasku velikosti pytle na medvedy ;)

Adeli
27.06.2014

Nádherná knížka jedna z mých oblíbených, takže všem jen můžu doporučit!! Akorát jsem se těšila, že po přečtení knihy se podívám i na film a byla jsem docela zklamaná:( sice skvělí herci, ale přišlo mi, že tam toho dost nebylo mohli ten film udělat klidně delší:) .Knížka se mi líbila o hodně víc!!

pobijecmuch
30.05.2014

Solidní román, který byl v roce 2011 zfilmován. Trochu odbočím a k zfilmovaným knížkám. Spousta čtenářů knihy se rádi podívají i na filmové zpracování, ale spousta filmových diváků ani neví, že ten film je podle nějaké knižní předlohy.

Kate338
30.05.2014

Nádherné knižní zpracování,krásný příběh.Opravdu jsem se ponořila do dění cirkusu a lásky mezi Jacobem a Marlenou která mně i chvílemi dojímala :-) Úžasné filmové zpracování s Robertem a Reese je už jen třešničkou na dortu :-)

wiix
11.05.2014

Nádherné. Určite som ovplyvnená tým, že ma vždy zaujímal cirkusový život v minulých rokoch, kedy to bol skutočne život zasvätený remeslu a nie trápenie zvierat a hra s efektmi. Nádherne popísaná hierarchia života v rodine cirkusantov plus pekný príbeh lásky medzi hlavnými postavami, poľský slon bol už len vtipné a milé prikrášlenie deja.

20. století USA 30. léta 20. století zfilmováno léto cirkus

Sara Gruen