hannina hannina komentáře u knih

Naboso Naboso Elin Hilderbrand

Tři ženy, dvě děti a jeden muž, toť základní sestava jednoho letního příběhu. Tři ženy - každá se svým osobním průšvihem a mladý, krásný, charismatický Josh, který ve svém životě chytá balanc... Román pro ženy, byť realistický.

10.10.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Tak je tam ta hlavní zápletka s vyšetřováním zmizení místního kápa, ale hlavně je to o životě komunity v malé islandské vesnici viděném optikou místního prosťáčka Kalmanna, lovce žraloků a samozvaného šerifa, který je nakonec klíčovou osobou k rozřešení toho krimi případu. Skrze jeho líčení se toho čtenář dozví hodně jak o poměrech islandských rybářů, omezovaných kvótami, se kterými se dost kšeftuje a jak to ovlivňuje celou vesnici, tak i o osobním životě lehce retardovaného člověka, jeho touhách, způsobu myšlení a vyrovnávání se s realitou. Místy se to trochu vleklo, ale celkově dobrý.

14.09.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Teprve po smrti své ženy se knihkupec Kašpar dovídá, že předtím, než za ním emigrovala z východního do západního Německa, porodila a odložila dceru. Z nastalé prázdnoty se pouští do pátrání, které jej zavede až do neonacistické národovecké komunity, kde jeho nevlastní dcera žije. Kašpar navazuje vztah se svou "vnučkou", které otvírá jiný svět a obzory a názory, než se jí dostávají od autoritářského otce, jehož dosud nekriticky přijímala a od podvolené matky..... Velmi zajímavé téma z německého prostředí. Moc se mi líbilo, jak Kašpar reagoval na vnuččiny nacionalistické názory a postoje, které jí vštěpoval otec a jakým způsobem jí vysvětloval a ukazoval ty své.

23.08.2023 4 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Robin je mladá psycholožka žijící v LA se svým snoubencem. Snaží se vyrovnat s panickými atakami, které ji občas postihnou a hlavně se drží dál od své původní rodiny. A tu zavolá sestra, že se jejich otec, jeho mladá žena a její dítě stali obětmi násilného činu. Robin tedy sedá na autobus a jede do svého rodného města. A v procesu odhalování toho, co a jak se vlastně stalo, se vztahy v rodině napravují a nebýt toho závěrečného odhalení, které postupně vyplývalo již z popisu chování oné osoby, byl by to příběh se šťastným koncem. Nezaujalo mě to natolik, abych se do autorčiných knih opřela, ale příležitostně si zase něco přečtu.

18.08.2023 3 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Kdysi na třídní schůzce na gymnáziu nám rodičům jeden pan učitel řekl "když začnete mít lehké podezření, že vaše dítko zkusilo nějakou drogu, vězte, že už v tom pěkně lítá". Není to první knížka, kterou jsem na toto téma četla, takže vývoj děje nebyl nijak překvapivý, ale jako skutečná osobní zpověď matky a syna je to mrazivé. Nepojala jsem sympatie k žádnému účastníku příběhu, ale padl na mě smutek a lítost. Zajímalo by mě, zda se Honza nadále drží. A jaký má vztah se svoji dcerou.

06.08.2023 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Stella a Desire, dvojčata - světlé černošky. Tak světlé, že když se jedna z nich rozhodne proniknout do světa bílých, jde to jako po másle. Zádrhel je v tom, že si v podstatě musí změnit identitu a od své rodiny se distancovat, neb časově se příběh nachází asi tak v polovině 20 století, kdy obvzlášť ve vyšší americké společnosti přetrvává rasová netolerance. Stella si tedy výrazně materiálně polepší a vlastně má i docela hezké manželství a rodinu. Avšak i před svými nejbližšími svůj původ tají. Žije ve lži a trápí se. A trápí se i její sestra Desire, které se vypařila ze života.... A pak se náhodou potkají jejich již dospělé dcery, které to celé začnou rozmotávat. Zajímavý čtivý příběh i když se nejedná o hluboké psychologické či sociologické dílo.

01.08.2023 4 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Suleika Jaouad

Třiadvacetiletá Suleika se po promoci do života vrhá se stejnou vášní, s jakou prožila studentská léta..... Avšak přijde stopka. V podobě vážné formy leukemie. Její nemoc změní život nejen jí, ale i jejímu příteli, rodičům, bratrovi.... Kniha je výpověď Suleiky o průběhu léčby, jejím prožívání a pocitech a vztazích s nejbližšími a i s těmi, které poznala v souvislosti se svou diagnózou. A taky dokument o road movie, kterou podnikla poté, co se ocitla na straně života. Bylo to poučné, smutné, k zamyšlení, nadějné.....

23.07.2023 4 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Joe O'Loughlinovi se v soukromí blýská na lepší časy. Vypadá to, že znovu začne žít se svou rodinou. A v tu je opět povolán k dvojnásobné brutální vraždě, do čehož zapojí svého starého dobrého kámoše Vincenta Ruíze. Odhalování pachatele však nejde nijak hladce a nakonec jsou v ohrožení i jeho dcery a on sám... Pachatel je odhalen, avšak v jeho osobním životě dojde ke tragedii.... Osmý díl v sérii... Dobře se to četlo.... Tyhle psychodetektivky mě baví.

13.07.2023 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Tomáš Volf - kriminalista a Eva Černá - soukromý detektiv - tak to jsou ústřední postavy. Každý vyšetřuje něco jiného, až se jejich případy prolnou. No tak nečetlo se to špatně, potřebovala jsem trochu odlehčení, což bylo splněno. Autor je prý králem českých detektivek, což jsem já tedy nepoznala, ale fakt je, že jsem přečetla jedním vrzem.

21.06.2023 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Příběhy 20. století...... Zoufalé, smutné, kruté. Tento Marek Epstein vystavěl skvěle, jen střídání vypravěčů a časových rovin mě zpočátku dělalo trochu problém i když mám tento způsob skládání příběhu ráda. Hlavními hrdinkami jsou Lea a Mirabelka, matka s dcerou, jimž vlivem historických a politických událostí a systémových opatření a i dalších okolností nebylo dopřáno žít spolu. Nejvíce mě však zasáhlo líčení válečných hrůz, zejména masakru v Českém Malíně, prožitých Hermannem, vojákem SS.

18.06.2023 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Marnie nemá dobré časy. Její manžel zmizel a ona zůstala sama se dvěma dětmi a potýká se s dluhy, které ji po manželovi zbyly.... No a pak lidé, kteří jí nějak zkřivili vlásek na hlavě, začnou postupně přicházet o život... Její psycholog, náš starý dobrý známý Joe OLoughlin se dopátrá toho, že osobnost Marnie byla v minulosti dost porouchaná a v této souvislosti se stává podezřelou. Ale kolem ní a dětí se však také dějí zvláštní věci, které musí mít na svědomí někdo další. Toho někoho objeví Marnie u sebe doma. Je to taky porouchaný chlápek, který však pro ni chce jen to nejlepší.... No prostě mazec. Zajímavé, čte se to dobře.

15.06.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Čekala jsem román pro ženy. A on to byl román pro ženy. Lucie a Anna. Manželka a milenka. A okrajově i další ženy kolem jednoho muže. Intelektuální rodinná přítelkyně, sestra, matka.... sestra Anny. A všechny jaksi psychicky vykolejené.... Zajímavé to bylo, místy až mrazivé. Sympatickou osobu bys v tomto příběhu pohledal, přesto doporučuji.

04.06.2023 4 z 5

Osamělá Meredith Osamělá Meredith Claire Alexander

Agorafobie - seznamte se. Meredith 4 roky nevyšla ven. Žije uzavřená ve svém domě jen s kocourem Fredem. Příběh začíná ve fázi, kdy si do svého života opatrně pouští další lidi, z nichž se stanou její přátelé a pomalu, postupně se ze své izolace vyvléká. Meredith prožila se svou sestrou traumatické dětství poznamenané nevyrovnanou, a zřejmě nešťastnou matkou a sotva se postavila na vlastní nohy a pořídila si dům, stalo se TO. To, co ji ochromilo, způsobilo psychický kolaps a uvrhlo samoty.
Příběh nepůsobí úplně reálně, ale není sentimentální. Končí optimisticky, což je vzhledem k tomu, co jsem v poslední době četla, příjemná změna.
PS. Korektor neměl zrovna bystrou chvilku, když na této knize pracoval, ale i tak stojí za přečtení.

30.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Smutek, tíha, beznaděj.... Příběh zneužívaného a manipulovaného dítěte, které nemá zastání a netroufá si říct o pomoc. A dle rodinné tradice samo dál ubližuje.... A když chce na prahu dospělosti zachránit malou, sotva poznanou sestru, nikdo mu nevěří.... A tak zvolí krajní možnost. Naprosto šílený příběh, bohužel ve své podstatě reálný. Odrovnal mě.

24.05.2023 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Únos dvou problematických dívek vzbuzuje v provinčním městečku kontroverzní reakce. Nicméně vyšetřování ustrne v mrtvém bodě. Po třech letech se jedna z nich objeví, bohužel bez známek života a vyšetřování znovu ožívá, přičemž vstupuje na scénu klinický psycholog Joseph OLoughlin. Prostě psychothiller jak má být. Posledních 50 stránek šlo vše stranou a musela jsem to dočíst....

19.05.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Pedofil má děti rád... Tento Mirek - vážený vedoucí divadelního kroužku je ještě psychopat a manipulátor.... Psáno z pohledu tak nějak ztracené jedenáctileté Františky, která v divadelním kroužku nachází blízké lidi, zajímavou činnost a k vedoucímu, stejně jako ostatní děti vzhlíží a naprosto mu podléhá... Na styl psaní jsem si chvilku zvykala, ale dobře vystihuje prostředí a atmosféru mezi dětmi. Hana Lehečková je pro mě objev. V knížce nelze pominout zajímavé ilustrace Ondřeje Dolejšího.

08.05.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Zpočátku jsem si říkala, o čem to ta Petra Dvořáková tentokrát píše... Nerýpala se moc ani v nešťastníkově dětství ani v jeho kněžské kariéře, vypadalo to, že se náš hrdina zklidní, uspořádá a tak nějak vyrovnaně bude žít. No a pak to přišlo. P.D. nezklamala a opět předložila nářez a to ještě z úhlu pohledu a nitra člověka, který je sám ze sebe zděšený a pro své okolí naprosto nepřijatelný...

07.05.2023 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Otec jí řekl, že žena nemůže být básnířka.... A ona se jí přece stala.... Opravdu niterná zpověď autorky. Část Děství a částečně i Mládí působí jako sociální drama, neb Tove pocházela z nuzných poměrů a pro její poetickou duši bylo náročné se potýkat s realitou a také s dominantní matkou. Ostatně zvládat realitu pro ni bylo obtížné celý život. Část Zavislost je nejdrsnější. T.D. je ve své zpovědi hodně otevřená. Její osud mě zasáhnul.

06.05.2023 4 z 5

Okna do pokoje Okna do pokoje Eva Tvrdá

Tři povídky. Tři ženy ohlížející se za svým životem. Je to spíš náhled do jejich vnitřních životů. Jejich myšlenky, úvahy, vnímání. Krásně se mi to četlo....

23.04.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Jedno velký smutno. Jsem naprosto ochromena příběhem rodiny, v níž se nejspíš měli všichni původně i rádi..... Nešlo mi odtrhnout se.

17.04.2023 5 z 5