HaHa11 HaHa11 komentáře u knih

Do vody Do vody Paula Hawkins

Anglické maloměsto, vztahové propletence, dávné šeptandy a ještě dávnější hrůzostrašné historky. Celkem dobrý odrazový můstek pro solidní detektivku. Autorce přiznávám schopnost vtáhnou do děje - po přečtení Dívky ve vlaku (která mě zase tak neuchvátila) jsem při cestách pozorovala domy kolem trati a přemýšlela, zda nejsem právě svědkem něčeho nekalého ..... Tu řeku, kolem které se to všechno točí, vidím také jasně. Místa, kam slunce nedosáhne, a dno, odkud se bahno postupně uvolňuje.
Vypravěči se střídají rychle, a že má každý z nich aspoň trochu másla na hlavě, pozná čtenář po několika desítkách stránek. Ten konec vůbec nebyl špatný ....
Ale vysvětlete mi, co ten učitel? Nebo jsem někde nedávala pozor?!

23.06.2017 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Darebáci mají pro nás ženy své nepopiratelné kouzlo. Ale v případě sériového vraha už to přeci jenom neplatí tak úplně plošně ... Nebo ano? Hamish Wolfe je dle mínění všech zúčastněných neoddiskutovatelný fešák a právnička Magie se od začátku jeví býti lehce mimózní. Příběhů, ve kterých je děj posouván kupředu formou dopisů, ve světové literatuře pár najdeme (kdo by neznal Nebezpečné známosti?). Skvěle to funguje i v detektivce a čtenář si celou dobu láme hlavu, kdo z pisatelů je vlastně větší cvok. Příběh temný jako nejhlubší místo jeskyně, kde to všechno končí. Ovšem nesmíme zapomenout, že ..."po..... těle se neustále pátrá" - že by pootevřená vrátka k návratu na scénu?
Pěkně napínavé, zvláštně ujeté a vůbec skvěle čtivé. Těch hvězd dám prostě plný počet - a to i za moudrost, kterou pronesla jedna z epizodních postav: "Chci říci, na vysoké se každý čas od času zachová jako kretén, no ne?"
Svatá pravda ...

16.06.2017 5 z 5

Temné struny Temné struny Val McDermid

Jde to i bez potoků krve, morbidních detailů, alkoholových a jiných eskapád hlavních hrdinů. Dvě tajemství, která se po dvaceti letech začínají objasňovat, a čtenář už od začátku tuší, že je bude něco spojovat. Dohaduje se, ale autorka ho nakonec stejně přechytračí. Zajímavá detektivka anglického stylu. Kdo jsme a jaké by byly naše osudy, kdyby ....

10.06.2017 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Oddechové dovolenkové čtení, celkem napínavé, ale zase ne natolik, abyste se knize věnovali na úkor jiných volnočasových aktivit. Pokud čtenář nezná první autorovu knihu, trochu se v postavách členů policejního sboru ztrácí. A také si možná říká, že v tak malém pracovním kolektivu se sešla zajímavá řádka problémových typů. Kdo nekouří jako tovární komín, nepije první ligu, není závislý na všemožných podpůrných prostředcích nebo aspoň nemá tak úplně bezproblémovou minulost, nechť se u nás o práci neuchází! No jsem zvědavá, jak si tato squadra povede příště!

07.06.2017 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Pokud si chcete odpočinout od drsné severské školy, tady máte příležitost.
Další důvody, proč mě knížka zaujala:
- osobitý styl psaní - krátké věty, často užívaný čas přítomný - máte dojem, že autorka je pozorovatelkou a přímou zapisovatelkou
- omezený okruh postav, a tudíž jsem vždy věděla "kdo je kdo" ( a neříkejte, že vám se všechna ta vikingská jména nepletou...)
- detektivka zpočátku, postupem času spíše thriller (únosce odtajněn, ale proč se mu to vymklo z rukou - toť oříšek)
- při četbě si s klidem něco zakousnete a vypijete - jste ušetřeni morbidních detailů
- potenciální pachatelé jsou všichni do jednoho nepříliš sympatičtí, a tak vám nebude líto, až si jeden z nich toho Černého Petra vytáhne
Co se moc nepovedlo:
- závěrečných 30 stran
V poslední době mám dojem, že by autoři detektivek a spol. měli být nahnáni na kurz "Jak se ctí uzavřít příběh". Buď je to nevěrohodné, překombinované, zbrklé, či je tam něco navíc, o co čtenář už nestojí - poslední dvě možnosti se týkají i Manželů odvedle.
Ideální čtení na dovolenou, na cesty, anebo jen tak, když nechcete zrovna žádného Kafku. Přečetla jsem, zapsala jsem ....a za pár týdnů už mi bude dělat problém vzpomenout si, jak to vlastně bylo.

27.05.2017 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Začátek potvrdil můj názor, že HH je prostě jiná liga než většina krimi, kterých je v poslední době tolik, že by s nimi šly zastavit nejen řeky, ale hned čínské Tři soutěsky. Partie žíznivého vampýristy je rozehrána mistrně, atmosféra děsu na obvyklé úrovni, brutalitu má tentokráte autor mírně pod kontrolou (i tak to není pro slabé žaludky). Kdo je vrah, je odtajněno poměrně brzy, kdo tahá za nitky, to se čtenář dozví o pár desítek stránek dále, ale ... Čtenář není včerejší, a tak ví, že velké finále se teprve chystá! Rychle a zběsile aneb HH Kostěj Nesmrtelný, prostě tady už to autor přehnal .... Hvězdička dolů, ale na druhou stranu - autor si tentokráte odpustil rozlučkové tanečky, a to se cení.

17.05.2017 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Enzo se lepší - tenhle příběh se mi prostě líbil! Trochu bych zkritizovala konec - ani ne tak rozuzlení, jako zbytečný úprk na posledních zhruba dvaceti stranách. Asi už měl autor nás, čtenářů, plné zuby a v hlavě zase jiné hrdiny ...
Culíkatý Skot si ani v tomto případě neodpustí nutnou dávku erotického vyžití, co mu to přinese, nechť si každý přečte sám. Líbilo se mi přesouvání v čase i putování mezi Franciií a Španělskem, proložené odskoky do Londýna. Motiv únosu dítěte (a dopad tohoto skutku na zainteresované osoby) byl zpracován mistrně - to byl May ve své nejlepší formě. Konec (jak jinak) částečně otevřený, čtenář lákán na další knihu ze série.
P.S. A stejně si myslím, že dojde ještě k nějakému zvratu ohledně otcovství ....

12.05.2017 4 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Moje první setkání s tou dvojicí akčních hrdinek vyznělo dost rozpačitě. Začátek skvělý - tajemná opuštěná osada kdesi v horách, hrdinové odkázaní jeden na druhého, vyhrocené vztahy .... Ale pak se z toho stal krvák a drsné čtení; detaily obětí a návštěvy pitevny se střídaly v rychlém sledu. A rozuzlení? Budiž, ale na celkové vylepšení reputace to nestačilo. Autorka a její hrdinky mi prostě k srdci nepřirostly.

07.05.2017 2 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Série s Lacey Flint mě nadchla , a tak jsem s velkým očekáváním přistupovala i k této knize. Rozjezd dobrý, první třetina velmi slušná, ale pak se to nějak zvrtlo. Legendy jsou hezká věc, ale v tomto případě autorka nějak moc tlačila na pilu. Motivaci hrůzných činů jsem prostě nevěřila. Trochu nadsazené mi též přišlo heroické úsilí hlavní hrdinky - "sama proti zlu, v chladných vodách oceánu i v nehostinné pustině, vždy statečná a vždy vítězná". Shetlandy to nezachránily.
Doufám, že budou do češtiny přeloženy i další díly ze série s Lacey.

04.05.2017 3 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Je skvělé číst úžasnou detektivku a jako bonus si místa, kde se příběh odehrává, moci představit. Cambridge je město, jehož genius loci je obrovsky silný, a přidá-li se k tomu strhující děj, vznikne knížka kradoucí čtenářovy noci. Lacey Flint podruhé a opět ve vynikající formě.

25.04.2017 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Ke knize mám jedinou výtku - místy to bylo kruté a naturalistické, ale uznávám, že to bylo nutné. Autorka příběh splétala a rozplétala, a ač jsem zhruba ve dvou třetinách vytušila, kdo je kdo, byla jsem napnutá do posledních stránek (a ty se mimořádně povedly). Mám ráda knížky, ve kterých místo děje "hraje", a Londýn se v tomto případě předvedl na výbornou. Řeka Temže a mosty historické i ty nové, turisty navštěvované lokality i místa, kam by obyvatel velkoměsta nevkročil ani v pravé poledne. Skvělé, a asi nejlepší ze série s Lacey Flintovou. Po dlouhé době dávám rovných pět.

25.04.2017 5 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Čtivá detektivka, která čtenáře provede známými i méně známými kouty Londýna. Autorce se hra na schovávanou opravdu vydařila - mezi podezřelé se postupně dostane celá řada aktérů, ale toho pravého vytáhne spisovatelka z rukávu až opravdu na samotný závěr. Jasně, pozorný čtenář o tomto pachateli v průběhu děje zauvažuje, ale stejně tak připadají v úvahu mnohé další postavy.

17.04.2017 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Tak to opravdu dobrý příběh nebyl ....Ale jako detektivka naopak obstál na téměř výbornou! To, co se odehrálo na posledních zhruba 50 stránkách, byla mistrovská ukázka toho, jak vytřít zrak naivnímu čtenáři, očekávajícímu dobrý konec. Kulisy skvělé a depresivnost vyznění umocňující, figurky pitoreskní jen do určité míry. Zápletka? No možná trochu překombinovanosti tam bylo, pachateli vyšlo poměrně nadstandardní množství předpokládaných vývojových linií, ale budiž. A ta ukázková depka v závěru .... Dám čtyři hvězdy, ale s plusem.

11.04.2017 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Nemůžu si pomoci, ale tato kniha je zářným příkladem toho, co dokáže pořádná mediální masáž. Obálka knihy na vás vyskočí, kam se hnete, a slova "světový bestseller" vás definitivně zpracují natolik, že nabudete dojmu, že nepřečíst tento literární počin by se rovnalo čtenářské velezradě! Zadržte a neukvapujete se.
Pár strohých faktů
- detektivka jen mírně nadprůměrná
- vraha autor čtenářovi odtajní zhruba v polovině knížky, pak už se jedná jen o to, jak ho dopadnou
- první příběh s vyšetrovatelkou Erikou (Dívka v ledu) byl o něco lepší (ale také žádný zázrak)
- autor píše na můj vkus moc „ploše“ - jazyk nepříliš bohatý, místa, kulisy příběhu, mají velký potenciál (Londýn a blízké okolí), zůstává zcela nevyužit
Klasické čtení na dovolenou - přibalit do kufru, přečíst, a ponechat s klidným srdcem na místě.

02.04.2017 3 z 5

Ten, kdo tě miloval Ten, kdo tě miloval Marie Poledňáková

Po sérii severského a jiného napětí ze všech koutů světa jsem chtěla pookřát u českých jmen a kvalitní české detektivky. No nepodařilo se mi to. Příběh, zasazený do předvánoční atmosféry dvou našich největších lázeňských měst, mě zaujal pouze na několika úvodních stránkách. Brzy však začal pokulhávat, klopýtat, a už tak zhruba v polovině mu hrozil přímo volný pád do detektivního pekla. Postavy jednají a myslí dosti zmateně, fascinovali mě především oba dětští počítačoví experti, kteří v domě smutku vypátrají, co se dá. Předměty doličné mění majitele jak na běžícím pásu a krkolomné honičky jsou jako vystřižené ze špatné italské komedie. Úlohy mnohých hrdinů mi i po dočtení zůstaly zahaleny temnotou, a abych pravdu řekla, moc mě to netrápí. Padouch (předvídatelný) byl spravedlivě potrestán a Ježíšek může přijít.

20.03.2017 1 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

O geocachingu jsem se díky této knize dozvěděla hodně zajímavého, ale moc dobrý pocit jsem po jejím přečtení neměla. Oceňuji detektivní linii, dobře vykreslenou psychologii postav, pátrání svým způsobem strhující a rozuzlení pro mě nečekané ...Nicméně autorka překročila moji osobní míru tolerance morbidnosti, zvrácenosti a krutosti. Další její knihu asi nedám ...

18.03.2017 2 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Pokud mohu posoudit, autor měl určitě vyšší ambice než napsat pouhou detektivku. Doba II. světové je čtenářsky i pisatelsky velmi vděčná - je to sice historie, ale ne tak vzdálená, abychom nemohli díky pamětníkům porovnat jejich vzpomínky s fakty a literární fikcí. Zajímavá je určitě i další skutečnost - i jiní, v současnosti světově poměrně vyhledávaní spisovatelé ( namátkou Camilla Läckberg, Jo Nesbo, Kate Morton, Steve Robinson ...) se ve svých příbězích vracejí k tomuto období.
Dvě časové roviny, vraždy z minula a vražda současná, které mají jistou spojitost, osoby, jejichž úloha v minulosti je zahalena tajemstvím, osobní běsy vyšetřovatele Tommyho Bergmanna - tak by se dal v kostce shrnout poměrně obsáhlý román. Příběh čtenáře udrží v napětí docela spolehlivě, větší grády mají ale rozhodně stránky z doby válečné - co si budeme povídat, odkrývání násilnických (a současně) slabošských stránek povahy páně Bergamannovy nepatří k vrcholným úseků knihy. Rozuzlení - jsem trochu na rozpacích, zda uvěřit - ale proč, to prozrazovat nemohu ...
Zatím budu shovívavá a kousek k dosažení té čtvrté hvězdy přidám, další ze série si určitě přečtu.

18.02.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Klasická detektivka - nemá ambice stát se literárním skvostem pro další generace či být přelomovým dílem ve svém žánru. Okruh podezřelých, vyšetřovatelka (ženy jsou v módě), která trochu tápe a nesetkává se vždy se vstřícným jednáním svých nadřízených, dějové zvraty, přiměřené množství morbidních prvků (doba si žádá své), vkusné a nenásilné propojení autorovy domoviny a "východní Evropy" (Britové chápou tuto oblast nikoliv zeměpisně, ale politicky, a proto tam prostě šoupli i Českou republiku). Ideální kniha na dovolenou nebo na dlouhé zimní večery (tak na tři až čtyři, čtenář se chytí drápkem hned na prvních stránkách). Docela by mě zajímalo, jak by se vydařil film - anebo spíše ne - viz paskvil, který vznikl dle Dívky ve vlaku!
Hodnocení bych viděla tak na 3,75, budiž z toho čtyři hvězdy.

07.01.2017 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Kniha by mohla mít podtitul …. aneb Ze života včel. Autorův rukopis je zde více než zřetelný - v Kritikovi jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o vínu, tady pronikáme do tajuplného světa včelích úlů, a ano – zase jsme povětšinou na ostrovech. Vnější Hebridy a ostrůvky kolem nich jsou místy, kde se splétají a rozplétají osudy několika postav, s jejichž identitou je to trochu složitější. Kdo za každou cenu trvá na přísné logice, ať jde o dům dál, kdo hledá zajímavý příběh (s již zmíněným naučným bonusem), je na správné adrese. Domnívám se, že britské prostředí sedí Mayovi lépe než francouzský (především) jih (Akta Enzo). Ve srovnání s trilogií z ostrova Lewis si však dovolím drobnou připomínku – zatímco osudy hrdinů zmiňované trojice knih přímo vycházejí z drsné ostrovní reality, v Umrlčí cestě je děj do místa tak trochu „implantován“.
Hvězdičky se dělit nedají, a tak zaokrouhlím směrem nahoru.

19.12.2016 4 z 5

Dračí tetování Dračí tetování Helene Tursten

Omylem jsem přečetla jako první třetí knihu ze série - trochu jsem se neorientovala, kdo je kdo v týmu detektivů. Lepší průměr, uvidíme, jaké budou další ..

05.12.2016 3 z 5