Ginosaji Ginosaji komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje druhá Kingovka. První hororovka. Ačkoliv byl děj předvídatelný, mělo to spád. Málokdy mě knížka chytne natolik, abych jí přelítla během dvou dní. Popravdě jsem si celou dobu připadala, jako by Wendigo občas dýchal na záda i mně. Čekala jsem v závěru teda něco víc od Gage, ale tak zase zápas dvouletého, byť posedlého dítěte, vs. třicátník... Myslím, že se ke knize ani nemusím vracet, protože si to budu dlouho pamatovat.

30.01.2021 5 z 5

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Úchvatné, napínavé a smutné volání. Oceňuji autorův úvodní popis prostředí i Bucka. Nic zdlouhavého ani zbytečného. Jde se v podstatě rovnou na věc.
Jazykově i tematicky je dílo velmi zdařilé a jelikož mám slabost pro psy, způsobilo mi i psychické šrámy. Konkrétně muž v červeném kabátu.

03.09.2020 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Závěr je značně šokující, v pozitivním slova smyslu. Fascinuje mě také dokonalost obojetné scény/ stránky. Ta nemá chybu.
Kniha mě motivovala k návštěvě Florencie i Benátek, což rozhodně po přečtení doporučuji.

20.11.2017 5 z 5

Všechny knihy nemusí být trhákem. Někdy bohatě stačí lehký nepřeplácaný děj, což je v případě tohoto díla splněno na jedničku. Vzhledem k věku děvčátka zahrnuje spoustu fantazie, která je do příběhu vsunuta uhlazeně a vhodně. Chvílemi mi dílo svou koncepcí připomínalo Stín kapradiny od Karla Čapka.

20.10.2023 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Krabat je velice zvláštní postava. Oceňuji cykličnost událostí, díky nimž se čtenář dozvídá odpovědi na původní otázky. Zajímavý je i psychologický vývoj hlavního hrdiny. Mrzí mě, že nebylo rozpracovanější zakončení, ale je to stále dětská literatura, takže ve své podstatě není co vytknout, ba naopak. Kdo váhá se čtením, jděte do toho!

28.09.2022 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

(SPOILER) Hodně kvalitní počin. Podporuji předešlá tvrzení, že kniha obsahuje řadu překvapení. Že nechá King paní Saubersovou naživu, to jsem nečekala. Vůbec. Propojení s Panem Mercedesem bylo naprosto dokonalé. Vlastně ta událost získala úplně jiný rozměr. A Brady? Nemohu se dočkat Konce Hlídky.

08.04.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Musím souhlasit s jedním z níže uvedených komentářů. Nevím, co si o příběhu myslet. King skvělým způsobem vykresluje prostředí a atmosféru (ne příliš detailně ve snaze o projev čtenářovy vlastní kreativity). Rozhodně jde o originální námět, který v sobě však mísí již vzniklé - zmínka o Cujovi, podobnost se Hrou o trůny (vyvražděný rod, roztroušení potomci), boj na stadionu jako gladiátoři (jen jeden vítěz - motiv Hunger Games), vlající záclony (scéna z Gatsbyho)... Jako by King spojil všechno, co kdy viděl a četl do jednoho sandwiche.
Příběh je dobrý a díky jednoduchému jazyku se i skvěle čte, to nepopírám, ale neoslovil mě natolik, že bych se nemohla dočkat až si knihu přečtu znovu. Jinými slovy, tahle pohádka se u nás moc vyprávět nebude.

25.07.2023 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Obhajoba nevrlého důchodce vykresleného v závěru jako úžasný muž. Velice povrchní dej retrospektivně odhalující osobní život hlavního hrdiny, jeho prožité strasti a jméno napsané 2-4x téměř v každém odstavci.

03.09.2021 1 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Nemohu si pomoct, ale ty Kingovy úvody mě ubíjí. Vždycky mám chuť knihu na rok odložit. Stejný pocit jsem měla z Telefonu pana Harrigana. Nakonec ji ovšem subjektivně hodnotím jako nejlepší z těch čtyř povídek. Zbytek byl fajn, ale takové BUM! to zase nebylo.

09.08.2021 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Velmi poutavé, zajímavé, žalostné a 'na jeden zátah' čtivé dílo. Není pochyb o tom, že jej můžeme s hrdostí označit jako kulturní poklad národa.

28.12.2018 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Absurdní, zvrácené, smutné, místy odporné.. Ale to je (až na poslední bod) prostě Kafka.

12.03.2018 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedna z nejlepších knih, co jsem doteď četla! Od začátku do konce mi přišel styl psaní poněkud monotónní, avšak po dočtení mi proběhlo hlavou, jak jedinečné toto dílo opravdu je.

19.11.2017 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

(SPOILER) Příjemné zakončení trilogie. Konec byl překvapivě rychlý, ale ve finále mi to vůbec nevadilo. Nebylo v tom nic přehnaného, žádná zbytečnost. Prokládání děje sebevražednými kapitolami bylo chytré. Takové nahlédnutí z jiné perspektivy. Musím však vyzdvihnout jednu záležitost - důstojný odchod det. v. v. a jeho konec hlídky.
Tato detektivní série je skutečně geniálním počinem.

19.04.2022 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Velice zajímavá alegorie. Ke knize se s odstupem času jistě vrátím. Uvidíme, jak se s přibývajícím rozhledem změní pohled na některá témata a myšlenky obsažené v díle.

06.09.2021 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Trilogie by asi stačila. Do první půlky knihy jsem se musela nutit, ale musím uznat, že zbytek stál za to.

17.02.2021 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Díky autorovi za tyhle povídky. Umlčely ve mně románový žal.

26.03.2020 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Opět vynikající, napínavé čtení. Velmi příhodná repetice v Ciriiných rozmluvách s Vysogotou...

15.09.2019 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Vynikající úvod do románu. Fascinující popisy tréninků na Kaer Morhem. Cítila jsem každý dopad kyvadla, sledovala, jak Zřídlo věští po vyprázdnění pohárů.

03.03.2019 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Vzhledem ke kvalitě a napínavému ději v předchozích dvou dílech jsem čekala trochu víc.

27.08.2018 3 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Do knihy jsem se pustila hned po sérii Hunger games. Přirozeně mi tedy chvíli trvalo, než jsem se dostala do preromantismu. Tomu připisuji počáteční pochybný pocit a značné rozpaky. U prvního setkání s Lottou nastal jakýsi zlom. Duše Werthera jako by byla mou a jeho utrpení taktéž. Nevím, jestli se ke knize ještě vrátím, je mi velmi smutno.

26.08.2018 4 z 5